kolko se troši?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
dal itko ima kakav podatak tj. procjenu države (ili zna kako da se doðe do iste) o tome koliko se godišnje marihuane potroši u Hrvatskoj?

Ja imam jedan podatak iz 98 o 12 tona godišnje. Nije bitno dal je podatak toèan ili ne nego je bitno da je podatak službena procjena od strane države.
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
ovo je stvarno dobro pitanje uz koje se može dodati i pitanje kakvoæe, dakle kolièina i kvaliteta.
evo odgovor:neznamo.
zato jer je prohibicija to uèinila nemjerljivim.
službena procjena može bit bilo kakva kad se zbog prohibicij ne može mjeriti niti kakvoæa niti kvaliteta.
mislim to je antiprohibicijski argument iz kanabis pragmatizma, baš sam ga danas preveo
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Sta 12 tona/god ?????? :shock: to si mislio na Zagreb ,jel?

12 tona moze samo za Zagreb i to da se stisnu i da se ne razbacuju sa vutrom....

Pricu od 12 tona/god moze da izbaci samo drzava kako bi obezvredila, smanjila potrosnju i korisnike u javnosti....

Nije zvanican podatak (to oni kao procenjuju zbog stanja na terenu) ali mi prijatelj kaze da je cifra za Bg oko 153 tone/god ,sto znaci da se u Srbiji recimo trosi (po mojoj proceni) oko 500 tona/god
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
ma slažem se da su službeni podatci bezveze i daleko od èinjenice.

Ali ono što je bitno je koliko država prizna da se troši.
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Pa vidis i sam ...

Ne moze da kaze da se ne trosi ali smatra da su ljudi neupuceni (kao sto jesu) pa kada im saopsti da se trosi 12 tona onda to izgleda mnogo :shock:

a sto ne saopsti dokle joj je stiglo drustvo u konzumiranju duvana pa da vidis koja je to cifra...jel mozes to negde da nadjes ??? ja ne mogu a ne verujem da ima negde...mozda gresim ali ako neko moze neka nam kaze koliko se trosi duvana u srbiji ili hrvatskoj..
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
neznalica je napisao(la):
a sto ne saopsti dokle joj je stiglo drustvo u konzumiranju duvana pa da vidis koja je to cifra...

pa mislim da takva informacija neæe puno pomoæ da se prikaže koliko bi država zaradila da oporezuje marihuanu ;)
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
pa vidi ovako ..svaki covek pa tako ti i ja na ovu moju pricu imamo razlicite tacke gledista...a moja cini mi se malo takticnija

iz moje tacke gledista sa pokazivanjem ovih cifara o duvanu koji se unosi istim putem kao cannabis mislio sam da je zanimljivo znati i uporediti kolika je to kolicina duvana koju gradjani koriste,koliko njih ima teze zdravstvene probleme zbog toga,koliko se novca zaradjuje i zasto se cuti ako se dodje (a doci ce se) do cinjenicnog stanja da je polovina nacije zavisno od duvana a veliki broj umire od toga ili ima zdravstvene probleme...

a sa druge strane se onda uporedi cannabis, koji se istim putem unosi pa koliko njih koristi ovu biljku,pa koliko se novca zaradjuje,pa koliko njih ima zdravstvene probleme i koliko njih je umrlo zbog pusenja ove biljke...i sve tako redom...

Razumes... :wink: :wink:
opusti se ..imam neku godinu vise od vas ali jos nisam postao senilan :)
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Pa sada ponovo razmisli zasto je tesko (ili je bar meni tesko) naci prave cifre potrosnje duvana u BILO KOJOJ ZEMLJI...

Pa jedan od odgovora jeste taj sto bi LETELI sa vlasti od strane duvanskog lobija pre nego bi to stigli da stave na internet...i to u bilo kojoj zemlji sveta a ne u ovim nasim malim drzavama...
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
ima jedan film na tu temu, možda se neko sjeti naslova
kad je lik otkrio da nikotin ili neki drugi sastojak,ili sastojak u cigaretama koji namjerno stavljaju STVARA ovisnost kod pušaèa
žanr je neki psiho triler
lik je doslovno posjedio,temelji se na istinitoj prièi
i neæete vjerovati dobio je parnicu protiv tobaco lobija
osim toga što su morali platiti basnoslovne globe itd, takoðer su poèæeli stavljati natpise kao npr. pušenje šteti zdravlju, stvara ovisnost, izaziva rak i sl.
baš mi bed što se nemrem sjetit filma
glumio je glavnog lika u ononm filmu GENIJALAN UM
što je btw dobar film za gledat kad sinavaren
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
neznalica je napisao(la):
Pa sada ponovo razmisli zasto je tesko (ili je bar meni tesko) naci prave cifre potrosnje duvana u BILO KOJOJ ZEMLJI...

mislim da si paranoièan :D

pitaj ministarstvo zdravstva ili ministarstvo finacija koje izdaje taksene markice za cigarete ili otiði na WHO:Tobacco Atlas za onako generalni pogled na svijet, ili na OECD, svjetsku banku i takve institucije koje se bave takvim podatcima ;)

mislim da ipak tražiš na krivim mjestima (npr. google je u ovom sluèaju stvarno krivo mjesto za tražiti )

evo npr u Hrvatskoj je to skoro 14 000 tona, tj drugim rijeèima svaka osma kuna u proraèun dolazi zbog duhana.
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
OK pozdravljam za informaciju pokusacu da nadjem nekakve podatke cisto mojih informacija radi i mojih saznanja ...

i sta ti sada to govori, sto ti je cela nacija zavisna od nikotina?
koji je program drzave da zastiti svoju drustvenu zajednicu?
koliko njih je umrlo o raka pluca?
koliko njih ima druge zdravstvene probleme?
verovatno znas nekakve ljude koji nisu u zavidnoj materijalnoj situaciji a puse ... zasto i dalje kupuju duvan ako nemaju novca ?

