Kapitalizam postmoderne

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
Imam jedan text koji sam još prošle godine pisao... podaci su izvlačeni iz jedne knjige čijeg imena se ne mogu sada sjetit, a niti autora (haha, ni manje ni više), a ticala se kapitalizma u današnje vrijeme, njegovoj evoluciji, ulaženju po prvi put u kulturu, simulacrum i fiktivnost na čemu stvara zbilju (toliko jaku da više ne znamo što je stvarno jer je i ono postalo dio iluzije), hiper potrošaštvo, uvjetovanost ljudskih života na još jačoj razini pomoći vizualnih medija i kodova, te jake tehnologije, virtualnost itd. Uglavnom kasni kapitalizam postmoderne je tema i usađivanje potrošaštva u ljude stvarajući novo globalno mass društvo temeljeno na konzumerizmu, ulasku u virtualnost i uvjetovanju da današnji čovjek izgubi svoju individualnu subjektivnost i postane također roba.

Ono, jesu to teške teme za današnjicu, i prodiru do zbilje onog što nam se zapravo licemjerno uvaljuje (da ne počnem još koristit i sotonske izraze) ali čisto našlo mi se u kompu a ovaj podforum se bavi ovakvim stvarima pa reko, aj nek netko pročita, možda i posluži... Brijat previše na stanje svijeta koje se stvara nije baš produktivno i treba bit oprezan s time da ne odvede u krajnost...ali čisto ovako ko neki podsjetnik imat po strani čisto kul...:read:


U attachu vam je sve... adju amigos:hippy:
 

Prilozi

  • Razvijeni kapitalizam i neoimperijalistička eksploatacija.zip
    18,2 KB · Pregleda: 15

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Gledao sam film "The Corporation" i manje više, većina stvari je prikazana u filmu.

Kapitalizam nema morala, on je karakteriziran kao amoralno načelo akumulacije materijalnog bogatstva.
On nema granica, nego samo koristi ljudski nagon za "boljem", "ugodnijem" - za ispunjavanjem želja i materijalnom zadovoljštinom. Za situiranošću i zabavljenošću.
Te najviše od svega - za ljudskim interesom i otkrivanjem novog.

No da kapitalizma nema, pitanje je kako bi svijet danas izgledao i da li bismo uopće izašli iz Srednjeg vijeka i feudalizma.

Počeci kapitalizma su temeljeni na otkrićima, na proizvodnji i eksploataciji resursa (zemlje - resursi poput raznih rudača, vode, nafte, zemlje same; ljudi - koji su radnici, - te zemlje kao privatnog vlasništva).

Koliko sam shvatio, tekst priča o američkom modelu kapitalizma. Europski model kapitalizma nije toliko antisocijalan. Europa je koljevka kulture i sav imperijalizam koji su vodile Europske države prije prvog svjetskog rata je prešao na SAD.

SAD je danas jedina velesila koja biva ugrožena od jačanja Rusije. Financijska kriza koja vlada u SAD je uzrok tome.

Rastuća proizvodnja i nestabilno svjetsko tržište temeljeno na eksploataciji se sada odbija o glavu SAD-u.

Kapitalizam nije baš toliko crn kako je prikazan u teksu; kapitalizam je omogućio konkurenciju i napredak.

Od vremena Francuske revolucije i pojave građanstva, apsolutna vladavina je poprimila malo drugačiji oblik. No uvijek je bilo eksploatacije, ropstva i uvijek će toga biti.
Jer čovjek po svojoj prirodi nije spreman razvijati vrline, već je podložan zemaljskim užicima.

Kapitalizam to koristi, te sve dok ne dođe do promjene u svijesti i ponašanju ljudi, kapitalizam će slaviti svoje bogatstvo i moć.

Također kako je za vrijeme raznih revolucija dolazilo do nove svijesti i osjećaja moći naroda, tako će doći i dan kad će kapitalizam biti samo jedna stepenica u ljudskoj evoluciji i stanju svijesti.

Kopernikanci i sam Kopernik i Galileo sa svojim idejama su bili proglašeni fanaticima, luđacima radi svojih otkrića.

