Kako uzgajati u kokosu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598

Imamo kokos na forumu,a znam da će ga biti i vise.
Fali nam nekakav vodić,pa evo neka ovo bude tema gdje cemo podijeliti iskustva i sloziti nekakv vodić koji če biti koristan.



Kokos

Kokosovo vlakno je organski proizvod dobiven iz plodova kokosove palme. Nakon obrade kokosovih oraha, ostaci se obnavljaju u obliku vlakana. Ova zaostala vlakna prodaju se u obliku praha i filamenata, a mješavina dviju tekstura savršen je supstrat za biljke

Usporedimo li prednosti koje nudi kokos s onima tla , lako ćemo shvatiti zasto se sve veci broj growera okrece prema kokosu. Važno je uočiti razlike između kokosa i ostalih supstrata, razumjeti, cijeniti i maksimalno iskoristiti njegove izvrsne kvalitete.

Prvo, bitno je zapamtiti da je kokosov supstrat inertan supstrat , što po definiciji znači da ne sadrži hranu i da će biti potrebno unositi nešto biljkama tekućim gnojivom tijekom svakog zalijevanja.

Oksigenacija kokosa jedna je od glavnih prednosti ovog supstrata, budući da je izuzetno spužvast medij za uzgoj koji omogućuje korijenskom sustavu da se razvije mnogo brže nego u tlu. To očito rezultira snažnijim rastom, što će ponuditi mogućnost skraćivanja vegetativnog ciklusa biljaka.

Također ćemo primijetiti prisutnost prirodnih trihoderma koje promiču formiranje i evoluciju korijena i povećavaju prirodnu obranu biljaka stimulirajući pozitivan život mikroba za sve metaboličke procese biljke.

Zalijevanje​


Što se tiče zalijevanja, kao što smo prethodno objasnili, budući da je supstrat inertan, bit će potrebno primijeniti gnojiva pri svakom zalijevanju , vodeći računa o mjerenju PH i EC hranjive otopine.

EC ili elektrovodljivost je količina gnojiva ili mineralnih soli prisutnih u vodenoj otopini , prilagodit će se prema potrebama biljaka prema njihovom stupnju razvoja. PH je mjera koja se koristi za definiranje je li voda bazična ili kisela , PH ljestvica mjerenja kreće se od 0,0 do 14,0.

Za uzgoj u kokosovim vlaknima preporučljivo je održavati PH između 5,5 i 6,3 , ovisno o fazi razvoja biljaka kojoj ćemo se približiti jednoj ili drugoj vrijednosti. Općenito, idealan PH u rastu je 5,8, a 6,0 za cvjetanje, uz mogućnost laganog mijenjanja PH tako da biljke asimiliraju sve različite hranjive tvari.

Gnojiva će se morati prilagoditi ovom supstratu, preferiraju se kelirana gnojiva zahvaljujući njihovoj velikoj apsorpciji od strane biljaka, učinkovitija su i brža. Postoje mnogi proizvođači koji stvaraju gnojiva posebno za coco, koji nudi širok izbor linija proizvoda koje su sve rafiniranije i specijalizirane za ovu vrstu uzgoja---odnosno hidroponije

Važno je naglasiti da trenutno postoje mineralna gnojiva kao i organska gnojiva za uzgoj u kokosu.

Najviše se koriste mineralna gnojiva koja su proizvodi posebno namijenjeni za ***********.
Kontejneri ili lonci za uzgoj u kokosovom supstratu uvijek moraju imati dobar sustav odvodnje, tako da višak vode od zalijevanja može lako otjecati, ostavljajući supstrat vlažnim, ali i dobro oksigeniranim, kako bi se pogodovala asimilacija hranjivih tvari, ali i kako bi se izbjeglo izlaganje korijenje do rizika od truljenja i drugih bolesti.

Također ćemo istaknuti da će nam trebati manja količina supstrata, a time i manje posude , za razvoj usporediv s onim biljke uzgojene u zemlji. Ekvivalencija Coco VS soil bila bi 1,65 L kokosa za 7 litara zemlje , za veće biljke koristit ćemo posude od 3 litre kokosa umjesto 11 litara zemlje .

Zalijevanje biljaka u kokosu započet će na sličan način kao i kod biljaka u zemlji, iako će se moći primijetiti da je kokos superiorniji od tla u smislu drenaže i isparavanja vlage u tlu. supstrat, zbog visoke razine oksigenacije .

