Kombuha

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
22.04.2009
34
3
0
35
Kombuha, cudesna ili japanska gljiva kako je jos zovu, je simbioza jedne vrste bakterije i kvasca. Gaji se uglavnom u velikim staklenim teglama, potopljena u zasecerenom zelenom ili crnom caju. Gljiva se hrani secerom u caju, i neprestano raste. Kada preraste teglu ili je dajete prijateljima, uglavnom se skida e gornji iz kojeg ona lako opet propagira. Posle 8-12 dana koliko treba da se fermentise, tecnost iz tegle se izliva i pije uglavnom zasecerena. Veoma je ukusno, malo rezi na sirce, uglavnom se pije oko 3 case na dan, kazu da zestoko preterivanje moze ostetiti jetru.

Kombuha sadrzi razne kiseline koje pomazu jetri i vrlo dobro cisti organizam od toksina. Takodje se veruje da je dobra prevencija raku. Tip na jednom forumu kaze da smanjuje razvijenu toleranciju od alkohola, marihuane, i sl, a nagadjam da bi mogla da ubrza izbacivanje THC-a iz organizma.

eto, koga jos zanima nek pogleda na googlu ili wikipediji:sun2:
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
to e moja keva gajila secam se onako je braonaska i raste u tegli i odvajanjem nastaju dve pa tri itd...
meni se to gadilo i bojao sam se nje hahha.
a to sa izbacivanjem thca si siguran?
 

AFGHAN

Aktivan Član
08.04.2009
59
2
0
35
Kombuhu mozete i sami napraviti. Nakon vinskog vrenja i cedenja vina u kominu treba dodati odredenu kolicinu vode i malo secera, a posudu zatim ostaviti izlozenu vazduhu. Vec nakon 7 dana vinski kvasci iz komine ce se udruziti sa sircetnim bakterijama iz vazduha i dobicete smedi, sluzavi pokrivac koji se ponasa kao cep i prekriva vinsko sirce.

Sastojci
kultura Kombuhe (kvasna gljivica)
Priblizno 70-100g rafiniranog belog secera na litru vode
2 cajne kasicice crnog ili zelenog caja na litru vode
Posude i materijal

Jedna 2-4 litarska posuda za kuvanje vode
Jedna 2-4 litarska staklena ili porculanska posuda
Gumica
Laneni ili pamucni rupcic odnosno papirnata maramica
Boce

Postupak za pripremu Kombuche

Najbolje je poceti s pripremom 2 litre caja. Kad vasa Kombuha kultura dovoljno naraste i pocne se razmnozavati, moci cete pripremati vece kolicine napitka.

1. Pripremite caj na uobicajeni nacin. Na litru sveze skuvane vode dodajte 2 cajne kasicice crnog ili zelenog caja (priblizno 5g). Mozete koristiti caj u vrecicama. Neka se listici caja namacu 15 minuta. Zeleni caj dolazi iz istih nasada kao i crni, a razlikuje se od njega uglavnom po nacinu obrade: on nije fermentiran. Japanski lekari su utvrdili da zeleni caj sprecava rast raka. Za Kombuha napitak preporuje se zeleni caj. Ako ne zelite upotrebiti ni zeleni ni crni caj, takodje mozete upotrebiti neki drugi biljni caj.

2. Procedite cajne listice kroz cedilo, odnosno izvadite vrecicu sa cajem iz vode.

3. Dodajte priblizno 70-100 g belog secera na litru caja pre nego sto se ohladi. Promesajte caj tako da se secer potpuno rastopi. Jedna kasika secera ima priblizno 20 g.

4. Ohladite caj na temperaturu od 20° - 25° stepeni Celzijusa (da bude mlacan). Kultura umire ako se stavi u prevruci caj.

5. Kad se caj ohladi na sobnu temperaturu, ulijte ga u staklenu, porculansku, glaziranu glinenu ili posudu od nerdjajucega celika. Najbolja je staklena posuda. Metalne posude koje nisu iz nerdjajucega celika nisu prikladne i nikad ih ne treba koristiti, jer stvorene kiseline mogu reagovati s metalom. Takodje mozete koristiti posudu iz visokokvalitetnog sintetskog materijala polilefinske grupe, npr. polietilen (PE) ili polipropilen. Izbegavajte upotrebu posuda od polivinilklorida (PVC) ili polistirena.

6. Ako Kombuha napitak pripremate prvi put, dodajte caju tecnost koju ste dobili zajedno s kulturom. Za sve sledece pripreme uvek sacuvajte dovoljno Kombuha napitka, da bi dodali oko 10% kolicine u vasu novu pripremu kao "startnu tecnost".

