Kloniranje u fazi cvijetanja?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

KorisnikVutre

Aktivan Član
12.07.2012
243
425
0
35
Danas sam malo citao o kloniranju i veoma me zainteresiralo :D

Dobrih 2 sata sam gledao po ovom forumu i youtube-u, i vidio puno razlicitih misljenja o kloniranju biljke.

Na forumu nisam uspio nigdje vidjeti da je itko probao kloniranje u fazi cvijetanja, dapace neki tvrde da je nemoguce.

Na youtubeu sam vidio kvintale klipova gdje to rade u fazi cvijetanja, jedan tip to radi kad su mu biljke vec 9 tjedan u fazi cvijetanja ali sigurno ste vidjeli to pa necu puno tisra o tome.

Uglavnom, zanima me par stvari iako pise dosta o tome na forumu, ali je razbacano pa ako netko moze da mi samo kaze nesto o mom misljenju.

Npr, ja bih sada otkinuo 2,3 grancice (svjestan rizika i sanse za napraviti klon) za klon iako je vec u fazi cvijetanja.

Pa me zanima ovo:

1. Ovo bih postavio kao opcenito pitanje bez obzira dali je odrezana grana u fazi vegetacije ili cvijetanja. Dali bi se kloniranje moglo izvesti tako da otkinuti klon nakon sto se cijeli proces napravi prije stavljanja pod rasvjetu ("mazanje" hormonima, gdje ce se staviti klon itd.) jednostavno gurne pod HPS lampu odmah na 12/12 ili mu treba 18 h svijetla da bi se razvio prvo?

2. Ako nemoze odmah pod hps, koja je onda najbolja svjetiljka za klonove dok vegetiraju i koliko trebaju otprilike vegetirati dok ne odu u fazu cvijetanja?

3. Ja bih se odlucio staviti ih u teglu sa vodom, znam da vlaznost mora biti velika za njih, dali ta voda iz tegle moze stvoriti dovoljnu vlaznost za njih ili cijeli prostor gdje se nalaze mora imati visoku vlagu?
Ako ne treba biti cijeli prostor pod visokom vlagom, dali bi mogao prekriti klon obicnom kesom da se zadrzi vlaga samo za njega i dali treba imati dostupnog zraka dok ne pusti samo korijenje?

4. Dali vlaga mora biti visoka samo dok ne zavrsi proces korijenovanja?

5. Ja bih kupio ovo GENERAL HYDROPONICS: BioRoot za korijenje, dostupan mi je ali neznam dali je ovaj proizvod bas za to ili ipak treba clonex ili nesto slicno njemu?

6. Destilirana voda ili kisnica sa pH 5,5 - 6,5?
 
28.11.2011
12
2
0
63
Seces klonove, po mogucstvu ostrim nozem/skalpelom pod uglom. Skines svo lisce sa stabljike odprilike od polovine hadole. Umocis klon (gde je odsecen) u rooting gel ili prasak i zabodes u zemlju ili u mom slucaju kamenu vunu.

Klonovima ne treba jako svetlo, neonke su sasvim dovoljne ali ih drzis pod 24h osvetljenjem. Klonovima treba i vlaga koju primaju samo putem lisca dok ne puste koren, stoga je od izuzetne vaznosti da su u zatvorenom vlaznom prostoru. Najlaksa improvizacija za ovo je, uzeti providnu kesu kao za zamrzivac i prekriti celu biljku sa posudom u kojoj je. VRLO VAZNO!>>>> Dok se koren ne razvije, obavezno prskati lisce klona bar 1-2 puta na dan.

Koren se tipicno pojavi za 10tak dana posle cega biljka moze da pocne da se hrani ali sa vrlo blagim rastvorima dok koren ne ojaca.
Ako je klon uzet od biljke u cvetu, nastavice sa rastom tek posle revertiranja nazad u fazu bujanja sto moze da uzme oko 4 nedelje. Ovo vreme potrebno biljci da se vrati u vegetativnu fazu je jedina mana uzimanja klonova od biljke u cvetanju.