Stoga će se zalijevanje na samom početku razdoblja rasta provoditi ručno, ne više od 100 ml po biljci, kako bi se olakšalo ovlaživanje, a zatim brzo sušenje supstrata, naizmjenični ciklusi vlage i suše koji će omogućiti sustavu korijen razvijati na optimalan i zdrav način, štiteći ga od bolesti. Kako biljke rastu, povećajte količinu zalijevanja. Od drugog tjedna cvatnje može se instalirati sustav za automatsko navodnjavanje kako bi se održavala redovita i stalna prehrana.

Kada i kako isprati korijen u kokosu​


Drugi važan aspekt zalijevanja je čišćenje korijena . Višak gnojiva može opeći biljke , pa čak i ubiti ih: stoga će biti potrebno obratiti posebnu pozornost na EC hranjive otopine, ali i runoff-a koji teče iz posude nakon zalijevanja.

Mjerenje EC runoff-a omogućit će nam da saznamo količinu zasićenih soli u supstratu , koje su iz ovog ili onog razloga ostale zarobljene u kokosovim vlaknima. Ove nakupljene soli povećavaju koncentraciju hranjivih tvari u supstratu uzrokujući pretjeranu gnojidbu. Vrlo je vjerojatno da biljke tada pokazuju znakove nedostatka, ponekad praćene blokadom metabolizma, jer više nisu u stanju asimilirati potrebne hranjive tvari.

Očistit ćemo korijenje kada je EC runoff-a-a iznad 2,5 primjenom Zyme-a pomiješanog s trostrukim kapacitetom vode . Bit će potrebno prilagoditi ph prema stadiju života biljaka, EC će morati biti što niži. Provođenjem ovog zahvata moći ćemo smanjiti koncentraciju hrane u supstratu eliminirajući nakupljene soli, a biljke će nakon toga povratiti snagu za nekoliko dana.
stay high:)
 

Ledledeni

Aktivan Član
08.01.2021
268
720
93
@opa cupa u svakom tvom postu ima nesto pametno i korisno. Nadam se da ce i drugima biti od koristi.
Bez ph mozda samo u vege fazi, zna da ide i do 8 kad odstoji voda u ne zatvorenom buretu. Ja ga korigujem na cca 6,5. Brinu me po malo ovi svetli vrhovi, bio sam ubedjen da traze cal&mag, ali nista se nije promenilo. Zato sam i mislio da povecam dozu na preporucenu (po proizvodjacu) od 2ml na L.
Edit: a sto se tice medijuma, kokos ili zemlja miks, sve vise razmisljam da probam hidro sledeci grow.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.327
9.854
256
Hvala na savetima @opa cupa :respect:
Dao sam im vec 3 puta do sada sensi cal&mag skoro pa 1ml na 1l. Planirao eventualno jos jednom tako, pa da povecam dozu na 2ml.
A da imam problem sa vlagom, malo su mi prerasle i jedva cekam defolaciju, da malo spustim vlagu, posto trenutno ni turbina, ni odvlazivac, ni redje zalivanje ne mogu da je spuste ispod 60%. Napolju je oko 90%. Katastrofa
Drug, kalcijum se "mrda" samo i isključivo putem transpiracije - dakle iz zone korena kad biljka vuče vodu.
Ako je vlaga prevelika (a sam kažeš da jeste), usporena je transpiracija i dolazi do Cal deficita.
Dodavanjem nećeš mnogo pomoći, upravo suprotno - brda problema potencijalnih praviš

Mojih dva centa što bi se reklo*
 

Ledledeni

Aktivan Član
08.01.2021
268
720
93
Znaci da ostane ista doza tj pola preporucene? Cekam da budu lagani potovi pa onda ide zalivanje. Nije vlaga u potovima, napolju je danima ogromna vlaznost, a mislim da je u boksu ovog puta velika i zbog mnogo lisca.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
i sada sta napraviti...>kalcij ne voli vlagu jer je stacionarni element..Kalij ne voli susna razdoblja jer je mobilan.Magnezij mrzi obojicu ako su preglasni..kako naci balans..to je pitanje ?
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
u kokosu je to sve puno lakse..gresku ispravis instant,ali zemlja je malo drugacija i kompliciranija prica..tesko uopce dolazi do deficita kalcija u zemlji..to je cesto problem u hidru,kokosu,ili osmoza ..pogotovo
ja kalcij dajem kroz zaljevanje...magnezij iskljucivo dajem folijarno,a uzgajam u kokosu.
Pravilno zaljevanje,balansiran pH,balnsirana prehrana i to je to sto biljka voli..bila u vodi ,ili zemlji !
edit
postavlja se pitanje
a sta znaci balansirana prehrana..stalno tepemo o tome ,a nista konkretno..sta znaci balansirana ,uravnotezena prehrana ?
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
ne u cvjetanju to se podrazumjeva u cvjetanju ga dajem kroz zaljevanje...pricamo o magneziju..ne o calmag-u !
calmag ne koristim uopce.koristim epson i to dajem folijarno,
kalcij imam solo i njega dajem kroz zaljevanje
 
