LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.261
35.798
2.698
Weed California USA
... ili jednostavno pogledas datasheet i krivulju na koliko mA ima najbolju iskoristivost i spektar. Oko 50w po cihpu je najbolje jer si i na tih 50w vec dumpao dosta posto ekipa uredno vrti 100w po chipu. hans npr. Ne mijenja se samo intezitet svjetla sa smanjivanjem V/mA ... pa ono... cisto da imas na umu :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
A čita sam nešto o tome da manje IC i još nekih stvari je manje... a vidit cu. Možda neka 2 cree-ja ubacit na 50w. Ali moglo bi mi biti vruce ljeti jer ovako je taman na gornjoj granici. Znaći možda bi mogao jači driver uzet?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.261
35.798
2.698
Weed California USA
Mislim da dani ima skolski primjer kak je najbolja iskoristivost. S time da imas i dimmer za smajnit ako bas moras.
Samo nemoj ic u neke egzibicije sa paralelnim spajanjima jer to ne bu dobro zavrsilo :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Svi bi ti radili na 700mA, trošio bi manje nekih 25w a koliko više svjetla bi imao ovisi koje chipove bi uzeo...ali će ti biti ledeno zimi bez grijalice
Nema nekog bitnog pomaka u spektru kod cree-a između 700 i 1400mA što brine stipu, pretpostavljam da je vjerovatno isto i sa citiem i bridgeluxom mada za njih nisam vidio da ih je itko testirao...
Ma PC hladnjaci bi bili i više nego dovoljni da ih drže ledenima cijelo ljeto a i citi taman sjedne na većinu
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Ako nebi bio neki veci pomak onda radije nebi jer mi znaci i to grijanje zimi... ne znam vidit cu malo cu istrazit koliko bi me kostale opcije.
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Ja bi dodao trakice, ispadne najjeftinije zbog hladnjaka a opet povećavaš efikasnost...125w cobova i 125w trakica, zimi samo iskopčaš trakice i ostaviš 250w na cobovima da bar malo zagrijava
Recimo 10 komada 560mm sa jednim redom dioda bi taman sjelo...samsung f serija...pogledaj na digikeyu, mislim da je shipping besplatan iznad 100$
 

GPW

01.05.2017
95
40
18
43
Ljudi ako moze malo pomoc savjetom

Unaprijedio bi svijetlo jer trenutno sam na led e-27, imam priliku uzet novu castnoo lampu od 600 w.
Prostor je 80x80x160 sa protokm zraka 197 m³/h...

Vjerovatno je overkill ali eto nudi mi se i ja sam spreman uzet ali prije svega da vas cujem
na amazonu su podaci od castnoo 1000 w i lampa baca dosta visoke vrijednosti PAR-a pa se brinem da ne sprzim biljku , a nigdje nemogu nac kakav joj je spektar koliko crvene ima u sebi...

molim vas savjet uzet ili ne ?
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
S obzirom da COB je sve prisutniji mogli bi ako se netko razumije stavit neke ppfd calculatore, a i ako može se pojasnit usput i proces da svak može sebi izračunat. Pokušavam na poslu ali nešto ne radi kako treba...i da se shvati što je bitno kod računanja osvjetljenja, itd...

edit: razmišljao sam dosta o tome što da napravim da pojačam malo osvijetljenje. Hvala svima na savjetima. Zasad nekako mi najbolje zvuči uzet jos jedan driver i još 4 citizena i sve to spojit. Pa kad je zima ih pojačam da griju, a malo odmaknem, a kad je ljeto dimam ih i smanjim zagrijavanje. Što mislite?
 
Poslednja izmena:

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.373
27.642
1.098
Trøndelag
Blader,imas ti dobru opremu i ja tu ne bih nista pojacavao. Sugerirao bih ti da malo promjenis navike growanja, znaci pristupi growu kao da si pocetnik i istrazuj tako ces nakog dva growa fino optimizirat to sto imas. Druze imas 250w u 80x80 i nisi zadovoljan :D , ja vrtim samo dva cxb cipa u istoj dimenziji (citaj 100w) i super sam zadovoljan. Iduci grow cu dodati jos jedan cip ali 2700k i to tek od 4 tj cvjetanja. Budem srocio jedan brzinski zavrseni dnevnik posto imam zabiljeske i slike.
Recimo za pocetak probaj 5 biljaka u 6L i 12/12 od starta, prvih 20 dana 50-55cm visina pa kad procvjeta spusti na 40cm i ako imas reflektore obavezno ih skini dolje.
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Ma podložan sam megalomaniji :D. Dani me navukao sa svojim perfect build-om. Evo baš sam izračunao da ima sigurno 750-850 ppfd (nema u kalkulatoru tocno moje serije ali ima slično) što bi trebalo biti i više nego dovoljno jer na hot spotovima je i 900 sigurno. Puno više ću dobit sa tim šta ti kažeš, više se potrudit. Evo sad ovaj grow (nemam dnevnik)ali sam se malo potrudio više nego inače jer haze-ovi cvjetaju dosta pa da ipak dobijem malo više. Topirao dva puta i raširio tako da bi trebalo biti jako dobro....

Samo da povećam posude, topiram dva-tri puta, brojim ml kad gnojim i malo lst-a može se najmanje 50 do ćak i sto posto bolje harvestat. Nisam do sada baš išao da dobijem puno. više sam išao da šta prije bude gotovo da probam, ali ovaj grow se nadam količini pa vidit ćemo.
Hvala ti @beštija -o, dobro dođe nekad glas razuma. :thumb:
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: d@ni

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Radi se o tome da ako imas tent koji reflektira večinu fotona nije ti potreban reflektor jer fotoni se reflektiraju ili "upijaju". Ako imaš jake COB-ove i staviš reflektore onda moraš dignuti više. COB emitira pod kutem od 120 stupnjeva ako se ne varam, dok najkorišteniji reflektor sužava na 90 stupnjeva. Sa reflektorom puno lakše napraviš hot spotove dok bez njih dio svijetla se odbija od stranice i osvijetljava sastrana.

A i reflektor kažu uzima 10 posto, a s vremenom i više. Malo sam ja to sve zbrljao ali ukratko bez reflektora je difuznije svijetlo i manje će palit biljku, a čak neki kažu da prosječni ppfd je veći jer reflektori apsorbiraju. Barem sam ja ovako to shvatio ovih dana dok sam istraživao... ako nije zatvoren reflektirajući prostor onda je već druga priča.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: beštija

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
A hps položen vodoravno bi svijetlio 360 stupnjeva, dok COB 120 stupnjeva tako da kod HPS-a bi se previše gubilo na put do vrha boksa pa natrag...
Možeš ih uzet jer ovi zamjenski su jeftini pa lako skinut ako ne treba.
 

crnicar

Aktivan Član
10.10.2015
412
1.882
143
Ekipa pratim vas ::kauboj:: sta pricate al meni je ovo znanstvena fantastika:(. Ja imam dva hansova coba od 100w u 80*80*180. Trenutno je samo jedan jer su biljoze jos male. Planirao sam ubacit drugi kad krenu cvjetat. Dal da skinem reflektore ili da ih ostavim :(