Kanabis ulje - izrada, doziranje i djelovanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

boscco

Aktivan Član
16.02.2016
116
393
63
74
Ja sam slao cbd ulje na analizu mnogo puta pa moram da vam kažem da je dekarb napravljen več kad izparivate alkohol, sa dekarbom se pretvori max 2-3% thc-a u thc odnosno 2-3% cbd-a u cbd ostalo je več obavljeno procesom izparivanja etanola :) tako da meni osobno nema smisla praviti dekarb i pregrijavati ulje...
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Ja sam uvijeren da nakon par sati kuhanja u kuhalu nema potrebe za decarbo....jer ulje je izlozeno duzi period temperaturama 90-120 °C tako da mi to przenje u rerni nema smisla i cini mi se da je tu doslo do nekih brkanaj sa nekim americkim trikovima koji su korisni kad se isparavanje radi sa malim temperaturama ali u kuhalu za rizu to nije slucaj i dovoljno su visoke da aktiviraju sav thc
 
  • Sviđa mi se
Reactions: boscco

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Meni kuhalo, kada je napunjeno s 4 l otopala, etanola, radi na 70-80°C, tek na kraju, kada je unutra 50-70ml ide na 110-115°c. Mjereno laserskim termometrom. Tako, da po mome ima puno smisla.
 

boscco

Aktivan Član
16.02.2016
116
393
63
74
I u mojem kuhalu je oko 82 stupnja i kad finisiram ima oko 90-100 stupnja i mnogo puta sam dao na analizu (HPLC) ulje bez dekarba...zato sam uvjeren da dekarb nije potreban odnosno ga ne radim, ali svatko ga moze radit ako hoce, moje misljenje je da sa tim dekarbom samo izbacujem terpene i radim stetu...
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Ja ulje kada je napravljeno uvjek probam. Zadnje kuvanje, ono malo sta je ostalo pomazao koricom kruha i pojeo.
Bilo oko 22:15 sati. Drzalo me 13 sati, slicno ko da popijes 1-1.5 l crvenog vina.:)
Ni blizu nisam mislio, da me moze toliko izradit:D

Na ovakav nacin mi je ulje najjace.
 

marckoni

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.08.2013
136
224
43
Dekarb. je bioloski proces...ameri tvrde, delimicno se obavlja i dok je biljka na suncu...iz tog razloga se preporucuje orjentaciono vreme na odredjenoj temp (pokazuje grafikon koji je postavljan i ovde).
Termin orijentaciono ili priblizno vreme, objasnjen je kao nemogucnost utvrdjivanja pocetne tacke dekarb. zbog vremena koje je biljka provela na suncu.
Dakle, i sam autor onog grafikona precutno priznaje da je lutrija ta dekarb...ako preteras, ode THC...ako ga ne zagrejes dovoljno, nema jake reakcije...

Meni kuhalo, kada je napunjeno s 4 l otopala, etanola, radi na 70-80°C, tek na kraju, kada je unutra 50-70ml ide na 110-115°c. Mjereno laserskim termometrom. Tako, da po mome ima puno smisla.
Cili, pojsani mi samo dva detalja...a na osnovu toga cu ja tebi nesto predociti, naravno, da sam isprobas i doneses svoj zakljucak.
Opisi detaljno kako i na koji nacin radis kraj, tj onaj deo kada pocnu sitni mehurici pa dok ne prestane bilo kakva aktivnost na povrsini?
Drugi detalj, jako bitan...kada je ulje gotovo (ono kako smo ga radili pre dekarb.), meris li isto pre i posle dekarboksilacije u pecnici? Da li postoje razlike u gramazi?

p.s. bez analognog, sam laserski term.=problem u najavi!!!
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Hm, gledam nivo ulja u posudi, kada vidim, da je etanol ispario, onda moram biti pazljiv. Da ne pregrejem ulje. Palim i gasim riz kuvar par puta, okrecem sve skupa levo, desno, da ulje klizi u posudi. U vremenu 5-10 min. Ne vise. Jer na sredini posude mi naraste temper. Na 110-120°C. Svaki put, kada ulje klizi preko sredine se prave mjehurcici. Uzmem posudu iz riz kuhara i stavim u pecnicu na 120°C za 40 min.

