Kako ubrzati kompjuter

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
23.04.2009
46
1
0
34
Evo bavim se kompjuterima i programiranjem vec duze vrijeme pa bih vam htio dati nekakve preporuke kako da ga ubrzate a da ostane siguran od smeca i ostalih sranja.:sun2:

Vjerojatno ste na internetu nasli one registry tweakove i slicna sranja u msconfigu koja navodno ubrzavaju kompjuter. Istina je, oni prilicno dobro ubrzavaju kompjuter, ali nigdje nije spomenuto da ce nakon tri mjeseca kompjuter biti zatrpan sam u svojem smecu.

Tu su neki jednostavni koraci koje bi trebalo raditi otprilike svakih mjesec dana kako bi Windows sistem radio bez muke.

1.Kada instalirate Windows u Meniju gdje birate gdje se instalira Windows podjelite hard na dva dijela. U prvi stavite oko 10 Gb, a u drugi preostalu memoriju. Ako imate dva hard diska onda u trecu particiju stavite cijeli drugi hard disk. U prvu particiju instalirajte Windows (onu od 10 Gb) a ostale particije ostavite za podatke. Drivere instalirajte u particiju gdje je windows a SVE ostalo instalirajte u drugu particiju (i trecu ako imate).OVO NEMORATE RADITI SVAKIH MJESEC DANA LOL

2.Prefetch folder se nalazi u Mapi u kojoj je spremljen windows (najcesce C:\WINDOWS)
U taj folder upisuje se odredjeni dio koda od procesa kako bi kompjuter sljedeci put pri ucitavanju procesa mogao sto brze ucitati sve njegove dijelove. Medjutim nakon nekog vremena kada brisete neku igricu ili program isti proces tamo ostaje zapisan i opet samo radi smece. Jednom na mjesec odite u WINDOWS folder, nadjite folder Prefetch UDJITE U NJEGA I POBRISITE NJEGOV SADRZAJ, NIKAKO NEMOJTE BRISATI FOLDER JER CE POCETI PROBLEMI I TO VELIKI.

3.Disc cleanup cisti sve nepotrebne stvari iz kompjutera koje se vise ne koriste i ubuduce nece trebati kompjuteru, ali ne brise korisnicke podatke. To je potrebno koristiti samo za particiju u kojoj je Windows jer je druga prakticki mrtva jer u njoj nema nekakve posebne radnje osim spremanja i pokretanja podataka koje ste vi kao korisnik spremili.Imate drugu karticu Advanced u kojoj imate neke druge opcije kojima mozete jos vise ocistiti hard disk.
Nalati se u:
Start
 

Djerosim

Aktivan Član
23.08.2008
59
28
8
49
da ne otvaram novu temu da te pitam nesto ako znas,kako da se zastitim od spamova u inboxu,u pitanju je gmail,postoji li neki nachin i ako postoji koji je???
 
23.04.2009
46
1
0
34
Ako ti dolaze spamovi otvori poruku i imas gore onu alatnu traku (toolbar)
Klikni "more options" i izaberi filter messages like these i gmail ce ih automatski odbijati
 

FunkyZ

Aktivan Član
16.03.2009
115
1
0
36
Zli_vrtlar je napisao(la):
1.Kada instalirate Windows u Meniju gdje birate gdje se instalira Windows podjelite hard na dva dijela. U prvi stavite oko 10 Gb, a u drugi preostalu memoriju. Ako imate dva hard diska onda u trecu particiju stavite cijeli drugi hard disk. U prvu particiju instalirajte Windows (onu od 10 Gb) a ostale particije ostavite za podatke. Drivere instalirajte u particiju gdje je windows a SVE ostalo instalirajte u drugu particiju (i trecu ako imate).OVO NEMORATE RADITI SVAKIH MJESEC DANA LOL
Cemu onda ovih 6+ GB praznog prostora?
Mislim, racunarima kojima je potrebno ovo da bi se OSETILO da rade brze, je u 99% slucajeva 6GB poprilicno veliki prostor.

Zli_vrtlar je napisao(la):
2.Prefetch folder se nalazi u Mapi u kojoj je spremljen windows (najcesce C:\WINDOWS)
U taj folder upisuje se odredjeni dio koda od procesa kako bi kompjuter sljedeci put pri ucitavanju procesa mogao sto brze ucitati sve njegove dijelove. Medjutim nakon nekog vremena kada brisete neku igricu ili program isti proces tamo ostaje zapisan i opet samo radi smece. Jednom na mjesec odite u WINDOWS folder, nadjite folder Prefetch UDJITE U NJEGA I POBRISITE NJEGOV SADRZAJ, NIKAKO NEMOJTE BRISATI FOLDER JER CE POCETI PROBLEMI I TO VELIKI.
Ovo je kul (donekle), mada sadrzaj foldera je poprilicno "providan" tako da je lakse pobrisati samo ono sto nam ne treba, zar ne?


Zli_vrtlar je napisao(la):
3.Disc cleanup cisti sve nepotrebne stvari iz kompjutera koje se vise ne koriste i ubuduce nece trebati kompjuteru, ali ne brise korisnicke podatke. To je potrebno koristiti samo za particiju u kojoj je Windows jer je druga prakticki mrtva jer u njoj nema nekakve posebne radnje osim spremanja i pokretanja podataka koje ste vi kao korisnik spremili.Imate drugu karticu Advanced u kojoj imate neke druge opcije kojima mozete jos vise ocistiti hard disk.
Nalati se u:
Start
 
23.04.2009
46
1
0
34
Ako smo tu particiju namenili za windows i drajvere, i ne diramo je, i to jednom mesecno je previse cesto, posto particija ima 6+ GB praznog prostora, gde se gotovo nista ne brise, i gotovo nista ne dodaje, tako da nece biti preterane potrebe za fragmentacijom fajlova.
Mnogo je bitnija ona druga particija gde su podaci.

Pa tih sest gigabajta bi trabo ostati za drajvere i ostale dodatke windowsu
Stavi samo cetri gigabajta pa ce ti svaki dvije mintue dolaziti notification "Windows virtual memory too low"
A ako zelis takve poruke slobodno stavi samo 4Gb na winovu paqrticiju

Sto se tice prefetcha proesi koji su izbrisani ako su opet pokrenuti OPET se zapisuju u prefetch tako da ti je svejedno dali si izbrisao cijeli folder ili samo nepotrebno

Ako si disablirao windows update sta nije lakse cijeli sadrzaj foldera izbrisati nego trazti wuauclt.exe?

Temporary filese nema smisla brisati jer ce se za tri dana nakotiti ista kolicina podataka koja je bila i prije

Windows se defragmentira ne samo da bi oslobadjao prostor nego da bi brze pristupao svakoj aplikaciji jer se proces "raspada" u dijelove pri pokretanju, a disc defragment ih vraca na mjesto.

Add/remove ne ubrzava racunalo ali oslobadja prostor...sta to nebi trebalo biti logicno? A ako su neke vece aplikacije instalirane na C disk? Windows office naprimjer? Ili antivirus?

Kaspersky ima najvecu bazu podataka i nece ubrzati kompjuter sam po sebi nego ce prepoznati i najbolje zasticene viruse, cak i one koji su pomoci cryptera kompajlani u druge programe kak bi bili teze prpoznatljivi, zato je za kasperskya najbolje rjesenje da se makne applicatrion autorun i da se update koristi svakih tri dana kako bi se baza podataka redovito obnavljala.

Hvala na pitanjima :rofl:
 

FunkyZ

Aktivan Član
16.03.2009
115
1
0
36
Zli_vrtlar je napisao(la):
Pa tih sest gigabajta bi trabo ostati za drajvere i ostale dodatke windowsu
Stavi samo cetri gigabajta pa ce ti svaki dvije mintue dolaziti notification "Windows virtual memory too low"
A ako zelis takve poruke slobodno stavi samo 4Gb na winovu paqrticiju
Za takve "poruke" postoji jedno divno resenje, a to je manuelno podesavanje swap file-a (koje ce, opet, verovatno ubrzati sistem vise nego bar pola ovih koraka zajedno, cudo kako to zaboravi?). Takodje, ako cemo vec o optimizaciji, vrlo bitna stavka bi bila - napraviti particiju od par gigabajta (2-2.5*velicina rama) koja ce biti na pocetku diska (gde je disk najbrzi) koja ce biti namenjena SAMO i jedino za swap file. Ukoliko je mahina sa 2 hdd-a, jos bolje, sistem je na pocetku jednog, swap na pocetku drugog diska.