JEL DUVAN DROGA?

i jos nesto ... ne bi trebalo da te zanima koliko se para zaradjuje na duvanu nego koliko je stetan (koliko je umrlih) i te podatke iznosi parelelno sa stetnoscu marihuane...

uvek ce se vise zaradjivati na duvanu nego cannabisu i to nije po meni dobaro poredjenje...


4 551 000 stanovnika/hrvatska
14 000 000 kilograma/duvana
8,5 cigareta po coveku dnevno
160 m/66 z smrtnost od konzumiranja duvana
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
neznalica je napisao(la):
i jos nesto ... ne bi trebalo da te zanima koliko se para zaradjuje na duvanu nego koliko je stetan (koliko je umrlih) i te podatke iznosi parelelno sa stetnoscu marihuane...
to sam napisao da podržim tvoju tezu da je industrija duhana vrlo utjecajna ;)

sve ove èinjenice o duhanu govore samo zašto duhan neæe nikad biti zabranjen. Sa druge strane to ne govori zašto bi cannabis trebao biti legalan.

Duhanski lobij ima velik utjecaj na vladu, ali isto tako imaju i bankari, telekom i svi veliki igraèi.

od legalnih industrija jedino industrija alkohola može strahovati jer ako usporeditie uèinke trava je daleko sliènija alkoholu nego duhanu, pa ako veæ tražiš lobij protiv marihuane onda je to industrija alkohola a nikako duhanska industrija.

ali realno jedina grupacija koja može strahovati od legalizacije je organizirani kriminal tj veliki dileri. Oni su jedini koji bi mogli "popušiti" jer æe izgubiti ogroman dio profita.

Ako pogledaš da joint koji sadrži oko 25mg THC-a (standardna doza po NORML-u) košta oko 6$ na "tržištu" a stvarna cijena na slobodnom tržištu bi bila oko 0,09$ ... shvaæaš koliki je to dio profita koji bi kriminal izgubio!
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Mislim da se malo razilazimo u misljenjima oko sredstva a verujem da je cilj isti.

Kako nije ovo dokaz sa duvanom paralela za legalizaciju cannabisa ?
Jel duvan stetan? a koliko je cannabis?
Jel se umire o duvana ? a od cannabisa?
Stvara li duvan zavisnost ? a cannabis?....

PA ZASTO GA ONDA NE LEGALIZOVATI ?

znaci opet novac :roll: ...kako ne mozes razumeti da ne mozes izaci sa necim u javnost i reci e od ovoga moze da se zaradi..NIJE DOBAR POCETAK

ja znam da se na heroinu mnogo vise zaradjuje pa ajde da se i on legalizuje...

Shvati da se kod cannabisa ima jedan adut u rukama a to je njegovo medicinsko i industrijsko znacenje a to duvan i heroin nemaju ZNACI ISTICE SE DA JE CANNABIS MNOGO BEZAZLENIJI PO ZDRAVLJE a onda kada se izmeni slika o cannabisu ce shvatiti da se moze mnogo vise na samom cannabisu zaraditi nego na kojekakvim glupostima

Mislim i ako zelis da ovakvu tvoju malu studiju prezentujes, uprosceno, ne bi trebao da iznosis koliko se na cannabisu zaradjuje vec da objasnis MASI zasto cannabis nije stetan i nije predstavljen u pravom svetlu... a to ce ti pomoci ako ga uporedis sa duvanom jer je on najblizi po nacinu koriscenja,zavisnosti....
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
neznalica je napisao(la):
Mislim da se malo razilazimo u misljenjima oko sredstva a verujem da je cilj isti.

pa u principu da jer ja nisam baš najbolje skužio što ti to meni toèno kontriraš.

Nekako mi se èini da ti govoriš o nekakvoj strategiji ili o glavnom argumentu za legalizaciju o èemu ja uopæe ne prièam.

Mislim da ima jako puno argumanata i da svi oni zajedno èine cijelu sliku.

Ovo što ja želim je u osnovi prerada jednog NORML-ovog istraživanja primjenjenog na lokalnu sredinu i sa ažuriranim podatcima koji bi prikazali fiskalne koristi legalizacije.

ovo što ti prièaš je jedan drugi argument i što se toga tiæe mislim da je koristajn. Ovo što sam ja reako za alkohol je treæi argument itd itd.

Tako da ja ne prièam o nekoj generalnoj strategiji ili velikom planu veæ samo o jednom komadiæu korisnih informacija.