LED Light Emitiong Diode / COB, E27, Zeus, Hans, Osram, Quantum, Samsung...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
@CilI Jel ima možda kakvih podataka o zagrijavanju i procijenjenom roku trajanja?
Sada se ne sjećam, najviše je bilo oko toga, da je zbog keramičke obloge oko niti koja svjeti, potrošnja slična ko led.
Biće verovatno jako zanimivo to ako naprave. Onda bi se trebao hps od 400w grijat ko sada hps od 150-200w. I potrošnja struje u tom rangu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: trubabuba

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
@hazeri Prelistah prvi na brzinu, odlican grow. Super je ta gravita ako je uspela da ti pokrije 2x2. :) Ne videh je l' imas onaj njihov all in one ili je odvojen balast od reflektora?
Nije njemu gavita pokrivala full 2x2. Box je te velicine, ali je koristio dio boxa za grow zajedno sa Hansom. I ja bi tako ko Hazeri da imam gdje smjestit 2x2 box. :)
Vidim da ću imat šta za čitat sljedećih mjeseci...mislim da će ljudi u redu čekat da isprate 4 hansa od početka...sretno i neka bude kako hans kaže:thumb:
Hvala, trebat ce i malo srece...i ako zapne, pomoci. Al vidim da ovdje ljudi nesebicno pomazu jedni drugima i bas mi je drago zbog toga.:):thumb:
 
Poslednja izmena:

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Gavita pokriva idealno 1.2*1.2 ali sa 1000 w pokriva bez problema 1.5*1.5.Hans 180 w idealan za 60*60,dva automata ili jedna foto.
High above;
Zato prelistas i drugi dio i vidis gavitu sve u jednom samo ukljucis u struju.;)

Sensi star;dobro si napravio sto si kupio 4 kom hansa.Safa znas da ces imati pun potencijal i biti ce to super.
Ja radim sljedeci put samo Hans 180w,sator 80*80 i jedna opasna foto.
 
Poslednja izmena:

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
Sensi star;dobro si napravio sto si kupio 4 kom hansa.Sada znas da ces imati pun potencijal i biti ce to super.
Ja radim sljedeci put samo Hans 180w,sator 80*80 i jedna opasna foto.
Hans kaze da jedan panel pokriva max. 80 x 100 i kad zbrojim dva i dva mislim da je fakat najbolje ici sa 4 komada za 120 x 120 x 200 growbox.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

High Above

Aktivan Član
05.01.2016
212
453
63
hazeri Iskreno meni se ne svidja taj all in one dizajn, to je pravljeno pre svega za veeeeeelike uzgoje i tu najbolje se najbolje pokazuje. Videh po netu da DE HPS odlicno radi i sa Air cooled reflektorima. Tebi se odlicno pokazala kombinacija, ali kako hladis leti? Sto se tice LED-a jedino sa cime imam iskustva su apollo paneli i za moje potrebe oni su se pokazali losije od HPS-a.

Da ne bude potpuni off aj da pitam da li ima neko iskustva sa Spectrum King svetlima posto ne nadjoh da je ista pisano o njima?!
 

DiskoKobaja

Banned
Banovan
22.03.2015
879
592
113
Madelin
hazeri Iskreno meni se ne svidja taj all in one dizajn, to je pravljeno pre svega za veeeeeelike uzgoje i tu najbolje se najbolje pokazuje. Videh po netu da DE HPS odlicno radi i sa Air cooled reflektorima. Tebi se odlicno pokazala kombinacija, ali kako hladis leti? Sto se tice LED-a jedino sa cime imam iskustva su apollo paneli i za moje potrebe oni su se pokazali losije od HPS-a.

Da ne bude potpuni off aj da pitam da li ima neko iskustva sa Spectrum King svetlima posto ne nadjoh da je ista pisano o njima?!


NA RIU su ga pljuvali, a na AFNu ti ga upravo jedan lik testira...
 

