Koji je razlog?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
08.11.2016
8
4
3
29
Dobar dan pije svega kolege,moze li mi neko reci zasto se na zemlju u kojoj je posađena biljkica stavljaju komadici stiropora da li je to zastita od nekih nametnika ili?
 
02.04.2015
61
81
18
Nije stiropor, radi se o perlitu koji se stavlja zbog sposobnosti da dobro apsorbira vlagu odnosno zbog strukture zemlje i drenaže...


P.S. ne otvara se tema za jedno pitanje.
živio:joint:
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
A prije deset godina koliko se sjećam, večina je koristila stiropor na forumu i savjetovala skupa s menom. Išla je priča da poboljšava drenažu i otežava "cementiranje" zemlje, a to perlit radi puno bolje i još par stvari. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA.

Štaćukadjevolim

420ツ
Banovan
26.02.2017
934
1.639
188
Vutrograd, Bosna i Hercegovina
Volila bih razjasniti.
Perlit i stiropor imaju zajedničko ko i šljiva i milka krava.
Dakle boju! perlit i stiropor su bijeli a milka i šljiva su ljubičaste al ajd dobro, šalu sa strane. Vodoupojnost nema veze jel tvrdo mehko, mlohavo il žilavo nego ima veze sa strukturom pora. Granulirani stiropor ili stiropor opcenito je itolator i ima zatvorene pore sto bi značilo da ako nije falši ne bi trebao upijati vodu pa bi mu funkcija u mješavini sa zemljom mogla biti rahljenje zemlje. Poljoprivredni perlit ima otvorene pore visokog kapilariteta što znači da granula perlita u suhom stanju akumulira vodu u svoje međusobno povezane pore.

Perlit i stiropor po svojem kemijskom sastavu, a i samim karakteristikama nemaju veze jedan sa drugim.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
@Štaćukadjevolim manje plagiranja tekstova i kopiranja tuđih riječi. Uopće nije lijepo vidjet tako šta.
Stiropor može poslužiti jedino u slučaju da nemamo di nabaviti perlit ili vermikulit. Zanimljivo da sam u mađarskoj kupio vreću agro-stiropora u kuglicama koji služi da za mješanje sa zemljom i funkcija mu je omogućiti bolju drenažu zemlje i manji pritisak na korijen. Što je po svim zakonima fizike i logično.
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Sigurno da stiropor nije zamjena za perlit ali prije na dosta foruma se koristio stiropor u vremenima kada nisu ostale stvari bile lako nabavljive. Ako se koristio dosta rašireno ona idem logikom da je i nešto radio sa tom zemljom.

Ono što se meni čini logično da bi se moglo događati je da je stiropor tu bio kao kontrast zemlji. Naprimjer, zemlja se suši i stišće ali stiropor ne i onda se javljaju pukotine koje su dobro došle za korijen i zalijevanje, lakša saturacija zemlje vodom. Mislim ja ga ne koristim više ali možda je imao koristi pogotovo sa lošijim supstratima.

Nije ni prva ni zadnja stvar koja je ispala iz upotrebe zbog proširenja znanja i dostupnosti tehnologije ;).
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA. and -BäR-

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Ja sam na tim agro-kuglicama već drugu out sezonu. Nikakve razlike u prinosu nemam kad usporedim sa biljkama u čiju sam zemlju mješao perlit, jedina je prednost što biljke posađene u zemlju sa perlitom manje žedne i nije potrebno toliko često zaljevanje, što nije slučaj sa stiroporom. Opet logično jer stiropor nema sposobnost apsorpcije odnosno pohranjivanja vode.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
to je isto kao pre 100 godina sto nisu imali mobilni telefon,nego slali pisma,poruke preko poste...
a sad imaju telefoni i to ide brze...
perlit je u ovom slucaju telefon... a stiropor je ostao tamo u nekoj posti,sagubio se...
tako ja to shvati po vasim objasnjenjima :razvaljen::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Stiropor je da je zemlja mekša a perlit da je mekša i dulje drži vodu. Ako nema perlita(najjednostavnije kupiti zemlju s perlitom) onda stiropor i trebat če zaliti malo ranije. Ionako se biljke često gledaju pa je lako ocjeniti kad treba vode.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.