krecem u indoor grow,ali trebam pomoc

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
14.07.2008
13
0
0
38
evo ovako trebam pomoc...citam ja ovaj forum i sve ali da trazi i dobiti cu....pitanje...


...ovako

-koliki box da napravim za 1 do 2 biljke da budu jedna do druge..??
-koju zarulju,koje jacine da kupim??


znam da je sranj* sto ovako pisem ali bas mi treba savjet...imao sam outdorove ali sad zelim indor napreviti pa molim za savjet...
 

XxFiAdRoxX

Aktivan Član
04.11.2009
152
9
0
36
Grow Box odnosno kutija za gajenje kanabisa moze biti napravljena od sper ploca, od starog ormana ili neke vece komode. U toj kutiji je potrebno vestacki
odrzavati temperaturu, vlaznost, svetlost...

Pre kupovine opreme za box treba postaviti sebi nekoliko pitanja. Koliko grama mi je potrebno mesecno? Koliko mogu da izdvojim novca za izgradnju box-a? Koliko struje mogu da potrosim mesecno? Koliko buke moze da stvori box?

Tek posle odgovora na ova pitanja mozete u kupovinu.

BOX

Najpre sama kutija. Ako nemate neki ormar za preurediti onda morate sami napraviti sve.
Dakle recimo da hocete box 1m x 1m visine 2.5m.

Potrebno je:
- 4 sper ploca dimenzija 1m x 2.5m
- 2 sper ploce dimenzija 1m x 1m
- 4 gredice (letvice) 4cm x 6cm duzine 2.5m
- 8 gredice (letvice) 4cm x 6cm duzine 1m
- ekseri ili horsafi i cekic

Svako ovo moze da sastavi kutiju za gajenje i ovo je vrlo lako nabaviti i nije preterano skupo. Otkostace sve ovo oko 20-25 evra najvise.

SVETLO

Glavna stvar za kupovinu.
Za box ,dimenzija gore navedenih, bi savrsena bila agro HPS sijalica od 430wi mogla bi se koristiti bez cooltube-a za ostale povrsine:

- 2.0m x 2.0m - 1000w HPS
- 1.5m x 1.5m - 600w HPS
- 1.0m x 1.0m - 400w HPS
- 0.8m x 0.8m - 250w HPS
- 0.5m x 0.5m - 150w HPS
- 0.3m x 0.3m - 70w HPS

Ovo su prosecne vrednosti.
Dosta zavisi i od visine box-a, od ventilacije i od tehnike gajenja.

HPS INFO
MH INFO
FLUO INFO
MV INFO
LED INFO

VENTILACIJA

Ventilacija je sporedno najbitnija stvar.
Znaci ako ventilacija ne valja i
ceo grow pada u vodu. Najbolje je koristiti cooltube jer se time izbegava susenje vazduha i visoka temperatura u box-u. Ali moze i bez toga.

Ventilaciju u box-u gore navedenih dim. bi bilo lako resiti sa dva ventilatora 120mm (220V, 20-40w). Jedan se postavi da ubacuje vazduh u box ispod ravni sijalice a drugi na vrhu box-a da izbacuje. Dodatno pomeranje vazduha se resava sa komjuterskim ventilatorima (12V, 80mm).
Ovo bi bilo veoma bucno resenje. Ako biste hteli manje bucno onda se mogu koristiti komjuterski ventilatori (12V, 80mm).Znaci vise njih. 2 da ubacuju vazduh, 2 da izbacuju, 2 dodatna u box-u da duvaju u biljke. Ako ovo nije dovoljno onda dodavati jos dok se ne stvore optimalni uslovi.

Komjuterski ventilatori (12V, 80mm) su obicno 0.16 ampera. Znaci ako ih povezujete sa adapterom od 12V treba obratiti paznju na amperazu adaptera. Na njima obicno pise u mikro amperima. Recimo 800 mikro ampera je 0.8 ampera. Sto znaci da na njemu mogu da se nakace 5 komjuterskih ventilatora (12V, 80mm, 0.16 A). Ako premasite broj ampera adaptera moze doci do pregrevanja i otkazivanja istog kao i pozara.

Pri nabavci adaptera probajte da nadjete sto jaci odnosno sa sto vise mikro ampera. Takodje je dobro ako kupite adapter na kojem moze da se menja voltaza (kao ovaj na slici). Na taj nacin mozete smanjiti broj obrtaja a time i buku koju stvara. Ako koristite punjac od mobilnog telefona procitajte od koliko je volti jer su najcesce od 4-6V. Ventilator od 12V ce se imati duplo manje obr/min na 6V.


