Korisni kukci za nase bilje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Domaja the best

BANOVAN
Banovan
22.03.2012
459
14
0
32
Evo da otvorim ovu temu jer je nigdje nisam nasao pa da podjelim s vama.
Zeleni usenjkari>odlazu nakupine zelenkasti jajasaca na stapkama.Kad se izlegu,licinke se hrane ulavnom sitnim lisnim usima sisajuci njihove tjelesne tekucine.Svaka licinka pojede mnogo stotina lisni usi,kao i grinja i livadni cvrcaka.
Bozja ovcica> i licinke i odrasli se hrane golemim brojem lisni usi,crvci,tripsi,grinje i kukcima ljuskarima.Svaka licinka pojede 15 do 20 lisnih usi dnevno.
Trcci>prirodni grabezljivci s pokretljivim,dobro naoruzanim licinkama.I odrasli i licinke unistavaju velik broj sitnih kukaca,narucito nocu.Jedu velike kolicine jajasaca kupusne muhe i korijenske afide.Ljubicasti trcak kornjas napada i puzeve balavce.
Brakonide>po prirodi nametnici napadaju mnoge kukce,odlazu jaja u gusjenice razlicitih nocni leptira.Napadaju i odrasle lisne usi.
Eto nadam se da sam nekom bar malo pomaogao za outdoor uzgoj.Kom se da skupljat ove bubice i bacat po sajtu najvjerovatnije da nece imat nametnike po svome bilju.
Stavio bi i slike al mi nest kenja net.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
ajd, sredi net pa sredi fotke ako imas... stvarno ne znam kako izgleda bozja ovcica, a tek zeleni usenjkari... nikad cuo, i ne bi bilo na odmet staviti latinske nazive za iste
 

Miovutra

Aktivan Član
29.02.2012
66
6
8
40
Eto prijatelju da ti helpam pa ako ide nek to skrpaju gore na tvoj oriđiđi postić ako treba/žele :)

Mrežokrilaši (lat. Neuropteroida), Obični Ušenjkar (lat. Chrysopa perla)
792px-Chrysopa_perla01.jpg

______________________________________________________________________________________________________
Bubamare ili božje ovčice (lat. Coccinellidae)
800px-Harmonia_axyridis_sex2.jpg

Hahaha morao sam i ovu priljepiti baš mi milo gledati dok se vole ;)
A ova je u akciji čiščenja :)
800px-Coccinellidae_eating_Aphidoidea.jpg

______________________________________________________________________________________________________

Trčci (lat. Carabidae)
800px-Carabus_auratus_with_prey.jpg

______________________________________________________________________________________________________

Parazitska Osa (lat.Braconidae)
800px-Braconidae_Richard_Bartz.jpg

______________________________________________________________________________________________________

Eto uživajte i educirajte se ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed

miricil-palmitat

Aktivan Član
26.01.2012
122
5
0
37
lijepe slicice i zanimljivi podaci, samo mala ispravka, nekima si stavio samo porodicu na latinskom. imao na faksu prepoznavanje kukaca, bilo je bubanja na pamet, a jedva da se kojeg vise sjecam :) tocan naziv bubamare je 24točkasta bubamara ili Subcoccinella vigintiquatuor-punctata. ostale neznam, al ima ko zna, gugl :). trčak - Carabus auratus