LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
HLG ili Zeus ti je u suštini jedno te isto, quantum board, u većini slučajeva ista serija ledica (nova LM301B ili starija LM516C serija), samo je omjer drugačiji ploče/šablone na koju se ljepe ledice, o tome sam već pisao u predprošlim postovima u ovoj temi, neda mi se jedno te isto ponavljati, pročitaj malo temu.. A sada ja ne tebi, oćeš naručiti iz USA i platiti pošteno carinu, (još treba pronaći retailera za HLG za eu) ili kupiš Zeusa iz EU (Njemačka), koji ti stigne za par dana bez dodatnih troškova, i obe verzije q boarda (zeus i hlg) se spajaju na drajvere.. to ne možeš zaobići.
No i spojiti to sve nije problem, jer ne moraš ništa lemiti.. samo se žice uštekaju.. @Astral Projection
I zeusa dobiješ od 140w sa zadnjom serijom samsung ledica (spektrum možeš izabrati, 3500k, 4000k,5000k) za nekih 140 eura, i divne rezultate dobiješ;)
 
Poslednja izmena:

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Meni je to prosta glupost naručivati preko treće osobe, ja sam novog hansa 300w prvi put poručio bio sa njemačkog kaya shopa, tonu problema sam imao poslije dok sam poslao ovom panel nazad na popravak, drugačije to sve izgleda kada imaš direktan kontakt sa proizvođačom, tako da je najbolje to izbijegavati, mene su driblali bili 2 tjedna sa računom, tek nakon nekog vremena mi poslali faxom račun kojeg sam morao hansu proslijediti, kada povilenio nisam, njima to 1 minut isprintati, ili proslijediti račun mejlom u digitalu.. užas, zato uvijek gledaj šta ti je najbolja solucija i za budućnost što se tiče popravka, vraćanja nazad i tkd.. tako da je najbolje kada dirktno kupuješ od proizvođača..
 

Astral Projection

Aktivan Član
07.02.2017
164
872
93
420Florist thnx;)
Idem se ponovo baciti na gradivo i prelistati temu..ima ovdje puno toga novog za nauciti..Uzeo bi Zeus onda.
Vidim sada na stranici da preporucuju
koji drajver stima. Samo jos dilema, trilema oko boje spektra. Na hansu je to kombinacija ledica, sarenih:) vege/bloom mod i saltas. Hvala najveca jos jenput;)
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Mozes izvuci, citav grow ispod 3500k, no ja bi izabrao 4000k ;) (par sa foruma isto i na 4500k od početka do kraja goni), pročitaj šta drugi pišu o različitim spektrumima..

Isto zavisi koju površinu želiš pokrivati, no, 200w mogu vrlo dobro pokriti 100x100 prostor, to bi bila 2 x zeus 308 xt
https://www.led-tech.de/de/ZEUS-308-XT-High-Performance-KIT-3500k
paraleno spojena na drajver
https://www.led-tech.de/de/Netzteil-MeanWell-ELG-240-42A-3Y
kojeg dimaš na 200w potrošnje..

za manji prostor (80x80) ideš onda 1x 308 zeus
na ovom drajveru od max 140w
https://www.led-tech.de/de/Netzteil-MeanWell-ELG-150-42A

Isto je kao i kod cobova, ako želiš veću efikasnost, duplaš boardse..
 

Astral Projection

Aktivan Član
07.02.2017
164
872
93
Ici ce kako si rekao 4000K.. spominjes puno vece povrsine od moje..0,4 x 0,8 x 1.2 m. Da nece tih 140W biti overkill. Nisam nasao da se moze dimmat. Da li se dimmer moze ugraditi ako ima potrebe?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

jopezg

Aktivan Član
06.05.2017
852
5.555
233
Kad si toliko od pomoci danas da te i ja ulovim zeus 308 compact je dovoljan da sa 77,2 w pokrije 40x40 ? Jel zeus 308 xt mi ne stane u sator,svaki dan bar jednom pogledam taj panel :)
Vidim da si rekao da ide potrosnja od 77 w na 40x80 tak da je sve jasno ...
 