Poslednja izmena:

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.659
13.851
358
Ako se na listu ne nazire vidljiva steta od spidera ja bi rade par puta nemom i fino od dolje listove i sve dase napravi coating.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.327
9.854
256
u kokosu je to sve puno lakse
Baš htedoh da napišem da se divim tebi, šonetu i ostalim kolegama koji se mlate sa EC/TDS, kokosom i to :D
Ali to je zaista pravi put, pored hidro/aeroponic - ko hoće da se 'in depth' bavi prehranom i usmeravanjem biljke do krajnjih maksimuma.. s tim što mi se čini da je kokos ipak lakši, jer ovi potonji def ne praštaju greške, no to je i do growera.
Elem, da ne idem u off - ovo:

postavlja se pitanje
a sta znaci balansirana prehrana..stalno tepemo o tome ,a nista konkretno..sta znaci balansirana ,uravnotezena prehrana ?

Za mene lično - biostimulansi i umeren NPK

Mislim da groweri i previše fokusa bacaju na NPK, ne u smislu da nije bitno - jeste naravno - ali to mu dođe kao kod ljudi vitamini :) mora nekad nešto i "na kašiku".
To jest, jedini PRAVI makronutrijent je ugljenik, tj CO2. To je jedino zaista zaista bitno, sve ostalo što dodajemo - i sad dolazim do poente zapravo - uz upotrebu biostimulansa može da se svede na mnogo manje doze od onih koje preporučuju proizvođači, a da ne dođe do gomilanja soli, lock out-a, toksičnosti i slično, i da se nutrijenti bolje rasporede
Dakle korisne bakterije, root expanderi, biostimulansi (alfalfa, humic,fulvic, b vitamini itd itd) i umeren NPK, i lagani rad što bi rekli :D


Inače - ali ovo je samo moje mišljenje, ne mora da znači da sam u pravu - postoji samo jedan jedini pravi deficit, ono kad vidiš, da znaš da taj element fali, a to je azot.
Sve ostalo, u barem 80% slučajeva je vezano za lock out, pH, loše uslove u boksu, zalivanje, itd
Najiskrenije to mislim :)

koristim Hesi i kad god sam im dao preporucenu dozu, pecnuo sam ih. Pitam se zasto preporucuju tako, kad mogu da sjebu ljude
Zato što uglavnom testiraju u savršenim uslovima, pod brutalnim lampama i u prilično velikim potovima, nešto što prosečan grower ne može baš da dostigne. Velike biljke imaju veliki apetit :) i brz metabolizam u takvim uslovima
Kako rekoh iznad, previše pažnje se posvećuje NPK ne rastu biljke od toga, to im pomaže kao tebi vitamini :)
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.318
6.966
258
ti vraziji gnatovi su u kokosu kao doma
zezaju te ovi potovi sa zemljom sto stoje pored ;) jer u kokosu nema insekata i nece ih biti ako ih sami ne donesete ! to je bila prva stvar zbog koje sam se odlucio za kokos ! isto kao sto je inertan za djubrivo, tako je i za njih.
Ne koristim ni otrove ni trake ni nista preventivno, takodje je i meni vlaga 60% i nemam problem. Jednom su pokusali i abastate ih je resio, al to je neka druga prica i nije do kokosa.
Kada udjem sa ulice ne pada mi na pamet da posetim grow, a da se pre toga nisam presvukao ;)

kad odstoji voda u ne zatvorenom buretu.
Kada si to bure poslednji put sterilisao? da li stavljas nesto preventivno za odrzavanje ?
Da li ti je palo na pamet da mozda ne unosis neku jedinku ili hranu koja moze biti korisna za ove sa kojima se ti boris?

Ja sam video u kokosu kako biljke umiru pre sanse i da zazive, jer su zalivane "odstojalom" vodom.

@Wendigo kakav ph? ec? :eek: pa ja skoro zaboravio za sta mi sluze. . . :lol: to samo kad objavljujem ovde nesto ja pogledam pa kao znam hahah
nego to je @opa cupa poceo sada da preteruje, pa izgleda ko da je malo i on otiso nekim . . . putem, al zapravo ko sto kazes kokos je jako jednostavan, pa nam prasta velike greske ko ostalima u soilu ;)

sto se tice balansa, znas da je dobar onda kada biljke najlepse mirisu ;)
 

Ledledeni

Aktivan Član
08.01.2021
268
720
93
Kada si to bure poslednji put sterilisao? da li stavljas nesto preventivno za odrzavanje ?
Da li ti je palo na pamet da mozda ne unosis neku jedinku ili hranu koja moze biti korisna za ove sa cime se ti boris?