Pri stavljanju ventilatora na sper plocu treba obratiti paznju na to da ne bude na sredini sper ploce jer onda ona vibrira i stvara dodatnu buku.
Znaci najbolje je staviti ventilator u cose odnosno ugao konstrukcije.



ODBIJANJE SVETLOSTI

mylar folija 95% odbijanja svetlosti --- cena: 3-5 evra po 1m2
crno bela folija 85% odbijanja svetlosti --- cena: oko 1 evro po 1m2
mat bela farba 80% odbijanja svetlosti --- cena: 5 evra za sprej mat bele boje
obicna alu-folija 75% odbijanja svetlosti --- cena 1-2 evra za 125m dugacke folije



Znaci, najbolje bi bilo obloziti box mylar folijom ali u redu je i prefarbati sper plocu u belo. I jos da pomenem da alu-folija nije dobra za biljke jer reflektuje toplotu i moze da fokusira toplotu u jednu tacku (hot-spot) i time naskodi biljci. Zato je mozda bolje okrenuti mat stranu alu-folije.

KOLIKO BILJKI U BOX ?

Vrlo cesto postavljano pitanje. Najpre kada neko to pita treba da navede o kojoj se vrsti radi, koja tehnika uzgoja, koliko duga vegetacija... Unutrasnje uzgajanje

Recimo da bi u ovaj nas zamisljeni box (1x1x2.5) stale 4 sative normalnim uzgojem. A Indike mozda i 9. Ako bi se radio scrog(sto je nepotrebno zbog visine) stalo
bi mnogo biljki 16 pa i vise. Ako bi se radio LST moglo bi i samo 1-2. Ali opet sve zavisi i od vrste i od duzine vegetacije.

Evo skice kako treba uraditi ovaj 1x1x2.5 box. Ovo je najprostiji moguci box i ovo svako moze da napravi:


----------------------------------

ZAHVALJUJUCI NASEM PRiJATELJU "INQ"
 
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man
14.07.2008
13
0
0
38
odlicno stari...respekt...

...sad sam miran dok nezasteka novi problem...thx


e a dali moram kemijati sa ovi dodatcima za prehranu nekim posebnim gnojivom...ili mogu samo vodom ih hraniti??
 

XxFiAdRoxX

Aktivan Član
04.11.2009
152
9
0
36
hehe....vodom ih zaljevas....a u vodu mjesas tekuce gnojivo ....kupis si u apoteci tekuce ZA FAZU RASTA I ZA FAZU CVJETANJA.....ali nesmijes biljke tretirat sa gnojivom dok se prikladno nerazviju......cuj....najbolje da si otvoris dnevnik uzgoja...i tamo bacas slike i to...tako cemo ti najlakse pomoci...:sun2::sun2::sun2: Jer vidim da si novu u tom Uzgoju ...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N and HazeSeeker

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Prijatelju, u outdooru ti priroda osigurava sve osim vode i gnojiva, a u indoru ti moraš biljci osigurat sve, tj. najvažnije ti je da joj osiguraš odgovarajuću klimu u boxu, tako da ti je sama priprema boxanajvažnija stvar. dovoljno svijetla, to je lako, temperatura je veći problem, nju stvaraš sa ventilacijom, tako da je pravilno izvedena ventilacija najvažnija stvar u izradi boxa... nemoj biti lijen i ne informirati se...čitaj o unutrašnjem uzgajanju, pročitaj što više topica, shvatit ćeš 90%, a onih 10% će ti pomoći dobri ljudi na forumu..sretno

....još nešto, ako ćeš koristiti sjeme za koje neznaš od koje je vrste, moj prijedlog ti je da napraviš box 1mx0,5m, a visina ti je optional, tj. koliko možeš
 

XxFiAdRoxX

Aktivan Član
04.11.2009
152
9
0
36
goks(koji voli kanabis) je napisao(la):
ok..thx na text...nema druge nego sve na djela pa cemo vidjeti...kad sam imao outdor nioje bilo frke nadam se da ce i sovim biti sve ok...otvorim topic kad krenem i skupim sve

Oke....ali Ja ti Toplo Preporucam Da posadis Bar 4 biljke...Vise je sanse da ces nesto i da dobijes....Stvar je u tome sto je Musko-Zenska 50-50%.....