High Above

Aktivan Član
05.01.2016
212
453
63
Ne pratim forume, ali cu pogledati. RIU je inace brdo kenjaca, ako te ne mrzi baci da vidim to AFNu.
@Sensi Star Meni je iskreno preskupo. Mada ne sumljam da ima ljudi na forumu koji bi mogle da ga priuste, mnogi su ovde dali dosta para za opremu. Meni svakako deluje zanimljivo pogotovo ako stvarno radi posao 1000W hps-a za duplo manje struje. :)
 
22.01.2016
16
20
3
110
Evo ja sam si slozio jedan experimentalni set LED-ica :)
..masivno aluminijsko hladilo (20 x 13 x 5.5 cm - donja ploca 1cm)
aktivno hladjeno sa 2 ventilatora (80mm x 25mm)
Dolje su 4kom. LED COB-ova (svaka je 37.5W/75W) CCT 3500K nominalne efikasnosti na 37.5W 140-150lm/W (120-130 lm/W na 75W)
COB-ovi su pogonjeni constant current driverom od 150W ali nominalna amperaza je zadovoljena vec na 134.5W stvarne izmjerene potrosnje LED COB-ova (znaci driver radi na ~90% nominalne snage sto je mozda dobro "na duge staze")
Ukupna potrosnja "iz zida" kompletne lampe sa ukljucenim ventilatorima je 157W.

Cisto ako koga zanima cijena ludila ;) ..kad se sve zbroji ...(djelovi, uvoz, DHL, carina i sl. ...) svaka ovakva lampa sa driverom me u materijalu kosta ~950kn (125 EUR) - PDV (25% uracunat).

... i sad x 4 ili 6 ;)
 
Poslednja izmena:
22.01.2016
16
20
3
110
Evo (pokusaja) slika dok radi.. (zableusi mi kameru na mobitelu) .. Uglavnom nije ugodno pogledati u COB-ove dok rade cak sa nekoliko metara udaljenosti maltretira oci i ostanu ti "afterimage" tocke jos par minuta.

@waynejohn - Hladila sam kupio preko njuskala (2kom. od 81cm duzine - 1500kn .. nema vise :( )
 

Prilozi

  • Li1.jpg
    Li1.jpg
    29,7 KB · Pregleda: 57
  • Li2.jpg
    Li2.jpg
    31,5 KB · Pregleda: 55
22.01.2016
16
20
3
110
Cree je odlučio napraviti svoj panel (ne COB jer po njima oni "ne znaju zašto bih itko koristio COB umjesto panela za uzgoj i to nema smisla":zvezda::)

Ima ekipe koja dokumentirano radi cuda s COB-ovima kroz zadnjih nekoliko god. i bez problema daje isti, a cesto i bolji "gram per watt" od kvalitetnih HPS sistema. (naravno pod uvjetom da je sve to tehnicki korektno izvedeno i da se pazi na temperture, volte i ampere odnosno efikasnost LED sistema)
Cree COB-ovi su prije svega nastali kao proizvod za komercijalnu rasvjetu i cijena je prilicno definirana omjerom value-for-money i ponudom konkurencije i tu nema previse mjesta za manevre.
Na valu polagane globalne legalizacije vutre i popularnosti indoor uzgoja svega i svacega Cree je izgleda prepoznao trzisnu nisu za plasirati nove "namjenske" proizvode po visoj cijeni od "obicne komercijalne rasvjete".

...dok oni "ne znaju zašto bih itko koristio COB umjesto panela..." ...NEKI ZNAJU ..godinama ;)
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Ima ekipe koja dokumentirano radi cuda s COB-ovima kroz zadnjih nekoliko god. i bez problema daje isti, a cesto i bolji "gram per watt" od kvalitetnih HPS sistema. (naravno pod uvjetom da je sve to tehnicki korektno izvedeno i da se pazi na temperture, volte i ampere odnosno efikasnost LED sistema)
Cree COB-ovi su prije svega nastali kao proizvod za komercijalnu rasvjetu i cijena je prilicno definirana omjerom value-for-money i ponudom konkurencije i tu nema previse mjesta za manevre.
Na valu polagane globalne legalizacije vutre i popularnosti indoor uzgoja svega i svacega Cree je izgleda prepoznao trzisnu nisu za plasirati nove "namjenske" proizvode po visoj cijeni od "obicne komercijalne rasvjete".

...dok oni "ne znaju zašto bih itko koristio COB umjesto panela..." ...NEKI ZNAJU ..godinama ;)

Ne piši meni već piši njima ;) ...to je bio njihov odgovor na pitanje growmau5-a zašto su koristili panel za usporedni test sa gavitom umjesto COBa, ni meni ni njemu ni ikome iz tog COB DIY nije jasna ta njihova izjava:confused:

Nekako sumnjam da će oni sami ić radit panele pa prodavat pošto ovaj dio Creea koji radi komponente nema pojma na čemu ovaj drugi dio što proizvodi čipove radi :crazyd:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DitMras