Kazneni zakon Republike Hrvatske + izmjene [stara tema]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
Aktualni tekst:

Članak 173.
(1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.



(2) Tko neovlašteno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili radi prodaje kupuje, drži ili prenosi, ili posreduje u prodaji ili kupnji, ili na drugi način neovlašteno stavlja u promet tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina, ili kaznom dugotrajnog zatvora.



(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka počinilo više osoba koje su se udružile radi činjenja tih djela, ili je počinitelj toga kaznenog djela organizirao mrežu preprodavatelja ili posrednika,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine, ili kaznom dugotrajnog zatvora.



(4) Tko neovlašteno pravi, nabavlja, posjeduje ili daje na uporabu opremu, materijal ili tvari za koje zna da su namijenjene za proizvodnju opojnih droga,
kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.



(5) Tko navodi drugoga na trošenje opojne droge, ili mu dade opojnu drogu da je troši on ili druga osoba, ili stavi na raspolaganje prostorije radi trošenja opojne droge, ili na drugi način omogući drugome trošenje opojne droge,
kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.



(6) Ako je kazneno djelo iz stavka 5. ovoga članka počinjeno prema djetetu, maloljetnoj, duševno bolesnoj, privremeno duševno poremećenoj osobi, nedovoljno duševno razvijenoj osobi ili prema više osoba, ili je prouzročilo osobito teške posljedice,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.



(7) Opojne droge i sredstva za njihovo pripravljanje oduzet će se.



(8) Počinitelja kaznenog djela iz stavka 1., 2., 3., 4. i 5. ovoga članka koji je dragovoljno bitno pridonio otkrivanju djela sud može osloboditi kazne.
 
03.07.2006
40
1
0
"(1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama, kaznit æe se novèanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine."

samo kratko ... znaci, u RH aktualno vrjedi ovaj zakon? za posjedovanje opojnih supsatnci do godinu dana? a zavisno kakva je supsatnca i kolika je kolicina duljina kazne? e..sad.. sa kolko trave mozes izvuci glavu recimo samo sa novcanom kaznom ili recimo uvjetnu... i dali je to uopce moguce jer kolko znam da i jedan joint te moze strpati iz resetka...
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
ovo ljeto moj frend dobio kaznu 2500kn zbog pola jointa
neznam kak bi prošo da mu se to danas desilo
 
18.07.2006
41
1
0
Kolicine ti nisu jasno odredjene, dakle to ti sve ovisi o tebi, o sucu i o situaciji u kojoj te uhvate. Zatvor do 1 godine najcesce dobiju osobe kod kojih su pronadjene vece kolicine, a nisu im mogli dokazat preprodaju, i oni koji su vec bili kaznjavani pa prekrse uvjetnu. Dakle, potrudi se da nikad nemas bas previse kod sebe i neces zavrsit u zatvor.
 
18.07.2006
41
1
0
Zahebano je to kad si vec kaznjavan. Jos te i pretresu pri svakoj legitimaciji :( Inace, glavni drzavni tuzitelj Mladen Bajic je rekao da ce se optuzbe zbog jednog jointa i dalje odbacivati. Dakle, zbog jednog jointa se i dalje ne morate brinuti (ali ko to nosi samo jedan joint? :lol:). A i u vecini slucajeva ce ga pandur samo baciti, pogotovo ako ste punoljetni. :D

@Wicko
U zatvor (min. 3 god) se ide zbog preprodaje i najmanje kolicine ilegalnih droga, a ne zbog posjedovanja :wink:
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
samo kratko ... znaci, u RH aktualno vrjedi ovaj zakon?

da. Ovo gore je tekst kako danas glasi zakon. Sve izmjene i dopune koje su na snazi su ukljuèene u tekst. Dakle posjedovanje novèana kazna ili 1 god.

Ono što sam ja èuo je da se u pravilu izrièe novèana kazna ili uvijetna kazna a gotovo nikad stvarna kazna zatvora za posjedovanje.

Nema razlikovanja meðu drogama, barem ne zakonskog, to je ostavljano sudcima za procjenu.


p.s. može li moderator okaèiti ovo kao važno da ostane na vrhu?
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
nema potrebe...

udji u prvi tvoj post i u QUOTE stavi ovu izmenu-dopunu...

dobra informacija...ali ako imas vremena okaci im zakone na download ...krivicni zakon i pravilinike R.Hrvatske
 