Da, neki rade zavrsetak u riz kuhalu, da se ne vide mjehurici vise. Ja to ne. Premalo tacno. Stavim u pecnicu i tamo sam siguran, da je najbolje uradzeno.
Nikada nisam mjerio gramazu, to sta me pitas.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
ne razmem ovo sa pecnicom, jer ako pricamo o standardnoj pecnici kakvu imamo svi u kuhinji to je jako nepecizno i varira jako temp u njoj.
probao sam provjeravat sa mjeracima raznoraznim i stvarno je tako. imam solidnu pecnicu, nije neka stara i "potrosena"...
 

nesala

Aktivan Član
04.10.2014
543
785
113
Za ulje bi trebalo u biti s visim cbd-om uzimat sjemenke?
Vidim da imaju kao u ponudi te kao sjembe za medicinsku travu?
 

marckoni

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.08.2013
136
224
43
Cili, pre pojave onog grafikona za dekarb., vazilo je pravilo da: kada se pojave oni sitni mehurici (momenat kraj isparenja izopropila i pocetak otpustanja CO2, je u stvari pocetak dekarb. na nekih 100+°C kada se i dodaje nekoliko kapi voda)...gde se nakon 15-ak min. na toj temp. ulje prebacuje u malu posudu i stavlja na grejac za kafu (temp. 85-90°C) i tu se drzi najmanje 3-5 h (najsigurnija varijanta, precizna vagica i dok ne prestane gubitak gramaze...ja ostavim i celu nos 5-8 h.

Ovom metodom imas vise varijanti pracenja bitnih detalja.
- povremeno posmatramo da li je prestala svaka aktivnost na povrsini.
- prestankom aktivnosti na povrsini, prestaje i gubitak gramaze.
- na grejacu ulje je zasticeno od pregrevanja + sve kontrolisemo term.
Dekarb. se obavlja i na nizim temp., ali u duzem vrem. intervalu...to je izneo i RS u izvornoj varijanti pravljenja ulja...i ne samo on.

Dakle, ovo je stara izvorna varijanta pravilne ekstrakcije ulja...tek kasnije se pojavljuju razni mesetari i kvazi strucnjaci sa nekim tvrdnjama o potrebnoj dekarb. na 120°C, dok mi pojma nemamo ko ih placa i kakve su im namere...pre svega, uvek mislim na interese FDA.

Gde i zasto smatram da je @mario339 ipak u pravu:
- odradim ulje po staroj gore opisanoj varijanti i izmerim na pr. 60.gr
- uradim dekarb. na tacnih i konstatnih 122°C nekih 35-40 min. i ponovo izmerim ulje...na kolicini od 60.gr. pojavi mi se manjak 5-7 gr. ???

Sta hocu da kazem.
Negde nesto ispari iz ulja a da to sigurno nije izopropil.
Ko nam garantuje sta ispari (a nemam laku mogucnost precizne lab. analize, ne zbog novca vec slanja uzorka)...ko mi garantuje da to sto ispari (sta god to bilo) nije i potrebno za lekovitost (sto mene jedino interesuje)?

Razlike onog izvornog i ovog dekarb. moja supruga ne primecuje, dok opet supruga od druga tvrdi da razlika postoji...kaze, brze i jace joj deluje i duze drzi dejstvo...i ajd budi pametan sta je lekovitije!!!

p.s. najbolji klinicki potvrdjen rezultat (kod tri osobe) mi dalo moje prvo, nepravilno odradjeno ulja. Iz straha da ga ne pregrejem (imao losu opremu a neznanja koliko hoces), ostavim ulje sa onim sitnim mehuricima. Jeste bilo malo gorko (osecao se onaj opori ukus), ali je zato fantasticno delovalo. Nazalost, ne znam ni koje sorte su bile u pitanju(dobio gomilu regular semenki iz NL), sem sto sam po listu ukapirao da je bilo i Indike i Sative.
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Za ulje bi trebalo u biti s visim cbd-om uzimat sjemenke?
Vidim da imaju kao u ponudi te kao sjembe za medicinsku travu?
Za ulje se uzima indika hibrid sa sto vecim udelom thc.

marckoni,
Slazem se s time sta si napisao.
Ja na sve stvari gledam logiki i po zdravoj pameti.
Tako, da upostevam ucenje od prije, to sto si napisao i nova spoznanja.
Ne vidim smisao, da ulje drzim par sati, 3-5, na malom grijacu.

Za rso ulje moramo napravit decarboksilaciju, ovako kako radim ja, je nejbrze i po mome najsigurnije. To je moje mislenje. Ja se ne zamaram co2 mjehurcicima. Izparis otopalo, etanol, stavis u pecnicu na 120°C za 40 min. I gotovo ulje.

