Kazneni zakon Republike Hrvatske + izmjene [stara tema]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Donose se kad se da prijedlog u sabor za tim... Isto ko i prijedlog zakona, samo sto su tu izmjene. Neznam u detalje (a i ne zanima me) kak to ide, ali ovo je otprilike to... Znaci prijedlog->rasprava->glasanje->provodjenje

A sto se tice termina dekriminalizacija-> sama rijec govori, nece biti kazneno nego prekrsajno. A to znaci da se nece otvarati dosje, nego ce ti stricek policajac napisati novcanu kaznu, a ako nemas para kod sebe ce te to poslati na sud koji ce kasnije to i naplatiti (+sudski troskovi).
 
16.05.2010
49
1
0
33
Su rekli šta ovi novi.. koliko će brzo biti realizirana ona mizerna dekriminalizacija, navodno po ''najnaprednijoj'' SDP-ovoj plan karti..
 

ajde

Aktivan Član
07.09.2011
100
9
0
110

peskafondo_420

Aktivan Član
06.02.2012
58
4
0
39
Dođu ti na sajt,ti se samo nasmijes i kazes da je industrijska i problem rijesen,pokidas je ispred njih i bacis u p×××× materinu :)

Ovo je sa Kukuriku.org (koalicija):

Da li će biti ikakvig promjena vezanih uz dekriminalizaciju lakih droga i pristup suzbijanju težih?



Svaka je droga zlo. Nema ni jednog roditelja koji se panično ne boji hoće li njegovo dijete postati žrtvom nekog dilera i ući u svijet droge. Zloupotreba droga se širi, ona zahvaća sve veći broj mladih i zbog toga nije pretjerano reći da mi, kao društvo, polako gubimo taj rat. Upravo zbog toga što droga predstavlja tako strašnu društvenu opasnost , borba protiv nje mora biti ozbiljna. U toj borbi treba jasno razlikovati agresora od žrtve. Konzumenti droge su žrtve i njima treba pomoći. Agresori su tu proizvođači i dileri koji se bogate na tuđoj slabosti i nesreći, a žrtve su mladi ljudi koji postaju ovisnici u tom paklenom krugu. Ako se policija i sudstvo iscrpljuju na hvatanju i kažnjavanju konzumenata, nemaju se ni vremena ni volje baviti proizvođačima i dilerima. Zbog toga i predlažemo da posjedovanje manjih količina lakih droga za vlastite potrebe bude kažnjivo djelo u sferi prekršaja, a da kazneno odgovaraju proizvođači i trgovci drogom. Kazne za nju ne mogu biti prevelike.
 

pav1337o

Aktivan Član
14.09.2009
91
16
0
41
Donedavno je na popisu dozvoljenih sorti bila samo jedna čije se sjeme nije moglo nabaviti, a ista priča se provlačila kroz novine nekoliko puta.
15.2.2012. ministar poljoprivrede uvrstio je 30ak novih sorti (usklađivanje s EU). Svi uvjeti ostali su isti: 1 hektar zemlje, kupoprodajni ugovor između uzgajivača i prerađivača odnosno dokaz da uzgajivač posjeduje strojeve za preradu biljke, bilo to izrada ulja, vlakana ili drvne mase te dokaz o nekažnjavanosti za zlouporabu droge u zadnjih 5 godina.

Zadnji uvjet apsolutno je debilan, no što je - tu je.
Barem se kreće.

Udruga Zeleni Svijet iz Križevaca javlja da će od jeseni svatko tko posjeduje medicinsku ili znanstvenu dokumentaciju moći posjedovati do 5 biljaka.
Također, mediji su objavili podatak da će posjedovanje manjih količina (za osobnu upotrebu) od 1.1.2013. biti prekršaj. Ne navodi se količina.
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
pav1337o je napisao(la):
Svi uvjeti ostali su isti: 1 hektar zemlje, kupoprodajni ugovor između uzgajivača i prerađivača odnosno dokaz da uzgajivač posjeduje strojeve za preradu biljke, bilo to izrada ulja, vlakana ili drvne mase te dokaz o nekažnjavanosti za zlouporabu droge u zadnjih 5 godina.
Dodano je 46 novih sorti i ne postoji više ovaj dio o obveznom kupoprodajnom ugovoru ili dokazu o posjedovanju strojeva za preradu.
18 15.02.2012 Pravilnik o uvjetima za uzgoj konoplje, na?inu prijave uzgoja maka te uvjetima za posjedovanje opojnih droga u veterinarstvu

