Kazneni zakon Republike Srbije + izmene

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
246a jeste do 3 godine, ali njega je zakacio 246 stav1 a to se kaznjava od 3 do 15 godina, koliko sam upratio. Nije samo posjedovanje i licna upotreba vec trgovina i pustanje u promet..
 

Ceracki Mustang

Dr. Green Thumb
17.12.2015
797
2.901
163
43
Stav 1 je mogucnost bezanja, bekstva... Stav dva je cinimi se uticanje na svedoke i treci sam zaboravio, nisam nikad isao dalje od prvog :)
 
25.03.2019
1
0
1
24
Za mesec dana idem u Holandiju i razmišljam da tamo kupim nekoliko semenki. Da li bih bio u problemu na carini kad bih pokušao da ih unesem u Srbiju?
 
12.07.2019
9
16
3
31
Zelim da podelim sa vama svoje nedavno nemilo iskustvo, koje me je nateralo da prestanem sa pusnjem.

Zivim u malom gradu u Srbiji I pusim travu vec oko 10 godina, uglavnom tako sto odem autom do neke diskretne destinacije...
Nikad nisam doziveo niti video da ikoga pretresaju, tako da sam se malo opustio, iako sam se generalno cuvao.
Neocekivano me zaustave I iz prve nadju u paklici od cigara manje od pola dzointa I trohu trave (ni za singlic). Kod moje devojke su takodje u vratima nasli skoro skroz ispusen pikavac. Dao sam izjavu da je to moje vlasnistvo I da koristim za svoje potrebe, a devojka je rekla, iako joj bukvalno nisu nista nasli, da je dobila na poklon od drugarice. Oni svakako nisu mogli da izmere gramazu I poslali su tu sramotu od kolicine na vestacenje, a nas odmah pustili. Citao sam na forumu da me ocekuje novcana I uslovna kazna, ili jedno od toga dvoje, sto me je ohrabrilo :) Divan vam je forum btw.

Ovo me je pored toga sto sam razmisljao da smanjim upotrebu navelo da je zapravo jos vise konzumiram. Rekao sam sebi da je kerovi nikad vise nece naci kod mene I nisam vise nosio sa sobom. 10 dana kasnije angazuju policiju iz susednog veceg grada (dzipa sa dreger testerom) I bukvalno nas ciljano zaustave. Mislim da su nas cak pratili. Nista u vozilu nisu nasli, ali zato su isli do moje pljuvacke. Dali su mi stapic da trljam u ustima I rezultat je bio prisustvo THC-a. Policajac mi govori da je to hashish :) U tom trenutku nisam bio pod dejstvom, ali sam preko dana pusio, tako da je ostalo. Tako treznog me vode na zadrzavanje od 12 sati. Svi su bili neprijatni, govorili su mi droga, drogiras se, narkomanu. U stanici su mi jedno makar 5 puta davali papir, izvestaj o prisustvu thc-a, uzimali I prepravljali nesto. Na kraju vidim da su mi stavili 24 umesto 12 sati, I ja tako "nadrogiran" kazem policajcu da treba da bude 12, posto su mi tako rekli. On uzima papir, konta da nije u redu i na glas govori "pa u koliko sati treba to da bude ako je 12 sati". Ponovo nosi papir I prepravlja ga na 12. Drugi policajac je kunem vam se poceo na prste da broji u koliko sati trebam biti pusten. Bio sam vec I kod sudije za prekrsaje I rekao da nisam bio naduvan u tom trenutku dok sam vozio. Ona mi je ponudila sporazumom, posto nisam bio kaznjavan, od 30 soma, 8 kaznenih I samo 4 meseca zabrane voznje umesto predvidjenih 6, sto sam prihvatio. Nisam siguran koliko sam mogao da dokazem I da se izborim da test pokazuje prisustvo thc-a pri konzumaciji od poslednjih 12 sati, kako mi je jedan policajac rekao. Drugi mi je medjutim i rekao da thc ostaje cak 6 dana. Posle ovoga mi je saznala porodica i ceo grad misli da se ne samo "drogiram" vec I da dilam. Mnogi me gledaju kao da sam ne znam kakav zlocin pocinio. Sto je najgore, vise ne smem da palim. Mislim da sam postao njihova meta I bez obzira sto znam da nemaju kod nas ovde to vozilo, bojim se da se ne pojavi, iako realno za ovih 10 godina ga nikad nije bilo.