Nakon toga, počinje nova paradigma. Mijenja se svijest o ulozi čovjeka i životu čovjeka.
Čovječanstvo se pokreće naprijed.

Danas ono postaje svijesno uloge kapitalizma, njegovih nedostataka i sl.

No većini obrazovanih ljudi u "razvijenom" svijetu je dobro i slobni su misliti i raditi. I to je napredak.
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Pročito sam tekst, odličan je, svaka čast na elokvenciji.

Moja vizija je ovakva.

Kapitalizam je zaqurac, a kao sustav može bit toliko bolji, no nekome (nekima) na vrhu se očito ne dopada što bi on mogao postati.

Kapitalizam guta životnu energiju i novac od cijelog sustava, ali ga ne vraća natrag, i tu nastaje disbalans. Nuspojave takvog disbalansa su sve ovo što si napisao u tekstu. Postajemo ljuske (tj. većina postaje jedna ljuska) a ljuske jelte nisu baš super forma života..

Kad bi kapitalizam bio primoran vraćati 90-95% svega što dobiva od društva natrag svjet bi bio skoro pa idiličan. Al jbg, vraćaju samo 30-40%, ostalo je marža i ekološko onečišćenje.

Tužno je što ljudi to ne shvaćaju neg se samo žale "joj kak nam je u qurcu". A mnogo se toga može učiniti. U fight clubu je prikazan jedan način čišćenja, a ljudska mašta bi mogla napraviti svašta, samo se treba organizirat. Koliko god se takve akcije činile radikalnima, konačni ishod koji nas čeka ukoliko nastavimo ovakvim putem je mnogo gori.

A zašto ne bi svako ne kupovao proizvode od tvrki koje smatra zločiniteljima.. Dukatovo mljeko nikad više neću kupit sasvim sigurno. Osim ak neki "radikalni luđak" jednog dana ne postane predsjednik vlade i nacionalizira firmu natrag... Al qurac, u nas se firme privatiziraju, a ne nacionaliziraju heheee. Jadno.

Nadalje - nota NEPOVRATNE štete koju činimo svojem okolišu je nešto MASSIVE, a to danas tvrtke koriste samo da bi dobile besplatan publicitet... Konzum da 10 milja kuna nekom za okoliš (bubam bezveze), i to bude u svim medijima. Kad bi morali kupovati medijski prostor za doseg koji su postigli takvom nekom "dobrotvornom" akcijom platili bi sigurno oko milju kuna. Dakle, vratili su okolišu (svima nama) devet milja. DEVET MILJA??? A kolko su uzeli? Stotine miljona + nepovratne štete. Smiješno.

Ugl o ovom bi se moglo pričat danima, al forum nije mjesto za to , pošto je dijalog preinertan da bi se dogodila dobra povratna veza mišljenja, bolje se zbuksat doma uz 20 gjeva nekog dobrog sranja i koje boce vina heheheee.

BTW pošto vidim da te zanimaju procesi u oglašavanju i funkcioniranju velikih sustava, preporučam ti da si pročitaš knjigu "Generacija P" od Viktora Pelevina, u kojoj nudi zanimljivu viziju današnjeg kapitalizma, a knjiga je prožeta tripovima, gljivama i bijelim, te sadrži i dozu nadnaravnog.

Aj pissss do anarhije ili nečeg jako bliskom tome.
 

Zabljak 1992

Aktivan Član
30.01.2008
449
20
0
38
Nema tu mnogo filozofije,i drzave na balkanu se lagano primaju na tu potroshachku groznicu,bachanje para na bespotrebne stvari izbjegavanju sushtine.nichu shopping centri svudje,ljudi rade u istim za mizerne plate,prljav novac je legalizovan...ma otishlo je sve u *****...:shit2:
 

extranoize

Aktivan Član
04.01.2008
255
22
0
35
dobar dokumentarac.
najviše me šokiralo ono o privatizaciji vode (čak i kišnice!!) :icon_surprised:
nevjerojatno. neki zaključak bi bio: kapitalizam=psihopatija.
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Ne nužno.
Podizanjem globalne svijesti o ulozi kapitalizma, stvari se mogu poboljšati.
Ne moraju nužno biti psihopatske.