Poslednja izmena:

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
širina 200mm
dužina 285mm
compact boarda, ali potreban je hladnjak za njega koji isto mnogo košta, zato je isplatnije xt verziju kupiti, jer sam hladnjak za compact verziju košta dodatno 35-40 eura... a pošto je manja verzija, pofino ugrije na više od 50w potrošnje bez hladnjaka, pa ko voli nek izvoli.. xt verzija se ne mora hladiti (no može se i na nju upgrejdati hladnjak od skoro 3 kile xd) no nije potrebno.. jedino ako želiš npr runati 4x 308 xt na 400w :)
 
29.08.2018
0
1
3
44
LED (light emiting diodes)

ledpicep5.gif


Dok ne stigne nova generacija LED dioda (otprilike za dvije godine), prosjeèan uzgoj sa LED lampama nije ekonomski isplativ, osim naravno za uzgajanje u malom prostoru, kad je temperatura glavni problem.

Postoje mnoge neistinite tvrdnje u vezi uzgoja sa LED lampama, a najvise ih stvaraju prodavaèi koji pokusavaju opravdati svoje visoke cene.

KOLIÈINA FOTONA
Biljka za fotosintezu koristi fotone.
Lumen po metru kvadratnom, ili watt po metru kvadratnom se koriste za mjerenje osvetljenosti, uzimajuæi u obzir da sve lampe sa kojima uzgajivaèi rade imaju vise manje jednak broj fotona po lumenu (nije vise od 15% razlike izmeðu pojedinih), ali to ne važi kada govorimo o LED tehnici, pošto emituju uzak spektar svetlosti, jedan lumen po metru dobiven od vale daljine 660nm, LED dioda ima šest puta više fortona nego HPS žarulja sa istim promerom lumena po metru.

Zato moramo koristiti broj fotona kako bi uporedili. Minimalno po standardu, 400w HPS po kvadratno metru, jednako je 650 mikro mola fotona (uE) (po metru kvadratnom, ili 1000 uE (600w HPS)=1 mili mol fotona.

ISKORISTIVOST
Uobièajeno je da se koriste HID lampe u vodoravnom položaju uz pomoæ reflektora, koji gubi 20-25% svjetla žarulje (zbog ovoga, vertikano postavljene “cooltube” bez reflektora daju više grama po wattu). LED su èesto postavljene da emitiraju u jednom smijeru, pa je iskoristeno 75-80% fotona.

660nm LED imaju otprilike 25% vise koristi u fotosintezi nego proseèan HPS spektar, i 15 do 25% bolje “upijanje” svjetla na listovima biljke. Znaèi, koristeæi ovu valjnu daljinu, može se oèekivati isti urod koristeci upola fotona manje nego sto HPS emitira a minimalno 325 uE.

660ad7.gif


Ljudi se cesto zavaravaju misleæi da LED ima najbolju iskoristljivost kod pretvaranja elektriène energije u svjetlo, zapravo ima manje nego jaka HPS žarulja. Uraèunavajuæu gubitke na prgušnici, 600w HPS pretvara 35-38% energije u PAR (400-700nm) svjetlost. Trenutno, najbolje LED na tržištu su ispod 35%, i vrlo èesto ispod 20%.

Naèin da im se pojaèa efikasnost, je underdrive* ali to znatno povecava poèetni trošak.
underdrive*metoda koja se koristi u tehnici radi poveæanja iskoristivosti trošila i produljenja radnog vijeka, smanjuje se napon operacije ali dodaje se vise trošila da se postigne jednaka proizvodnja

Recimo da imamo 660nm LED sa iskoristljivosti od 30% (što bi bilo vrlo dobro), i 5,35 uE emitirano po jednom wattu, da bi dobili 325uE (slicno kao sto ima 400w HPS sa reflektorom), trebamo emitirati 60,74 watta, znaci trošimo 202 watta. To je dobro, trošimo upola manje watta, ali jeli isplativo platiti toliko za opremu :?:

CIJENE I EKONOMSKA ISPLATIVOST
Na sreæu, cijene LED dioda na tržištu padaju i poveæavaju im se preformanse, znaèi u bliskoj buduænosti, to æe biti itekako isplatljiv naèin uzgajanja biljaka.

