Kloniranje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Universal Flow

Banned
Banovan
31.03.2008
9
6
0
42
upravu si Doktore da je malo vishe posla,ali toliko (malo vise) da je to zanemarivo...dobar si u zemlji(11-12 dana:icon_cool:)***meni su u zemlji za 14-17 dana kretali sa rastom(dok nisam provalio H2O)*** @ Balkan_smoke...thanks na informaciji...ma ovaj moj grejach krade 1 celzijus(u minus),a to mi recheno i u zoo-shopu...mada na koju temperaturu cesh podesiti grejach zavisi i od spoljasnje temperature vazduha,tako da nista prepustam slucaju i redovno sa termometrom proveravam temp.vode(koja je jedva 22 celzijusa i sve je bilo ok.do sada)***:read:(podesavam vodu na 19 celzij...pa cemo da vidimo rezultate-mada i ovako ide to korenje)***da da ..SLAVOL je mama za biljke,ZLATNO INJE-tata i ROYAL OFERTA-veliki brat(sto bi rekao jedan deda-sine samo organsko dj. da bi bio u harmoniji sa prirodom,i ja ga poslushao,zato shto je u pravu:icon_wink:)*** @ KaraJack-thanks,iskrenost uvek dobro dodje(samo se posluzi,ako je tako dobro):thankyou: Ko nije chuo za firmu ALTAMED i njihov ROYAL OFERT,evo link mozda i posluzi nekome...*** http://www.ekapija.com/website/sr/page/152179
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Sad citam o slavolu ali nepise da podpomaze pocetni rast korena kod reznica vec samo da pomaze kako biljkama tako i korenu u razvoju!
Jeli to sto vi pricate znaci da ce ipak pomoci biljci i da pocne da stvara korenski sistem a onda sve dalje ima logike?
 

Universal Flow

Banned
Banovan
31.03.2008
9
6
0
42
Kralju,pa kako ne pise(lepo kaze:"Upotreba u proizvodnji sadnica i kalemova(vegetativne i generativne podloge, kalemovi voća, vinove loze i cveća)***Ali i da to zanemarimo sto pishe,ipak sastav SLAVOLA puno vishe govori o primeni(Tečnost koja sadrži bakterije i prirodne vitamine, enzime i stimulatore rasta. U Slavolu se nalaze asocijativne bakterije koje su izolovane sa površine korena. One pripadaju grupi mikroorganizama koji pospešuju rast biljaka i pomažu im u ishrani tako što organska i teško rastvorljiva jedinjena prevode u pristupačne oblike I direktno na korenovom sistemu predaju biljkama. Bakterije na korenovom sistemu produkuju stimulatore rasta, vitamine kojima pospešuju rast biljaka i pomažu u ishrani.Povećava aktivnost korena i ožiljavanje kalemova)Tacno znam sta te interesuje,pa da ne bi ja sad opleo prichu o auksinima,giberelinima,citokininima,vitaminima(mislim da je i SLO-ERA negde spominjao ovu tematiku) drage volje ti dajem link preko koga cesh saznati dosta opshirnije*** http://www.pfos.hr/~vladimir/IB/ekofiziologija.pdf ***(ima mnogo zanimljivih stvari,ali ono sto tebe zanima,pocinje od 59.strane...) :read:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zendramax

