LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.12.2014
353
246
43
30
Kako tvrde da su popularni u svim zemljama, mislim da ces sigurno negdje naci review, pa vrijedi probati u slucaju da ti se neda cekati odgovor od nekoga tko je imao iskustva. :)
Al opet...800kn za pravih 180w? Sta nije bolje onda neki hps uzeti ili nesto? Ne znam...
Pozz :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells
06.11.2013
27
9
8
36
Mars hydro ima rewiew na 420magazine. Za low cost panele su ok.
Znaš ono pravilo. koliko para toliko i muzike. Međutim garancija je duga pa tako da si siguran podosta =)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
ja ovim ledovima ništa ne vjerujem, i sad vidim u frenda kako to izgleda i malo mi je upitnik iznad glave! spectrabox 150w, ja se rugao ali biljke mu pod tim izgledaju vrhunski. i još to visi sigurno metar ipo iznad, a biljke guste, neizdužene, vidi se da im je dobro. kaže da je držao niže pa da je bilo izbjeljivanja. očito nije taj led bezveze.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
a navodno postoji taj neki bleech trenutak ako je preblizu, mada gledao sam online i kažu da 150w može na 25-30 centi. premalo znam o ledu, ali očito je drugačije od hps-a. biljke mu izgledaju vrh!
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
ok...

Ekipa,2 pitanja...

Jel bi 300w marshydro bio previse za 60x60x160 box? Kako je s temperaturom,jel to grije vise-manje od 250w hps? Ima stariji model marshydra i noviji...
 

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.315
27.220
1.098
Trøndelag
300w je dobar do dimenzije 80x80.
za seedling fazu drzati na 60-75cm,vege od 45-60cm,cvjetanje 30cm.
tu informaciju sam dobio od tang-a sa autoflowera prije nego sto sam krenuo u grow,a taj lik je doktor za led i nema sta nije probao od noviteta.
temperatura je na razini hps od 150w, meni je vent radio na pola potenciometra na prvoj brzini.
 
06.11.2013
27
9
8
36
Ja led držim oko 15-20 cm iznad biljke... Vesele su ko luđak sa brašnom =)

Same LEDice ne stvaraju gotovu nikakvu toplinu, ali stvarno nikakvu... Recimo ufo 135w ima samo jedan aktivni vent za pc od 80mm... Vegetaciju odradim bez venta za zrak, čak ne uspije ni zagrijati box od 60x60x80...
Stvar ti je ista kao i sa HID lampama... Što više W to veća toplina... Ali razlika između toplina 600w HID i 600w hps ne ogromna... Toplina HID + balast i sve što dođe uz nju vs toplina 600w... Nadam se da razumiješ što mislim...

Dok recimo ako pogledaš na twilightgroups njihove spider COB LED svaki ima pasivni hladnjak + aktivni... Led je još uvijek skup ali naravno opravdano ako uzimaš u obzir kvalitetu... Opet cijena tih panela nije ni navedena jer su skupe... Jako skupe... Zavisno o infrastrukturi ide i potrebno hlađenje...

Oko kupnji ledica uvijek prouči što kažu o njima na forumima... Gledaj si koliko daju garanciju na cijelo-kupni panel... Jer kolega jednom kupio led pa mu nakon 3 mj izgori napajanje i ne daju mu garanciju jer nije pročitao da je garancija samo na ledice =\...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Zapeo sam iskljucivo za marshydro modele jer su OK cijene i OK ocjene imaju...

Ovaj bi stavio eventualno u mali box http://www.ebay.co.uk/itm/MarsHydro...386?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4ad32d35da

Nadam se da taj moze "zamjeniti" preformansama HPS250w

I eventualno ako budem uber ekstra mega odusevljen zamjenit HPS 400W u boxu 90x90x180 s http://www.ebay.co.uk/itm/MarsHydro...071?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4adcc2d587 ili čak starijim modelom http://www.ebay.co.uk/itm/600W-LED-...622?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ceaa499f6
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
Neko moje isustvo, koje me je navelo da ubacim led u grow (pored HPSa) jeste visegodisnja zamena rasvete po kuci za LED.
CFL i obicne sijalice, niti obicne vanjske reflektore vise nemam godinama...
Ali LED, sto se tice velicine cipa u odnsou na lumene ima neku jako tanku liniju gde iz hladnog (ne mislim na Kelvine) na dodir, svetla moze da predje na ultra zagrejano.
Recimo, razlika izmedju 3528 dioda i 5630 (3x jacih) je na dodir nemerljivo...
Uvek sam uzimao 3528 i na njima mozes da drzis ruku ceo dan koliko su hladne, dok 5630 ne da greju nego razbijaju, jos kada stave onaj silikon preko njih da budu IP66, pa to je sra*e. SIlikon pozuti nakon 10 dana i ledice nisu ni za sta (ja sam silikon skidao noktima da bi imale "sjaj").
U reflektorima nemam problem, ali kinezi toliko lazu da to nije normalno.
Pre 3 godine kada sam kupio prvi LED reflektor za plac (50W) on je zaista i i mao 50 tj. toliko je vukao iz zida.
A pre mesec dana kada sam kupio 100W (za neke smesne pare u odnosu na pre par godina, i stavio ga na kill-a-watt, pokazivao je 55W. Tako je i sijao.

Moja poenta je da kod LEDa treba oprezan i kupovati samo od izuzetno proverenih firmi, a to obicno znaci znatno ulaganje..
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Hm...nekako se nadam da je marshydro OK firma...i ja isto sve zivo doma zamjenio za led,s halogenih 75w na led 9w...

Nego ne mogu nać koji led imaju ovi paneli sto me zanimaju,vjerovatno nisu ovi šta se pregrijavaju jer ne vidim da itko piše da su vrući! :)
 
06.11.2013
27
9
8
36
True story. Kod ledica se lagano zahebati pogotovo ako je opis loš...
Ja osobno gledam sa twilightgroups... Razlog je što sam čitao na 420magazine i podjelili su gotovo sve informacije o cob ledicama... Čak i firmu od koje nabavljaju čipove i ledice i sve... A vidim da su i ljudi jako zadovojlni sa njima...
Također ima par ljudi koji su testirali njihove panele i zadovoljni su sa njima jako...
Jedino eto cijena je još poprilično velika. Što naravno nadoknađuje vijek trajanja ledica + garancija je na cijele panele.
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
Evo gledam te ledove sto si postavio linkove, i neke druge poznate, ne razumem bas brendiranje.
Recimo oni sto imaju 600W ili 900W u imenu ali vuku svega duplo manje struje.. sto je obrnuto u odnosu na HPS.
Mislim, ja bih se uvek odlucio za LED, ovaj sto imam u hibrid boxu je 99W ali vuce 60W.
Cini mi se da su poceli da se napucavaju sa related W, kao i stedne davno kad kupujes ogromnim slovima pise koju sijalicu zamenjuje (npr 100W), a manjim slovima koliko zaista vuce struje (~20W).
Ne volim ja te marketinske fore, nego lepo uzmem merac svetlosti, izmerim LUX, pa vidim koliko vuce iz uticnice wati... i na kraju ti dodje uvek na isto.. koliko wati toliko lumena..
LED je tu dobar jer je usmeren tj. ne rasipa na 360 kao ostala svetla.

P.S>
I jos jedna stvar u vezi trajanja LEDa.. ja jos nisam doziveo ili cuo da je nekom riknuo chip, uvek ali uvek pre toga strada drajver/ispravljac... a u cenu i mogucnost zamene necu jos uvek da ulazim.
 
Poslednja izmena:

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.667
34.963
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Cini mi se da su poceli da se napucavaju sa related W, kao i stedne davno kad kupujes ogromnim slovima pise koju sijalicu zamenjuje (npr 100W), a manjim slovima koliko zaista vuce struje (~20W).
Ne volim ja te marketinske fore, nego lepo uzmem merac svetlosti, izmerim LUX, pa vidim koliko vuce iz uticnice wati... i na kraju ti dodje uvek na isto.. koliko wati toliko lumena..
A kad se toliko zanimas za led onda si mozes odvojiti sat vremena max za procitati ovu temu,jer stvarno nije velika i bit ce ti jasnije koliko jedan panel trosi i zasto.
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
Na osnovu cega si zakljucio da mi nije jasno kako funkcionise jedan led panel?
Iskren da budem, u celoj prici mi samo ti nisi jasan sa takvim komentarom.
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
nisam odolio, uzeo i ja novu igračku. spectrabox gold od 150w, vuče oko 175-180w struje...
stiglo u roku 7 dana bez zayebancija sa carinom, jedina prednost članstva u eu za sad koju sam ja osjetio na svojoj koži :D
plug and play, ima dva potenciometra za blue/red, tri venta od pc-a koji su prilično glasni kad je ormar otvoren, a ne čuje se ništa kad je ormar zatvoren
temperatura u ormaru/boxu (pišem u ormaru jer je bilo samo objesi led na onu šipku gdje su inače vješalice, diamond folija po ormaru i pali, nema nikakve dodatne ventilacije osim rupe u visini bilja i na vrhu ormara)
temperatura sa oba potenciometra na full ne prelazi 25 stupnjeva!!!
za sad, ovo je super. u uputama piše da može 25 centi iznat vrhova, ja sam stavio na oko 35-40 i vidim da se biljke ne izdužuju, već se sve pretvaraju u male nabijene grmove.
ali to je vjerujem jer su automatici afghan kush i super hash pa je to odma počelo cvijetat nakon 10/15 dana
život su zapošele u cfl boxu, ali tamo sam takav rat vodio s temperaturom da mi je ovo sad s ledom godišnji odmor.
čak je malo i dosadno, jer ni zaljevanje nije često
led je skroz druga vrsta growa koliko ja za sad vidim
vrlo pogodno za stealth!!!
a rezultate bumo vidili na kraju
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: kairos