Izvinjavam se ako sam previse detaljno opisao ova dva dogadjaja, ali imam potrebu da se ispovedem. Voleo bi da cujem neko vase misljenje. Da li ce ovaj drugi dogadjaj "upravljanjem vozilom pod prisustvom thca" za koji sam vec kaznjen da utice na ovaj prvi dogadjaj, gde su mi nasli to trohe, za koji jos uvek ocekujem poziv. Interesuje me takodje, ako neko zna, koliko dugo thc ostaje u pljuvacki. Ne znam da li cu ikada ponovo moci da zapalim, jer bi sad tek paranoja uradila svoj posao. Jedino resenje je neka dekriminalizacija koja ce se valjda dogotiti uskoro uz legalizaciju u medicinske svrhe. Ali ostaracu valjda do tad. A vidim da su mnogi digli ruke od toga.
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
03.09.2018
1
5
3
26
Kazneni zakon Republike Srbije

GLAVA DVADESET TREĆA
KRIVIČNA DELA PROTIV ZDRAVLJA LJUDI
Neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga
Član 246.
(1) Ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju ili ko radi prodaje kupuje, drži ili prenosi ili ko posreduje u prodaji ili kupovini ili na drugi način neovlašćeno stavlja u promet supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,
kazniće se zatvorom od dve do dvanaest godina.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana izvršeno od strane više lica koja su se udružila za vršenje tih dela, ili je učinilac ovog dela organizovao mrežu preprodavaca ili posrednika,
učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina.

(3) Ko neovlašćeno drži supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.

(4) Učinilac dela iz stava 3. ovog člana koji opojnu drogu drži radi sopstvene upotrebe može se osloboditi od kazne.

(5) Učinilac dela iz st. 1. do 3. ovog člana koji otkrije od koga nabavlja opojnu drogu može se osloboditi od kazne.

(6) Ko neovlašćeno pravi, nabavlja, poseduje ili daje na upotrebu opremu, materijal ili supstance za koje zna da su namenjene za proizvodnju opojnih droga,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(7) Opojne droge i sredstva za njihovu proizvodnju i preradu oduzeće se.

Omogućavanje uživanja opojnih droga
Član 247.

(1) Ko navodi drugog na uživanje opojne droge ili mu daje opojnu drogu da je uživa on ili drugo lice ili stavi na raspolaganje prostorije radi uživanja opojne droge ili na drugi način omogućuje drugom da uživa opojnu drogu,kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno prema maloletnom licu ili prema više lica ili je izazvalo naročito teške posledice,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

(3) Opojne droge oduzeće se.
Kazneni zakon Republike Srbije

GLAVA DVADESET TREĆA
KRIVIČNA DELA PROTIV ZDRAVLJA LJUDI
Neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga
Član 246.
(1) Ko neovlašćeno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju ili ko radi prodaje kupuje, drži ili prenosi ili ko posreduje u prodaji ili kupovini ili na drugi način neovlašćeno stavlja u promet supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,
kazniće se zatvorom od dve do dvanaest godina.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana izvršeno od strane više lica koja su se udružila za vršenje tih dela, ili je učinilac ovog dela organizovao mrežu preprodavaca ili posrednika,
učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina.

(3) Ko neovlašćeno drži supstance ili preparate koji su proglašeni za opojne droge,kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.

(4) Učinilac dela iz stava 3. ovog člana koji opojnu drogu drži radi sopstvene upotrebe može se osloboditi od kazne.

(5) Učinilac dela iz st. 1. do 3. ovog člana koji otkrije od koga nabavlja opojnu drogu može se osloboditi od kazne.

(6) Ko neovlašćeno pravi, nabavlja, poseduje ili daje na upotrebu opremu, materijal ili supstance za koje zna da su namenjene za proizvodnju opojnih droga,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(7) Opojne droge i sredstva za njihovu proizvodnju i preradu oduzeće se.

Omogućavanje uživanja opojnih droga
Član 247.

(1) Ko navodi drugog na uživanje opojne droge ili mu daje opojnu drogu da je uživa on ili drugo lice ili stavi na raspolaganje prostorije radi uživanja opojne droge ili na drugi način omogućuje drugom da uživa opojnu drogu,kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno prema maloletnom licu ili prema više lica ili je izazvalo naročito teške posledice,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

(3) Opojne droge oduzeće se.
Iz Srbije sam,grad Pozarevac,kasni sati setam gradom sa 2 ortaka,snimili smo spektorska kola i bacili ket,staju izlaze sve kao i po obicaju,pretresaju me i nalaze ocb rizle,pitao me je za sta ti sluze ja rekao motam duvan jer mi se mnogo vise isplati,mislim da u zivotu jaci samar nisam od nekog dobio...
 
