LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Lovetogrow

može se sve..,a gajenje vutre,najviše!
27.08.2019
1.272
13.291
358
Da nije to malo previše biljaka :)
16. Zabrana komercijalnog uzgoja
Vutra.org ne podržava uzgoj marihuane u komercijane svrhe. Ako administratorski tim donese odluku da se radi o komercijalnom uzgoju marihuane, znači ako netko uzgaja ili namjerava uzgajati mnogo više biljaka nego se to može smatrati da je za osobnu upotrebu, bit će banovan sa foruma. Vaša stvar je koliko biljaka sadite, ali pošto je ova tačka prilicno delikatno pitanje, zamolili bi vas da na forumu ne prikazujete uzgoj vise od 10 različitih odraslih ženskih biljaka (maksimum, i to nikako više od 5 na istoj fotki). Ovo se pogotovo odnosi na outdoor uzgoj. Računajte da je u zemljama gde je uzgoj legalan dozvoljeno uzgajati 4 do 6 komada, pa nek vam to bude orijentir i neki optimalan broj.
...možda je čovjek "čuo" za SOG..?
Peace bro,malo zezam
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.506
258
Evo jos jedna mala recenzija na enfun panele.
Drugi grow u toku doslo do laganog burna na 50cm sa svega 75w snage svaki board. Zbog nejednake visine doslo je do hotspot-ova i na određenim djelovima boxa doslo do LB-a.
Rijesio sam tako da sam boardove zavidao na dvije dascice, s jednakim ramakom između boardova. kod mene je bilo to 22.1-22.3 cm prostora između panela. Tako mi najbolje pase na moj box. Vjerujem da sam sad rijesio hotspot-eve i da vise nece biti problema.
Kao sto sam prije rekao paneli se dosta griju pa sam odmah fiksirao i ventove 120mm da ih hlade.
Mala napomena ovaj panel koji ima 2 hladnjaka jace svijetli. malo jace, ali okom vidljiva razlika na istoj snazi naraavno. Dakle kao sto je kolega prije govorio, dokazano vazi, sto se jace hladi QB, to jace svijetli, vjerovatno i dulje traju ledice.
Editam kasnije i dodam sliku kako to izgleda u boxu sada, samo dok im dode vrijeme da se probude.
( Proizvođač mi je rekao da panele moram drzat na udaljenosti od 90-120cm da izbjegnem LB. kako je kolega rekao pa ne uzgajam rizu :D Treba samo panele posloziti na istu ravninu. QB je ocito malo za**** sto se tice hotspotova, tesko ih ustimati zajedno. samim time ne valja mjesat razne vrste bez kvalitetnog metra da se sve ujednaci.)

EDIT:Evo slika sa zakljuckom da sam sve radio bezveze jer dimer od panela koji je bio iznad biljaka koje su stradale je bio kontra spojen i panel je bio na 60% dok sam ja mislio da je na 40%.. Ako nista barem je urednije sada.
I opet ja o enfunima.. Dobar ili los vidjet cemo na kraju po kvaliteti i kolicini.
Ali evo sve sto sam napravio da ih balansiram, i nekako namjestim. Nista.
I dalje pale na svega 50% 75w svaki panel, na 50cm, ima hotspot. Moja procjena da su ledice jednostavno nagurane na premali prostor i stvaraju preveliku temp ispod pa treba veci razmak.
Trenutno je na 60cm, na 55% odnosno sve skupa na 247w. Na 60cm sam drzao cjelu vege i bilo je oke, vidjet cemo sad u cvatu..
Sve vise mi ova poruka od kineza ima smisla s njegovih 90-120cm na punoj snazi.

@Kihaš U vege jos prolazi, iako je daleko, ali u cvatu. pa treba mi box od 3m visine.. S time da nece bit dobro opet jer ce bit predaleko od cvijetova nize.
 

Prilozi

  • hotspot.jpg
    hotspot.jpg
    658,2 KB · Pregleda: 61
  • IMG_20210228_230607.jpg
    IMG_20210228_230607.jpg
    589,3 KB · Pregleda: 62
Poslednja izmena:

Palma

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
07.02.2021
270
1.482
143
34
Imam panel sa puno naguranijim ledicama pa nemam hot spotove. Iskreno cudno mi je da na 70w i 50cm imas toliko problema.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kihaš

blaske

Aktivan Član
09.12.2016
299
1.014
143
45
I meni je to cudno,ja sam uzeo od kineza kingbrite,stigao mi je kada je tek krenulo cvetanje,vege sam odradio sa starim panelom i nesto sam vise drzao u vege pa se bas izduzila tako da mi je ostalo nekih 25-30cm prostora za svetlo,hehe.Tada su stigli ovi novi paneli 240w i na nekih 45% mi pokazuje oko 30000luxa,sada skoro vec dve nedelje ide na 60% na nekih 25cm ko zna koliko luxa ima oko 50000 verovatno i ne przi ga samo puni.Mozda sve to zavisi i koja je vrsta biljke,neka mozda moze da trpi,neka ne.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: .i. and 0Marac0

