Klijanje - rast u casi - presadjivanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Tema je otvorena kako bi se doslo do sto boljih i raznovrsnijih informacija o klijanju semena i periodu od klijanja do presadjivanja na "sajt"

Svaki off topic ce biti brisan !!
Nepristojni i nekulturni clanovi koje mrzi da citaju ce biti banovani ukoliko se ne pridrzavaju TEME .

PRAVILA PONAŠANJA NA VUTRA.ORG FORUMU - OBAVEZNO PROCITATI!!!


Kao u svemu, postoji vise nacina da bi se doslo do nekog odgovora ili resenja, pa tako i za ovu temu.Ovo je jedan od nacina na koji mozete primeniti od klijanja do presadjivanja.
Do perioda kada se stavlja seme za klijanje treba da ste vec nasli koje cete seme staviti na klijanje, odnos sta cete gajiti http://www.growshopalien.com/onlineshop/

KLIJANJE
Potrebne su vam dve plasticne ili keramicke tacne (Sl.1) malo ubrusa za ruke-toalet papir-vata...bilo sta sto ima veliku moc upijanja tecnosti-VODE
Uzmite jednu tacnu stavite na nju ubrus(ili sta vec imate) i natopite vodom taj ubrus.Uzmite seme koje imate poredjajte semenke po ubrusu ali ne previse blizu,zatim semenke prekrijte sa drugim ubrusom i ponovo natopite vodom (Sl.2)
Kada ste ovo uradili poklopite sve ovo sa drugom tacnom.Ovakvo pripremljeno seme za klijanje drzite na sobnoj temperaturi (Sl.3)
Potrebno je da u toku klijanja ne dozvolite da vam se papir (ili sta vec koristite) osusi, sto ne znaci da semenke trebaju da plivaju u vodi.Znaci vlaznost mora biti konstantna kao i temperatura.
Posle par dana (obicno je izmedju 5-7 dana) dobicete proklijalo seme (Sl.4)

2015-02-05 15.44.20.jpg

Sada ove klice trebate presaditi u plasticne case zapremine ne manje od 2dl.

PRIPREMA ZEMLJE ZA CASE I RAST U CASI
Case koje ste spremili morate izbusiti kako bi visak vode odlazio u toku zalivanja i time sprecili truljenje korena biljke.
Na dnu case izbusite 2 (dve) rupe precnika 3-5mm,sada u case trebate staviti zemlju.
Da se ne bi mucili i sami pravili odgovarajucu zemlju,mozete otici u bilo koju cvecaru i kupiti HUMUS za "cvece" koji je oko 6,5 PH.Kupljenu zemlju (ako nije vlazna) navlazite obicnom vodom,ali nemojte previse.
Ovakvu zemlju stavite u pripremljene case.Potrebno je da casa ne bude napunjena do vrha,vec da ima 1-2cm slobodnog prostora.
Nakon svega ovoga uradjenog, u zemlji izbusite rupe (olovkom ili necim drugim) u koje cete staviti proklijalo seme.Seme nemojte mnogo duboko stavljati, jer ce mu trebati mnogo vise vremena da se razvije i izadje na povrsinu.Dovoljno je da vrh semenke bude samo nekoliko milimetara u zemlji,odnosno ispod zemlje (Sl.5)
Kada budete stavljali proklijalo seme u zemlju radite to veoma pazljivo i uvek onaj deo sto je izasao iz semenke (to je koren buduce biljke)ide na dole nikada na gore(Sl.5)
Sada stavljeno seme prekrijte zemljom i dobro zalijte,a casu u koju ste stavili seme drzite na sobnoj temperaturi (oko 21*C) i izlozenu direktnoj suncevoj svetlosti,naglasava se diretnoj svetlosti.

RAST U CASI
Nakon par dana primeticete da je biljka izasla na povrsinu sa dva mala lista.To su listovi koji joj sluze za disanje i apsorbovanja sunceve svetlosti, da bi se ona dalje razvijala.
U ovom periodu biljku treba redovno zalivati (po potrebi)obicnom vodom,ne daju joj se nikakvi aditivi a ona mora imati direktnu suncevu svetvost,ne manju od 5 sati dnevno.
Nakon 15-20 (nekada i 30 dana)dana odnosno kada biljka bude imala ne manje od 10cm mozete je presaditi na mesto koje ste joj vec unapred pripremili "sajt".