Ljudi su više psihopati nego kapitalizam.
Kapitalizam je odraz današnjeg stanja čovjeka i čovjekove svijesti.

Današnja legislatura ne ide na ruku prosječnog čovjeka, nego upravo velikih korporacija.
Te se stvari mogu promijeniti.

Možda će to sve promijeniti novi svjetski rat, možda neće, možda trebamo pričekati još par stotina ili tisuća godina...

Dakle moj zaključak bi bio čovječanstvo = zatucano.
 

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
A pazi...da čovjek očito ima neki problem u sebi, ima... al kad pogledaš, problem je u kulturi.. čim se rodiš usađuje ti se opis i viđenje svijeta, što je najveći bed (ne zbog njega samog, jer inače bi bio nitko i ništa bez ikakve percepcije, ko neki šizo, već zbog toga što nam usađuju), pa onda jezik, pa normativnost itd itd itd. Da li je čovjek sjeban sam po sebi je nemoguće odgovorit jer se ne možemo sagledat iz drugačije perspektive nego one u koju smo stavljeni tuđim izabirom.

Kapitalizam sam po sebi bi mogao biti dobar, dapače, jer da je kontroliran, da nema razlika u bogatstvu i da je ravnopravnost i jednakost temelj, onda bi ekonomija prosperirala. Masu ljudi misli da je kapitalizam zapravo sinonim za loše stanje i baš te razlike i iskorištavanja, ali ovo zapravo nije pravi kapitalizam, kao što nikad niti nije postojao pravi socijalizam. To bi bilo nešto poput sistema kojeg gledamo u star treku: nema novca, slobodno korištenje resursa, kozmopolitanizam, multikulturalnost, jednakost, slobodna ekonomija, brisanje klasa....kasnije se ide i na brije da čovjek u tom utopijskom sistemu imo bi robote il šta već, tako da bi cilj bio manje rada a više rada na sebi, prosperiranje duha, težnja ka uživanju...

To je pravo pitanje: može li čovjek ikada postići takav utopijski kapitalizam. Sada naravno ne, jer oni kontroliraju neće sigurno promijenit stanje svijesti u ljudima, pobrisat razlike, uklonit iskorištavanje itd, ali čisto onako, priče radi, ikada da li bi to mogo? Zato se ova tema i zove kapitalizam postmoderne, jer u ovom novom razdoblju, kapitalizam ulazi po prvi puta u kulturu i premašuje svoje dosege u konzumerističkom smislu, stvaranju zabluda, simulacrum, velike klasne razlike, socijalne, ljudske, ekonomske. Ovo je era multinacionalnog konzumerizma, stvaranja 4. svijeta (ne više trećeg), era u kojem više ne možemo niti imati ideju stvarnoga jer smo stvavljeni u tu poziciju da nam je i koncept stvarnosti iluzoran.

Kažeš da je čovjek psihopata a ne sistem. Ali kako to reć kad je čovjek tabula rasa kad se rodi i sve što jesmo, su nam usadili putem kulture? Ja ne tvrdim da čovjek sam po sebi nema svoje mane koje ga dovode di su ga dovele, ali teško to reć da je toliko jaka osobnost kad je to današnji zapažaj nečega što se sistemski, planirano i sustavno malo po malo dešava već tisućama godina. Očito ako smo došli do ove pozicije da smo to uvijek imali u sebi, ali danas je to premašilo sve razmjere i sve može ić u samo sve veću bananu. Čovjeka koči to šta ima ego i što je fizičko biće podložno materijalizmu, ali čak ni te osobine nisu bed da su nas učili kako gasiti um, da nas nikad nisu doveli u tu poziciju da su nam te mane zapravo došle u poziciju mana, da nas nisu naučili da takvima budemo. Jer da nam nisu nikad da li novac koga bi uopće bilo briga za taj papir? Sam sistem vrijednosti i ovisnost o njima su definitivno nam nametnuti a onda svakim danom i sve više potencirani. Mislim, pogle malo što se današnjeg čovjeka uči (čitaj zaglupljuje i pretvara u robu): pare su majka, ako ih imaš, možeš sve, pa estetika ispred duha, kompleksi, usađivanje stida, kulturalne percepcije, lječenje simptoma prije uzroka, normativnost, kontroliranost, sebičnost bla bla bla bla bla.

