Kuba

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Nisam bio na Kubi, nisam ustvari bio nigde van Evrope. Imam želju da posetim Kubu dok je ovakva kakva je jer promene su neminovne i kod njih, pre ili kasnije, a kad se dese i kad tamo dodje takozvana "demokratija" pa se "otvore prema svetu" to više neće biti to ... Postaće samo još jedna od destinacija.

Da li je neko od vas bio tamo ? Ako jeste neka napiše nešto iz prve ruke. A od mene neke korisne informacije koje sam iskopao na net-u

Republika Kuba je ostrvska zemlja koju okružuju Atlantski okean na severoistoku, Meksički zaliv na severozapadu, Jukatanski kanal na zapadu, a na jugu je zapljuskuje Karipsko more.
Kuba je najveće ostrvo u Karipskom moru. Prema površini, Kuba je po veličini 16. ostrvo na svetu. Varadero, Havana i Kajo Koko spadaju u najpopularnije turističke destinacije.

Klima na ostrvu je tropska, iako duvaju i jaki vetrovi. Postoji sušni i kišni deo godine.Prosečna godišnja temperature iznosi 25 °C.

Kuba je poznata po cigarama, rumu, muzici i ritmovima koji su proizvod menogih muzičkih žanrova, afričkih, španskih i latinoameričkih kao što su mamobo, konga, rumba, son, nueva trona…

Širom sveta poznata je i po starim američkim automobilima, po argentinskom revolucionaru Ernestu Gevari, bolje znanom po nadimku Če i nacionalnom sportu, bejzbolu.

KORISNE INFORMACIJE:

Gradjanima Srbije nije potrebna viza za ulazak na Kubu. Gradjani drugih država moraju se sami raspitati da li im je neophodna viza za ulazak na Kubu.

Putnici nisu zdravstveno osigurani prilikom boravka na Kubi. Svaki putnik se moze samostalno raspitati da li je to moguce preko osiguravajucih kuca. Svaki hotel ima zdravstvenu stanicu za hitne slucajeve.

Voda je bakterioloski ispravna, mada se preporucuje da se konzumira flasirana voda za pice. U hotelima je voda besplatna.

Kubanska kuhinja je uglavnom kontinentalna sa jakim uticajem mora i morskih plodova. Neka od jela mogu biti jace zacinjena ljutim, kao sto su cili ili crni luk.
Omiljena jela su razne vrste omleta, pileca supa, supa od crnog pasulja, pecena svinjetina, przena piletina sa pirincem, przeno i peceno povrce. Sve vrste tropskog voca kao sto su mango, papaja, banane...sa sladoledom u kombinaciji sa kolacima, upotpunjavaju ugodjaj.

Svi barovi i restorani su izuzetno dobro snabdeveni. Kubanska kafa je jako aromaticna, ali prilicno slaba za nas ukus. Kubansko pivo je vrlo ukusno, ali takodje slabo. Kubanski rum je odlican i veoma zastupljen u nadaleko poznatim koktelima. kao sto su »Cuba Libre«, »Rum Colins«, »Mohito«, »Saoko« i drugi.

Ono sto je sasvim sigurno najatraktivnije na Kubi, jesu cuvene Kubanske tompus cigare (COHIBA, MONTECHRISTO i ROMEO I JULIJA). Pored toga, za nas je svakako aktuelan i kubanski rum, kafa, rucni radovi i razliciti suveniri radjeni od kvalitetnog drveta. Svi hoteli imaju prodavnice sa navedenim proizvodima. Radno vreme prodavnica je PON-SUB 09.00-18.00 i nedeljom 09.00-12.00 casova.

Razlika u vremenu: minus 6 sati u odnosu na vreme u Srbiji.

Struja: 220 volti.

Na Kubi je iskljucivo sredstvo placanja za strance konvertibilni pezos koji je uveden prosle godine. Sve valute se menjaju u menjacnicama, bankama i hotelima,. Za menjanje americkih dolara naplacuje se provizija od 10% koja se ne naplacuje za ostale valute, pa je bolje na Kubu nositi € ili druge evropske valute.
Zamena valuta u konvertibilni pezos vrsi se u bankama, ovlascenim menjacnicama (lokalni naziv je CADECA- za 1 € = 1.25 CUC)

Sa Kube se moze izneti samo jedna licencirana kutija kubanskih cigara (max 23 kom.) i jedna flasa pica. Carina pri izlasku sa Kube je veoma stroga




[video=youtube;6rRJP8rVg-4]http://www.youtube.com/watch?v=6rRJP8rVg-4[/video]

Mislim da vredi videti ...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kinki

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
jednu stvar bi nadopunio ,ispravio,, u vezi Karibske kuhinje,,tu spada i Kubanska,,neznam jel se moze nazvati Kontinentalna,,,,bio sam na Karibima(Jamaika),,i znam da uglavnom na Karibima kuhaju *Kreolsku kuhinju*-morski plodovi +tropsko voce i povrce,,neki mix izmedju Spanjolske,,Africke i Karibske kuhinje
 

Prilozi

  • images.jpg
    images.jpg
    11,5 KB · Pregleda: 9

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Karibi raj na zemlji :) Imao sam sreće dok sam bio mlađi pa sam uletio na "Carnival Freedom" (jedan od najvećih brodova svijeta). Radio sam za njih 9 mijeseci i krstarili smo na ruti Miami-Jamajka-Karibi. Karibsku hranu bi nazvao slano slatkim bućkurišem sa mirisom mora. Svima ljubiteljima putovanja preporučio bi karibski otok St. Maarten ali nizozemski dio otoka. Prva stvar kad sam pristao tamo što sam uočio je rasta sa pljugom iza uha koji prodaje slike. Zanimljivo je da se na nizozemskom dijelu otoka poštuju nizozemski zakoni i jako je lako nabaviti vutricu, iako nema coffie shopova. Predivan otok sa jako gostoljubivim ljudima, odličnom vutricom i plažama iz snova.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: roower

Reacher

Constant learning
18.09.2008
173
126
43
Zagreb
karte su skupe ko k****, nada sam se možda za 4 soma kuna povratna, a nema jeftinije od 8.400 kn i to za kraj 7. mjeseca.al zato kad dođeš tamo sve je jeftinije. jedan član porodice mi je tamo svadbu radia,znam još par ljudi šta su bili, imam osjecaj da bi se skompa tamo brzo zbog sličnog (dalmatinskog) mentaliteta, cuganje, pušenje, igra se domino, ljudi su uvijek na ulicama, tanke krpice na ženama,plaža i sve šta tiba za dug i sretan život el :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: roower

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
:)
moj Trip na Jamaiku (veljaca,2010) bio je spontan,,,,znam da smo se ja i frend uputili na Frankfurtski Aerodrom,,,
i u glavnoj zgradi prvi Turisticki biro sa dnevnim aranzmanima bio je nas,,u tom dijelu price jos nismo znali di cemo,,,,znaci ima ih koji otkazu putovanje u najkracem roku,,
e tu smo mi uskocili,,,,cjena za deset dana 1100 Eurica,,,Hotel,,Riu lanac,,,5*...i za dva sata nakon placanja sjedili vec u Avionu...
drugi mje,,.snijeg,,.,vrijeme za ku***,,,a mi sjedimo u avionu za Jamaiku,,,:),,deset dana,,,ufff,,kaj da Vam pricam,,,,
hotel ,,,prva klasa,,,klopa...vec reko ..Kreolska kuhinja,,,pet restorana u kompleksu,,,all inklusive,,,a Vutra,,,:),,,ovaj moj frend(Svaba) navalil da vec na aerodromu kupi nesto,,,i naravno neki mu tip proda za 100.dolara,,,lijepu hrpu granja i lisca,,h ah ah ah aha ha ha
naravno drugi dan na plazi ,,,,Jamaikanci dolaze s malim Brodicama na plazu,,,,sa vutrom,,,kolko ti treba,,,onak grana sa had-om ,,oko 10.dolara
u hotelu tip koji radi i puni frizidere po sobama,,,isto je donosil ,,neznam vise sve koje vraste,,cak nam je i Has napravil ,,,,sve u svemu,,,najbolje ulozena lova ikad u jedan godisnji odmor,,,,moram naci fotkice ,,,
preporucujem zimu za takav trip,,,,jako malo turista ima u to vrijeme,,,Amerikancima je Jamaika prva destinacija,,,jeftinoca,,super usluga,,,vutra,,itd
mladjima bi preporucil proljece jer onda dolaze americki studenti,masovno ,,,na spring break partys,,,
Drzavljani s Hrvatskom putovnicom placaju na aerodromu ulaznu vizu,,30,dollara,,sve u svemu jako impresivna zemlja