10.07.2019
6
1
3
28
Kakav je zakon sad? Nasli su mi prosle godine na zurci 0,3 mozda i kad mi je stigao poziv na razgovoru taj tuzilac ili sudija sta li je je poceo sam pricu i ispalo je kao da sam imao smotan dzok ja sam potvrdio sve sto je rekao i da je za licnu upotrebu..... I sad mi je stizalo 2x iz poste papir da podignem pismo, ali nisam ga podigao, a da to se desilo u okolini vrbasa, a ja sam isao u sombor na taj razgovor, a na onim papirima je pisalo da je pismo iz vrbasa.. I evo danas mi par dana nakon sto sam izbego da podignem te papire dok sam bio gore u sobi navaren ko krava sa kutijicom punom dz neko poceo lupati dole na ulazna vrata kao sivonja-glupa pandurcina, a stepenice do mene su iza kuce i vidi se ograda lepo, ali srecom glupa pandurcina nije skontala degenerik napumpani iz sela, pa me interesuje zna li iko kako cu proci??
 

Planer80

Aktivan Član
25.01.2018
219
2.527
143
Jako je teško da mi znamo kada ni ti sam ne znaš osnovno... Jesi li bio kod sudije i potpisao priznanje, sklopio dogovor ili šta već. Nadam se da bar znaš gde si bio na razgovoru? Sud ili policija? Ako je sud, onda si verovatno sve završio i tada ti na kuću stiže rešenje sa priznanicom. Količina je 0.3gr predpostavljam što je uglavnom novčana kazna + uslov. Ukoliko je sve kao što sam naveo onda praviš veliku grešku što odbijaš da primiš. Nisam siguran šta se tada dešava, da li onda sporazum prestaje i sudija te zacepi po "raspoloženju".
 
10.07.2019
6
1
3
28
Kod sudije u Somboru, jesam potpisao i on je poslao u Vrbas i rekao mi da ce mi oni javiti kao vrv ces se dogovoriti sa njima koliko para u humanitarne svrhe da uplatim, ali skroz sam zaboravio da navedem da kad me zvao iz Vrbasa rekao da moram doci tamo ili ce me osuditi kako on rece, a ja nisam bio u mogucnosti da odem odma sutradan tamo i jebiga sranje
Idem ujutru kod njih, a kakve sam srece jos ce me izmlatiti..
 
Poslednja izmena od urednika:
21.08.2019
1
0
1
23
Treba mi savet ljudi. Bio sam kod javnog tuzioca i posto mi je prvi prestup dao mi je opciju da ne placam kaznu vec odem na razgovor sa psihijatrom i donesem potvrdu da kao nisam zavisnik ili sta vec. I ja sam to prihvatio i dobio sam uput na kome pise da sam poslat na odvikavanje od droge. Sutra idem na taj razgovor i sada me zanima da li ce to ostati obelezeno u mom kartonu ili negde kao odvikavanje ili samo kao poseta psihijatru? Tuzilac mi je objasnio proces samo kao razgovor i nije spominjao nista, ali nisam siguran?
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Vjerovatno su te uhvatili sa dzoksom - dva, pa te kulturno Odyebao po sluzbenoj duznosti.
Zapisnici se cuvaju u arhivi do zastare nakon cega se brisu, a tebi je najbezbolnije da zaboravis da se ista desilo. Donesi mu potvrdu i ne smaraj se kako ce tvoj slucaj kvalifikovati.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Planer80 and Badi

D27

29.09.2018
7
10
3
36
Treba mi savet ljudi. Bio sam kod javnog tuzioca i posto mi je prvi prestup dao mi je opciju da ne placam kaznu vec odem na razgovor sa psihijatrom i donesem potvrdu da kao nisam zavisnik ili sta vec. I ja sam to prihvatio i dobio sam uput na kome pise da sam poslat na odvikavanje od droge. Sutra idem na taj razgovor i sada me zanima da li ce to ostati obelezeno u mom kartonu ili negde kao odvikavanje ili samo kao poseta psihijatru? Tuzilac mi je objasnio proces samo kao razgovor i nije spominjao nista, ali nisam siguran?
To svakom od nas može da se desi. Deluje mi da su pajkani i sudstvo postali popustljiviji prema uživaocima THCa, ali da još nije u toku zvanična liberalizacija.

Korisno bi bilo da podeliš još neku info da bi znali i mi ostali kako da se ponašamo.
 
28.06.2019
9
21
3
25
Za mesec dana idem u Holandiju i razmišljam da tamo kupim nekoliko semenki. Da li bih bio u problemu na carini kad bih pokušao da ih unesem u Srbiju?
Bez sikiracije, ja sam u nekoliko navrata iz Praga donosio semenke, nikad me niko nista nije upitao vezano za njih. Semenke same po sebi nisu droga i ne mozes krivicno da odgovaras. Ako kojim slucajem naletis na neku barabu zeljnu da te davi i ispituje, spomeni mu da ces zvati advokata nekog zamisljenog i veruj mi prekinuce svaku. Tako da bez brige, u manjim kolicinama, 10-ak semenki nemoj vise. :D
Poznanici moji su isli sa tom namerom u Prag, da kupe semenke i donosili su velike kolicine bez problema.