03.07.2006
40
1
0
zanimljivo :D ajd sad mi je nesto lakse... al ipak prakticirat pusenje doma a ne vani i mislim da se netrebam bojati.. jer jedini bed je kad se kupi pa to donesti doma..a naravno da se nikad ne kupuje za jedan joint :D :D ...i mozda glupo pitanje al.. di se more pogledat na netu zakone sve? :oops:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Ja isto tako, mislim, ne pamtim stvarno kad sam vani pušio. Ali uvijek me je hastra (strah :)) kad nosim 50 ili 100gr. od lika do kuæe. Ono kad uðem u haustor samo, i kad se vrata zatvore, nekako mi je lakše. Ali kod mene je drugaèija situacija. Prvo zatvaran sam radi toga upravo, drugo trenutno sam na uslovnoj, treæe skoro svaka hala (insp. za narko.) znaju skoro svakog da kažem narkomana u gradu. Kad kažem narkomana, mislim na ljude koji su fakat narkomani, znaèi na heroinu (I.V) kao što sam i ja bio, tako da me znaju, na moju štetu. Ali opet u zadnje dvije godine, kako sam èist tj. nemam nikakve vezze niti dodira sa heroinom, ali sam na MST (Metadonska Supstituciona Terapija) za koju oni znaju sve, i znaju 100% (mada gore porièu da iko zna osim doktora išta...) ko je kakav što se tièe gudre i terapije. Na poèetku su "skakali" na mene, ali meni srce ko more, jer nemam ništa kod sebe i vidjeli oni da sam rega, tj. "clean" stalno što se tièe heroina (jer to traže, neæe kod mene tražiti rizlu :) niti joint) i ne diraju me fakat, da se pomaknem s mjesta, oni ili zmije isto, jel ih spomeneš tu se negdje stvore...pih...pih...pih ,... :)
Jesu me davno na poèetku metadonske terapije, "nafatali" sa vuvom (ono panj plafon...) i ništa što se toga tièe.... ja im još kažem da mi je dr. rekla da bolje zapalim joint nego što piješ toliko apaurina (to sam nekad pio....sad sam na 30mg, dok prije sam i po 300 - 500mg dnevno pio...ihh odo ja u off
raspricah se pravo... :)
 
30.08.2006
0
1
0
di se more pogledat na netu zakone sve?

@wicko, http://www.nn.hr/sluzbeni-list/sluzbeni/index.asp

ovo u zagradi ti piše koj broj/godina Narodnih novina.

Moram te upozoriti da je traženje zakona na narodnim novinama pomalo komplicirano. Npr. ako upišeš kazneni zakon u tražilicu narodnih novina dobiti æeš zakon koji po pitanju èlanka 173. (zlouporaba opojnih droga)nije na snazi (izuzev stavka 1), zato što je taj zakon donesen 1998 i od tad je nekoliko puta mijenjan. Da bi došao do sadašnjih odredbi moraš ukucati izmjene i dopunu K.Z. Postoje stranice koje su se specijalizirale u pisanju proæišæenih tekstova zakona. Ja znam jednu to je Korekt http://www.korekt.hr/ Problem je taj što se plaæa, ali možda znaš nekoga tko ima pretplatu. Npr. pravni fakulteti su pretplaæeni.
 
12.11.2006
7
1
3
zasto npr. za pola jointa dobijem kaznu od 500 kn, mjesec dana testiranja.. frend za malo manje od kila dobije 2 godine... a neki dopas sta ga uvate izmlate ga, on cinka sve okolo i puste ga... vjerojatno onda vide da mi imamo malo vise u glavi, pa ipak samo uzivamo u travi a ne trujemo se glupostima... e pa kad to sve vide, zasto barem nije nastupila dekriminalizacija ako ne nesto vece.. ja misklim da je problem u neobrazovanim donositeljima i izvrsiocima kaznenih zakona.
prema tome dok god nam donose zakone neki senilni starci sta misle da je trava droga, zlao covjecanstva, i da su vikend konzumenti problemi od kojih pocinje srz kriminalnih aktivnosti u nasem drustvu, sve dok je tako nama nece biti dobro i biti cemo potiskivani, nazalost ali je tako..
trebamo se znaci malo povuci, ne dopustiti im da nas tlace, pokazati da mladi ljudi mogu preuzeti incijativu, onda ce sve to uroditi plodom..

LEGALIZACIJA!!!!!!
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
white_widow je napisao(la):
zasto npr. za pola jointa dobijem kaznu od 500 kn, mjesec dana testiranja.. frend za malo manje od kila dobije 2 godine... a neki dopas sta ga uvate izmlate ga, on cinka sve okolo i puste ga...

zato što stavak 8 kaže da ako cinka da ga puštaju na miru ;)
 

delboy

Prijatelj Foruma
Vutra Veteran
04.06.2006
517
534
113
balkan
ove deèke sa www.legalis.hr treba upitati kako možemo zapoèeti sa postupkom dekrimiliziranja vutre.

koji bi nas koraci najbrže doveli do nekažnjavanja za posjedovanje manje kolièine.

imaju forum ,moze se probat postaviti nekakvu temu na naslov ovoga.