Tako daaa,,,,osim ako nekupujes feminizirane sjemenke.....ma da je i to veliko sranje....jer ni oni neznaju dali je zenska ili muska...nego ti uvale sjemenke po vecoj

cijeni......msm Ljudi koji prodaju Te sjemenke....Ali ako si u manjku sa prostorom...To je druga stvar.....Odlucujes sam....Sretno
 
14.07.2008
13
0
0
38
Odin_of_Asgard je napisao(la):
Prijatelju, u outdooru ti priroda osigurava sve osim vode i gnojiva, a u indoru ti moraš biljci osigurat sve, tj. najvažnije ti je da joj osiguraš odgovarajuću klimu u boxu, tako da ti je sama priprema boxanajvažnija stvar. dovoljno svijetla, to je lako, temperatura je veći problem, nju stvaraš sa ventilacijom, tako da je pravilno izvedena ventilacija najvažnija stvar u izradi boxa... nemoj biti lijen i ne informirati se...čitaj o unutrašnjem uzgajanju, pročitaj što više topica, shvatit ćeš 90%, a onih 10% će ti pomoći dobri ljudi na forumu..sretno

....još nešto, ako ćeš koristiti sjeme za koje neznaš od koje je vrste, moj prijedlog ti je da napraviš box 1mx0,5m, a visina ti je optional, tj. koliko možeš

e da trenutno necu znati podrijetlo i kvalitetu sjemena...ono za prvu ruku da vidim kako ce se ponasati....+respekt
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
JA bih ti samo dao savjet da pogledas kolekciju dokumentaraca od mr.dr. Smok (https://forums.vutra.org/threads/6710-kolekcija-filmova-by-mr-dr-Smok) skini koji i pogledja, (I Grow Chronic ti savjetujem) "Green Man", kao i naravno ostale... pogotovo prve od Jorge-a ....
sve imas objasnjeno, cak i u oba detaljno je opisano kako napraviti (odvojene) vege / flow boxove, u relativnom malom prostoru.... doduse oni su vise biljki koristili, ti vidi koliko ces (mislim da se ne isplati (osim gusta radi, tj. meraka onog) uzgajati 1-2 biljke... ali u dugorocnije ce ti se isplatiti
 
15.10.2009
43
10
8
44
XxFiAdRoxX je napisao(la):
jer ni oni neznaju dali je zenska ili muska...nego ti uvale sjemenke po vecoj

cijeni......msm Ljudi koji prodaju Te sjemenke....

Mozda je off-topic, ali cannabis je jako cudna biljka, mozda je zato toliko i volimo... Nije stvar u tome da oni ne znaju vec u tome da ukoliko imas vise od jedne biljke jedna uvek mora da bude muska... Ovo pravilo sam cuo od vise grower-a a vi me ispravite ako gresim...

Pozdrav
 

XxFiAdRoxX

Aktivan Član
04.11.2009
152
9
0
36
file1 je napisao(la):
ukoliko imas vise od jedne biljke jedna uvek mora da bude muska... Ovo pravilo sam cuo od vise grower-a a vi me ispravite ako gresim...

Pozdrav
Pa negrijesis.....reko sam da je 50-50% musko zensko....tako da ako imas srece nece bit mudonja....ehhehe
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Vala kod mene je veći postotak uvijek bio... nikad nije bilo 50-50%... prošli outdoor od 50 - 60 biljaka, imao sam 10 samo mužjaka, tj. ostalo mi je 50-60 biljaka od prilike, znači posadjeno je 60-70...
i samo je 10 njih bilo koje sam na vrijeme sklonio, neki su se i otvorili (bobice na biljci) ne sve, da sam ostavio (a kontao sam ono neka haj sutra ću, preko sutra) ali sjednem u auto i do njih... a da sam ih ostavio sigurno bi ako ne i više od pola oplođeno bilo.

Jer čim biljka tj. pistile "uhvate" polen, one ne rastu više, cvijet ne raste više, i ne proizvodi se THC, nego SVE, tj. SVA energija koju biljka prima ide na proizvodnju sjemena. Zato ste možda nekad od dilera kupili panj vuve, i unutra dobar cvjet, ono masno sve, ali pun sjemenki, i kad očistiš to smeće od sjemena (i ljuske...) ta trava nije jaka tj. potentna kao što bi bila da nije oplođena. Nije stvar samo tome da ima manje sjemenki, Zato se i formira veliki cvjetovi vani, jer pistile rastu i rastu u nadi da "uhvate" nešto polena, zato sensi bud, tj. cvijet mnogo potentniji nego onaj koji ima sjemenke, sad zavisi, ako grower čim primjeti da je došlo do toga, skine biljke... one će manje mu dati manje uroda, ali zato THC neće ići u proizvodnju sjemena....
Pa kad kupite panj vuve, ono isto cvjet, ima sjemenki ali manje i nisu velike (debele i crne) nego sitne i bijele.. to je tek početak proizvodnje sjemena, i ta biljka je dosta bogata THC-om, nego ona koja ima u cjvetovima veće (tamnije, prošarano) sjeme.