Universal Flow

Banned
Banovan
31.03.2008
9
6
0
42
evo mene opet sa nekim umotvorinama...ljudi ne bojte se experimentisati,samo tako cete znati vise...(teorija+praksa=:snupi:)evo ovako,opet procitam negde na forumu da ima biljaka koje se tesko okorenjuju(obicno to bude neka cistokrvna INDICA ili je klonova grana debela ko hrast),a niko nema alternativu za taj problem(koji se moze ispraviti)...Krecemo***znaci skinut je klon,visak listova podshishan,zarezen pod uglom od 45 stepeni...E SAD SE UZME ZILET I NASLONI POD PRAVIM UGLOM(da ga ne bi isekli na rezanca)...I LAGANIM(mikro)PRITISKOM NA KLON VUCES DOLE ZILET(znaci samo od gore na dole,a ne gore-dole)...I TO PONAVLJAS DOK SA KLONA NE POCNE DA SILAZI ZASTITNI OMOTAC(obicno to bude jedno 6-7 poteza od gore ka dole) TJ. SKIDAS DOK NE POCNE DA SE PERUTA KLON(peruta-vidis ko da nesto belicasto otpada sa njega)***TREBA OBRATITI PAZNJU DA SE UOPSTE NE PRITISKA ZILET I DA CIM VIDIS DA SE PERUTA KLONOVA GRANA ISTOG MOMENTA STANES SA GREBANJEM.I AKO SE VIDI NEKA VODICA NA IZGREBANOM MESTU,NIJE DOBRO URADENO(onda je ostecen klon iznutra i tek su onda sanse za uspesnosti male,veoma male,malecke)***nemoj da se neko uzivi i celu granu obradi ovom metodom,jer ce mu korenja biti po celoj duzini grane(kada sam prvi put ovo radio imao sam korenje tacno ispod prve internode i morao sam ocistiti taj deo(od korenja),sto stvara dodatni stres na klon,ali meni su preziveli tzv.shishanje)AKO NEKO OVO RADI ZA METODU U ZEMLJI(KLONIRANJE)BOLJE NEKA KORISTI KLON-GEL,A NE PRASAK(moje misljenje),AKO SE RADI O VODI MOZE BEZ IKAKVOG HORMONA ZA OKORENJIVANJE...MADA JA KADA ZAVRSIM SAV POSAO,UMOCIM GA U RASTVOR VODE I SLAVOLA PA.......NEMAM NEKU SLIKU DA DOKAZEM VERODOSTOJNOST METODE,ALI VERUJTE DA RADI...***AJDE SAD DA CUJEM DA NE MOZE DA SE KLONIRA NEKA TVRDOGLAVA BILJKA...Inace ova metoda se zove***SCARIFICATION METHOD*** :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Budfield

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Universal Flow je napisao(la):
MADA JA KADA ZAVRSIM SAV POSAO,UMOCIM GA U RASTVOR VODE I SLAVOLA PA.......NEMAM NEKU SLIKU DA DOKAZEM VERODOSTOJNOST METODE,ALI VERUJTE DA RADI...***


sorry al morao sam ovo citirat :)))

Inace upravo se spremam uzeti 3 klona sa jedne biljke.
Tu pise dosta toga o kloniranju, a mene zanima najjednostavnija metoda pa cu napravit ovo:

Zarezat klonove po 45 stupnjeva na dnu, napravit jos 2-3 sitna zareza na dnu klona, i onda ih umetnuti u zemlju u kojoj je prethodno sa cavlom napravljena rupa. Sve to zalit vodom.

Koliko sanse imam na ovaj nacin i sto jos mogu napravit da poboljsam sansu klonovima za uspjeh, a da ne ukljucuje odlazak u ducan?
 

Universal Flow

Banned
Banovan
31.03.2008
9
6
0
42
e tako...ne vise od 3-4 klona sa jedne biljke(ma moze,ali sta cemo sa stresom...)...te shkrge(haha pecarosi)na klonu kada pravish nemoj da ih pravish pod pravim uglom vec pod 45 stepeni i toliko sitno napravi da se i upitas da li si ih napravio...(bolje probaj na nekom cvecu koje ima slicnu debljinu kao tvoj klon,cisto radi sticanja osecaja za mikro rezidbu) i gledaj da raspodelis 3-4 zareza(shkrge)na ne vise od 2,5-3 centimetra...***ja bi ovu tehniku koristio na vodi(nemoj pogresno da me razumes,da kao nece uspeti,ali ne volim u zemlji klonirati i zbog toga sto ne vidim kako korenje napreduje...a moces i da vidish sta si zeznuo kod ove tehnike,ako zeznes(ko radi taj i gresi))...A puno i zavisi uspesnost klonova od brige prema matichnoj biljci(mother plant)...znaci ako je pumpash zadnjih nedelju dana pred rezidbu sa nekim kvalitetnim djubrivom koje ima fosfora vise nego azota ili 20-20-20+mikro nutrients pa ima da ti uspe sa veoma malo problema,a da ne spominjem ako imas neku sativu(tek onda nemas brige)...i gledaj da ti parametri ne odstupaju mnogo(konstantna vlaznost vazduha,konstantna temperatura,higijena na visokom nivou)...kada smo vec kod metoda...ima ona stara da se raspolovi grana na pola(do 3 centimetra,ne vise)i sve ostalo isto...(ovu tehniku koristiti u vodi,mada ovo je bash extremno,ali kad nece da izbaci koren posluzi i ova tehnika):icon_idea:
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Pa sta sad isece 10 grana sa maticne biljke i nijedan mu ne uspe???
Da isece jos 10??
Mislis da majke imaju po 100 grana pa da neko vezba i nada se uspesnosti!!!
Klonex kupi i uspesnost 100% uz 2-3 prskanja u toku dana ispod providne plastike i 2 neonke!!
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
doktore nisi u pravu
ako je sve sterilno i po pravilu urađeno
bez ičega može

ja sam prestao čim sam provalio da može bez ičega
i mislim da malo više iskustva imam sa ko zna koliko klonova
đe onaj slo era i on ih je na stotine bez ičega
poslije 5 ture klonova 100 posto sve bude uspješno bez pomoćnih stvari

hormon nikako
slavol može
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Ali ko nema iskustva samo hormoni i no sikiriki!!!
Zasto da smenjujem postotak ispod 100% kad moze da bude 100%???
Ali verujem ti nema sta!
Ali uglavnom ko pocinje bolje da se nezeza jer treba znati sta je i kako sterilno itd.
Mada ko hoce samo napred sta sad necu ja nikog da teram!
Ja znam da sam ja jos pacer pa mi usprva, teko da ko isto misli da je pacer neka me poslusa!!!
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
KaraJack je napisao(la):
Ko zna kako treba rezat klonove i u kojem rezimu to obradit moze dobit ce majku koja mu moze od 8 do 9mj stajati u vegi. sa novim klonovima. Ja sam uspio na jednoj majci do 35 zrelih klonova.

Koliko me pamcenje sluzi vec je neko naveo kako i kada da se reze klone.:drink:

Ma ja imam majku sa koje mogu seci klonove kada ocu jedino sto pazim je da je noc pred rezanje dobro zalijem i to je to!!
Meni je majka vec oko 8 meseci i nikakvih problema nema malo je sisam dajem sanse mladim granama prehranjujem zalivam i ko nova je stalno!!!
 

Universal Intersphere

Banned
Banovan
31.05.2008
10
0
0
38
Pa,da se doda jos nesto sto se tice uspesnosti okorenjivanja...svi vec znaju da bi klon izgurao korenje ne treba samo brinuti o velikoj vlaznosti i preseku grane od 45 stepeni..razne kombinacije tehnika doprinose uspesnosti i to je ono sto ja primecujem da donosi rezultate.Postoji jos jedna tehnika sa kojom moze da se poboljsa okorenjivanje,i zove se ETIOLACIJA(etiolation)-sto bi znacilo-stanje biljaka koje su rasle u delimicnom mraku(nizak intenzitet svetlosti).A moze da znaci i stanje jedne ili vise grana koje su delimicno oblozene nekim materijalom koji ne propusta svetlost da bi uticali na sledece:eek:pada nivo skroba,grana izgubi chvrstinu i smekhsa,poveca se nivo AUKSINA,itd:read:...znaci procedura je jako jednostavna-uzme se crno-bela folija ili nesto sl.pa oblozi par centimetara oblast gde ce biti rezen klon.Taj deo treba da bude 10-14 dana u mraku!!Probao sam i utice 99,99999 posto...Znaci hormon definitivno nije potreban,da bi dobio istu uspesnost...uvek postoje razliciti putevi do istog rezultata!!!Ovo bi trebalo da bude jos jedan uticaj na okorenjivanje,a nikako jedini!!!***:icon_idea:
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Rečeno ne pamtim koliko puta,ali neka se i to nađe.

Nikakav hormon niti išta za zakorjenjivanje, 2 klona sa već
cvjetajuće biljke (12/12) odrezana pod pravim kutem, sa dvije strane napravljena po 3 plitka zareza
skalperom (očišćen alkoholom).
Sitni pijesak prokuhan 10min da se pobije ako ima nečega unutra,
2 covera od spindla 100kom i 50kom, na dno 2cm perlita i tresetne posudice.
Minimalna briga,a ovo je rezultat nakon 16 dana.
Stajalo na prozoru,znači ni režim nije 18/6.

Uspjeh 100% samo što nemam mjesta da ih stavim negdje, mali pokus za ubuduće.

:maryjane:
 

Ograz

Aktivan Član
02.05.2007
68
4
0
49
Uskoro mislim sa vajnskih biljki uzet par klonova. Jel bolje to uraditi navecer ili ujutro.
?

Doktore bolje je da je donji dio klona u mraku: kora se izbjeljuje i istanji i brze se ukorijene te nema problema s algama