pav1337o je napisao(la):
Udruga Zeleni Svijet iz Križevaca javlja da će od jeseni svatko tko posjeduje medicinsku ili znanstvenu dokumentaciju moći posjedovati do 5 biljaka.
Također, mediji su objavili podatak da će posjedovanje manjih količina (za osobnu upotrebu) od 1.1.2013. biti prekršaj. Ne navodi se količina.
Biti će prekršaj, ali na recidiviste se neće gledati blagonaklono i svaka slijedeća kazna će biti veća od prethodne.
Sve to ulazi u prekršajni dosje koji policija ima na uvid, no ipak ima manju pravnu "težinu" od kaznenih prijava i kaznenog dosjea.

Za jesenske vijesti iz Zelenog Svijeta ćemo morati pričekati jesen, jer čak i meni ovo zvuči pre-optimistično.
 

mega monk

Aktivan Član
25.03.2012
199
42
28
:maryjane:PRIJEDLOG ZA UVOĐENJE KORIŠTENJA MARIHUANE U MEDICINSKE SVRHE:maryjane:

Poštovani,
U ovome modernom svijetu gdje je znanost toliko napredovala da sa sigurnošću može tvrdit da aktivni sastojci biljke kanabisa posjeduju medicinske značajke mnoge zemlje su na temelju tih znanstvenih činjenica usvojile praksu iskorištavanja sastojaka kanabisa u medicinske svrhe.
Rezultati više znanstvenih istraživanja prikazali su različita područja u medicini gdje bi se kanabis i njegovi kemijski sastojci mogli korisno upotrijebiti:
· Popravljanje raspoloženja
"Dobro raspoloženje" povezano s marihuanom nije od svih prihvaćeno kao terapijska vrijednost. Ali, dobro raspoloženje, smanjenje unutarnje napetosti i umjerena sedacija mogu biti poželjne osobine za pacijente koji su napeti i trpe velike bolove. Na taj bi način marihuana mogla pospješiti i popuštanje ostalih simptoma
· Liječenje mučnine kod kemoterapije karcinoma
Mnogim je pacijentima koji su podvrgnuti kemoterapiji (liječenje lijekovima protiv raka) mučnina najgora nuspojava tog liječenja. Ona može biti tako jaka da bolesnik prekida kemoterapiju ili ustraje na njoj, a kvaliteta života mu je značajno opala. Kanabinoidi su pokazali srednje jak učinak u sprečavanju mučnine i povraćanja kod ovih bolesnika. Kao antiemetici (lijekovi koji sprečavaju povraćanje) testirani su THC i sintetski kanabinoidi - nabilon i levonantradol. Zbog drugačijeg djelovanja modernih lijekova protiv povraćanja, kanabinoidi bi mogli biti učinkoviti kod osoba kojima drugi lijekovi ne pomažu. Štoviše, većina modernih antiemetika često su neučinkoviti jer ih bolesnik ne može progutati zbog otečenog grla, ili mu se gadi uzimati bilo što na usta, ili kad uzme tabletu ubrzo je povrati i ona nije uspjela djelovati. Tu bi pomogao inhalacijski oblik kanabinoida
· Sprečavanje mršavljenja i gubitka apetita bolesnika s AIDS-om i karcinomom
Osobine kanabinoida obećavaju dobar učinak u sprečavanju gubitka apetita, jakih bolova i napetosti kod teških bolesnika kao što su oboljeli od AIDS-a i karcinoma. Marinol je tvorničko ime za dronabinol te se koristi u sprečavanju mučnine uzrokovane kemoterapijom i AIDS-om.
· Multipla skleroza
Mnogi su anegdotalni izvještaji kako marihuana umanjuje grč mišića uzrokovan multiplom sklerozom ili ozljedom kralješničke moždine. Istraživanja su pokazala da kanabinoidi djeluju na motorna područja mozga koja bi mogla utjecati na smanjenje mišićnog grča.

