LAVANDA — lavandula officinalis

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.087
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
LAVANDA — lavandula officinalis

lavandula-officinalis-02.jpg

Drugi nazivi: despik, lavanda, lavandl, levanda, mirisni despik.

Opis biljke: lavandula je polugrmovita biljka koja, na primjer, u Dalmaciji raste na suhim i toplim obroncima. Ona se, inače, uzgaja kao ukrasno bilje u vrtovirna i parkovima. Lavandula je polugrm, naraste do 60 cm. Pri dnu je granasta. Grane su četverouglaste i nadignute. Listovi su nalik ružmarinu. Sivo-zelene su boje sa žlijezdama na naličju, unazad malo svinuti. Cvjetovi čine modre pršlje-naste klasove. Lavandula ima jak aroinatičan miris, okus gorak i Ijut.

Vrijeme cvatnje: Ijeto.

Ljekoviti dijelovi biljke: vršci stabljike sa cvijećem sabiru se od srpnja do rujna i suše u hladu na prozračnom mjestu.

Ljekovito djelovanje: lavandula blagotvorno djeluje na želudac i maternicu, smanjuje nadimanje, pospješuje izlučivanje mokraće, menstruaciju, a djeluje i na porođaj. Preporuča se u liječenju bolesti mozga i živaca, protiv nervoznog lupanja srca, grčeva u crijevima, migrene, neurastenije, histerije i sklonosti napadina nesvjestice.


ENG


LAVANDULA - Lavandula officinalis


Other names: spikerush, lavender, lavandl, lavender, scented spikerush.

Description of plants: lavender is polugrmovita plant that, for example, in Dalmatia grows on dry and warm slopes. It is, otherwise, grown as ornamental plants in vrtovirna and parks. Lavandula is a semi-shrub, grows up to 60 cm. At the bottom of the granasta. The branches are quadrangular and erect. The leaves are similar to rosemary. The gray-green color are the glands on the reverse, backwards slightly bent. The flowers make blue Pršlja-vit classes. Lavender has a strong aroinatičan smell, taste bitter and angry.

Flowering time: summer.

Medicinal parts of plants: the tips of the stem with flowers gather from July to September dry in the shade in a well ventilated place.

Pharmaceutical action: lavender has a beneficial effect on the stomach and uterus, reduces bloating, promotes urination, menstruation, and the effect on labor. It is recommended in the treatment of diseases of the brain and nerves, against palpitations, spasms in the intestines, migraine, neurasthenia, hysteria and preferences napadina blackouts.
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.087
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
budrovka bi kao autohtona sorta hvara i prije velikih pozara i sađenja lavandina(lavandula hybrida)
Budrovka je lavanda ( Lavandula angustifolia) sa geografskim podrijetlom sa hvara

znaci nije lavandin nego lavanda ovo gore su oboje lavande samo jedna je mozemo rec hvarski landrace
 

Budfield

Prijatelj Foruma
18.05.2016
1.678
6.058
258
dirty ol' town
Negdje sam čuo da komarci ne vole lavandu, odnosno njen miris?
Ako je ovo točno zasadit ću cjeli balkon da stvorim "natural mosquito shield" ...
Znam da tjera moljce iz ormara, tj. predpostavljam da su zato one vrećice punjene suhom lavandom...
Inače, meni fino miriši ta biljka.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA.

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.158
298
54
Za moljce je bolji lavandin jer ima više kamfora nego lavanda koja ga ima malo ili nema uopće. Zato ulje lavandina ima oštriji miris nego lavanda.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAOZA.

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.087
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
jadransko bilje je opcenito bogato kamforom pa cak i nasae lavande imaju kamfora nas ruzmarin isto za razliku od marokanskog koji uopce nema kamfora,
nesto ima tu kod nas u zemlji i suncu da biljke luce dosta kamfora ...

inace kad smo kod kamfora svo bilje koje ima kamfor kemotip u vecoj kolicini je otrovno za unutarnju primjrnu a etericna ulja sa kamforom su izrazito otrovna za unutarnju primjenu