Ali za sada, prodavaèi LED lampi moraju dosta podataka prelagati, da bi uverili kupce kako je to isplatljivo_Ova tehnika se treba jos mnogo prouèiti i prièekati pad cena prije nego se poène masovno upotrebljavati.

LED KAO POMOC UZ HID
Za sada LED lampe su dobra opcija ako zelimo malo redizajnirati naš vrt. Dobre su kao pomoæ HID lampama za niže vrhove i mjesta koja one ne pokrivaju dovoljno. LED lampe rade tako "hladno" da da se slobodno mogu približiti biljkama. Mogu se obesiti izmeðu grana i na mjesta nezamisliva za HID lampe zbog njihove emisije topline. Ovo nam omoguæava uzgoj u mnogo manjim prostorima eliminirajuæi problem topline koji smo itekako imali kod HID lampi.

Uzgajivaèi obièno koriste centralno postavljen izvor svijetla (žarulja sa reflektorom iznad biljke). Da bi omoguæili svetlu da dosegne donje djelove biljke, koriste se vrlo jaki intenziteti svetla, što rezultira manjoj stopi fotosinteze (manje grama po wattu), jer je intezitet svetla prejak i prelazi taèku maksimuma koje bilje iskoristava za fotosintezu.
Mnogi uzgajivaci koriste svetlost blizu taèke zasiæenja.

Postoji naèin da se ovo izbjegne, korištenjem boènog svjetla. Vertikalni sistemi tu imaju prednost i nemaju reflektore.
Za poveæanje fotosinteze kod ravnih sistema; smanjenje inteziteta (korištenje manjih žarulja ili jos bolje, korištenje parabolièkog reflektora za veæe površine po žarulji) Dodavanje boènog/vertikalnog osvjetljenja zbog niskih djelova biljke.

Problem kod toga je što žarulje koje se koriste u ove svrhe, moraju biti niske temperature da se dovoljno priblize biljci bez da je izgore, i do nedavno, su to jedino mogle neonke koje su zbog svojih mana rijetko korištene; Krhke su i nije ih jednostavno smjestiti meðu biljke.

Tu LED lampe mogu pomoæi. LED diode su vrlo su male, i lampe je moguæe izvesti u bilo kojem obliku, nisu krhke, dovoljno su hladne i nema problema kod korištenja za niže delove biljke..

BOJE I VALNE DULJINE
LEDdiode su ivori svjetla blizu monokromatske (bijele nisu dobre za uzgoj). Znaèi možemo izabrati dio spektra koji odgovara našim biljkama.

Problemi kod gajenja samo sa LED lampama su povezani sa èinjenicom da im hvale neke valne daljine bitne za biljku. Ali ovo nije problem ako se koriste kao pomoæno svjetlo, jer HID lampe daju sve valne daljine koje su potrebne.
U buduænosti bice idealno koristiti kombinaciju plavih i crvenih LEDdioda ali, za sada, plave LED diode su preskupe i imaju malu iskoristivost prema crvenima, Zato bi bilo dobro koristiti crvene kao dodatno svjetlo uz HID lampu.

Za razlicite prostore u kojima uzgajamo, koristimo razlicize sulucije postavljanja lampi. Predlaže se ugraðivanje LED-a u “lance”, na primjer 2,50 sa 30 centimetara i vješanje izmeðu biljki. Kako bilja raste više lampi se dodava.

TOPLINA
LED diode su daleko od 100% iskoristivosti energije. Zapravo jake LEDdiode imaju ispod 30%. Ostalih 70% energije se pretvara u toplinu.

Zbog toga LED lampe moraju biti izvedene na velikim površinama sa hladnjacima. Kompaktne izvedbe nisu bas dobre. LED diodama se pojaèano smanjuje rok trajanja i efikasnost ako su izvedene gusto i griju se preko [40ºC.

Gajenje sa LED lampama stvara manje topline jer je manje watta potrebno za isti efekt, i svo odvoðenje topline ide preko materijala na koji su diode ugraðene, one ne zraèe toplinu (biljke trebaju manje vode). Da bi se dostiglo to korištenje manje watta nego sa HID žaruljom, LED-ice moraju biti dovoljno efikasne i dobro rasporeðene.

Kljuè uspjeha je dobro rasporediti LED lampe po prostoru, razmišljajuæi trodimenzionalno, sa dobrom distribucijom svijetla i dobrim odvoðenjem topline.

Generalno govoreæi svaki watt LED dioda treba najmanje 2,5 centimetra kvadratna disipacijske površine za odvoðenje topline (bakar, aluminij). Obratite paznju na to da je odvoðenje topline u vertikalnom sistemu dva puta efikasnije nego u horizontalnom.

Ako zelimo uzgajati svakojake biljke, potrebno nam je UV, Plavo, Crveno, Infracrveno. Znaèi trebali bi 85% Crveno, 12% Plavo, 3% UV/Infracrveno. To jest 400-420nm, 450-470nm, 620-660nm, and 700-730nm. Samo crvena, ili kombinacija crvena/plava ce uzgojiti samo NEKE biljke. Isto tako, obratite pozornost na specifikacije: voltažu, ukupnu wattažu i lumene lxi/candele na specifiènim duljinama. Trebati ce vam (4) 5mm LED-ice po inèu za dobar uzgoj.

PRODAVAÈI LAŽU
Na web stranicama prodavaèa LED dioda možete pronaæi mnoge nažne informacije i prenapuhane podathe o LED diodama. Pazite kome vjerujete.

LED lampe su buduænost ali ne vjerujte slijepo proizvoðaèima. Pokušati æe vas uvjeriti da su njihovi prozvodi ekonomski isplativi, ali kad ih pogledamo kroz matematiku, nisu.
Cao brate kupio sam ove led panele za box 90*90 prvi put sam u tome preporucen mi je taj panel kakvo je tvoje misljenje i kako da znam koliko lumena daje taj panel unapred hvala
 

Prilozi

  • IMG_20181026_210739.jpg
    IMG_20181026_210739.jpg
    266,6 KB · Pregleda: 39
  • IMG_20181026_210537.jpg
    IMG_20181026_210537.jpg
    190,3 KB · Pregleda: 39
29.08.2018
0
1
3
44
LED (light emiting diodes)

ledpicep5.gif


Dok ne stigne nova generacija LED dioda (otprilike za dvije godine), prosjeèan uzgoj sa LED lampama nije ekonomski isplativ, osim naravno za uzgajanje u malom prostoru, kad je temperatura glavni problem.

Postoje mnoge neistinite tvrdnje u vezi uzgoja sa LED lampama, a najvise ih stvaraju prodavaèi koji pokusavaju opravdati svoje visoke cene.

KOLIÈINA FOTONA
Biljka za fotosintezu koristi fotone.
Lumen po metru kvadratnom, ili watt po metru kvadratnom se koriste za mjerenje osvetljenosti, uzimajuæi u obzir da sve lampe sa kojima uzgajivaèi rade imaju vise manje jednak broj fotona po lumenu (nije vise od 15% razlike izmeðu pojedinih), ali to ne važi kada govorimo o LED tehnici, pošto emituju uzak spektar svetlosti, jedan lumen po metru dobiven od vale daljine 660nm, LED dioda ima šest puta više fortona nego HPS žarulja sa istim promerom lumena po metru.

Zato moramo koristiti broj fotona kako bi uporedili. Minimalno po standardu, 400w HPS po kvadratno metru, jednako je 650 mikro mola fotona (uE) (po metru kvadratnom, ili 1000 uE (600w HPS)=1 mili mol fotona.

ISKORISTIVOST
Uobièajeno je da se koriste HID lampe u vodoravnom položaju uz pomoæ reflektora, koji gubi 20-25% svjetla žarulje (zbog ovoga, vertikano postavljene “cooltube” bez reflektora daju više grama po wattu). LED su èesto postavljene da emitiraju u jednom smijeru, pa je iskoristeno 75-80% fotona.