7. Stavite zivu Kombuha kulturu u tecnost.

8. Pokrijte otvor posude za fermentaciju s lanenim ili pamucnim rupcicem, papirnatim rucnikom ili slicnom laganom tkaninom da bi zastitili napitak od vocnih musica, prasine, biljnih spora i drugih zagadjivaca. Pricvrstite je sa gumenom trakom da bi osigurali da vocne musice ne mogu uci. Tkanina mora biti dovoljno porozna da omoguci vazduhu da cirkulise, da bi kultura mogla disati, ali opet ne toliko porozna da bi malene vocne musice mogle uci i snesti svoja jajasca.

9. Fermentacija treba da traje 8-12 dana, zavisno od temperature. Sto je visa sobna temperatura, to je brza fermentacija. Period 8-12 dana je samo orijentacioni.

Kombuha kultura treba toplo i mirno mesto i nikad je ne pomerajte. Temperatura caja ne sme pasti ispod 20° C niti narasti iznad 30° C. Idealna temperatura je izmedju 23° i 27° C. Svetlost nije potrebna za fermentaciju. Kultura takodje uspeva i u mraku. Kultura se moze ostetiti izlaganjem jakoj suncanoj svetlosti. Bolja je polusenka.

Za vreme procesa fermentacije kvas razgradjuje secer i pretvara ga u plin (CO2) i razne organske kiseline i druge sastojke. Kombinacija tih procesa daje Kombuha napitku njegov karakteristican ukus. Napitak je ispocetka sladak, ali se ova slatkoca gubi kako se secer razgradjuje. U isto vreme pocinje se razvijati kiseli ukus kao rezultat aktivnosti bakterija, tako da dolazi do prelaska od slatkoce u kiselost. Ako vise volite blago slatki napitak, fermentaciju treba ranije zaustaviti. Za suvi ili blago kiseli ukus neka fermentacija traje duze.

10. Kad caj postigne zeljeni ispravni stepen kiselosti (pH 2,7-3,2) zavisno od individualnog ukusa, sa cistim rukama izvadite kulturu iz posude. Operite kulturu hladnom ili mlakom vodom. Ulijte novi caj u posudu i odmah dodajte kulturu. Pazite na pravilnu temperaturu caja. Ulijte napitak u staklenke, koje trebaju biti pune do vrha. Priblizno 10% sacuvajte za izradu nove kulture. Staklenke dobro zatvorite. Nije potrebno procedjivati fermentisani napitak kroz tkaninu. Odredjena kolicina taloga je normalna. To dolazi zbog rasta kvasa, koji proizvodi plin koji gazira napitak. Smatra se da kvas ima neke pozitivne ucinke na ljudski organizam.

11. Da bi se postiglo krajnje zadovoljstvo u ovom napitku, treba mu dozvoliti da nekoliko dana zrije (najmanje 5 dana), nakon sto je bio flasiran.
Aktivnost bakterija je zaustavljena jer flasiranje iskljucuje dostup vazduhu, dok kvas nastavlja da radi. Ako su staklenke cvrsto zatvorene, plin nastao aktivnoscu kvasa ne moze izaci. Na taj nacin se dobija penusavi napitak. U tu svrhu obicno su dovoljni tih nekoliko dana u staklenki; Kombuha napitak ostaje dobar mesecima. Ne brinite: u jednom trenutku kvas ce prestati da proizvodi plin. Preporucljivo je staklenke drzati na hladnom mestu.

12. Napitak ima prijatan ukus. On je penusav, blago kiselkast i osvezavajuci. Normalno ga pijemo tri case dnevno; jednu casu jedan do dva decilitra na prazan zeludac ujutro, drugu casu nakon rucka, a poslednju casu kratko vreme pre odlaska na spavanje. Uzivajte!

13. Kad pocnete s novim procesom fermentacije nikad nemojte zaboraviti dodati novom caju najmanje 10% tecnosti vec fermentiranog napitka..
 
22.04.2009
34
3
0
35
eto ga i postupak tnx, za thc nisam siguran al mislim da bi trebalo, ovo za toleranciju verujem da je tacno. jako dobro cisti organizam kazu.
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
baš zanimljivo :D
evo i neke slike sa googla,
kombu4.jpg
Thumbkombucha.jpg
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
e da to je to al mislim da je ta dole nova ili ova gore nesacem se bas...
evo sad mi cura kaze da se svake nedelje deli i da tu staru bacas a ovu novu ostavljas al tako tu staru nemoras da bacis nego se moze premestiti u neku drugu bocu i ona napravi jos jdenu novu...
 
01.02.2009
0
6
0
38
koliko znam kad dobije smedju boju treba je bacit :S

i ja sam dobila kombuhu vec mi druga tegla weeeeeeeeeeee
baka se boji, kaze isto zivo stvorenje, ne moze ni da je gleda hahahahhha
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
obožavam je i dobro je sirće od nje

samo manje šećera
ja sam sa medom radio
koliko dobar čaj toliko je i ona dobra
 

Flip

Banned
Banovan
02.03.2010
47
2
0
43
Gajio sam je pre, ali prestao pre par godina. . . Ako ime neko kulturu za dati, a iz Beograda je, slobodno PM