Kanabinoidi (THC, CBD, CBN)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
Dosta novaka me ispituje u zadnje vrijeme sto su to cbd i cbn ...kako svi znate sto je thc :D
pokusavajuci van naci odgovor da sto lakse shvatite naisao sam na



Biljka kanabisa ima 66 različitih kanabinoida, neki su međusobno toliko slični a opet toliko različiti da ih možemo podijeliti u deset grupa. Baš zbog ovih sitnih razlika svi zagovaraju upotrebu kanabisa u biljnom obliku a ne filtriranom obliku kao tablete. Jedino svi zajedno imaju pravo djelovanje.
Ovdje ćemo izvući glavne odgovorne kanabinoide.


THC – delta-9-tetrahydrocannabinol

THC je psihološki najaktivniji spoj. Uz CBD drugi je po redu s najvećim terapeutskim djelovanjem. Djeluje analgetski, anti spazmatski, smiruje tremore, djeluje protuupalno. Stimulira apetit i smanjuje mučninu.
Može se primijeniti kao terapija u osoba s problemima u prehrani (anoreksija), za smanjivanje nuspojava kemoterapije, osobama s multiplom sklerozom, spazmima, napadima. Ima mogućnost djelovanja na promjenu raspoloženja kod depresivnih osoba, promjene ponašanja kod nezainteresiranih osoba. Od nedavno je potvrđeno da THC uz CBD djeluje na smanjivanje nekih tumora i broja kancerogenih stanica. Potvrđeno je i da smanjuje napredak ateroskleroze u miševa.

CBD Cannabidiol

CBD je komponenta koja ne djeluje psihoaktivno. Mišljenje je da postotak CBD-a u kanabisu modulira euforičan osjećaj koji razvija THC što možemo vidjeti u razlici između Sative i Indike. Indika ima puno veći postotak CBD-a za razliku od sative a time i manje euforično djelovanje no puno bolje medicinsko. CBD ima antiupalno, antibiotsko, antidepresivno te antipsihotično djelovanje. Vrlo je dobar antioksidans, djeluje blago sedativno. Protektivno djeluje na živčana vlakna. Snižava krvni tlak. Vrlo efektivno djeluje protiv bolova gotovo isto kao opijatski lijekovi. Pojačava imunitet. Smanjuje konvulzije, upale, stres i mučninu. 2001. pravljena je studija na pacijentima s multiplom sklerozom i dokazano je da CBD i THC zajedno djeluju vrlo dobro na umanjivanje napadaja dok svaki za sebe nema jednako dobar učinak

CBN Cannabinol

CBN ima blagi psihoaktivni učinak, desetinu jakosti THC-a. CBN nastaje kao produkt raspada THC-a koji bude izložen svijetlu i vrućini. Pojačava pospanost i smanjuje grčeve. Dobar kod menstrualnih tegoba zajedno s ostalim kanabinoidima.

CBG Cannabigerol

CBG je prvi kanabinoid koji proizvodi biljka kanabisa. On je prekursor svih ostalih kanabinoida. Ima blago sedativno i antimikrobno djelovanje. Pojačava san i čini osobu pospanom. Studije pokazuju da CBG smanjuje intraokularni tlak kod pacijenata s glaukomom te da pospješuje antibiotsko djelovanje kanabisa. Sam CBG pokazao je sposobnost zaustavljanja rasta kancerogenih stanica no daljnja istraživanja su potrebna.

(E) BCP – Beta-caryophyllene

Prirodna je i jaka antiupalna komponenta koju možemo naći i u hrani tipa crnog bibera, origana, bosiljka, limuna, cimeta, mrkve i celera. Za razliku od THC-a ova komponenta nema učinka na mozak
tj. nema psihoaktivno djelovanje.

THCV tetrahydrocannabivarin

THCV ima slabi psihoaktivni učinak te pomaže u liječenju dijabetesa. Trenutno se rade istraživanja za uporabu THCV-a kao lijeka protiv debljine. THCV se uglavnom nalazi samo u sortama tipa Sativa.

CBC Cannabichromene
Kako smo spomenuli u kanabisu postoji 66 komponenti koje djeluju zajedno. Ovo je jedna od tih koja pomaže drugima da djeluju aktivno. CBC ima promovirajući učinak na THC ali ujedno ima i blago sedativno, analgezijsko i antiupalno djelovanje. Ima vrlo bitno antibiotsko djelovanje.
Preuzeto sa trava.hr

Za one koje zanima malo vise i detaljnije evo jedan koristan link

http://www.calgarycmmc.com/endocannabinoids.htm
 
12.07.2015
17
18
3
33
neznam da li smijem ovdje pitat ili.....da li se biljke mogu modifikovati tako da imaju veci postotak CBD-a nego THC-a tj, da se primjenjuje u medicinske svrhe ane radi stoniranja :))) nisam bas dobar sa engleskim ali cini mi se da sam na jednom sajtu procitao kako se trebaju manje svjetlosti izlagati da bi biljka imala veci postotak,zna li neko nesto o ovome?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sweatMJ

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Zasto ih modificirati kad na trzistu ima more sorta sa visokim postotkom CBD-a, niskim THC-om. Jednostavno si izaberes ono sta ti odgovara.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: srke1312
01.12.2016
4
0
1
123
Bravo,jako mi se svidja,vise ovakvih tema,vise informacija koje su vredne zapisivanja a ne samo citanja,svaka cast. peace and :respect:
 
13.12.2016
35
35
18
Gde i na koji nacin se moze videti za neki odredjeni strain koliko i cega ima u njemu..?
Uglavnom su informacije Thc-Cbd...
 
13.12.2016
35
35
18
Nisam se lepo izrazio....
Interesujeme kako da dodjem do informacije za odredjenu vrstu,
na primer....
Critical kush
Koliko ima kanabinoida
THC
CBD
CBG
CBC
THCV
CBN

Da li postoji negde na forumu ili na drugom mestu
ta vrsta informacija za strainove....?
Tnx..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lovetogrow