Zli_vrtlar je napisao(la):
Sto se tice prefetcha proesi koji su izbrisani ako su opet pokrenuti OPET se zapisuju u prefetch tako da ti je svejedno dali si izbrisao cijeli folder ili samo nepotrebno
Ako si disablirao windows update sta nije lakse cijeli sadrzaj foldera izbrisati nego trazti wuauclt.exe?
Zar mi se nece onda, prvi sledeci put sistem duze ucitavati? (ajde, ako to sluzi za brze ucitavanje sistema, i ja to obrisem, onda je logicno da ce se sporije ucitati? jeste da ce on upisati sve to opet, i da ce onaj tamo reboot proci brze, ali... zasto gubiti dragoceno vreme, ako vec idemo na maksimalnu optimizaciju?)

Zli_vrtlar je napisao(la):
Temporary filese nema smisla brisati jer ce se za tri dana nakotiti ista kolicina podataka koja je bila i prije
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Windows i brojevi se ne slazu sa tobom... ;)
Evo, probacu da naredne 3 nedelje ne brisem nista, pa cu udariti screenshot koliko je pobrisano... Pa cu za 3 dana uraditi to isto... ;)

Zli_vrtlar je napisao(la):
Windows se defragmentira ne samo da bi oslobadjao prostor nego da bi brze pristupao svakoj aplikaciji jer se proces "raspada" u dijelove pri pokretanju, a disc defragment ih vraca na mjesto.
Defragmentacija nema veze sa oslobadjanjem prostora (tj (kilo)bajti su u pitanju, zavisno od velicine klastera). I ne raspada se proces, vec se fragmentovani fajlovi upisjuju na disk "u delovima". S tim da ako ta particija zaista sluzi samo za to sto si naveo, velicina podataka koje obrisemo ce biti poprilicno mala, te ce "rupe" u zapisima, takodje, biti zanemarljivo male. Isto tako, kolicina podataka koja se upisuje na particiju koja se upisuje na sistem je zanemarljivo mala, tako da nema potrebe za fragmentacijom. Te, s' toga, i sama defragmentacija mu dodje suvisna, jer... zasto defragmentovati - nefragmentisanu particiju?

Zli_vrtlar je napisao(la):
Add/remove ne ubrzava racunalo ali oslobadja prostor...sta to nebi trebalo biti logicno? A ako su neke vece aplikacije instalirane na C disk? Windows office naprimjer? Ili antivirus?
Ako je neko dovoljno glup da instalira antivirus bez da obrise stari, ova spoznaja da u windowsu postoji add/remove mu nece pomoci preterano.
A, opet, ako smo te pratili - instalacije su na drugoj particiji.

Zli_vrtlar je napisao(la):
Kaspersky ima najvecu bazu podataka i nece ubrzati kompjuter sam po sebi nego ce prepoznati i najbolje zasticene viruse, cak i one koji su pomoci cryptera kompajlani u druge programe kak bi bili teze prpoznatljivi, zato je za kasperskya najbolje rjesenje da se makne applicatrion autorun i da se update koristi svakih tri dana kako bi se baza podataka redovito obnavljala.
Tacnije ne, trustport je mnogo bolje resenje ako cemo tako paranoisati.
Nod je sasvim dobro resenje za 90% korisnika.
 
23.04.2009
46
1
0
34
A zasto nebi jednostavno napravili jednu vecu particiju za win i swap fileove nego komplicirali sa swap fileovima?A windows update inace ne zauzima prostor na hardu :rofl:
Ako mora biti u sistem 32 folderu nemozes ga stavljat na drugu particiju
Kompjuteru bi bilo potrebno puno vise vremena da obavlja neke zadace kada bi osnovne elemente morao ucitvavati iz vise particija

Sljedeci put ako izbrises procese iz prefetcha ce se sistem sporije ucitati...restartaj ga i opet ce biti ubrzan neznam dali s primjetio da na svakom programu za optimiziranje potrebno oko 3 puta restartati komp da bi se osjetilo ubrzanje

Sta se tice tempa....moze :D

Particija sa windowsima se nakon dva mjeseca koristenja fragmentira a te zanemarive rupice nakon duzeg vremena usporavaju proces...Nemoj ga defragmentirat pola godine pa ces primjetiti sda igricama koje stalno igras treba sve vise vremena da se otvore i desktopu da se pojavi kada izadjes

Sta se tice add/removea...rekao sam da bi bilo pozeljno da se instaliraju programi koji su potrwebni windowsu a da se igre i muzika fillaju na D:\ disk.