Ja sam video u kokosu kako biljke umiru pre sanse i da zazive, jer su zalivane "odstojalom" vodom.
Ne mogu da sterilisem bure, ali ga dezinfekujem ukoloko planiram da ga koristim, inace koristim samo ako ih navodnjavam, tj kada nisam uz njih neko vreme. Ne znam sta se koristi preventivno za odrzavanje?
Ne koristim cist kokos, vec pomesan sa humusom max 20% kokosa i 10%perlita
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.318
6.966
258
Aj dok su gamad tu, ti ih zalivaj sa vodom iz cesme koja nije odstojala ako mozes. Hlor ti samo moze pomoci ;)
Znam da ne koristis kokos, dao sam ti primer samo.
 

Ledledeni

Aktivan Član
08.01.2021
268
720
93
Evo mozda ce nekom pomoci (nisam video na sajtu da je neko pomenuo) sto se tice automatskog navodnjavanja, uvek je problem zaustaviti vodu zbog prirodnog pada, pa se zbog toga potovi podizu u boksu iznad nivoa vode. Ja sam resio taj problem nepovratnim filterom, koji sam izvukao na jedno crevo iznad nivoa vode. Ne moze da prska, a kada se pumpa ugasi, filter povuce vazduh i samim tim se i voda zaustavi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: opa cupa and sone1

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
@Wendigo kakav ph? ec? :eek: pa ja skoro zaboravio za sta mi sluze. . . :lol: to samo kad objavljujem ovde nesto ja pogledam pa kao znam hahah
nego to je @opa cupa poceo sada da preteruje, pa izgleda ko da je malo i on otiso nekim . . . putem, al zapravo ko sto kazes kokos je jako jednostavan, pa nam prasta velike greske ko ostalima u soilu ;)

sto se tice balansa, znas da je dobar onda kada biljke najlepse mirisu ;)

krivo sam se izrazio kada sam rekao da je u kokosu jenostavnije !
nije jednostavno ! da je jednostavno ..svi bi uzgajali u kokosu.
Jednostavno je ako pricam o greskama..lakse se ispravljaju i teze dogadjaju na to sam mislio,ali i to je diskutabilno.
Zemlju zalijes sa 5l vode i miran si 3-4 dana,ali kontrolu nemas nikakvu i manje vise je sve to nekakvo krompiranje,pa kako bude...tako pise u tablici .
Pola elemenata se pozakljucava..nema kisika,plastificirani listovi...vruci....ph divlja ec je na 2.8...cak i 5 jbt..mislim na runoff. vidio sam svojim ocima haha.
Gore sipas 1,5 a dole curi 5.0 jbt

Uzgajajte u kokosu dragi moji...kokos je zakon i nije samo za odlikaše to sam ustvari htjeo reci :)sve je drugacije i forma cvijeta i boja listova i boja korijena i kolicina trihoma i brojevi su na kraju drugaciji...kokos je :thumb:
 
Poslednja izmena:

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.318
6.966
258
Nisi ti ni rekao, nego Wendigo spomenuo, da je jednostavnije od npr DWC i rockwoola ;) ja se samo nadovezao jer mi odma prodje kroz glavu chiller, sterilizacija, monitoring 24/7, pa jos ako one kante treba presipati. . .
A kad dodas na to sve da nista vise od osnovnog nije potrebno za odlican grow, jer samo grow i bloom uz malo calmaga zavrsavaju posao i vise nego odlicno :)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
da ne moras nista od toga svega hm....gdje je onda čarolija growanja..ako ne moras nista ?
Kao da fali sredina filma..imas uvertiru i kraj,a fali zaplet,kulminacija..rasplet...nismo svi isti i dobro je da je tako..tako je zanimljivije :thumb:
mozda jednom kada mi dojadi growanje...mozda cu onda traziti nacin u kojem ne moram bas nista...:)

edit
bilo bi mozda puno zanimljiviji taj nacin,ali da si sam zamjesas nekakav super soil,pa onda promatras sta si napravio..i dali moras nesta,ili ne moras nista .
Bilo bi puno zanimljivije,a nije neka kvantna fizika :)moze se
Ja sam sebi zakomplicirao sa kokosom haha i kao da igram neku stratesku igricu...sto kaze sone...monitoring 24/7
još kod mene nije ništa automatizirano..ja sam i pumpa i kanta za zaljevanje i ec metar i vodonoša hahah
:)
 
Poslednja izmena: