Koji strani jezik govorite ?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Govorim engleski dosta dobro ali volio bih otići u englesku na neko vrijeme da ga usavršim malo jer prerijetko naglas komuniciram s ljudima pa nije onda baš tečan koliko bi htio.

Par rečenica mađarskog znam ali daleko premalo da bi se mogao sporazumjeti s ikim.

Volio bi njemački naučit, talijanski mi se nimalo ne sviđa i tako
 

ROX

Aktivan Član
21.11.2006
342
18
0
36
Engleski rasturam (drugi u zupaniji na skolskom natjecanju prije 4 godine :D), talijanski znam onak malo vise od osnova, njemacki sam ucio 4 godine al znam uzasno uzasno malo, japanski znam neke fraze i planiram ga naucit posteno nakon faxa, od ostalih najvise bi htio naucit ruski, francuski i arapski.
 

Džidžadžojac

Aktivan Član
10.10.2007
359
14
0
HazeSeeker je napisao(la):
bosanski , hrvatski , srpski
to je sve srpski sa varijacijama iz područja u kome se primenjuje, tj dijalekti. Nemojte stvarati veštačke jezike, za mene je čisto vređanje inteligencije kada na nekom proizvodu vidim upustvo za korišćenje na ova tri "jezika", a u stvari isto je napisano.

Što se tiče teme, engleski, ruski samo pisanje i čitanje, dok planiram nemački da naučim.
 

ArtifeX

Aktivan Član
01.10.2005
72
1
0
Ja tecno govorim rusinski, ruski srednji nivo, engleski po malo, voleo bi zanati i nauciti sto vise jezika svejedno koji ali me sada interesuje sanskrit
 

#34

scientia potentia est
27.01.2009
348
65
0
Ovako...
primjetio sam da je počela mala "rasprava" o srpskom i hrvatskom.
E ja mogu reći da znam srpski i hrvatski jer se u tom slučaju ne radi o dijalektima istog jezika. Kada se malo više naduvam počinjem pričati kao bosanski čobanin(tj u ovakvom stanju znam bosanski) a kada mi je sve bez veze i neda mi se ni disat znam crnogorski.
Osim toga imam FCE i CAE(prvi i drugi sertifikat iz engleskog) i DAF diplomu ( za njemački)
Također znam ruski, al ga nisam učio, nego sam živeo u Rusiji.
Bugarski jer je ovo jezik zemlje u kojoj živim (nažalost). Ako se moram ponašati kao večina ljudi iz bivše Juge(koji kažu recimo da znaju hrvatski ako su srbi i naopako) moram reći da znam i makedonski:D
Kada sam bio u Škotskoj radio sam s poljskim radnicima pa samse i malo poljskog naučio a radeći u Češkoj nakon toga naučio sam se i malo češkog, al ne mogu da ga tačno pričam. I to je to...
 

Džidžadžojac

Aktivan Član
10.10.2007
359
14
0
DirtyD je napisao(la):
...:eek:hno: a zasto nebi to sve bilo hrvatski? ne lupetaj.
Zato što hrvatski jezik postoji tek od dolaska fašista(poznatiji kao ustaše) na vlast tokom Drugog svetskog rata, pa da bi se distancirali od nas samo su imenovali jezik kako im odgovara.

"Hrvatski" jezik is šesnaestog veka

385px-Judita-str1.gif


uporedi ga sa dašnjim srpskim ili ako želiš srpsko-hrvatskim.Sama činjenica da se ti i ja, kao i svi na ovom forumu savršeno razumemo bi bila banalna da si u pravu.

I da se ogradim od postova koji će usledeti, ne pokušavajte da mi natovarite na leđa neku netrpeljivost kada se ovde o tome ne radi, već samo o gnusnim prevarama tokom zadnjih 50 godina.
 

Džidžadžojac

Aktivan Član
10.10.2007
359
14
0
Da se ispravim, možda se danas(danas kao 2009 godina) može reći da postoji hrvatski kao jezik, jer se temeljito radilo na pravljenju, odnosno distanciranju istog od srpskog kako bi se stvorio sadašnji književni jezik sa Hrvatskog područja. Istu stvar upravo rade Crnogorci od kako su dobili državu, a ne bi me čudilo da i Bosanci urade isto.

I da se složim sa Šamanom da se ne raspravljamo više o ovome, jer znam da se tvrdo usađeni stavovi ne mogu tek tako poljuljati, koliko god oni bili istiniti ili neistiniti.
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
To što su slični ne znači da su dijalekti jedan drugoga, imaju različite gramatike i štajaznam nisam jezičar
To je ko da kažeš da su svi indijski jezici zapravo dijalekti od jedno te istog jezika, što sasvim sigurno nisu

I preporučam da rasprave o hrvatskom, srpskom, bosanskom i njihovim izvorima i povezanosti prestane ovdje jer zbog takih nebitnih debilnosti rata bude
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Engleski i :rofl: Enohijanski :rofl:....
Hehehe, mala zeka-peka, hihiihi

A sad ozbiljno; engleski, ki materinji, a volija bi naučit španjolski.
Da se mogu snać kad zapalin za Peru :bis:, u đunglu....:thewave:
A enohijanski koristin samo kad san u hyperspacu :matrix:
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Ma meni svaki jezik nekako ima svoje mjesto posebno u glazbi.

Njemački mi je stvoren za industrial, autoritivan je i močan
Ruski za black metal, nekako je grub i glasan

A i svaki se nađe negdje da ide savršeno po zvučnosti ali eto do sada ne nađoh nigdje da mi mađarski leži po zvuku, makar mi majka mađarka totalno mi antipatičan taj jezik.
 

3ananasa2

Aktivan Član
05.06.2007
213
9
0
38
e tako treba vutragenjo

ja obožavam njemački al slabo ga znam a volio bi ga naučit , jednog dana nadam se...
a šamanov opis njemačkog mi je najbolji dosad " autoritivan je i močan" :D
slažem se u potpunosti ,baš je imperativan jezik :)
nije ni čudo da bi švabe poslušali svaku glupost kad bi adolf zagrmio :D