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.506
258
100% je do panela, evo susjedni box 60x60 zeus na 100w 45cm bez problema dere. a ovi pale ko ludi na puno manje s vecim razmakom, na jednom mjestu. (panel je pod vaser vagu.)
Jednostavno enfun ocito nije bas najbolji izbor, ja se zaletio i uzeo 3kom. Kingbrite je na oko isti ali ko zna sto su kinezi ovdje uvalili, nesto nije kako treba. a i nisam jedini koji ima probleme s enfunima, pogotovo dok ih je vise.
I siguran sam da je hotspot u pitanju jer mi je zapalilo samo jednu jedinu granu na skunku, a na gorili 2 grane dok je ostatak biljke netaknut.

@Palma sve zavisi o vrsti chipova, kinezi lazu to znamo. A i ti imas 2 COB svijetla tako da ne mjesaj kruske i jabuke..
Dali je ovdje lm301H kao sto je deklariran, iskreno sumljam. Jer na compact verziji zeusa je cini mi se 308 ledica i nema hotspotova, opet ne znam kako bi bilo da se kombiniraju 3 compcta ali vjerujem dobro, odnosno bolje nego s ovim. Jer jedan enfun ne stvara tolike probleme.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: blaske

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
I meni je Enfun palio dok ga nisam namjestio na 50000-55000 luxa i tako sam imao cijelo cvjetanje, to je biljci odgovaralo kako treba. E sad se ne sjećam, znam da sam radio flush u startu cvjetanja i nakon toga sam dozirao biljku na nekoj granici da mi zemlja bude što manje zasićena. Stanje u boxu mi je bilo kroz cijelo cvjetanje oko 25-26C i 40-45%. I ventilator mi nije puhao po gornjem pokrovu da ga dodatno ne isušujem nego niže kroz sredinu biljke.
Provjeri si te luxe preko mobilne aplikacije, skinuo sam ju neki dan da usporedim sa pravim lux metrom kojeg koristim godinama i bio sam iznenađen da pokazuje približno isto, možda 5% manje za te QB. Jedino na bluprl panelima je drastična razlika u očitanju, npr. gdje mi metar pokazuje 60000luxa mobitel pokazuje nekih 15-20K.
Sad ga evo prvi put koristim u seedling fazi i još uvijek nisam na čisto na koliko da ga stavim, ne pali se biljka al imam osjećaj da može i jače od trenutnih 15-20K luxa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: FatOne and Palma

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.506
258
Provjeri si te luxe preko mobilne aplikacije, skinuo sam ju neki dan da usporedim sa pravim lux metrom kojeg koristim godinama
Ona zuta zarulja? Aplikacija mislim? Ako je preko toga, s tim se i ravnam stalno. i recimo na ovom mjestu gdje sam okruzio bude do 50k, a po ostaloj povrsini 30-35k. Sad zasto mi dolazi do toga blage nemam. Ali na razmaku od 50cm imam taj problem preko 55cm se taj krug rasiri i nije tolika razlika prema ostatku boxa.
I ja sam na rubu flusha, ali nema smisla hranim ih light fkt ovaj put, hranim ih iskljucivo kad mi to daju do znanja, mozda i prekasno malo.
Izgledalo mi kao da se gellato locko ali kako sam udaljio svijetlo prestalo se siriti, izgleda kao boron nedostatak onako osuseni i uvrnuti listovi po vrhovima. Mislio sam da nemoze bit LB, ali ocito jest. Mislim vidis i sam na slici gore, meni to izgleda da svijetlo pali taj dio box. A i gellato je ocito genetski slabiji sto se tice svijetla, jer on je najdalje a najvise mi ga pali.
Skunk je cjeli tamno zeleni, nigdje nema pecnute listove osim na toj jednoj grani i ta grana je bljeđa dosta.
Ista stvar s gorilom ali nju sam i pecnuo zeru zadnje zalivanje. ali nisu 2-3 grane na tom mjestu izgubile boju zbog jace doze boosta.
Kazem vege sam ih gurao na 60cm sa 30% start i 40% do flipa bez problema, nakon flipa stavio sam opet na 60cm sa 60% i pustio bilje da se priblizi, na 50 je krenuo lb. Strech je trajao 5 tjedana ovaj grow, zivci su mi do ruba dosli vec, ko i bilje :D
Jedino mi vlaga varira ali ne vjerujem da ih visak vlage kuri odozgo.
EDIT:
Tako da je to u sustini qb a ne cob!
Malo samo isao prouciti phantom, i reci ti meni gdje si ti vidio da je to QB?
To je sasvim druga vrsta LED rasvjete, prva stvar hlađenje koje je drugacije izvedeno i hladi ledice 5x jace nego na QB-u samim time se postize veca efikasnost chipa, također phantomi imaju acrylne lece da se svijetlo rasprsuje u uglu od 120° da bi se sprijecilo upravo ono sto ja imam HOTSPOT. itd itd. ima ohoho razlike između QB-a i tvog svijetla za koje nisam nasao deklarirani naziv osim "optic led light" kao nova thenologija svijetla?

