Vutra Društvo

Dobrodošli na najoriginalniji, najorganizovaniji, skladno multietnički jedan jedini Vutra Forum! Učlanite se da pristupite i drugim djelovima foruma te da vršite pretragu novih tema.

Učlani se

Kuglice za drenazu

Diskusija u 'Unutrašnje Uzgajanje' započeta od dzokos, 13.04.2009.

1. dzokos

dzokos Registrovani Član

Učlanjen(a):
    27.02.2009
    Poruka:
    39
    Sviđa im se:
    0
    da li staviti glinene kuglice na dno saxije radi drenaze?
    kakve glinene kuglice kupiti?

2. NoTrippin

NoTrippin Aktivan Član

Učlanjen(a):
    26.04.2007
    Poruka:
    548
    Sviđa im se:
    55
    One glinene od gline

doomer se ovo sviđa.
  3. Avantura

Avantura bot
    Moderator

Učlanjen(a):
    17.10.2008
    Poruka:
    3.418
    Sviđa im se:
    1.810
    Hydroton,bar se tako tu zove.

doomer se ovo sviđa.
  4. domino

domino Aktivan Član

Učlanjen(a):
    16.08.2007
    Poruka:
    117
    Sviđa im se:
    1
    ako ih stavish na dno saksije, to nije drenaza. Hydroton zadrzava vlagu, tako da postoji shansa da udavi koren ako je na dnu saksije. Bolje je, po meni, na dno staviti stiropor, sa zemljom izmeshati perlit a glinene kuglice staviti na povrshinu zemlje...
    Video sam par puta odlichne biljke koje su rasle u saxijama na chijem je dnu bio hidroton, mada sam ubedjen da bi biljke bile josh bolje da je dno saksije bilo pokriveno stiroporom, perlitom ili bilo chime shto odvodi vodu....

srecno i pozdrav

5. Grasak99

Grasak99 Aktivan Član

Učlanjen(a):
    26.03.2009
    Poruka:
    122
    Sviđa im se:
    5
    Perlit odvodi vodu? Zanimljivo...

6. domino

domino Aktivan Član

Učlanjen(a):
    16.08.2007
    Poruka:
    117
    Sviđa im se:
    1
    vrlo zanimljivo :eek:hno:
    Osim sto pomaze drenazi, poboljshava teksturu zemlje i pomaze korenu da dishe!
    Neki ljudi chak meshaju coco i perlit!

7. Grasak99

Grasak99 Aktivan Član

Učlanjen(a):
    26.03.2009
    Poruka:
    122
    Sviđa im se:
    5
    Perlit upija vodu u sebe, a ne odvodi ju, FYI. Ergo - natrpas dole perlita koji upije vodu i zadrzava ju i time potices razvoj raznih mikroorganizama.

Nemoj sad spominjati mijesanje perlita sa zamljom (to se radi i cak je pozeljno) nego ti si rekao da se na dno posude stavi perlit, sto je veliki no-no jer to nimalo nece omoguciti odvodnju nego skupljanje vode.

8. domino

domino Aktivan Član

Učlanjen(a):
    16.08.2007
    Poruka:
    117
    Sviđa im se:
    1
    ne, brate, rekao sam da je najbolje da se na dvo posude stavi STIROPOR a ako ne, bolje perlit nego kugle...
    A sto da ne pominjem meshanje perlita sa zemljom? Da sluchajno lik ne nauchi kako da pripremi zemlju?
    Pun mi je likova koji su u tvom fazonu! Cilj foruma je razmena informacija a ne chiji je elektronski K veci...

tako da...

pozdrav

Neptun se ovo sviđa.
  9. Grasak99

Grasak99 Aktivan Član

Učlanjen(a):
    26.03.2009
    Poruka:
    122
    Sviđa im se:
    5

Da, cilj foruma je razmjena informacija, ali ti si s ovim sto sam boldao israo se maximalno.
    Stavis stiropor, u koji voda ne ulazi i onda stavis perlit u kojeg voda ulazi maximalno.

To je kao da kazes kako biljku treba drzati pod HPS 400W ili zaruljom od 100W. Kuzis, susta suprotnost!

I onda dodje neki pocetnik i vidi sto si ti napisao pa naspe sloj perlita dolje u posudu i na njega zemlju pa se cudi sto mu biljka istrune ili se pojave gljivice!

10. bakajoko

bakajoko Aktivan Član

Učlanjen(a):
    22.01.2009
    Poruka:
    121
    Sviđa im se:
    4
    ako se mene pita, kuglice na dno (da zemlja ne bi začepila rupe od pitara/šaksije) i na vrh...

11. bodul

bodul Novi Član

Učlanjen(a):
    15.03.2015
    Poruka:
    22
    Sviđa im se:
    7
    mogu li umjesto tih kuglica za drenazu stavit kamencice

12. irieman

irieman voodoo chile
    Poznanik Foruma

Učlanjen(a):
    28.03.2013
    Poruka:
    1.016
    Sviđa im se:
    2.363
    Možeš slobodno .

13. doomer

doomer Aktivan Član

Učlanjen(a):
    24.09.2005
    Poruka:
    936
    Sviđa im se:
    1.420
    Mozda je covjek pomjesao perlit i vermikulit, ajde nemojte se svadjat spustite dolje te pistolje na vodu. Ugl losa iskustva i sve samo lose mogu rec o tim kuglicama.... Tzv hidroton

Sve sto ti treba je kvalitetna prozracna zemlja (prozracnost dobivas perlitom mix do 20%) i imat ces savrsenu drenazu i zemlju koja dobro dise i koju je prakticki nemoguce overwaterat, ove kuglice na dnu ce ti samo zacepit rupice i stvorit probleme, ne vidim njihovu funkciju u uzgoju u zemlji, drugo da radis hydro. ako je zemlja losa i nije prozracna i losa struktura nece ti nikakve kuglice pomoc. LP doomer :wave: :joint2:

14. irieman

irieman voodoo chile
    Poznanik Foruma

Učlanjen(a):
    28.03.2013
    Poruka:
    1.016
    Sviđa im se:
    2.363
    a sa kime se ti svadjas brate ? Vidis da je poslednji post iz 2009. :)

15. doomer

doomer Aktivan Član

Učlanjen(a):
    24.09.2005
    Poruka:
    936
    Sviđa im se:
    1.420
    aha nisam vidio da je ovaj novalija ozivio temu iz 2009, jesi to mene pito ? ne svadjam se ja sa nikim : ) ovi gore su nesto raspravljali pa reko da ukazem deci neke stvari.

bodul, VenloNL i mikolo13 se ovo sviđa.

Preporučite stranicu