Sada više nema povratka. Ode sve u bananu. Apokalipsa će nam bit poredak stanja stvari prouzročen svjesnim i slobodnim izborom vlastite autodestrukcije. Znam da svi nemaju tako negativno razmišljanjei da vjeruju da će se čovjek probuditi, ali iluzija i materijalizam počinju biti toliko jaki, da ako već ne pričamo o duhovnoj i moralnoj propasti čovjeka, onda je tu zasigurno ona fizička strana, tj. planet kojeg ubijamo. Kad vode više ne bude, kad zrak više ne bude čist za udisati, kad uv zračenja i sunce postane još nezravije, ne gine nam skora smrt. Zanimljivo je zapravo pričati o čovjeku iz te perspektive njegove osobnosti kao bića, da li smo autodestruktivni, ali ja brijem da ne, jer povratak prirodi, neželja za kontrolom, odbacivanje tehnološke linearne usmjerenosti, brisanje razlika, rasa, kulture, normi, pojma "različit" uopće odvelo bi nas ponovno na neki zdraviji put. Ali nemoguće je da čovjek postigne globalni odabir svijesti da postane samosvijestan i neuvjetovan, da ga ne kontrolira pravilnik, moral i zakon jer onda već pričamo o predivnoj anarhiji a za to ćemo ipak morat malo pričekat, umrijet i rodit se u drugom životu:nana::signs034::hehe:
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Ima pametnih stvari koje si otvorio...
No radi se o sljedećem... To što si napisao je tvoje osobno viđenje stvari.
A ta percepcija i to što zboriš posljedica je tvog iskustva, znanja, socijalne paradigme u kojoj si odrastao.

Moje viđenje svijeta se temelji na različitom iskustvu, znanju i socijalnoj paradigmi.
Naši pogledi se mogu slagati ako se držimo teme i dolazimo do zajedničkih zaključaka.
Sve ostalo bi bilo konflikt, a ja nisam konfliktna osoba, eventualno temperamentna.
Također možemo se služiti argumentima, no ponekad argumenti nisu dovoljni.

U znanosti postoji pojam "nesumjerljivost". Moja filozofija je nesumjerljiva s tvojom. Kao što su lijevo i desno nesumjerljivo.
One se ne mogu uspoređivati na istom nivou, u istoj paradigmi.

Uglavnom, sve se svodi na subjektivno viđenje stvari.
Mi stvaramo svoj svijet, a na nama je koliko možemo prosuditi ispravno ili pogrešno.
I onda se opet vraćam na iskustvo, znanje, socijalu itd...

U stvarnom životu se ljudi obično svađaju oko toga što je loše, a što dobro. Jer je svatko naučen na drugačiji način što je dobro, a što loše i kako prepoznati to.

Po meni, kapitalizam postmoderne je ostvarenje 1984, u blažem obliku.

Čovjek po rođenju nije tabula rasa, već je uvjetovan svojim biološkim okvirom.
Svojom genetikom i biološkim postojanošću.

U pravu si kad govoriš o kulturi. Jer tradicije nestaju i kapitalizam postaje masovna kultura i tradicija.
A čim je društvo homogenije, lakše ga je kontrolirati.
Pogotovo kad svi ovisimo o novcu. Stoga je mudro čim manje ovisiti o novcu. Kad pojedinac manje ovisi o novcu, manje je ovisan o kapitalističkom sustavu.

No ljudi trebaju prvo uopće znati što je to kapitalizam da bi mogli prosuditi kako se ponašati u njegovom okviru.

Stoga je moj svijet jedini relevantni i jedino tak mogu doprinjeti poboljšanju u svijesti ostalih ljudi.

No povijest je pokazala da su svi prominentni važni legendarni ljudi koji nisu promicali materijalno, da su bivali ubijeni... Isus Krist, John Lennon, Martin Luther King, Mahatma Ghandi, JFK... Pa si razmislite...