Navedene tegobe koje se mogu ublažiti ili čak izliječiti uporabom kanabisa su znanstveno dokazane i primjenjuju se u sve više te se otkrivaju novi načini uporabe kanabisa u te svrhe.
Moj prijedlog je da se usvoji zakon o nadziranoj medicinskoj uporabi kanabisa te da se u skladu sa svjetskim medicinskim istraživanjima takva praksa počne primjenjivat u Hrvatskoj.
Koliko se osoba u našoj domovini bori sa nekom vrstom raka ili težim bolestima kojima bi kanabis ublažio tegobe? Vjerujte mnogo.
Postupajući po zakonskim smjernicama Liječnik bi pacijentu prepisao medicinski tip kanabisa kojeg bi on sa odgovarajućim receptom podigao u određenoj apoteci koja bi se bavila samo tim i povezanim tipom posla.
Takve specijalne apoteke bi imale zakonsku dozvolu uzgajat medicinsku vrstu kanabisa te ga izdavat pacijentima sa odgovarajućim receptima.
Kad se sagledaju svi aspekti ovakvog pothvata može se uvidjeti da se pokretanjem cijelog sistema stvaraju nova radna mjesta, pokreče se jedna cijela nova grana gospodarstva te se danas kad je nemoguće legalno kupit kanabis za medicinske svrhe ne plača porez državi a što bi se usvajanjem legalnog načina kupnje i uzgajanja promjenilo.
U legalizaciji medicinskog kanabisa postoji još prednosti za Republiku Hrvatsku kao npr. Turizam, te se otvaraju razne mogućnosti za unaprjeđenje ekonomije.
Mi smo za. A VI? ELECTRO.inc
 
05.03.2012
19
12
0
32

DJFlyHigh

Aktivan Član
18.05.2010
768
459
83
50
nadam se da je opce poznato da 01.01.2013 dolazi dekriminalizacija na djelo u hr :)
a bilo je i vrijeme...spori smo ko kura* sto se tice pracenja drugih u dobrim stvarima... a sto se tice losih stvari necu komentirat...
ajde sretan sam sto barem ne zivim u sjevernoj koreji... u nekoj sam sredini...
samo jos da se legalizira a :dada
 
14.02.2011
28
7
3
32
Bok svima,

imam jedno pitanje ako itko zna. Kada se dekriminalizira marihuana u RH, hoće li onda biti dozvoljena sadnja za osobnu upotrebu kao što će biti u Velikoj Britaniji. Mislim, znam da je vjerojatno glupo pitanje i da vjerojatno neće,ali me zanima ako netko ima možda kakvu informaciju u vezi toga.:kauch
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Malo krivo shvaćate ovu dekriminalizaciju, ... nije to dekriminalizacija kao u NL, Češkoj, Španjolskoj i slično.
Ovo kod nas će samo posložiti zakon na taj način da više ne ide automatski kao do sada kaznena prijava za male količine. (vjerovatno 2-5g)
Već će biti pokrenuta prekršajna prijava s novčanim kaznama kao i do sada.
 
14.02.2011
28
7
3
32
ma kužim ja da će biti strože neg u češkoj naprimjer... znam da je to daleko od idealnog,al bitno mi je da ak me uhvate s frulom da ne dobim dosje ko da sam kriminalac, već novčanu kaznu sam i bok...i to sam se nado da će bit i sa biljkama nešt tak, naprimjer biljka po kućanstvu ide u prekršajni, al to je već znanstvena fantastika...
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.247
10.164
358
Sadnja za vlastitu upotrebu do tri godine zatvora, a za daljnju prodaju od tri nadalje, novcane kazne ce ziher biti puno vece, mislim da je sad do 5000 kn. Klaric se zalagao za dozvoljenu sadnju 4 biljke,ali nije imao ni izvana ni iznutra nikakvu podrsku, a bas sad vidim da nije vise ni ravnatelj Ureda za droge, bar mislim da je donedavno bio.