TRENING BILJAKA

https://vutra.org/threads/treniranje-kanabisa-scrog-sog-fim-lst-hst-by-data-sid.6664/



PRESAĐIVANJE BILJAKA

Posle kako je receno 20 dana biljku presadite na sledeci provereni nacin.
Na mestu koje ste predhodno pripremili http://www.vutra.org/forum/viewtopic.php?t=1369 iskopajte rupe 10cm x10cm x 20cm (20cm je dubina).U iskopane rupe stavite malo HUMUSA ili stajskog djubriva.Nakon ovoga pazljivo izvadite biljku iz case i stavite u iskopanu rupu.Kada ste je stavili prazan prostor popunite HUMUSOM ili stajskim djubrivom,na kraju rupu zatrpajte preostalom zemljom.Kada ste sve ovo uradili zemlju oko biljke nabite i dobro za zalijte.
Biljka ce opet imati odredjen broj dana da odboluje stres (oko 7 dana) nakon cega ce nastaviti svoj rast.
Biljka se zaliva po potrebi.
 
Poslednja izmena od urednika:
21.09.2006
12
17
0
Potrebno je da u toku klijanja ne dozvolite da vam se papir (ili sta vec koristite) osusi

Ovo je jako bitno! Ako koristite metodu sa papirima/vatom onda se jos preporuca da se sve to stavi u plasticnu vrecicu kako bi se zadrzala vlaga. Jer ako se dogodi da vam se osusi papir, postoji velika sansa da neke sjemenke ne proklijaju. Zato pazite i nemojte cekati da se papir osusi da bi ga ponovno namocili nego ga redovito vlazite.

Ja bi vam radje preporucio da sjeme posadite 5mm duboko u zemlji koja je blago navlazena. Kada posadite sjeme, onda ga samo lagano prekrijte sa jos zemlje i lagano poprskajte vodom. Prekrijte sve plasticnom folijom. Zemlju povremeno prskajte vodom da je uvijek drzite navlazenom. Nakon par dana (do 10) maknite plasticnu foliju kada vidite da je izasla na povrsinu. To bi sve bilo najbolje raditi na stabilnoj sobnoj temperaturi (~22 stupnja). (prije svega mozete sjeme drzati 24h u destiliranoj vodi)
 
Bok ljudovi...
Evo i ja san se malo pozabavija ovim sportom:icon_lol: bez velikih ocekivanja. Samo to sta su mi travke nikle je vec dosta hehe.
Nikle su otprilike prije 15 dana,neka malo prije,neka posli,al tu negdi.Nekih 5 dana posli san ih primistija na prozor,a ovih dana je bilo i dosta sunca:sun2: .
Napreduju jako dobro,ja sam zadovoljan.Rast je ocigledan svaki dan.
ALI...iman jedan problem ...sve malo vece stabljicice su se savile:icon_frown: ..Jos uvik rastu i izbijaju im novi listovi,al su savijene.
Evo i slika


U cem je problem? Dal da stavim neki kolcic pa ih zavezem?
Zemlja je humus iz vrice,iz poljoapoteke. Mislim ih presadit na otvoreno za nekih 10ak dana.
Da jednostavno pustim ovako kako je?
 

Narquila

Aktivan Član
02.02.2007
225
17
0
36
Groove machine nije to neki problem i meni se isto desavalo, jer ih drzis kraj prozora i one se okrecu ka svjetlosti stim se i savijaju,
bilo bi ti najbolje da ih presadis u saksije(casu,bilo sta), jedna biljka, jednu saksija jer svakim danom rastu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: smismi and Katica
Ali nisu okrenute prema svitlu.Prvo su nasumicno pale na razne strane,a onda se vrh,znaci listovi sa jedno centimetar stabljike ispod njih okrenu prema svitlu,pa izgledaju ko visibabe kad ih uspravim rukom.
Manje vise su svaka u svojoj casi.U nekolko casa ima vise,zato sta san sve sjemenke koje san ima stavija u 4 case,jer se nisan nada nekom velikom broju niknulih,pa san posli prisadija u 10 ak casa,pa mi je u ove 4 originalne niklo jos,al to mi se ne da prisadjivat.

Al dobro...bitno da su mi vesele i zdrave i dobro rastu:sun2: .
 

5AR

Aktivan Član
24.06.2006
226
237
43
ovo ti nije dobro...fali im svjetla:sun2: :sun2:
možeš ih probat spasit tako da ih privežeš uz nešta dok ne ojača stabljika,ali ni to neće pomoći ako nedobe svjetlo.ako možeš stavi ih na balkon da dobijaju svjetlo odozgora.
ovako na prozoru neće bit dobro...:sun2: :sun2: :sun2:
 
Ha jebiga,ja im vise svitla ne mogu dat. Balkon nemam,al mislim da i to ne bi ucinilo preveliku razliku,jer su i ovako na direktnom suncevom svitlu skoro cilo vrime dok ima sunca.Probat cu ih vezat pa cu vidit oce pomoc.
Uskoro ionako idu na "pasnjak" pa cemo vidit kako ce im se svidit.
Mislim ih zagnjojit stalskim odstajalim,a ionako zemlja di cu ih posadit nije obradjivana nekih 20-ak godina,a crnica je poljska, koja je dobra za ostale biljke,a to bi samo po sebi tribalo bit jako dobro.
Sta vi mislite o planu?
 

