LED Grow Box - nešto kao tutorial

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
pa oko 100 eurica, mada moglo je i manje...svidja mi se to što je lako dodavati i skidati ledice i mjenjati watažu, uz naravno jači driver koji će to gurati
naponom reguliram i jačinu ledica...uglavnom komforno podešavanje slično kao kod digitalnog balasta

eh skuzio si me fantome, ložim vas na led a ustvari koristim hps :)
i ti si krenuo...pa dokaži nam suprotno he he

ma idući grow si nesto razmišljam da probam sa svjećama...ne znam samo koliko lumena imaju, nish ne piše na njima...ovaj put bez čupkanja, dobile samo lagani lolipop

yeap, ima dosta do božića...al taman u to vrijeme ce da zasvjetli
dok se sve lagano posusi i pokjura...pa krenu božićna zvona i trube :)
 
03.02.2007
24
21
3
Biljke izgledaju sasvim solidno. Tako da oprema radi. To je najbitnije. :)

Jedino sto mi je spektar svetla koji se vidi na slici i suvise svetao, preovladava plavi boja. Led svetlo u fazi cvetanja treba da je ljubicasto-crven. Mislim da vecinu posla zavrsavaju samo ove cetiri red diode.

Mislim da je bilo bolje da si uzeo one diode koje u sebi imaju mix crvenih i plavih cipova (isto 10w), Odnos 6:3 ili 8:3 . Mozda je malo lakse za sklapanje a i ravnomernije je svetlo po box-u.

Jedino mi je cudno sto se diode toliko greju. To je bas mnogo ventilatora za tih 100-tinak W. Mozda diodice imaju 140w na papiru ali sigurno ne trose toliko. Da li si stavio termo pastu izmedju hladnjaka i diode. I jos bitnija stvar su pasivni hladnjaci na vrhu i da napravis kuciste koje ce da usmerava vazduh preko hladnjaka. Mislim da ces tako bez problema moci da hladis sve sa dva najobicnija pc ventilatora.

U svakom slucaju svaka cast. :)
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
Da stavimo točku na i u svezi glede ovog eksperimenta...grow je završen odavno, imam nekih privatnih situacija pa me nije bilo dugo no evo prvo slike jer znam da vas zanimaju i rezultati...klonovi Jack Herrera x 2 u potovima od 6 l (jbg veće nisam mogao zbog malih dimenzija ormarića), prvo LST a kasnije dodane mreže na svaki pot

prva


druga



sušenje



Panel je dakle testiran i došlo se do slijedećih zaključaka: crvene ledice su bile u središnjem dijelu panela pa su vrhovi na rubovima koji nisu bili direktno pod crvenim ledicama dosta mršaviji. Trebao sam ih bolje rasporediti, no u planu je dodati još 4 crvene po rubovima panela i to će onda bit to. Driver mi ide do 180W tako da mogu slobodno dodati još 4 ledice po 10W.
Ako pravite svoj panel, gledajte da aluminij bude što rebrastiji zbog efektnijeg hlađenja (manje petljanja sa ventilatorima kasnije).
Nije potrebno da panel bude skroz nabijen na vrhove, jer je intenzitet svjetla prejak...na prvoj slici može se vidjeti na par vrhova potpuno bijeli albino vršci zbog izblijedelog klorofila. Slobodno podignite panel više, kut ledica pokrije veću površinu ako se podigne više. Primjetio sam i da donji listovi koji ostanu u potpunom mraku ne osuše se potpuno kao kod HPS-a, više se onako smežuraju ali zadrže zelenu boju? i jako teško se kidaju, neznam jel to do sorte ili do ledica...

inače zadovoljan sam viđenim, uz relativno male novce može se složiti pristojan panel...sve je dosta modularno, mogu se dodavati, skidati ledice (pod uslovom da imate dovoljno jak driver), odvajati kanale, recimo warm white na jednom, crvene na drugom, podešavanje napona, čak se mogu složiti (ako imate veći panel) sektori na panelu pa recimo dok su biljke mlade upalite samo jedan sektor u kutu panela, pa kako biljka raste samo palite dodatne sektore (čitaj manje se struje potroši), nema toliko jebade sa ventilacijom, ne trebaju cooltubeovi, fleksibilne cijevi, skupe prigušnice i sve što treba uz HPS

:wave:
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Bravo, super si sve odradio. Složio panel i odradio grow.

Daj, ako možeš malo više objasni kakvi so tvoji zaključci led naspram hps.

Tu mislim primjer tvoj panel naspram 150w hps, potrošnja struje, donos, sama rast i cvetenje bilke.

Kakvo ti je mišljenje o moći ledica, 5w, 10w, ima i jacih, recimo da imaš 20w ledice, da nisu
prejake i da se previše griju? Za grow.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Medosan

FantomSB

Aktivan Član
10.10.2012
275
691
93
41
CilI je napisao(la):
Bravo, super si sve odradio. Složio panel i odradio grow.

Daj, ako možeš malo više objasni kakvi so tvoji zaključci led naspram hps.

Tu mislim primjer tvoj panel naspram 150w hps, potrošnja struje, donos, sama rast i cvetenje bilke.

Kakvo ti je mišljenje o moći ledica, 5w, 10w, ima i jacih, recimo da imaš 20w ledice, da nisu
prejake i da se previše griju? Za grow.
Mislim da ti je bolje više manjih ledica npr od 3W.
Ovi svi paneli kaj ih ima za kupit rade se baš sa tim ledicama od 3w. Narokaju 130ledica raznih boja i spektra. Ali je problem šta je svaka od tih ledica po 0.65A.
Znaći da bi trebao driver od 85A ako bi se ledice spajale parlelno. E sad bi dobro došao jedan strujić da nađe neko drugo riješenje.
Jel ti paneli su dim 30x20 cm i u njima se odmah nalazi i napajanje, a šta je najbolje nevjerujem da se pretjerano grije. Tako da bi bilo dobro ako netko ima takav panel, da ga otvori i poslika
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Znam za ove 3w ledice, pa me bas zbog toga, sto si gore napisao interesuje

Sire mišljenje od marcopolota. On je to iskusio i može
iz prve ruke komentarisat.
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
CilI je napisao(la):
Bravo, super si sve odradio. Složio panel i odradio grow.

Daj, ako možeš malo više objasni kakvi so tvoji zaključci led naspram hps.

Tu mislim primjer tvoj panel naspram 150w hps, potrošnja struje, donos, sama rast i cvetenje bilke.

Kakvo ti je mišljenje o moći ledica, 5w, 10w, ima i jacih, recimo da imaš 20w ledice, da nisu
prejake i da se previše griju? Za grow.
pa mislim da sam manje više sve napisao...dodao bi možda još da nakon što sam napravio flip na 12/12 u roku dan, dva pojavile su se i pistile...nisam nikad dozivio da tako brzo krene cvjetanje, ali moguće objašnjenje su klonovi skinuti sa starije majke pa vjerovatno su genetski jedva dočekali da počnu cvjetati...što se tiče samog svjetla, mislim da led dublje probija istim intenzitetom, dok hps dosta gubi sa većom udaljenosti...za komparaciju sa 150W stvarno nebih znao, nisam koristio pa teško je reći..vegetacija je bila jako bujna, cvjetanje je instantno krenulo a i vrhovi su se rekordno brzo zamastili, dok su kasnije bili tvrdi kao kamen...nemam baš nekih velikih iskustava sa ledom, ovo su riječi potpunog laika pa uzmi to sa rezervom :)
potrošnja struje je izmjerena sa nekakvim uređajom iz Lidla, znači panel od 140 W skupa sa driverom od 180W troši 197W prema tom uređaju


FantomSB je napisao(la):
A kakav je taj albino vrh, daj neki smoke report
isti kao onaj koji nije albino (znaš već, jel? :)) jedino egzotično izgleda...mislim da ni plavci nebi skužili kaj je to


squki je napisao(la):
Jedino mi je cudno sto se diode toliko greju. To je bas mnogo ventilatora za tih 100-tinak W. Mozda diodice imaju 140w na papiru ali sigurno ne trose toliko. Da li si stavio termo pastu izmedju hladnjaka i diode. I jos bitnija stvar su pasivni hladnjaci na vrhu i da napravis kuciste koje ce da usmerava vazduh preko hladnjaka. Mislim da ces tako bez problema moci da hladis sve sa dva najobicnija pc ventilatora.

U svakom slucaju svaka cast. :)
griju zato jer je panel mali, a i rebra pasivnog hladnjaka bi mogla biti malo dublja. Je, termalna pasta je stavljena i napravljen je čvrsti spoj s panelom...jbg, 2 ili 4 pc venta, meni svejedno...bitno da stvar sada funkcionira

tortuga je napisao(la):
super :abducted: ..a di si nasa ventove 4 za 140 kn
Links...Arctic Cooling F8 Pro TC (ventovi za procesore)

Rolipop je napisao(la):
Marco, bravo za trud, uložio si u taj projekt i novca i vremena i stvar šljaka što mi je drago!
:thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mikacc

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
To mi puno znaci informacija iz prve ruke. Sad, sa tvojim iskustvom, koju jačinu led panela bi trebao grower

da ima na prostoru 1 x 1 m2. Tu mislim 10w ledice.

Svidja mi se tvoj pristup i izvedba.
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
A dobro, ali ovdje kad stavim npr 50 x 3W ispadne 21$ za 150w, ali tu jos treba i driver i hlađenje,a ono je sve u kompletu al je puno skuplje