LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
Pazi, panel od stvarnih 400w sigurno može mjenjati 400w hps, ali potrošnja ti je onda skoro ista. Dobro, uštedio bi na hlađenju nešto sitno. Ja mislim da je marketing priča da će 150w leda imati rezultat kao 250, čak 400w hps-a. Navlače ljude. Ti za pare kojima raspolažeš nećeš zamjeniti moć 400watnog hpsa, bar ja tako mislim. Pogotovo na površini koju smatraš ok. Pokušaj mijenjati pristup problemu. Uzmi led i složi stealth box, najobičniji ormar, i tako ljeti piči. A zimi se vrati hps-u i pravom boxu. U kojeg ćeš onda dodati i led koji imaš :) pa ćeš nadmašiti 400w hps svakako ;)


Ako je ovo namjenjeno meni, nemam ja ni vremena ni mjesta Drkk se sa stealth boxovima u ormaru, a i da imam nebi kupio onda secret jardin za 1xxxkn.. I zasto recimo nebi naso dobar led i switchat se na njega??? Manja potrosnja struje ako nista, i sta je s amperima?? Neko mi je objasnjavo da 400w leda ne trosi isto ko 400w hps jer je manja amperaza pa je manji protok struje, nek se slobodno ubaci neko el. potkovaniji od mene.. Ja bi bio najsretniji da mogu ostat na hps da se ne smaram s glupostima al eto kad nejde.. ja ne kazem ni da cu stic hps ni da necu, ceajkte ljeto i moguci moj grow (mjesto je probblem) pa cemo vidjet ocel bit disko il ce bit jedna debela kobaja na kraju harvesta.. ;)
Jer nisam komercialni grower pa me i potrosnja struje jako dira..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: publicenemy

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
@publicenemy - hocu reci da se rame uz rame sa 400w hps-om dobro drzi , bas kriticki kad idem analizirati cijeli grow rekao bih da je nekih 20-30% slabiji razvoj bilja pod hansom bio. Kao sto deda kaze, obje lampe su skupa u boxu i svjetlo se mijesa medjusobno. Bilje je rasporedjeno u redu, 4 lijevo pod hansom, 4 desno pod hps-om. Vizualno je hps prodirao jos nekih 20% preko na biljke pod ledom.

@DiskoKobaja - ako trazis zamjenu za 400w hps onda bi rekao da jedan panel kao hans uz pomoc mozda jos nekog jeftinijeg panela bi bio siguran korak.
Racunaj da ti ovaj 170w (realna potrosnja) Hans panel trosi 60% manje struje od 400w hps (racunao sam 440w jer toliko sam ja izmjerio). Istovremeno taj panel po mojoj ranijoj procijeni daje nekih 30% slabije rezultate. Ovako napamet govoreci rekao bih da bi se isti panel trebao linearno skalirati na nekih 250w i onda bi bio jednak hps-u.
Trebas jos znati da postoji bar 2-3 generacije "modernog" leda i zajedno s time razlikuju se njihove iskoristivosti struje (naspram stvarnog svjetla i bacene topline) kao i maximalne snage dioda. Zbog toga nesmijemo trpati u isti kos jeftine "ufo" led lampe s ebaya i kvalitetnije panele. Karikiram sad al nije isto jedan kvalitetan 150w panel ili 3x50w nekih jeftinjaka.
Da podcrtam, ako gledas proci sto jeftinije onda bolje se drzati hps-a. Ili uzmi 2 led jeftinjaka pa "hobisticki" gaji u ljetnim mjesecima 2-3-4 biljke, a najesen se vratis na hps.
I da... 400w led i 400w hps (govorim naravno i uvijek o REALNOJ potrosnji) isto trosi... vise volti i manje ampera ili obratno, isti klinac. Watt = Volt*Amper. Ko da usporedjujes kilo perja i kilo olova ;)

Ja mislim da je marketing priča da će 150w leda imati rezultat kao 250, čak 400w hps-a. Navlače ljude. Ti za pare kojima raspolažeš nećeš zamjeniti moć 400watnog hpsa, bar ja tako mislim.

Daleko od toga. Usporedjujuci jedinicne vrijednosti led je bar 50% efikasniji od bilo kojeg drugog izvora svjetlosti koji radi na "principu zarenja". Razlog je vrlo jednostavan, puno je manje bacanja utrosene energije na toplinu. Stvar je da je marketing kurva pa u nedostatku tocnih objektivnih mjerenja od trece strane, prodavaci tu istinu jako rastezu, cesto i preko krajnjih granica. I tu sam siguran da vrijedi pravilo, sto jeftiniji panel = vise lazi i mazanja ociju. Btw poprilicno sam siguran da 150w leda mijenja 250hps , bitno je sam od kojih dijelova je napravljen :)
 