660nm LED imaju otprilike 25% vise koristi u fotosintezi nego proseèan HPS spektar, i 15 do 25% bolje “upijanje” svjetla na listovima biljke. Znaèi, koristeæi ovu valjnu daljinu, može se oèekivati isti urod koristeci upola fotona manje nego sto HPS emitira a minimalno 325 uE.

660ad7.gif


Ljudi se cesto zavaravaju misleæi da LED ima najbolju iskoristljivost kod pretvaranja elektriène energije u svjetlo, zapravo ima manje nego jaka HPS žarulja. Uraèunavajuæu gubitke na prgušnici, 600w HPS pretvara 35-38% energije u PAR (400-700nm) svjetlost. Trenutno, najbolje LED na tržištu su ispod 35%, i vrlo èesto ispod 20%.

Naèin da im se pojaèa efikasnost, je underdrive* ali to znatno povecava poèetni trošak.
underdrive*metoda koja se koristi u tehnici radi poveæanja iskoristivosti trošila i produljenja radnog vijeka, smanjuje se napon operacije ali dodaje se vise trošila da se postigne jednaka proizvodnja

Recimo da imamo 660nm LED sa iskoristljivosti od 30% (što bi bilo vrlo dobro), i 5,35 uE emitirano po jednom wattu, da bi dobili 325uE (slicno kao sto ima 400w HPS sa reflektorom), trebamo emitirati 60,74 watta, znaci trošimo 202 watta. To je dobro, trošimo upola manje watta, ali jeli isplativo platiti toliko za opremu :?:

CIJENE I EKONOMSKA ISPLATIVOST
Na sreæu, cijene LED dioda na tržištu padaju i poveæavaju im se preformanse, znaèi u bliskoj buduænosti, to æe biti itekako isplatljiv naèin uzgajanja biljaka.

Ali za sada, prodavaèi LED lampi moraju dosta podataka prelagati, da bi uverili kupce kako je to isplatljivo_Ova tehnika se treba jos mnogo prouèiti i prièekati pad cena prije nego se poène masovno upotrebljavati.

LED KAO POMOC UZ HID
Za sada LED lampe su dobra opcija ako zelimo malo redizajnirati naš vrt. Dobre su kao pomoæ HID lampama za niže vrhove i mjesta koja one ne pokrivaju dovoljno. LED lampe rade tako "hladno" da da se slobodno mogu približiti biljkama. Mogu se obesiti izmeðu grana i na mjesta nezamisliva za HID lampe zbog njihove emisije topline. Ovo nam omoguæava uzgoj u mnogo manjim prostorima eliminirajuæi problem topline koji smo itekako imali kod HID lampi.

Uzgajivaèi obièno koriste centralno postavljen izvor svijetla (žarulja sa reflektorom iznad biljke). Da bi omoguæili svetlu da dosegne donje djelove biljke, koriste se vrlo jaki intenziteti svetla, što rezultira manjoj stopi fotosinteze (manje grama po wattu), jer je intezitet svetla prejak i prelazi taèku maksimuma koje bilje iskoristava za fotosintezu.
Mnogi uzgajivaci koriste svetlost blizu taèke zasiæenja.

Postoji naèin da se ovo izbjegne, korištenjem boènog svjetla. Vertikalni sistemi tu imaju prednost i nemaju reflektore.
Za poveæanje fotosinteze kod ravnih sistema; smanjenje inteziteta (korištenje manjih žarulja ili jos bolje, korištenje parabolièkog reflektora za veæe površine po žarulji) Dodavanje boènog/vertikalnog osvjetljenja zbog niskih djelova biljke.

Problem kod toga je što žarulje koje se koriste u ove svrhe, moraju biti niske temperature da se dovoljno priblize biljci bez da je izgore, i do nedavno, su to jedino mogle neonke koje su zbog svojih mana rijetko korištene; Krhke su i nije ih jednostavno smjestiti meðu biljke.

Tu LED lampe mogu pomoæi. LED diode su vrlo su male, i lampe je moguæe izvesti u bilo kojem obliku, nisu krhke, dovoljno su hladne i nema problema kod korištenja za niže delove biljke..

BOJE I VALNE DULJINE
LEDdiode su ivori svjetla blizu monokromatske (bijele nisu dobre za uzgoj). Znaèi možemo izabrati dio spektra koji odgovara našim biljkama.

Problemi kod gajenja samo sa LED lampama su povezani sa èinjenicom da im hvale neke valne daljine bitne za biljku. Ali ovo nije problem ako se koriste kao pomoæno svjetlo, jer HID lampe daju sve valne daljine koje su potrebne.
U buduænosti bice idealno koristiti kombinaciju plavih i crvenih LEDdioda ali, za sada, plave LED diode su preskupe i imaju malu iskoristivost prema crvenima, Zato bi bilo dobro koristiti crvene kao dodatno svjetlo uz HID lampu.

Za razlicite prostore u kojima uzgajamo, koristimo razlicize sulucije postavljanja lampi. Predlaže se ugraðivanje LED-a u “lance”, na primjer 2,50 sa 30 centimetara i vješanje izmeðu biljki. Kako bilja raste više lampi se dodava.

TOPLINA
LED diode su daleko od 100% iskoristivosti energije. Zapravo jake LEDdiode imaju ispod 30%. Ostalih 70% energije se pretvara u toplinu.

Zbog toga LED lampe moraju biti izvedene na velikim površinama sa hladnjacima. Kompaktne izvedbe nisu bas dobre. LED diodama se pojaèano smanjuje rok trajanja i efikasnost ako su izvedene gusto i griju se preko [40ºC.

Gajenje sa LED lampama stvara manje topline jer je manje watta potrebno za isti efekt, i svo odvoðenje topline ide preko materijala na koji su diode ugraðene, one ne zraèe toplinu (biljke trebaju manje vode). Da bi se dostiglo to korištenje manje watta nego sa HID žaruljom, LED-ice moraju biti dovoljno efikasne i dobro rasporeðene.

Kljuè uspjeha je dobro rasporediti LED lampe po prostoru, razmišljajuæi trodimenzionalno, sa dobrom distribucijom svijetla i dobrim odvoðenjem topline.

Generalno govoreæi svaki watt LED dioda treba najmanje 2,5 centimetra kvadratna disipacijske površine za odvoðenje topline (bakar, aluminij). Obratite paznju na to da je odvoðenje topline u vertikalnom sistemu dva puta efikasnije nego u horizontalnom.

Ako zelimo uzgajati svakojake biljke, potrebno nam je UV, Plavo, Crveno, Infracrveno. Znaèi trebali bi 85% Crveno, 12% Plavo, 3% UV/Infracrveno. To jest 400-420nm, 450-470nm, 620-660nm, and 700-730nm. Samo crvena, ili kombinacija crvena/plava ce uzgojiti samo NEKE biljke. Isto tako, obratite pozornost na specifikacije: voltažu, ukupnu wattažu i lumene lxi/candele na specifiènim duljinama. Trebati ce vam (4) 5mm LED-ice po inèu za dobar uzgoj.

PRODAVAÈI LAŽU
Na web stranicama prodavaèa LED dioda možete pronaæi mnoge nažne informacije i prenapuhane podathe o LED diodama. Pazite kome vjerujete.

LED lampe su buduænost ali ne vjerujte slijepo proizvoðaèima. Pokušati æe vas uvjeriti da su njihovi prozvodi ekonomski isplativi, ali kad ih pogledamo kroz matematiku, nisu.
To ti je 100w realne snage (kinez) , za jednu biljku ti to ide li-la...

Malo ti je to za taj box, takih 4-6 u taj box ili DIY panel...
Jbg to mi preporucili na ovoj stranici uzeo sam 2kom za box velicineo100cm duzina 90cm sirina 182cm visina nije valjda da moram da kupujuem nesto drugo
 