Prethodno testiras pecicu, stavis keramicku posudu i toplu vodu ili suncokret ulje unutra, nastavis na 120°C i svakih 5 min. Mjeris temperaturu ulja u posudi. To ti je orientir kako pecnica radi. Meni keramicku posudu s uljem zagrije na 120°C za 15 min. Kako koristim posudu od riz kuhala, racunam 10min. Zagrijavanje jer se alu-teflon posuda brze zagrije na radnu temperaturu. Jednostavno i bez gresaka.

Par kapi vode se dodavalo na kraju izparavanja, jer se kao otopalo koristio benzin. Kod etanola, izopropanola to ne treba dodavat. Ne vidim smisao.

Sta hocu da kazem.
Negde nesto ispari iz ulja a da to sigurno nije izopropil.
Ko nam garantuje sta ispari (a nemam laku mogucnost precizne lab. analize, ne zbog novca vec slanja uzorka)...ko mi garantuje da to sto ispari (sta god to bilo) nije i potrebno za lekovitost (sto mene jedino interesuje)?

E pa bas zbog toga ja to ne radim. Ne vidim smisao.
Smisao je;
1/ izparis otopalo
2/ napraviš dekarboksilaciju.

Ostalo nema smisla po mome. Kod nas imas tenstan krompir, duze ga tenstas na nizoj temperaturi bolji je. A rso ulje nije tenstan krompir.
 
Poslednja izmena:

marckoni

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.08.2013
136
224
43
Ne vidim smisao, da ulje drzim par sati, 3-5, na malom grijacu.
Dekarb. se odvija na razlicitim temp., a sve srazmerno provedenom vremenu...to tvrdi nauka a ne ja.
Isti efekat dekarb. (oslobadjanje CO-ugljenmonoksida) postizes na grejacu za par sati kao u pecnici za nekoliko min., to je tvrdio licno i RS na pocetku kada je lecio "navodno" xxx hiljada ljudi. Vise ih ne leci, sad mnogima prodaje maglu (misljenje zasnovano na xx cinjenica).
Sorry, nije CO2 vec CO...ne znam sta mi bi da stavim 2

Cili, postujem svaciji nacin ekstrakcije kao i dekarboksilacije, ali sam siguran da je puno sigurnije raditi tu zavrsnicu kako sam opisao...a dekarb. u loncu zagrejanog jestivog ulja u koji uronimo posudu sa uljem cannabisa.

Evo i zasto to tvrdim.
Svaki grejac koji ima automatsko uklj./isklj. funkcionise uz pomoc jednog malog elektro-cipa koji prati temp. odredjene metalne povrsine.
Prenos toplote je nauka (drug mi elektronicar, pa odatle i moja informisanost);)
U zavisnosti od strukture grejnog tela i mase koju grejemo, postoje i odredjena odstupanja...tako da su "greske" skoro sigurne + ili - nebitno.
Hrani, za sta je pecnica i namenjena, ne smeta +/- 15°C... dok ulju to moze da naskodi.

Kod metode uranjanja u masu ulja, veoma jednostavno se drzi kontrola u samo 1°C raspona. Na cemu god da grejes, ti kontrolises tep. a ne tamo neki cip...koji, uzgred receno, ima predvidjena fabricka odstupanja.
I prenos temp. je svugde jednak...dakle, ne postoji mogucnost da je toplije gore ili dole, sa ove ili one strane...vecu masu lako kontrolises, a u njoj lekic ima perfekciju sa zadatom temp.
Probaj, pa javi utiske :)

edit:
Proguglaj kako je i kad neko dosao na ideju o dekarboksilaciji ulja.
Da se ne mucis, objasnicu ti svoja vidjenja...a proveri svakako.
Kada je "nauka" shvatila da konzumenti kannabisa (pusenjem) slabije obolevaju od carcinoma nego li oni koji maru ne duvaju, neko se dosetio sledeceg: da na izvesnoj temp. (zaru cigarete, ako se ne varam je 800° C) dolazi do dekarbocsilacije odnosno oslobadjanja CO.
Obzirom da je doslo do price o lekovitosti ulja, neko se dosetio da tu dekarb. treba odraditi i sa uljem po onom prikazanom grafikonu...gde postoji pojasnjenje, naknadnom dekarb. se postize jaci efekat THC-a a ne veci % istog.
 