beštija

Prijatelj Foruma
16.03.2012
4.387
27.842
1.098
Trøndelag
Potpisujem farmer.
Za velike boksove (1x1 i 1,2x1,2) igra samo Spectrum King od 340w i 440w,to je ekivalent 400 i 600 hps samo ovaj panel kosta 1200€ odnosno 1500€ u europi. Moj savjet je uvijek ako nemas za kavlitetno nemoj uzimati niti jeftino,jer jeftina roba je obicno i najskuplja roba. Osjetio sam na svojoj kozi bezbroj puta. Na internetu je more informacija samo se treba malo potruditi,ne moze sve na tanjur se servirati. Trenutne Hi-end ledice (cree,olson,philips,osram) nemaju veze sa ovim jeftinjarama sto se prodaju na ebay,pogledajte malo da se niti jedan ozbiljan panel ne prodaje na ebay.
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
Ma ja u biti pojma nemam. Nadefibliram se Crafty-jem pa kenjam po forumima :D
S hpsom nisam nikad ni radio, jesam sa štednim žaruljama i led je za njih galaxy far far away...
Zapravo ne znam što zamjenjuje što i što je ekvivalent čemu, ali nakon mog iskustva sa ledom ja ga preporučujem svakome. Znaš ono ko na reklamama: Meni je led promjenio život... I definitivno rađe štediti pare malo duže i kupiti nešto što valja, nego nestrpljivo baciti lovu. Ledaši, znam da vas nema puno, ali, jel se zabavite tu i tamo sa čišćenjem ventova?
 

D&M

Aktivan Član
02.03.2016
346
404
63
73
Ja bi te ventove odma minja sa boljima jer steta da radi jednog venta koji je po meni najslabija karika se panel pregrije i crkne.
Osobno uskoro slazem jos jedan panel i ovaj cu preurediti i nece uopce biti ventova nego ce se pasivno hladiti. 1 cob 1 heatsink.
Usporedbe leda i hpsa su meni kao benzin i dizel. Ovisi sta ti triba, led je jos preskup da bi se za vece prostore usporediva sa hpsom zbog cijene opreme u startu.
Uzmes 1 panel i liti radis manji grow, zimi veci i skupljas novce za drugi.
Pozurivati i kupiti prvi za koji imas lovu ili je jeftin na kraju ce izaci skuplje.
Pogledajte jos Surexi panele, skupi jesu ali su dobri. Prije su prodavali ledice sad samo panele
 
Poslednja izmena:

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
Ne znam ja sam od pocetka uzimao da bi isao sa 2x hansa od 170w, pa mi je i sam hans rekao da bi bilo bbolje ubost tri.. E pa brate za 750 eura bi kupio ne znam malo jebb svjetlo... ja cu probat s malo starijom gen leda s bridgelux svjetlima pa cemo vidjet kao ce to fercerat,a i sve se vise razmisljam okrenut nekim brzocvjetajucim photoperiodnima, struja me ubija... Ugl AKO padne led imat cete grow log ovjde samo eto da vidimo sta moze... Odlucio sam ic na max 3100kn za led kn vise od toga nemam..
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Imao bi jedno pitanje za ekipu koja kuzi LED panele.Ja svoj grow udaram sa gavitom 1000 de na deset automata tako da prvih mjesec dana namjestim na 750 wati,a drugih mjesec ili ti do kraja radim sa 1000 wati.Sada,zanima me koliko mi je potrebno led panela,koliko wati istih kako bi zamjenio gavitu preko ljeta.Znaci deset automata na dva metra kvadratna.Hvala.
 

D&M

Aktivan Član
02.03.2016
346
404
63
73
Budi spreman da ce to kostati manje bogastvo. Ali u konacnici ako nastavis growati tako tokom cijele godine isplatiti ces na struji sve.
Sad ako nemas novaca odmah u startu uzeti kvalitetne panele najbolje ti je uzeti koliko mozes pa se preko ljeta zadovoljiti s manjim growom. Bar bi tako ja napravio.
Druga opcija ako imas volje da sam napravis panele, ustedio bi nesto novca sigurno nego da kupujes gotove.
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Thanks.Viditi cemo jos.Treba dobro istraziti koji panel kako radi na primjerima ljudi koji iza sebe imaju odredene rezultate na uzgojima.Jer ovako gledajuci razne proizvodace"svaki hvali svoga konja".Meni je Mars hydro pao za oci i platinum LED.Ali brate puno para!Uglavnom hvala.:thumb:
 

publicenemy

Xemurai Billionaire High Till I Die
26.04.2009
278
1.237
143
Los Angeles, California
Ja si razmišljam za svoj metar kvadratni uzet 2 hansa, ionako kad stavim ventilator i ovlaživač u box to je onda 1x0,75 i to će valjda biti dovoljno. Bolje to nego klimu raspaljivati da hladi hps 400...
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
Hans će ti se minimalno grijati. Sad kad sam stavio ovaj vent na driver, a vrti se skroz sporo i ne čuje se uopće , driver nije ni mlak!!! Hladan skroz! Moguće da bi isti ovakav vent na samom panelu učinio panel nečujnim. Komu je stealth bitan, vrh vrhova! Ja sad već kombiniram da bi uzeo kad bude para još jedan 180w hans i dodao ga uz ovog, a spectrabox staviti u novi vege box i vratiti se s automatika na fotoperiodne. 12/12 bi na duge staze uštedilo struje dosta.
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Mislim da bi mogli lagano otvorit LED GROW JOURNAL sekciju... i imam jos jedan prijedlog.. Mogli bi napravit ko na bugovom forumu da ispod nicka pise setup koji koirstimo... tipa disko kobaja Secret Jardin, 1x1x2m,400w hps
Odlicna ideja jer bi se tada moglo kompetentno raspravljati koji panel koliko vrijedi jer ce rezultati pokazati stvarnu vrijednost panela.Odlicno!:thumb:
 

D&M

Aktivan Član
02.03.2016
346
404
63
73
Zato je po meni i na panelima najbolje prominiti ventove jer su sigurno neki najlosiji nazalost