kolko dugo "mama" moze da opstane?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
posto je kloniranje popularno u uzgoju i naravno korisno, o njemu se dosta pisalo na forumu,ali o "mamama" malo...

intresuju me a verujem i sve pocetnike odgovori na sledeca pitanja:
koliko dugo mozemo da uzgajamo "mame" i da sa njih uzimamo klonove?
dali ako se uzimaju klonovi vise puta,oni gube na kvalitetu?
ako je odrzavamo ona je u konstantnoj vegetaciji na rezimu svetlosti 18/6 ili 24/0?(tj oce brze rastiti odsecene grane ako je rezim svetlosti 24/0)
kolko se klonova sme uzeti od jednom,a da to neskodi biljci? (mislim odjednom jer smem da odsecem vise klonova,ili da to cinim u roku od par dana pa po jednog)
predpostavljam da se majka redovno zaliva i gnoji,kako to inace radimo u vegetaciji?
i dali od klona smemo da uzimamo klonove?

ovo su neka pitanja koja mi se motaju po glavi i molim iskusne da malo pojasne.




lep pozdrav aktivnim clanovima :bananallama:
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Kažu ljudi da se majka može uzgajati do 5 godina, al u svakom slučaju nekih 3 godine...geni se nemogu razvodniti, tako da nema logike da gubi na kvaliteti....mislim da je 18/6 bolja solucija za biljku koju šokiraš svakih 20-ak dana, zaključujem logički, biljka je često pod stresom, pa je bolje da ima vrijeme za odmor, što je u vegetaciji mrak...biljka će podjednako biti pod stresom, skinuo ti njoj jedan ili više vrhova, svaki put kad je sakatiš,treba joj tjedan dana da se opravi i ponovo krene sa razvojem, tako da je najbolje odjednom skinuti što više klonova ili onoliko koliko ti treba, tako da joj daš vremena da se opravi i razvije nove grane sa kojih ćeš opet skidati klonove...majka se tretira kao i svaka druga biljka u vegetaciji...klon se razvije u biljku koja je ista kao i svaka druga biljka, tako da ne vidim razlog radi čega nebi od nje napravio novu majku...nadam se da su to odgovori koje si tražio...pozz
 
  • Sviđa mi se
Reactions: slobodan

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
hvala odine za odovore! rep+ od mene

a evo jos jednog pitanja:
ako joj je secenje grana toliki stres,jer moze da postane hermic i da buduce klonove koje uzimamo budu hermici?
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Ne, hremići se dobiju najćešće radi promjena u temp. i vlagi, radi te vrste stresa, a klon od cure može biti samo cura, jedino ako klon, kada se razvije u biljku, ne doživljava predhodno navedene šokove...
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
hvala odine na brzim odgovorima.

upravo sam gledao moju "mamu",tj granu sa koje bi uzeo buduceg klona pa me interesuje sa kog tacno mesta da je secnem.
ne razumem se bas nesto preterano u komp. pa sam rukom napravio skicu gde bi ga rezao. crvenom olovkom sam oznacio. ostavio sam tri para listova kako je receno na forumu,jer tu da je secnem?
http://yfrog.com/n22xj
imam 4,5 takvi grana sa kojih bi mogao da skinem buduce klonove,od koji se nadam d ace se primiti bar jedna...
nisam pikaso:icon_lol: ,al mislim da se vidi na slici? e sad ako je to odsecem on ce na tom mestu pustiti dve nove grane,ili su te dve nove grane vec one sto su izasle sa prvim parom listova?
 

Krejzy

Aktivan Član
22.02.2010
327
25
0
33
imas ovdje na forumu info o kloniranju, a mozes i googlat malo i pogledat vide-e na youtube-u u vezi kloniranja... u svakom slucaju informiraj se cim vise prije nego krenes
 

Mox

Aktivan Član
27.08.2010
81
20
8
36
do sad sam se vodio bakinim pelcer-presađivanje tehnikom, i rezao sam uvijek na trećem "stupu", u tvom slučaju kat iznad.... s tim da mi je rez uvijek bio pod kutem, dakle 45-60° , i do sad mi tehnika nikad nije zakazala
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
e to sam hteo da cujem... hvala moxx.
svi govore izmedju treceg i cetvrtog treba seci,al niko dal je to na sredini ili blize krajevima...
sam postupak kloniranja mi je jasan.
 

Mox

Aktivan Član
27.08.2010
81
20
8
36
sredina, i ne možeš fulat, s tim da ja skinem ove 3. listove, brže se okorjenjivanje odvija, i manje se biljka pati.... (neznam zašt, al ja steriliziram škarice s kojima to radim, možda je glupo i retardirano, al moje biljke dobivaju samo najbolje :) )
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Nije retardirano :icon_lol:
Ćak što više,vrlo je poželjno očistit alat kojim režemo nešto na biljci,kako nebi zarazili biljku sa nečim.
Što se samog postupka,bilo bi lijepo,ako imaš kakve fotke,pa da nam prezentiraš kako ti to radiš,jer nismo svi uspješni sa tim :icon_lol:
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
moxx,drago mi je sto to cujem... jer mislio sam da sam jedini fanatik,na ovom forumu koji tako razmislja.. :)))
sterilizacija obavezno posle svakog secenja.

zlo,vodim dnevnik pa cu to tamo uraditi. ceo postupak cu detaljno pokusati da opisem. sve mi je spremno,hesi root complex radi stresa, hesi clonfix za zakorenjivanje,box za klonove,jedino se dvumim izmedju kamene vune i kokos kocki za podlogu... a mislim da u dnevniku ima dosta slika,bar do sad..
 

Mox

Aktivan Član
27.08.2010
81
20
8
36
zlo, obečavam da će biti....ali polako, još niti box nije sklepan.... ovo sve sam radio na outdooru, samo da se ispraksam... broje se dani da završim sa svime i da krenem...mogu ti poslikat recimo mentu, evo taman je spremna za sađenje...XD (postupak mi je isti...)
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
slazem se da smo malo otisli s teme,posto sam mislio da se putem ove teme informisem vise o mamama nego o samom kloniranju. a o samom kloniranju postoji vise teme na forumu koje sam procitao.

evo jos jednog pitanja vezano za mame:
ako nem mama kojim slucajem u vegetaciji postane hermic tj dobije neki stres,da li ce klonovi od takve biljke isto biti hermici ili zenke???
 

Sulundar

Ready to grow!
19.08.2010
582
194
63
109
ako mama postane herm sama od sebe nakon uzimanja klonova...klonovi ce biti hermici
-ako sa mame herma uzmes klonove-hermici
-ako klon sa mame bude hermic..znaci da bi i mama bila herm
-ako je mama ok i klon je ok 99,5% i nakon mnogobrojnih stresova
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N and slobodan