Poslednja izmena:
02.07.2015
147
158
43
Nebi bilo lose ako imas volje da otvoris svoju temu i opises svoj put pa da mozemo tamo pratit i komentirat tvoje stanje a nekom ce sigurno poslije koristiti tvoja iskustva zabiljezena na jednom mijestu

To ću kasnije dok prvo malo proučim uslove i način kako se te teme otvaraju i da prvo napišem kompletan istorijat lečenja u nekom programu pa ću tad deo po deo ovde objavljivati. Ako direktno pišem ovde, mogu neki podatci da mi se potkradu i da murija ne krene njuškati i da povežu sve konce. Opreznost na prvom mestu...
Vodio sam neki dnevnik izlečenja (ne baš do tančina), ali odmah da kažem da će tu biti puno puno kuckanja....
U međuvremenu sam pomogao njima nekoliko oko lečenja i mogu da kažem da je bilo veoma uspešno. Osobi kojoj sam dao ovo isto ulje rak pluća je skoro smanjen 50% i i dalje se smanjuje..., koristi ga oko dva meseca.
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Dekarb. se odvija na razlicitim temp., a sve srazmerno provedenom vremenu...to tvrdi nauka a ne ja.
Isti efekat dekarb. (oslobadjanje CO-ugljenmonoksida) postizes na grejacu za par sati kao u pecnici za nekoliko min., to je tvrdio licno i RS na pocetku kada je lecio "navodno" xxx hiljada ljudi. Vise ih ne leci, sad mnogima prodaje maglu (misljenje zasnovano na xx cinjenica).
Sorry, nije CO2 vec CO...ne znam sta mi bi da stavim 2

Cili, postujem svaciji nacin ekstrakcije kao i dekarboksilacije, ali sam siguran da je puno sigurnije raditi tu zavrsnicu kako sam opisao...a dekarb. u loncu zagrejanog jestivog ulja u koji uronimo posudu sa uljem cannabisa.

Evo i zasto to tvrdim.
Svaki grejac koji ima automatsko uklj./isklj. funkcionise uz pomoc jednog malog elektro-cipa koji prati temp. odredjene metalne povrsine.
Prenos toplote je nauka (drug mi elektronicar, pa odatle i moja informisanost);)
U zavisnosti od strukture grejnog tela i mase koju grejemo, postoje i odredjena odstupanja...tako da su "greske" skoro sigurne + ili - nebitno.
Hrani, za sta je pecnica i namenjena, ne smeta +/- 15°C... dok ulju to moze da naskodi.

Kod metode uranjanja u masu ulja, veoma jednostavno se drzi kontrola u samo 1°C raspona. Na cemu god da grejes, ti kontrolises tep. a ne tamo neki cip...koji, uzgred receno, ima predvidjena fabricka odstupanja.
I prenos temp. je svugde jednak...dakle, ne postoji mogucnost da je toplije gore ili dole, sa ove ili one strane...vecu masu lako kontrolises, a u njoj lekic ima perfekciju sa zadatom temp.
Probaj, pa javi utiske :)

edit:
Proguglaj kako je i kad neko dosao na ideju o dekarboksilaciji ulja.
Da se ne mucis, objasnicu ti svoja vidjenja...a proveri svakako.
Kada je "nauka" shvatila da konzumenti kannabisa (pusenjem) slabije obolevaju od carcinoma nego li oni koji maru ne duvaju, neko se dosetio sledeceg: da na izvesnoj temp. (zaru cigarete, ako se ne varam je 800° C) dolazi do dekarbocsilacije odnosno oslobadjanja CO.
Obzirom da je doslo do price o lekovitosti ulja, neko se dosetio da tu dekarb. treba odraditi i sa uljem po onom prikazanom grafikonu...gde postoji pojasnjenje, naknadnom dekarb. se postize jaci efekat THC-a a ne veci % istog.
Prijatelju moj, samo opusteno.
Procitao sam more informacija, slazeva se potpuno, jedina u nekim detaljima se razilaziva.
Jedan od zanata mi je el. Struja.

Mobi Dik,
Samo opusteno, ovdje te niko ne moze provalit. Jedino ako drugima pricas sta i kako.
 
02.07.2015
147
158
43
CilI
Znam da je ovaj sajt 100% siguran, ali je kod mene otkriveno istovremeno da imam rak da dva organa i još tumur na jednom. Malo je specifično i da na osnovu nekih detalja koje budem napisao murija ne poveže konce i ne krene po klinikama tražiti takvog pacijenta, veoma lako bi me pronašli. Mada mislim da imaju preča posla i da sam ja neinteresantan, opet mogućnost za to mi uliva dozu straha...