Rade

Aktivan Član
10.11.2006
445
549
93
Stavi biljke u sobu i iznad njih stavi dve tri lampe, ako vec nemas neko jako svetlo mogu i obicne stone lampe. Neka budu nekih 7-8cm od vrhova biljki i one ce se ispraviti.
Mozda su se savile ako im dajes dosta vode one brzo izrastu i budu preteske za stabljiku.
Deset dana pod lampama i nosi ih napolje, presadi i onda se trudi da ostanu zdrave i prave.
 
07.01.2007
25
3
0
35
Rade je napisao(la):
Stavi biljke u sobu i iznad njih stavi dve tri lampe, ako vec nemas neko jako svetlo mogu i obicne stone lampe. Neka budu nekih 7-8cm od vrhova biljki i one ce se ispraviti.

Nebi se slozio sa tih 7-8 centi, obične sijalice proizvode mnogo topline- pa bi vrlo vjerovatno spržilo biljke- u varijanti sa sijalicama 15-20cm je min. ja se zalažem da stavi radije jednu štednu od 18w koje su sada jako jeftine i ne griju- pa može biljke staviti 2 cm od lampe da primaju više svitla.
 

Rade

Aktivan Član
10.11.2006
445
549
93
Vis je naša jamajka je napisao(la):
Nebi se slozio sa tih 7-8 centi, obične sijalice proizvode mnogo topline- pa bi vrlo vjerovatno spržilo biljke- u varijanti sa sijalicama 15-20cm je min.

Upravu si ja nisam napisao ali sam mislio na stedne sijalice. To mu je najbolje ako vec nema pravu rasvetu za indoor.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mina Acab
Zaveza sam ih za "kolcice" i stavija par dana pod neonku u wc,i uspravile su se kako triba.Sad san ih vratija na prozor.
5ar je ima pravo,fali im svitla.Imaju manje direktnog sunca nego sta san ja mislija,jer mi je balkon iznad prozora,a sunce je sad sve visocije i pada okomitije. S druge strane mi to i pase,jer su ovako manje narasle,pa ce mi ih bit lakse odnit kuci.To planiram iduci vikend.

Tija san pitat i nesto u vezi transporta sadnica. Mislija san uzet boca od pola litre i odrizat im dno pa ih zalipit na case od sadnica,da se ne bi polomile,i odnit ih u torbi. Oce one moc izdrzat nekih 4 sata tako?
Oce one moc bez problema izdrzat noc na otvorenom u ovom stadiju? Vecini je nedavno nika treci par listova.
 
28.03.2007
5
4
0
43
ajmo sad malo iz iskustva...
imam sjeme i cekam da mi proklija, ove dane idem da pripremim sajt a drugi tjeban negdje da ih i prenesem. ono sta me zanima je koja je gamad najopasnija za biljcice dok su jos male i nemocne? ima ovde pun k.. zeceva i srna a ima nesto i divljih svinja. posto mi je prvi put da sadim volio bi malo da cujem vasa iskustva sa svom tom gamadi i kako protiv nje...

:ridinghorse:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Elvis88

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
ima vec tema o tome cini mi se... STETOCINE!!! ili tako nesto... promuvaj po forumu i dobrodosao.
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Janez je napisao(la):
Da li mogu saditi sjemenku a da nije pustila klicu?

možeš naravno

prvo pročitaj na koju stranu trebas okrenuti ili barem nemoj pobijati i previse duboko saditi 1-2cm
Najbrže čes sa tom metodom ako namočiš seme za 10-12h sati u destiliranu pa u zemlju

sve navedene metode na forumu rade!!! samo je % proklijalih veči u papiru,posudi,destiliranoj vodi... ako se pravilno radi!!

Mnogi od vas slikaju proklijalo seme,prčkaju...sto nije nimalo ok

sretno
 

hah

15.02.2007
25
4
0
Bolje ti je da proklija prvo, zato sto ti u vlaznim maramicama brze proklija i zato sto ak ces van posadit onda ti moze pojest nesto sjemenku...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: skabum14
01.05.2007
10
1
0
35
eto i ja metnuh sjemenke da klijaju.....nitko nije rekao dali one mogu biti zatvorene u kutiji (znači tamno) ili malo biti i na suncu (jedno 3-4 h ? ),i dali ima netko iskustava s tim da kad proklijaju,stavi ih u čaše pa ih iznese van...npr ja bi ih povješao po nekom drveću jer mi stara doma sve skuži (stara đanerica hippy sve će mi pobrat i skuvat neku juhu =) ):bis:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: skabum14