Nod 32 je los jer ima skoro najslabiju bazu podataska, pa normalno da nece opterecivati kompjuter xD
Za slabije kompjutere od 256 do 1Gb rama bi bio sasvim dobar avast.

Istina je da kaspersky trati puno rama ali to nije samo zato jer ima vecu bazu podataka nego ima 30-tak razlicitih funkcija za krpanje vulnerabilitiesa i uklanjanje virusa.

Nod 32 ima samo scan i update xD

S njim moras svaki drugi dan micati viruse, a kaspersky se pobrine da ni ne ulaze.

:rofl:
 

FunkyZ

Aktivan Član
16.03.2009
115
1
0
36
Zli_vrtlar je napisao(la):
A zasto nebi jednostavno napravili jednu vecu particiju za win i swap fileove nego komplicirali sa swap fileovima?A windows update inace ne zauzima prostor na hardu :rofl:

Ako mora biti u sistem 32 folderu nemozes ga stavljat na drugu particiju
Kompjuteru bi bilo potrebno puno vise vremena da obavlja neke zadace kada bi osnovne elemente morao ucitvavati iz vise particija
Ti bas ne razumes kako rade diskovi? :|
Jednostavno, previse je osetna razlika u brzini citanja fajlova sa pocetka i sa kraja ploce.
Swap, kao virtuelna memorija, pogotovo na masinama koje imaju manje rama je pozeljno da radi sto brze - i iz tog jednog jedinog prostog razloga je savrseno logicno da bude na pocetku ploce, gde je vreme ucitavanja/upisivanja na disk - najmanje.
(sto se tice update-a, nikako mi nije jasno sta si mislio time, kontam da si morao da uletis sa necim "pametnim", pa eto, neka ostane neodgovoreno)

Sljedeci put ako izbrises procese iz prefetcha ce se sistem sporije ucitati...restartaj ga i opet ce biti ubrzan neznam dali s primjetio da na svakom programu za optimiziranje potrebno oko 3 puta restartati komp da bi se osjetilo ubrzanje
zato ljudi koji se iole razumeju u rad OS-a ne koriste programe za optimizaciju :\
Sve se to, mnogo lakse, moze rucno odraditi (uz minimalno odrzavanje sistema)

Particija sa windowsima se nakon dva mjeseca koristenja fragmentira a te zanemarive rupice nakon duzeg vremena usporavaju proces...Nemoj ga defragmentirat pola godine pa ces primjetiti sda igricama koje stalno igras treba sve vise vremena da se otvore i desktopu da se pojavi kada izadjes
Ja teram ovaj sistem od...... Decembra-januara, i od poslednje defragmentacije sistemske particije mi je proslo barem 4 meseca. Daj mi onda neko logicno objasnjenje zasto mi se procenat fragmentovanih fajlova povecao za ceo 1 (.6 ako cemo da budemo precizni) procenat?

Sta se tice add/removea...rekao sam da bi bilo pozeljno da se instaliraju programi koji su potrwebni windowsu a da se igre i muzika fillaju na D:\ disk.
ne, nisi
Drivere instalirajte u particiju gdje je windows a SVE ostalo instalirajte u drugu particiju (i trecu ako imate)


Nod 32 je los jer ima skoro najslabiju bazu podataska, pa normalno da nece opterecivati kompjuter xD
mozda i ima najslabiju bazu, ali, pravilno podesen, i dalje detektuje vise pretnji nego avast.
I vrlo je blizu kasperskom (manje oba su oko 97%, pojuricu tacne rezultate)
Za slabije kompjutere od 256 do 1Gb rama bi bio sasvim dobar avast.
Kako iko moze ozbiljno da shvati AV koji ima GUI kao multimedijalni plejer??? xD
Salu na stranu, supalj je avast kao sir, nema ni 2 nedelje kako mi je nod (i to ona matora, ne-tako-skoro-updateovana 2.7 verzija) prijavila virus na fleshu, koji je prethodno bio uboden u konstantno online komp sa poslednjim avastom...

Istina je da kaspersky trati puno rama ali to nije samo zato jer ima vecu bazu podataka nego ima 30-tak razlicitih funkcija za krpanje vulnerabilitiesa i uklanjanje virusa.
Ne, kasperski davi zato sto ima ocajno odradjen heuristic scan. I zbog jos par stvari. Sto su "sredili" u novijim verzijama, (opterecenje mahine) ali je kvalitet samog AV-a pao.

Nod 32 ima samo scan i update xD
Naravno da ne, to sto ti ne znas da ga podesis, to je druga stvar. (pogotovo SS verzije)
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Svak če nači svoj način optimizacije i ubrzanja,ali mislim da če večina ipak koristiti programe za to,ili koristi.Naravno,i ovo je od pomoči,bar ja nisan zna sve do sada.
Samo nemojte pretjerivati,nekad su mišljenja različita,tako da vašoj raspravi nema kraja,a ovo šta pišete nekima kao i meni je dosta nerazumljivo,jer nemam vremena za takve stvari!
 
23.04.2009
46
1
0
34
Greenpower1 je napisao(la):
Svak če nači svoj način optimizacije i ubrzanja,ali mislim da če večina ipak koristiti programe za to,ili koristi.Naravno,i ovo je od pomoči,bar ja nisan zna sve do sada.
Samo nemojte pretjerivati,nekad su mišljenja različita,tako da vašoj raspravi nema kraja,a ovo šta pišete nekima kao i meni je dosta nerazumljivo,jer nemam vremena za takve stvari!

Mislim da programi ne valjaju jer previse prckaju po registryu ako vam trebaju programi imam ja link na svom accu za rapidshare...

@ FunkyZ

Ispriavam se ocito si pametniji od mene u diskovima -.-

Ali eto ja sam ove svoje primjere dao imam kantu staru 6 godina
Procesor sa 1.8 clockan na 2.2 i umjesto 256 sam jos nadodao 512 rama pa imam 768

Ovo sto sam naveo u svojoj temi koristim sve i kompjuter mi ide brze od vecine poznanika koji imaju kompjuter od 2 do 4 Gb rama a da o quad core processoru ne govorim.
 
17.07.2008
31
1
6
43
mmm slazem se da svatko ima svoji nacin ubrzavanja kompa...meni se takodjer sistem dize barem dvaput brze nego ujaku koji ima quad a taman sam neki dan pricao sa curom i sjetio se da sam proc kupio dok sam jos bio na faxu...znaci negdje pred ca 5 godina recimo...

ja takodje podijelim disk na dvije particije,na sistemsku i sve drugo, instaliram sve drivere,programe,uglavnom sve sto bi mi trebalo na kompu,registriram i crackiram sve programe,konfiguruiram sve,defragmentiram disk(C) provjerim od virusa i slicnih bestija

u ms configu maknem iz startupa sve sto je suvisno,stavim si neku finu temicu i onda
si napravim BACKUP sistemske particije sa ACRONIS TRUE IMAGE WORKSTATION-om i naravno spremim je na drugu particiju ili disk...i na ovaj nacin rjesavam sve svoje softwarske probleme,stogod mi se desi ja vratim backup i NIKADA mi se nije desilo(na mom kompu) da mi to ne uspije!!!
i sav posao nakon toga mi se svodi na izabiranje wallpapera i importiranje bookmarksa iz firefoxa!!
 
23.12.2009
3
0
0
34
ovo mi je super pomoglo i comp mi je mnogo brzi.. a, imam joh jedno pitanje.. korisim Moziila-u Firefox. kad god sam malo duze na mozzili, izlaze mi novi windows-i.. neshto travian i advertising.. znash li shta e to i kako to ukinut.. zbilja usporava rad na netu i zivcira..
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Pitanje je na koje stranice odlaziš:icon_lol:
Nadam se da nije na nekim normalnim stranicama tipa VUTRA :) jer je previše stranica danas koje su pune reklama i izbacuju ih ljudima tako da su nekad gotovo prisiljeni kliknuti na njih nebi li dobili koji cent za to klikanje(IQ testovi,travian i ostale gluposti).
Usput,manite se zarada klikanjem :)
Također skeniraj komp nekim dobrim antivirusnim alatom!