Sto se tice koliko dugo da se biljka drzi u fazi vegetacije... to zavisi iskljucino od tebe i prostora koji imas da joj posvetis. Nije retko da ljudi preteraju sa rastom pa naprave sebi problem kasnije. Ne zaboravi da biljka nastavlja sa rastom i u fazi cvetanja, a koliko, to odredjuje uglavnom genetika.
 

KorisnikVutre

Aktivan Član
12.07.2012
243
425
0
35
Bornagain je napisao(la):
Seces klonove, po mogucstvu ostrim nozem/skalpelom pod uglom. Skines svo lisce sa stabljike odprilike od polovine hadole. Umocis klon (gde je odsecen) u rooting gel ili prasak i zabodes u zemlju ili u mom slucaju kamenu vunu.

Zaboravio si mi reci dali za root mogu uzeti GENERAL HYDROPONICS: BioRoot

Bornagain je napisao(la):
Sto se tice koliko dugo da se biljka drzi u fazi vegetacije... to zavisi iskljucino od tebe i prostora koji imas da joj posvetis. Nije retko da ljudi preteraju sa rastom pa naprave sebi problem kasnije. Ne zaboravi da biljka nastavlja sa rastom i u fazi cvetanja, a koliko, to odredjuje uglavnom genetika.

Ako mozes reci mi otprilike koliko je pozeljno, jer otkad sam vidio biljke od zlo&naopako i jos da su krenile odmah sa 12/12, stvarno bih volio vegetaciju drzati na minimum. A i jos jedan veliki razlog zasto bi htio umanjiti vegetaciju je taj sto nemam sada trenutno nista za pusiti
a to mi je opsesija kao i mnogima :D

Dali bi npr dosta bilo tjedan dana bez obzira na visinu (iako imam niske biljke LSD) da se odradi ono sto se mora za biljku?

Sto se tice moga prostora, imam sator u kojem je sada 7 lsd biljaka i u njega bi ubacio 3,4 uspjela klona a sator je 2 m visok i 1,2 m sirok i ima dosta jos nepopunjenog prostora, pogotovo otkad sam jucer novi raspored napravio.

E sad sto se tice mjesta za vegetaciju klonova, to bi bio neki manji prostor, a s obzirom da bih ja minimum drzao na vegetaciji koliko je potrebno, ne treba mi puno prostora.

Dali moram imati folije sa strane za svijetlo koje bi osvijetljavalo klonove?

Btw hvala ti na opisu
, ako jos netko ima misljenje neko, isto nek napise ako mu se da i ako moze po brojevima kako sam i ja postavio pitanja.
 
28.11.2011
12
2
0
63
Bio Root je Sredstvo za pospesivanje razvoja zdravog korena i iako ga nisam nikada koristio, predpostavljam da se koristi i sa zdravim biljkama kao prevencija problema i za jacanje korenja uopsteno.

Rooting compound koji spominjem je hormon koji podstice mladicu da pusti koren gde ga nema. Nisam siguran, ali mislim da Bio Root nije zamena za rooting compound.

Sto se vegetacije tice, tesko je reci. Tehnicki, klon moze da ide u fazu cvetanje cim ima koren dovoljno razvijen za normalan uzgoj a koliko vremena za to treba stvarno zavisi od drugih faktora.

U mom slucaju (hidro grow), klon je posle 2 nedelje spreman za cvetanje, 3 nedelje je malo previse. Toliko mi je dovoljno da popunim 1m2 prostora sa 4 biljke.
Sto se alu folije i klonova tice, ne, nije ti potrebna folija oko njih, ali ona najlon kesa ili neki drugi nacin da im napravis "saunu" je od izuzetne vaznosti.
P1050367.jpg
Ovo su moja 4 klona WW posle 3 nedelje vegetacije i 1 nedelja pod 12/12 u 1m2 prostora... trenutno, nedelju dana kasnije, duplo su vece i malo me hvata panika da mi neprave problema sa visinom.
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
KorisnikVutre je napisao(la):
... jednostavno gurne pod HPS lampu odmah na 12/12 ili mu treba 18 h svijetla da bi se razvio prvo?...
Ako klonove staviš na 12/12 od početka neće ti se vratiti u vegetaciju i na kraju ćeš imati možda za pljugu. 18/6 je definitivno bolja opcija.
 