02.11.2018
1
0
1
44
Pozdrav.Novi sam ovdje i naisao sam na problem koji ne mogu odgonetnuti,zasto se na stranici gdje se prodaje zeus 308 xt preporucavaju driveri sa konstantnim currentom i konstantnom voltazom.Proizvodjac tamo kaze da su ploce samo za upotrebu sa driverima konstantnog currenta i taj dio mi je jasan,npr. kad bi koristili Meanwell HLG-240H-C700 mogli bi spojiti 9 ploca na taj driver i pogoniti ih na 0.7A i to bi bilo jako efikasno,no mozemo uzeti npr i drugi driver iz te serije HLG-240H-C2100 i pogoniti 3 ploce na 2 A.Koristenje ovakvih drivera mi ima potpuno smisla za ove ploce,ali proizvodjac nam preporucuje sa fiksnom voltazom i currentom.Pretrazivao sam internet i nigdje ne nalazim objasnjenja za ovakve drivere ,driveri o kojima se prica su uvijek ili sa fiksom voltazom ili sa konstabtnim currentom.Kada bi uzeli preporuceni driver za 2 ploce ELG-240-42A
Mogli bi pogoniti samo te 2 ploce i to na 2A,nisam siguran ali mozda se moze ugurati i da rade na 3A bez da preopterete driver.Bojim se kada bih kupio 2 zeusa i spojio ih na elg 240 42a da bi eksplodirale ili ploce ili driver jer ih treba smanjit a to mi nije bas najjasnije kako se radi.Je li moguce pogonoti 1 plocu sa elg-240-42a a da nista ne eksplodira jer planiram kupit 1 plocu i taj driver da kad kasnije budem htio upgrade mogu samo plocu kupit.

Ispricavam se zbog nepreglednosti i sve informacije i brojke koje sam ovdje iznio vjerovatno nisu 100% tocne ,kao sto sam vec prije rekao novi sam ovdje i puno toga mi je nejasno ,pa bih volio kad bi se netko sa vecim znanjem ukljucio i mozda malo ovjasnio ove drijvere sa konst.voltazom+currentom.Smatrate li vi da postoji bolji izbor drivera od onih koje proizvodjac preporucuje i kakve to sve ima veze sa paralelnim i serijskim spajanjem?Takodjer bit cu zahvalan svakome tko doda i objasni nesto vezano za temu sto mozda i nisam spomenio.Unaprijed hvala.

Izvori:
https://www.led-tech.de/en/ZEUS-308-XT-High-Performance-KIT-3500k

https://www.meanwell.com/webapp/product/search.aspx?prod=HLG-240H-C


https://www.meanwell.com/webapp/product/search.aspx?prod=ELG-240
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Drajveri imaju obe funkcije dimmanja i za constant current i voltažu, takvi su drajveri (imaš na drajveru 2 potenciometra za dimanje), takva serija, a isto i drajver sam preuzima automatski ako je npr čip/ ili u ovom slučaju quantum board potrebno pogoniti na konstant currentu i tkd..

,npr. kad bi koristili Meanwell HLG-240H-C700 mogli bi spojiti 9 ploca na taj driver i pogoniti ih na 0.7A i to bi bilo jako efikasno

Da i ne, 2.0 ampera su 77w, to je preko 200lm/w kod zeusa (uz hladnjake čak i preko 220lm/w), da, efikasnost je pri vrhu, no da bi dobio konstantu efikasnost bez titranja onda se preporučuje po panelu jedan drajver od 140w kojeg dimaš manuelno na 2.0 A (77w potrošnje), i da, takva 4 panela dimana na 4 drajvera zasebno na potrošnji od 300w ukupno prelazi preko 3umola garant, što ubije svaki 120x120 do 150x150x prostor..
Znači opet smo kod onog djela, "u nabavci skupo zbog duplanja čipova, q boarda zbog efikasnosti, jer:"
2x zeus xt (svaki panel diman na 70w) na ukupnoj potrošnji od 140w ima više efikasnosti što se tiče lm/w outputa
nego samo 1x zeus xt na 140w.. o tome se radi, i to onda podiže cijenu u nabavljanju, ista stvar i kod cobova..

i 2x zeusa xt bi inače kupio zasebno svaki sa svojim drajverom
https://www.led-tech.de/en/Power-Supply-MeanWell-ELG-150-42A
iste ne bi paralelno spajao zbog efikasnosti, spojeva i tkd, i pustiš panele zasebno da svaki radi na 2.0A (to je 200lm/w) po panelu
 
Poslednja izmena: