Kako ubrzati kompjuter

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
29.04.2015
5
0
1
27
izinjavam se na mom recniku malo mi je dan bio bas...pokusacu hvala ti puno ali kako bi to mogao primeniti na produznom i kako.
 
Poslednja izmena od urednika:

Otto Grunf

Istraživanje Ruda i Gubljenje Vremena
29.07.2010
423
1.740
143
Pa izoliraš utikač od produžnog, prije nego ga ukopčaš u utičnicu...
P4300020.JPG
Naljepi dupli sloj izolirke, pokopčaj, pa javi pecka li i dalje.
 
29.04.2015
5
0
1
27
Izvini sto nisam ranije javio uradio sam kako si rekao i uspelo je nema vise peckanja hvala ti puno

A sta da radim za tastaturu sto se ugasi skroz?

opa cupa hvala ti za pravilnik :D



* * *
nemoj pisati post za postom, ima opcija Urediti dole levo u postu pa edituj postojeci
pwrsd
 
Poslednja izmena od urednika:

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
za one koji imaju staru kramu npr. imaju laptop od 750mb RAM i jedva guraju 7-cu
bez kupnje dodatnih ramova može se vrlo lako povećati količina rama i ubrzati racunalo,rucno bez programa
computer (moze se otvoriti tipkom windows+e) desni klik properties
Advanced system settings-Advanced-Preformance settings-Advanced-Virtual memory change na recommended će pisati 30% više nego što računalo koristi na inital size ručno upišemo veću preporučenu količinu rama i to je to računalo radi s 30% više virtualne memorije npr. sa 750 na 1138 mb kao u mom slučaju jer imam staro kino i jedva je gurao 7-cu, sad radi bez problema.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Da li je neko koristio na duze staze opciju Ready Boost?
Kazu da se pomocu USB stika moze napraviti ubrzanje tako sto ce racunar koristiti stik kao RAM memoriju,s tim da stik mora imati bar duplo vise memorije od kolicine RAM-a na racunaru.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Mozda ima neke veze i to koja je brzina tog stika. (upis/ispis)
Ja isto tako nisam primjetio neko poboljsanje. Vjerovatno ima nekog efekta na racunarima sa jako malo RAM-a.
Advanced system settings-Advanced-Preformance settings-Advanced-Virtual memory change
Evo da se nadovezem na Pustinjakov post...
Ima ovdje na forumu i tema,pa ako nekog zanima oko virtuelne memorije,neka baci malo pogled.
:)
EDIT: zaboravih ostaviti link... Evo ga.
https://www.vutra.org/threads/virtuelna-memorija-na-kompu.8700/
 
09.05.2015
7
1
1
Dosta sam korisnih stvari procitao na vutra.org ovih dana, a ne mogu da se oduzim znanjem o gajenju i sl. Pa da se ne bih osecao kao leecher, reko da probam ipak nekako da budem koristan... Inace, nisam nikakav strucnjak za racunare, ja sam u stvari uvek imao racunar koji bude zastareo vec kada ga kupim. Pa sam tako uvek zeleo da izvucem maksimum iz njega(njih)...

Generalno: najbolji nacin da ubrzate racunar je da pazite sta instalirate na njega... Ne trebaju vam 3 programa za virtual drive, 10 antivirusa, po 5 video i audio plejera, programa za pregledanje slika itd. Da ne bih objasnjavao presiroko, treba da znate da vecina(pogotovo komercijalnih) programa na neki nacin "radi" na racunaru cak i kada nisu ukljuceni, pa tako i usporavaju racunar...

Izbegavajte bloatware programe
(https://hr.wikipedia.org/wiki/Softversko_napuhavanje) kao sto su RealPlayer, ACDSee i slicna sranja. Ti programi su "teski" za racunar, jer imaju previse nepotrebnih opcija i procesa od kojih bar 9/10 nikad necete koristiti.

Potrazite alternativu za softver koji koristite
(moj drugar je koristio RealPlayer da bi skidao klipove sa YouTube, sve dok ga nisam uputio na http://www.clipconverter.cc/)...

Kada instalirate neki softver, uvek idite na opciju "custom installation", izaberite koje delove softvera zelite da instalirate, i nikad, nikad ne prihvatajte neke njihove promocije za nesto sto zele da vam uvale u paketu (ovo je najcesce kod "besplatnih" softvera). Ovo vazi i za surfovanje po internetu, pazite koje su kucice cekirane kada nesto negde prihvatate... OVDE LJUDI NAJVISE GRESE!

Ako piratizujete negde nesto, preko torenata ili direktno sa nekih file host servisa, gledajte da to bude preko sajtova sa dobrom reputacijom. I citajte komentare. Ako pazite sta instalirate, ako pazite sta prihvatate, ako citate to sto pise, niko vam ne moze uvaliti nikakav "virus" ili malware ili stagod. Onda vam i ne treba antivirus, pa eto, jos cete i dodatno ubrzati racunar.

Da dodam, u zadnje vreme su postale popularne portable verzije popularnih softvera (Photoshop npr.). One najcesce ne zahtevaju instalaciju, mogu se prekopirati na USB recimo i preneti na drugi racunar. Imaju nekih manjih limita u koriscenju, ali su mnogo laksi za racunar. KAT ih ima gomilu u ponudi :)

(licne) Preporuke za programe(svi su besplatni):
-Infrarecorder:
Radi sve sto radi Nero, ali je mnogo jednostavniji i laksi za racunar. Postoji portable verzija, pa ne mora ni da se instalira...
-uTorrent 2.2.1: Bez reklama, zauzima radne memorije kao notepad... Stare verzije softvera dolaze iz vremena pre drustvenih mreza, ubijanja u pojam reklamama, pracenja, super "besplatnih" ponuda (vidi bloatware)... Mozete ih naci na oldapps.com.
-foobar2000: Jednostavan program za slusanje muzike.
-XnView: Program za pregled slika. Moze da konvertuje slike iz jednog formata u drugi, radi screencap, ima opcije za manipulaciju (crop, resize, rotate i tako to)... Otvara sve. Mocan, a lagan za racunar.
-MediaPlayerClassic: Najbolji program za gledanje videa! Dolazi u paketu sa kodecima (K-Lite). Veoma brz, otvara sve.
-Sumatra PDF: Veoma brz reader, otvara i druge e-book formate.
-paint.NET: Program za edit slika, jednostavna zamena za Photoshop (nije profi, dovoljan je za hobi). Postoji portable verzija.
-Antivirusi: Nikakav antivirus vam necu preporucivati, jer su jednostavni svi TESKO SRANJE! Razmisljajte ovako, kao i u medicini, da nema "virusa", ne bi bilo ni antivirusa! Pazite sta radite, i nece vam trebati jos jedan bloatware na racunaru.

INTERNET PRETRAZIVACI:
Znam da vecina ljudi koristi Crome i Firefox, da su navikli na njih, pa necu ovde previse pametovati. Samo da znate da postoje Chromium i Palemoon (to su prakticno "verzije" dva najpopularnija browsera). Guglajte ako zelite da znate vise... Ovde samo zelim da kazem, da bi zastitili sebe i svoj racunar, bez obzira koji pretrazivac koristite, obavezno instalirajte AdBlock Plus (da li postoji neko danas ko surfuje netom bez ovoga) i HTTPS everywhere (https://www.eff.org/https-everywhere/faq).
 
  • Sviđa mi se
Reactions: graf

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Da al koliko košta taj malwerbyte? Ako ga jednom instaliraš imaš 15 dan free premium, i onda ga izbrišeš i za godinu, dvije ili tri kad ponovo ideš da ga instaliraš piše da si iskoristio trail i da moraš platiti.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Mislim da ima free i premium verzija. Ova free je samo scanner(dovoljno), a ovo kaj se placa je i onaj pc security ili kak se vec zove.
Ja ga godinama koristim i nikad me nije trazio nikakve prijave ni placanja niti da bi mi rekao da je isteko.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Ja ga koristio jednom i nemogu ga više instalirati, baš sam neko veče htio, skinuo ga i kad sam krenuo da instaliram iskoči mi to da sam već iskoristio i ponudi mi opcije plaćanja. Ne nisam ja htio PC security nego samo da skeniram malwere i neda ni to. Vjerovatno sam zaebo što sam ga prvi put izbrisao još prije par godina, ali sam ga izbrisao iz razloga što mi je istekao. Još sam mislio moći ću ga ponovo instalirati kad ono figa, zapamte Ip valjda. možda ima neka krekirana verzija negdje za skinuti, baš ću malo bacit oko.
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Teško da pamti IP jer nikad nemas isti IP...ja svaki put jednostavno skinem iz početka i očistim komp...taj trial mi valjda bude aktivan šta ja znam...
 

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
Kazu da se pomocu USB stika moze napraviti ubrzanje tako sto ce racunar koristiti stik kao RAM memoriju,s tim da stik mora imati bar duplo vise memorije od kolicine RAM-a na racunaru.

Računaru kad ponestane RAM memorije počne da piše po disku, tj. jedan dio diska koristi kao RAM što prouzrokuje značajno usporavanje jer RAM memorija radi u mikro sekundama dok HDD radi u mili sekundama. USB interfejsi su dosta sporiji od HDD tako da skontaj kako bi ovo sve išlo.

Druga stvar koja ne ide u prilog ovoj tvojoj teoriji je što je danas RAM memorija dosta jeftina, čak bi izašlo jeftinije kupiti RAM nego stik od 8 ili 16 GB.


@No Joke imaš free verziju MalwareByts-a koja nema real-time zaštitu i još neke module koje ima premium verzija, ali ima skener tako da se može update-ovati baza sa novim definicijama malware-a i skenirati.


Najveće ubrzanje računara (pod predpostavkom da ima dovoljno RAM memorije i dovoljno jak CPU za današnje zahtjeve) je zamjena hard diska SSD diskom.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp