Latinica - Ћирилица

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55


Aa - А а

Б б - B b

В в - V v

Г г - G g

Д д- D d

Ђ ђ- Đ đ

Е е - E e

Ж ж - Ž ž

З з - Z z

И и - I i

Ј ј - J j

К к - K k

Л л - L l

Љ љ - Lj lj

М м - M m

Н н - N n

Њ њ- Nj nj

О о - O o

П п - P p

Р р - R r

С с - S s

Т т- T t

Ћ ћ- Ć ć

У у - U u

Ф ф - F f

Х х - H h

Ц ц - C c

Ч ч - Č č

Џ џ - Dž dž

Ш ш - Š š


Vidim da na forumu ima poprilično onih koji ne znaju ćirilicu. Ne vidim ništa loše u tome, nema problema. Ja sam odrastao u vremenu kad su se morala znati oba pisma i milo mi je što je tako, mnogi od vas su odrastali kad se učilo samo jedno pismo i to je to, bez imalo komplikovanja. Evo ih slova oba naša pisma. Pričamo istim jezikom i razumemo se a pismo nam je različito. Koga interesuje,nije teško naučiti 30 znakova a dosta ih je isto.

Neka stoji kao tema i kao mali podsetnik, ako neko ima šta da doda neka doda. Hoću da kažem da je lepo znati, što da ne.

Čak mislim da bi ova tema mogla biti i "zaheftana" iz čisto praktičnih razloga. Ne može da škodi.

Vutra.org = Вутра.орг :)
 

artistic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
26.07.2011
347
1.479
143
Universe
da super tema...ja nisam učio ćirilicu u školi niti nešto tako ali znam čitati, sestra mi je bila zadnja generacija u kojoj se učilo, pa me ona naučila, i nije mi žao, valja znati, a imam i rodbine u srbiji pa mi dobro dođe nekad da znam pročitat nešto :) i također podržavam heftanje i evo hookeru rep+ za ovo ;)
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
ja ju nikad nisam učio niti znao, ali uvijek nekako uspijem pročitat šta piše neznam na koju foru hehe....


pola skuzim sta su slicna slova, a drugu polovicu po smislu, broju riječi ili nesto trece, snađem se....
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
da da meni je baba znala govorit "kolko jezika znas tolko ljudi vrediš"


znala je baba naški, ruski, francuski, švapski i ćirilicu.... zajebana baba... :D
 

Shlaym

Aktivan Član
10.08.2010
80
54
18
Kad pišem nešto na papiru uvek pišem ćirilicom,moj mali doprinos održavanju ćirilice koja se polako gasi,za sve ostalo tu je latinica.
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Marinko1992 je napisao(la):
"Ako pises cirilicom znaci da si fasista" :)
Marinko1992 je napisao(la):
Koliko ste glupi,pa nisam bezveze stavio znake navodnika...iz pesme i
Marinko1992 je napisao(la):

Kako se svuda nadje neko "pametan" koji ne razume ili neće da razume i kome je cilj da upropasti i okrene sve naglavačke. Pitanje je ko je ovde glup. Neću da upadam u zamku i širim raspravu. Glupo je. Samo bih pokušao da na kulturan način objasnim Marinku neke stvari vezane za temu u kojoj smo.

Ono što me je navelo da otvorim ovu temu je to što na ovom forumu ima dosta njih koji ne znaju ćirilicu.Nije čudo što je ne znaju i zašto bi je znali. Ćirilicom pišu Rusi, Bugari, Grci, Makedonci i mi u Srbiji. Zašto bi neko znao neko lokalno pismo koje nikom osim nama,koji se služimo njime, ne treba.

Ovaj forum je za region bivše Juge i većina nas priča istim jezikom a koristimo različita pisma pa sam postavio slova oba pisma da bi neko ko ne zna, ako ga interesuje, uporedio pa i naučio. Ne vidim ništa loše u tome. Toliko.

Zamolio bih Marinka i slične njemu da ne skreću sa teme!
 

artistic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
26.07.2011
347
1.479
143
Universe
pa da...nije ustvari ni teška ćirilica tako za naučiti...jedino mala slova su malo zaje*ana ali sto kaze biomehanicar, da se to sve naucit :)
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ja sam učio ćirilicu i bio titov pionir. Nemam ništa protiv ćirilice van hrvatskih granica, jel je to dio nečije kulture, ali ćirilica na forumu tipa ovoga je besmislena jer je forum internacionalnog karaktera. To ti dođe ko da ja sad počnem pisati na glagoljici.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Internacionalno pismo podrazumijeva poznavanje jezika koji tim pismom zapisujemo, da bi mogli razumiti napisano.
Sta ti vrijedi sto znas njemacki ili engleski alfabet ako ne razumijes glasove koji su tim simbolima opisani. Sta ti vrijedi pisati glagoljicu ako nisi upoznat sa staroslavenskim jezikom?

Nisu svi alfabeti ostali isti kao u momentu nastajanja. Promijenili su mnogo formi i oblika da bi u danasnje vrijeme izgledali ovako.
Cirilica je skup simbola koji izrazavaju glasove u nasem slavenskom jeziku po principu jedan glas jedno slovo i osim sto je nase narodno pismo nema nikakve druge tezine u odnosu na latinicu koja je skup znakova latinskog jezika, odnosno latinskog naroda.

Potenciranje vaznosti forme pisma je cisto dangubljenje. Pismo se koristi pod uslovom da nemamo mogucnost verbalnog dijaloga, a to znaci da, ako nekoga ne razumijemo sta nam govori necemo ga razumiti ni sta nam pise, bez obzira na pismo koje koristi. Nije bitno da li mi prepoznajemo neki znak ako isti znak u drugom jeziku znaci drugi glas, a mi taj glas ne razumijemo.

Kojim cete se pismom obratiti, zavisi od obrazovanja osobe kojoj se obracate. Ako osoba kojoj se obracate poznaje sve jezike i pisma onda toj osobi nije bitno koji cete jezik i posmo izabrati.

Skolovanom covjeku nije bitno kojim pismom je nesto napisano, bitno je da je misao ispravno prenesena i primljena.
Covjek koji poznaje samo jedno pismo zivi u zabludi da je ono najbitnije od svih pisama.

Blago onom ko zna da nista ne zna, taj ce nesto i nauciti!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: roower

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Sta ti nije jasno.
Ako postoji internacionalni karakter postoji i internacionalni jezik, a posto imamo jezik koji se ne moze zapisati logicnim kombinacijama postojecih znakova (slova) svakog pisma posebno mora doci do logicnog novog niza tipa novonastale internacionalne balkanske populacije.
Dokaz za to je u cinjenici da se mladi madjusobno dopisuju sa; mawena, swatki, bas je cool, xa xa xa, btw, wtf.., da ne nabrajam dalje.
Nama je to smijesno, jer smo imali pravila koja su nama u to vrijeme bila najlogicnija. Sada je buducnost u odnosu na nase skolovanje i samim tim je i logika drugacija.

Mada sam htio reci - nema potrebe diskutovati oko nekakvih znakova za koje nas vezu nekakve lijepe ili ruzne uspomene.
Ako nam se pisanjem obraca covjek kao dobrodusna i postena osoba na nacin da ga mi razumijemo sta nam hoce prenijeti, onda nema smisla zadirati u njegovu privatnost tipa nacionalnog ili vjerskog opredjeljenja. Tada nam zaista nece biti vazno kojim pismom je nesto napisano. Bitan je smisao.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Ja te pitam za pominjano internacionalno pismo ( čak sam i citirao), a ti mi odgovaraš o nekom balkanskom tinejdžerskom slengu.
Pismo i jezik su različiti pojmovi. Nisam htio biti zlonamjeran, ako si me tako shvatio.
S drugim dijelom posta se u potpunosti slažem.
Živio.
 

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
Mi na sjeveru hr smo učili ćirilicu u osnovnoj iako više nismo bili u zajedničkoj državi. To je svjetsko pismo na kojem su napisana nebrojna remek djela i zahvalan sam našim učiteljima što su odlučili ići protiv mainstream cenzure koju su diktirali ovi s vrha. Znanje nikad nikome nije štetilo, već je proširivalo vidike.