KorisnikVutre

Aktivan Član
12.07.2012
243
425
0
35
Prekrasni su ti klonovi, onda cu ja svoje drzati koliko je potrebno sada u vegetaciji posto si rekao da mora odvrtiti tu fazu i da joj treba 4 tjedna jer je vec procvjetala, a za sljedeci put cu uzgojit biljku posebno za klonove i otkinut cu ih prije faze cvjetanja, tako sam danas vidio da je valjda najbolje.

Hvala ti jos jedanput na objasnjenju.
 
28.11.2011
12
2
0
63
Hvala na komplimentu.

Tvoji klonovi ako su vec u cvetanju, nakon sto puste koren i utvrde se, pocece naizgled cudno da se ponasaju.... uvrnuto lisce, izdanci nepravilnog oblika sa samo jednim, dva "prsta" itd. To je normalno i netreba da te uzbuduje, pusti je da se normalizuje.

Oprezno sa Rooting Hormonima, ako ti dospe na ruke, operi ga, ako je u prahu pazi da ga ne udises.

Sretno sa growom !
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
nenash je napisao(la):
Pa piše čovjek gore, a vidi se da zna, da je potrebno non-stop svijetlo.

Može i nemora... meni je šljakalo na 18/6. Od 6 komada, 5 uspjelih, skinuti negdje u 3 tj. cvjetanja i ukorjenjivanje je trajalo oko 10 dana. Da napomenem da je to bilo prvi put :) Nije da se kurchim, al to je tako jednostavno :icon_lol:
 

KorisnikVutre

Aktivan Član
12.07.2012
243
425
0
35
Zlo, koliko ti je trajao proces dok su se povratile u fazu vegetacije i koliko si ih drzao na vegetaciji ukupno? Koju lampu si koristio?
 
21.12.2011
16
15
3
33
Zanima me da li neko ima iskustva sa kloniranjem autoflowering sortama?
verujem da se postupak razlikuje posto one pocinju da cvetaju oko 3.-4. nedelje od klijanja nezavisno od rezima svetla. samim tim nemoguce je vratiti klonove u vegetaciju ako su poceli sa cvetanjem.
i jos jedna stvar koja me zanima u vezi autoflower-a, da li je najbolje drzati ih od pocetka do kraja na 18/6 ili treba smanjiti svetlo kad pocnu da cvetaju kao kod normalnih indika/sativa vrsti. naravno pod autoflower mislim na kombinaciju indica/sativa/ruderalis, ne ciste ruderalis...
hvala unapred :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
KorisnikVutre je napisao(la):
Zlo, koliko ti je trajao proces dok su se povratile u fazu vegetacije i koliko si ih drzao na vegetaciji ukupno? Koju lampu si koristio?

Sorry, kasnim s odgovorom :)
Rasvjeta je bila vrlo slaba, samo dvije cfl 23W 6500K :) Za klonove sasvim dovoljno, pošto nisu u stanju iskoristiti više svjetla ... Koji period je bio u pitanju zbilja ne znam :) Stoner jbga, šta ćeš :D

Baky91 je napisao(la):
Zanima me da li neko ima iskustva sa kloniranjem autoflowering sortama?

To uopće nema smisla raditi...

i jos jedna stvar koja me zanima u vezi autoflower-a, da li je najbolje drzati ih od pocetka do kraja na 18/6 ili treba smanjiti svetlo kad pocnu da cvetaju kao kod normalnih indika/sativa vrsti. naravno pod autoflower mislim na kombinaciju indica/sativa/ruderalis, ne ciste ruderalis...
hvala unapred :)


Nema potrebe mjenjati režim svjetla, osim u smislu uštede struje.
 

s0va

Aktivan Član
17.01.2013
332
315
63
32
Hocu da uradim toping i da probam da uzmem taj top i stavim ga kao klon. Da li to valja raditi? Nisam hteo da otvaram novu temu za ovo ali ako modovi misle da treba, nek premeste. Evo je biljka:
biljka 006.jpg crvena linija je mesto gde mislim da secem.