LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
@blabla3 , na prvu izgleda povoljno al kad vidim postara a tome dodaj jos carinu i pdv, ( pdv ti opale i na postarinu) luster postaje skup.ispadne povoljnije zeusa iz dojčlanda naruciti.
Odlicna stvar je posebno ukljucivanje dodatnih ledica. Prodaju i borde same bez drajvera i hladnjaka, 4 komada stane u paket od dvije kile, 40$ postar. To bi vec bila prihvatljiva opcija, drajver ovdje kupis a hladnjak ti nebi trebao jer guras 4 komada na slabijoj struji a tada i dodatne ledice imaju smisla jer edison radi samo kod slabog inteziteta svijetla. Ista potrosnja a ravnomjerna pokrivenost, pogledaj PAR fotku, prejaki intezitet ,prziona direktno ispod borda (tako je to kod svakog leda) dok sa strane slabasno. 4 kom na 240w sveukupno bila bi top postava.
Prije eventualne kupovine prouci smd ledice, modele i razlike izmedju njih , data shet, iznenadit ces se kolika je mala razlika u lm/w a velika u cijeni izmedju modela i obrnuto unutar modela a razlicite varijante B,C,H oznake.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Sve na papir, mudro zbori @waynejohn. Led Tech zeus onaj xt sa rasirenim ledicama, drajver kod nas, povoljnije je a k tome nasi ljudi zarade. To ti je dobar start a kad ludilo nastupi hortikulturalne stangice osram i samsung. Nadogradnja onda ne iziskuje velike troskove a kupujes naj. Imas rodendan,imendan,sv.nikolu,bozic,uskrs,nova...svaki put si nesto poklonis a dobrim se pokazalo poticati ukucane na poklone iz hobi sfere.:joint2:
 
16.01.2020
1
0
1
24
Nedavno sam kupio LED zarulju sa 6500 K. Jel to dobro za uzgoj? Hoce li lampa zadovoljit spektar svijetlosti? I ovo je za budget grow pa ako znate neke bolje lampe za malu cijenu (<150kn) slobodno napisite. :)
 

superoperater

Aktivan Član
17.04.2015
186
634
93
Pozdrav, sve odgovore mozes naci u temi uzgoja sa zaruljama, pa malo prelistaj za pocetak..
A nije ni ova tema losa..
 

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
Pozdrav ekipa, dugo lurkam, al imam konkretno pitanje:
slaže mi se panel, al vas molim da mi preporučite brand name COB-ove.
prostor je cca 50 * 50 cm, i tutoriali koje sam 'obradio' preporučaju CXB3070, no drugi ukazuju na činjenicu da je prvi iz 2015., i da je to stara tehnologija.
netko je tu preporučio CXB3590? Mislio sam 4 terat na niskoj struji, al za sad je sve još ideja, jer trebam, jel, izabrat COB :)
hvala unaprijed

edit: još jedna sitnica: od kud uzimate COB-ove? farnell? digikey? od kud je naj 'zgodnije' uzimat za Hrv? hvala

edit2: ok, driveri koje imam nisu dobri (nisu bili namijenjeni, jeli, ovoj svrsi). Pa sam malko tražio. Hoću ići na brand, ne kineze, al lova je problem, pa što kažete na ovo:

4 COB-a u seriji.
CXB3590 su mi pre skupe (35€), pa sam mislio CXB3070 (16$)
Za driver, Meanwell je ime za koje sam čuo, pa... ELG-150-C1050A (https://www.meanwell-web.com/en-gb/...ed-driver-cc-with-pfc-output-elg--150--c1050a)

Mišljenja?
hvala
 
Poslednja izmena:

superoperater

Aktivan Član
17.04.2015
186
634
93
netko je tu preporučio CXB3590?
Ovo je jos uvijek ponajbolji cob za grow.. ali je i poskup (jeste tech iz 2015. ali se apdejtuje novim binovima..) npr. imas jos drugih kvalitetne kao Bridgelux vero 27 ili Citi clu 048 koji je po meni najbolji po omjeru cijene i kvalitete (to su sve ovi cobovi sto rade na 36V i na 1400ma daju 50-ak wati)
Sto se tice nabavke opreme prelistaj ovu temu.. barem15-ak zadnjih strana..
Stej haj
 
  • Sviđa mi se
Reactions: budalin

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
OK, za početak, isprike što nisam POŠTENO istražio materiju. Evo da napravim kratki sažetak, počevši negdje od 125. stranice.

(Ormar će biti stealth, cca 50cm * 50cm = 0,25m2 )

par stvari koje sam pokupio putem (isprike autorima što ih ne spominjem, samo sam popisivao info):
  • Ajmo reci da trebas 25 000 lm/m2 za vegu i 50 000 do 60 000 lm/m2 za cvat. Mislim da su ovo vrijednosti da bude top, naravno nisu ove brojke bozje slovo
    • znači, meni treba cca 15k lumena
  • jedna biljka...60,70w dobrog led-a
    • ok, okvirna vrijednost primljena na znanje - vidio nečiji grow sa cca 100w kineskih COB-ova, ergo ovo ima smisla
  • S cobom 36v (bilo koji od brendiranih ) sa 1400mA pokrivas povrsinu 50x50cm , s 1050 mA to je 30x30, sa 700mA 20x20
  • Lece su prica za sebe, bez njih cob 1206 na 700mA nije ni za vegu, puno pomazu kod manjih amperaza i manjih ledica, sad ih na 1212 1050mA za 55x100 ne trebam
    • kolega priča o citi 1212 COB-ovima)

Eh sad, provjerene opcije (kineze ne uzimam u obzir)
  1. Zeus panel
    • PRO: samsung LM301h, stiže iz Njemačke, isprobano, veći paneli pasivno hlađeni, možeš ih držat blizu biljke, ISPROBANI
    • CON: ne stane mi u tako mali prostor :(
  2. panel / strip od Samsung LM301h (zapravo manje zadnje slovo) ili LM561b
    • PRO: kvalitetni čipovi
    • CON: relativno dosta posla za složiti (ili nabavit strip, ili lemiti, ...)
  3. ChilLED Logic V3 DIY LED
    • gotov setup, i po relativno povoljnoj cijeni, al ne znam ništa o kvaliteti
  4. DIY COB
    • PRO: izgleda kao jednostavno za složiti, roknem cpu cooler i rokam. zvuči kao nejjeftinija opcija, al nisam još istražio opciju 2
    • CON: neće bit dobro kao panel.
Što se tiče COB-ova, imam par opcija
Driver uzmem meanwell, koji god mi već bude odgovarao kad izaberem svjetlo. Obavezno s dimmerom (B verzija :D)

Za sad mi jedan COB na 36V na cca 1.4A (ovisno o COB-u, terao bih na 50% struje) zvuči kao najjednostavnije (ne i optimalno) rješenje... da, malo sam kratak, bilo bi bolje da imam nešto više wata. Možda 2 COB-a na još nižoj struji. Sve naravno home made, na CPU coolerima, aktivno hlađeno.
U biti mi ostaje poskitat datasheetove, ubacit sve u excell i vidjet kaj mi se više isplati.

Zanima me jesam li nešto zaboravio, i imate li išta za dodati? Sugestije COB-ova (to sam već dobio, hvala)? Linkovi na shopove (ne znam jel se to smije)?

Hvala
 
Poslednja izmena:

jazilicious

Aktivan Član
19.07.2019
240
1.633
143
36
OK, za početak, isprike što nisam POŠTENO istražio materiju. Evo da napravim kratki sažetak, počevši negdje od 125. stranice.

(Ormar će biti stealth, cca 50cm * 50cm = 0,25m2 )

par stvari koje sam pokupio putem (isprike autorima što ih ne spominjem, samo sam popisivao info):
  • Ajmo reci da trebas 25 000 lm/m2 za vegu i 50 000 do 60 000 lm/m2 za cvat. Mislim da su ovo vrijednosti da bude top, naravno nisu ove brojke bozje slovo
    • znači, meni treba cca 15k lumena
  • jedna biljka...60,70w dobrog led-a
    • ok, okvirna vrijednost primljena na znanje - vidio nečiji grow sa cca 100w kineskih COB-ova, ergo ovo ima smisla
  • S cobom 36v (bilo koji od brendiranih ) sa 1400mA pokrivas povrsinu 50x50cm , s 1050 mA to je 30x30, sa 700mA 20x20
  • Lece su prica za sebe, bez njih cob 1206 na 700mA nije ni za vegu, puno pomazu kod manjih amperaza i manjih ledica, sad ih na 1212 1050mA za 55x100 ne trebam
    • kolega priča o citi 1212 COB-ovima)

Eh sad, provjerene opcije (kineze ne uzimam u obzir)
  1. Zeus panel
    • PRO: samsung LM301h, stiže iz Njemačke, isprobano, veći paneli pasivno hlađeni, možeš ih držat blizu biljke, ISPROBANI
    • CON: ne stane mi u tako mali prostor :(
  2. panel / strip od Samsung LM301h (zapravo manje zadnje slovo) ili LM561b
    • PRO: kvalitetni čipovi
    • CON: relativno dosta posla za složiti (ili nabavit strip, ili lemiti, ...)
  3. ChilLED Logic V3 DIY LED
    • gotov setup, i po relativno povoljnoj cijeni, al ne znam ništa o kvaliteti
  4. DIY COB
    • PRO: izgleda kao jednostavno za složiti, roknem cpu cooler i rokam. zvuči kao nejjeftinija opcija, al nisam još istražio opciju 2
    • CON: neće bit dobro kao panel.
Što se tiče COB-ova, imam par opcija
Driver uzmem meanwell, koji god mi već bude odgovarao kad izaberem svjetlo. Obavezno s dimmerom (B verzija :D)

Za sad mi jedan COB na 36V na cca 1.4A (ovisno o COB-u, terao bih na 50% struje) zvuči kao najjednostavnije (ne i optimalno) rješenje... da, malo sam kratak, bilo bi bolje da imam nešto više wata. Možda 2 COB-a na još nižoj struji. Sve naravno home made, na CPU coolerima, aktivno hlađeno.
U biti mi ostaje poskitat datasheetove, ubacit sve u excell i vidjet kaj mi se više isplati.

Zanima me jesam li nešto zaboravio, i imate li išta za dodati? Sugestije COB-ova (to sam već dobio, hvala)? Linkovi na shopove (ne znam jel se to smije)?

Hvala
Dao si si truda, svaka čast. :thumb:
Sve sta si nabrojao je top shit , a isto kao i ti sam i ja donekle u problemima sa prostorom pa kad sam tražil svjetla sam naletil na par zanimljivih stvari pa baci oko možda ti se svidi kaj od navedenog. Šta god odabereš neces fulat, jedino je bitno kolko para misliš dati s obzirom na kvalitetu i naravno trud oko možebitnih sklapanja, odvojenog naručivanja i sl. :)

Sretno ;)
 

Klarificiranimaslac

Aktivan Član
26.09.2019
78
464
53
@fat_troll mozda panel koji nisi proucio: Mars hydro ts1000. Za takav prostor ti vise i ne treba. Ispod cijene ostalih stvari sto si nabrojao, dolazis s driverom ali nije MW, doduse dimabilan. Light print mu je za flower 60×60cm, ali kao sto rekoh, mozes dimati.
Ppfd zavidan za tu lovu, mislim negdje oko 1.8 ppfd/wattu. Full spektar i 3500K je konfiguracija. Imas negdje na yt i review sigurno. Sretno :thumb:
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.033
15.283
358
OK, za početak, isprike što nisam POŠTENO istražio materiju. Evo da napravim kratki sažetak, počevši negdje od 125. stranice.

(Ormar će biti stealth, cca 50cm * 50cm = 0,25m2 )

par stvari koje sam pokupio putem (isprike autorima što ih ne spominjem, samo sam popisivao info):
  • Ajmo reci da trebas 25 000 lm/m2 za vegu i 50 000 do 60 000 lm/m2 za cvat. Mislim da su ovo vrijednosti da bude top, naravno nisu ove brojke bozje slovo
    • znači, meni treba cca 15k lumena
  • jedna biljka...60,70w dobrog led-a
    • ok, okvirna vrijednost primljena na znanje - vidio nečiji grow sa cca 100w kineskih COB-ova, ergo ovo ima smisla
  • S cobom 36v (bilo koji od brendiranih ) sa 1400mA pokrivas povrsinu 50x50cm , s 1050 mA to je 30x30, sa 700mA 20x20
  • Lece su prica za sebe, bez njih cob 1206 na 700mA nije ni za vegu, puno pomazu kod manjih amperaza i manjih ledica, sad ih na 1212 1050mA za 55x100 ne trebam
    • kolega priča o citi 1212 COB-ovima)

Eh sad, provjerene opcije (kineze ne uzimam u obzir)
  1. Zeus panel
    • PRO: samsung LM301h, stiže iz Njemačke, isprobano, veći paneli pasivno hlađeni, možeš ih držat blizu biljke, ISPROBANI
    • CON: ne stane mi u tako mali prostor :(
  2. panel / strip od Samsung LM301h (zapravo manje zadnje slovo) ili LM561b
    • PRO: kvalitetni čipovi
    • CON: relativno dosta posla za složiti (ili nabavit strip, ili lemiti, ...)
  3. ChilLED Logic V3 DIY LED
    • gotov setup, i po relativno povoljnoj cijeni, al ne znam ništa o kvaliteti
  4. DIY COB
    • PRO: izgleda kao jednostavno za složiti, roknem cpu cooler i rokam. zvuči kao nejjeftinija opcija, al nisam još istražio opciju 2
    • CON: neće bit dobro kao panel.
Što se tiče COB-ova, imam par opcija
Driver uzmem meanwell, koji god mi već bude odgovarao kad izaberem svjetlo. Obavezno s dimmerom (B verzija :D)

Za sad mi jedan COB na 36V na cca 1.4A (ovisno o COB-u, terao bih na 50% struje) zvuči kao najjednostavnije (ne i optimalno) rješenje... da, malo sam kratak, bilo bi bolje da imam nešto više wata. Možda 2 COB-a na još nižoj struji. Sve naravno home made, na CPU coolerima, aktivno hlađeno.
U biti mi ostaje poskitat datasheetove, ubacit sve u excell i vidjet kaj mi se više isplati.

Zanima me jesam li nešto zaboravio, i imate li išta za dodati? Sugestije COB-ova (to sam već dobio, hvala)? Linkovi na shopove (ne znam jel se to smije)?

Hvala
Za stripove(samsungove lm301b) ti treba znanja i puno slaganja, da bi nakraju Zeus sa AB driverom(vanjski dimmer) ispao jeftiniji za duplo!
Stripovi na slici izgledaju veči, ubiti nitko ne gleda njihovu širinu, pa skuže da ih treba malo više...
Zeus sa driverom ti je 150€ i dovoljan za tvoj prostor. Nikada ga nečeš trebat preko 110w terat.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: fat_troll

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Cobove citizen moras kupiti po 4 ili 5 kom u kompletu , 1818 bio bi odlican izbor ako negdje najdes po komadu (ima cob kit al je posta 40$) 1206 fakat puno trose , 5 komada za tvoju povrsinu fino bi to pokrilo sa 900-1050mA i povuklo nesto manje od 200W, zaboravi.
Zeus u ovom trenu ispada naj kupovina, xt model , bord kod svabe a drajver tu, imamo predstavnistvo, LCR. U slucaju reklamacije drajver saljes tamo od kud si ga i kupio.
Gledajuci zeuse po forumu , to je to, svima ide!
Ima jos jedan nacin kako doci do full jeftinog lustera, @haja kupio drajver mw , 6 cobova i culera za 75€, polovno! Za mv napajanja i drajvere strujici vele gotovo vjecno, za coblje , crknu oni koji na ideal drzacu nisu dobro sjeli pa ih toplina usmrti, predvideni rad 20g, 36v1050mA
Haja, deder podjeli inf.
 

superoperater

Aktivan Član
17.04.2015
186
634
93
Zeus u ovom trenu ispada naj kupovina, xt model , bord kod svabe a drajver tu, imamo predstavnistvo, LCR. U slucaju reklamacije drajver saljes tamo od kud si ga i kupio.
Ovo sto veli kolega japanac je vjerovatno najbolja opcija..
@fat_troll ako vec toliko zelis cobove onda pripazi da uzmes zadnju (ili bar noviju) generaciju cobova i zadnji bin, bez obzira koji je proizvodjac.. iako su novije generacije cobova uglavnom skuplje od ranijih, obicno su novi binovi iste cijene, ali ce ti gotovo svaki prodavac pokusati uvalit staru verziju, pa to moras naglasiti prilikom narudzbe..
Takodjer, razne verzije cobova imaju i razlicitu CRI vrijednost, npr. vecina ima CRI od min 80 Ra, ali neki, noviji idu i do 95 Ra. Sto visi CRI to je svijetlo kvalitetnije ali je zato efikasnost (l/w) nesto niza (pogledaj u data sheets).. da skratim, ako mozes radije uzmi cob od 90 Ra nego od 80 Ra..
Nadalje, obzirom da si trazio, onda pogledaj ove kalkulatore koji su prejednostavni a racunaju sve u vezi postavke brendiranih cobova (vrsta, model, broj cobova, amperaza, voltaza, idealni driver za odabrani setup..)
Za CC drajvere
Za CV drajvere
ps
Pogledaj i Luminus cxm 22 gen 4 (ili gen 3) kojeg hvale na sve strane.. takodjer, zaboravio si gore razmotriti model clue048 1212 (stavio si 1206 i 1218) koji je globalno veoma zastupljen kod growera..
Sretno kolega.. i dvaput mjeri - jednom sijeci :)
 

Palac

So Fuckin High
Poznanik Foruma
03.08.2015
1.348
10.763
358
ekipa imam jedno pitanjce, mada je vec sve objasnjeno..... Da li moze MeanWell ELG 240-42AB-3y da gura dva Zeusa i dva stripa 50cm?
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.033
15.283
358
Može samo 2 Zeusa!
Jedan strip vuče 60w. Ti ih možeš nagurat, ali ubijaš driver... Ionako ti 240 ne daje max snagu za oba Zeusa. Jedino se Zeus compact gari na max radi heatsinca.
Za dva stripa(samsungove lm301b ledice 96 kom) treba ti jedan LCM driver koji ih tera na do 1400mA, ali na jačoj voltaži, nego ELG driver.
2 stripa ti posisaju pola snage koje daje ovaj od 240
Stripovi mogu radit na ELG, ali morao bi ga ograničit na 2800mA,jer stripovi rade na max toliko ampera. (ograniči se na samom driveru)
Za dva stripa ti treba LCM 60 ili LCM 60DA s njim se možeš spojit na pc, Android i dr. On ih gari najefikasnije!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: superoperater

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Moje misljenje je da ste navalili na LCM draivere za samsung stripove.Samo zato sto ih svabo gura!Napalili ste se na mogucnost spajanja na njega!I prema ostalim mogucim draiverima za te stripove vrlo pristupacna su cjenovno.
Zato nemojmo pricat o najefikasnosti!
Najefikasniji su zasigurno HLG draiveri na sta god ih spojis!