@Palma Neki novi princip svijetla, jer clasican "BOARD" nije, a ni sam proizvođać ne navodi apsolutno nigdje QB, nego "optic grow led light".. Leca ko i na svemu moze i nemora, ali bez nje mora blize biljci i lakse dolazi do burna.
Tvoje svijetlo ima adekvatno hlađenje, sto doprinosi tome da ne pali bilje.
Probaj bez hladnjaka pa ces vidit.
Na enfunu su nabili ledice bez adekvatnog hlađenja, ovaj heatsink nevrijedi nista, nebi se cudio da nije ni cisti aluminij u pitanju.. Bez venta na njemu mozes komotno razbit jaje i ispec..

A i iskreno neznam cemu se mjesas opce jer nemas ni savjet, ni pitanje u vezi teme o kojoj pisem, a to su enfun paneli.. S kojima ima puno zezanja, a za 10-30€ vise se uzme svijetlo bez ovih da prostis sranja. A i ulaziti u raspravu bez argumenata nema smisla.
Ovo pisem iskljucivo na temu obrazovanja i tome ako je neko u nedoumici enfun ili neki zeru skuplji, nek ide bolje na ovaj skuplji, a ne enfun koji nosi kasnije tonu zezancije oko podesavanja. Za vege su odlicni, u cvatu mi prave probleme. Ja sam se zaetio i kupio, a nemoraju i drugi pogrijesit. mislim da tome forum sluzi.
 

Prilozi

  • G33 (4).jpg
    G33 (4).jpg
    596,3 KB · Pregleda: 24
Poslednja izmena:

Palma

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
07.02.2021
270
1.482
143
34
@FatOne a nego što je ako nije QB? Hlađenje je drugačije izvedeno jer je velik broj ledica naguran na mali prostor i nije mu dovoljan klasičan heatsink kao na većini qb gdje je razmak između ledica veći. Ja sam leću skinuo jer nije ni bila pricvrscena vicima, a i sam proizvođač navodi da je efektivnija bez. Ne kazem da nemas light burn, ali sumnjam da je to zato sto su ti ledice nagurane na premal prostor.
 

Prilozi

  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    217,5 KB · Pregleda: 33
01.04.2020
70
130
33
30
Nakon skoro mjesec dana trazenja najisplativije rasvjete za moj box 80x80x180 konacno sam se odlucio da cu ipak uzeti Viparspectra P2000 new Series. Planirao sam uzimati spider farmere ,pa zeuse ali su se cinili ipak skupi u odnosu na Vipru. Uspio sam sa 259 eura uz neki herrsteller rabat i dodatni amazon kupon spustiti na 218 eura :) 2 godine garancije je tu a sto se tice proizvoda kao proizvoda hvaljen je na svim stranama od amazona gdje od 80 ocjena nema pa skoro ni jedna ispod 5 ,takodjer je na forumima i youtubu cijenjen ( iznenadio se koliko amerikanaca pravi unboxing za njega) i daj Boze da i mene posluzi bar 2-3 g :D
 

Palma

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
07.02.2021
270
1.482
143
34
@eldorado7 nadam se da ce te panel sluziti, a za 80x80 ce biti sigurno dovoljan. Ali iskreno meni 260eura nije bas malo love. Za te novce se moze uzeti 240w QB sa lm301h diodama i meanwell driverom.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: eldorado7

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.074
15.578
358
Quantum bordovi izbljede listove, jer prelaze 700-800 umol/s, a sve preko toga treba Co2...
Stavi Enfunove na ELG driver i na njemu dimaš intezitet svjetla. XLG nema tu opciju!
U vegetaciji, ne spuštam bordove, ispod 60-70cm. U cvatu su na 50-60cm,a listovi mi počnu bljedit, negdje polovicom cvata!
IMG_20210301_072912.jpg
Nikad mi listovi nisu zeleni. Mogu je našopat dušikom, ali zašto?
Ako od 4 straina, jedan ne podnosi jako svjetlo, normalno da če pokazat znakove lightburna, ali to ne znači, da če kvaliteta biti lošija!
Mene brine, kad su sve zelene ko iz kataloga, a 2 tjedna do kraja!

@eldorado7 za 250€ dobiješ 2 Zeusa 308xt sa driverom ELG 240 52AB u profilima i dimerom!

@Palma ,Optic Fantom je quantum board, tu se nemaš šta pravdat. Samo je napravljen na COBovom heatsincu, a rad i driver, sve isto kao quantum board. I u samom vrhu je, što se brendiranih svjetla tiče!

Edite :
@eldorado7 ,sad sam vidio, da te ispalo ni 220€,to je ok za Viparspectru!

Na Instagramu ima EnFun stranica i oni ih spajaju jedan na drugi. Uglavnom, možeš se javit i pitat, što te zanima!
 

Prilozi

  • IMG_20210301_072000.jpg
    IMG_20210301_072000.jpg
    415 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:

Palma

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
07.02.2021
270
1.482
143
34
@FatOne Kakve veze ima hladenje sa light burnom? Ne pali tebi biljke temperatura vec količina fotona, a čipovima s vecom temperaturom jedino opada efikasnost.
Loše hlađenje enfuna ce im jedino umanjit radni vijek i performanse. Ili dimaj panel ili ga probaj podici vislje, sta drugo da ti kazem.
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.506
258
Ty Marac nisam ocekivao tvoju pomoc iako sam je nekako prizeljkivao jer ti je znanje na ovom djelu zavidno :D
Uglavnom nasao sam dosta toga jucer. kao npr na enfunima su samo 5000k od samusunga odnosno kao sto je panel deklariran na lb301H, ostatak je neki no brand ili epistar ko ce ga znat. Zovu ih en(d)fun itd, bas pljuju ove panele. A i sam proizvođać mi je sumljiv jer tocno ovih boardova vise nemaju, sad imaju iste ali su dodali neki switch bloom i vege.. A sve ostalo isto.. nisu losi ali treba se uhodat. S zeusom je to bilo puno lakse.
Stavi Enfunove na ELG driver i na njemu dimaš intezitet svjetla. XLG nema tu opciju!
Kako mislis nema? Imam i dimer i 2 sarafa ko na ELG-u. Nije li to sve?
U cvatu su na 50-60cm,a listovi mi počnu bljedit, negdje polovicom cvata!
Mene je ovaj put isfrustiralo jer sve radim po ps-u i opet kao lock a hranim ih svakih 8 dana sa 2/3 doze, jer prije 5 dana nije izgledalo toliko ocito na LB. Recimo ispod zeusa nemam tih problema, Poslje tek shatio o cemu je rijec. drzim ih sad drugi ili treci dan na 60cm i dodao sam jos jedan vent da puse između krasnje i panela. Listovi vise nisu nakostrijeseni, sto bi znacilo da se smirilo. A i greska mi sto nisam biljezio stvari prosli grow jer bi vidio da sam prosli grow doslovno cjeli cvat lagano palio na 50cm. Na kraju ju przene bile..
20201130_194448.jpg
A sad mi djeluje kao da mi je temp opalila po gellatu, moguce da mu nije bilo dosta vrijetra i onda su ledice previse zagrijale materiju i spalile na taj nacin. jer ovo je vise heat nego light (sugar listovi), na fanovima je light. A temp ih nije mogla jer ne prelazi 27, a o nocna nekih 21-22 najvise tj stalno je od 20-22.
G33 (4).jpg G33 (5).jpg IMG_20210228_230424.jpg
Znaci kod tebe ni zeusi neidu blize od 50cm? Meni je na 40cm na nekih 90w cca spustio sam ga neki dan 5cm da malo popuni ove grane nize
Amnezija (1).jpg
 
Poslednja izmena:

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.074
15.578
358
Ako ti driver ima lo i vo rupe, onda možeš, smanjit intezitet na samom driveru(lo)!
B driveri, dimmanjem, spuštaju samo ampere, dok A driver i volte i ampere, što produljuje vijek dioda i do za dosta...
Stripovi imaju diodu uz diodu i zato se gare na što slabijoj amperaži od 1400ma do 2800ma,sve preko je overkill. Idu sa jačom voltažom. Zato i Zeus, najbolje radi na oko 3A, ja ih pokušavam držat na 2.8-2.9A.
Uglavnom, trebao bi ih probat smanjit na lo...
Ovdje ti objasni razliku između A i B drivera
Ima dosta za pogledati, ako te zanima. A moje mišljenje je, da su biljke ok, taj strain manje podnosi, ali neče utjecat na kraljnju kvalitetu!
U vegetaciji treba pazit i uvijek iči sa manje watta, pa polako ih pojačavat!
 
Poslednja izmena: