Led sijalice (žarulje) E27

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kakadu063

Aktivan Član
09.04.2016
438
1.476
143
60
Tačno tako! Samo sam mišljenja da lumeni kod leda nemaju presudnu ulogu. Primer su led grow sijalice imaju duplo manje lumena po watu nego obićne za kuću pa ipak rade poso. Treba naći pravi odnos snage i površine, da sa što manje wati kvalitetno pokrije površina sa max prinosom. Valjda će mo uspeti u ovoj temi da napravimo osnovne smernice potkovane iskustvom u prktičnoj primeni.
 

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.748
258
out of space & time
Treba naći pravi odnos snage i površine, da sa što manje wati kvalitetno pokrije površina sa max prinosom.

ove koje imam sad su 15w,i cini mi se prejake za ovu moju kutijicu.

nasao sam Philips led sijalice 9,5w i 12w(nisu ni jeftine, 9,5w 10eura,12w oko 15eura).
razmisljam da umjesto micanja jedne sijalice,promjenim sve manje jacine.

svidja mi se forma 5 sijalica bas lijepo pokrije cijelu povrsinu. sta mislis drug,bar otprilike, 5x9,5w ili 5x12w u ovaj moj satorcic?
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Nije ,pitao sam jer uz 7 malih clf (5×23w + 2×32w) U boksu imam i 3×14w led (ukupno 3900l led) postavio sam ih s strane ukoso poput refektora,dok cu mi clf normalno vodoravno postavljene. Primjetio sam da tamo gdje su usmjerene ledice vrhovi pomalo su svjetliji i tanje lišće, ali su kompaktniji vrhovi ,iako niži.. znam da nije zbog temperature jer praktički ne griju. Zamišljene su kao ispomoć clf u ali skužio sam da biljka dosta brže radi od kad sam stavio te 3 led a to bljeđenje mi nikako nije jasno. Dok nisam pročitao tvoj post nisam mogao ni pomislit da su one tome uzrok. Mislio sam si složit 1 panel od 10-15 ledica kako bih mogao pod njim gonit 2 auta ili jednu foto, sad cu malo razmislit. Ali kombinaciju led E27 i clf preporucam svakom iz vlastitog iskustva govorim.
 

Kakadu063

Aktivan Član
09.04.2016
438
1.476
143
60
Da dešava se, ali ništa srašno samo malo odmakni sijalice na nekih 20-25cm. I kod nene se to desilo kad je bilo blizu sad su na 20cm i sve je ok. Evo i sličica pa vidi oštaćenje u 4 nedelji cvetanja:
20170422_215227.jpg 20170422_215324.jpg
Daj neku sliku da vidimo i rastojanje od biljaka. Skupljamo informacije i svako iskustvo je dobro došlo! Inače i kod hps kad mi se primaklo na 20cm to se isto desilo a nije od temperature.
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Nemam sliku od prije kad sam 3 ledice E27 džao zajedno usmjerene na jedan dio biljke koji je izrastao manji,svjetliji ,odnosno žućkastiji listovi(ali nisu se sušili ),prvenstveno mislim na 2 vrha u koji je led " tuko"dok je ostatak biljke pod clf izgledao zdraviji (zeleniji,modriji)i normalno rasto, poslje sam shvatio da to nije nužno nedostatak jer su ti vrhovi brže zreli, bili su manji ali kompaktniji,a ovi donji do kojih clf ne dopire,na mjestu gdje je led npr., skoro svi su tamniji i crvenih pistila, zreliji,a gdje nema led tamo su još uglavnom cvjetovi s bar duplo više bjelih pistila,razmjestio sam ih prije petnestak dana te tri ledice po duźini,od kraja do kraja i sredina,tako da mi je teško izdvojit jednu oglednu sliku ali evo potrudio sam se da uslikam vrh koji je izravno pod LED om, a drugi vrh koji je baš isključivo samo pod clf na suprotnoj strani od najbliže ledice. Obe slike slikane istim postavkama s blitzom. Rječ je o LED E27 14w/1300L.
P.S., bio sam pregnjojio biljku i nemoj mislit da je žuta zbog toga kao što bi ja prvo pomislio da mi netko pokaže samo prvu sliku. Zadnju sliku stavljam da se vidi kako sam napravio LST točno ispod leda i isključivo radi led žarulje iznad jer sam shvatio da LED ima puno jaču moć probijanja udubinu, laički poput lasera usmjerava svoje lumene na odreďenu površinu. Stavio bih i usporedbu s clf ali kažem,ovo sam radio lst isključivo da bi mi led mogao doprjet do donjih cvjetova i iz znatiželje. Jedino mi možes vjerovat na rječ da ovi donji vrhovi što vidiš na zadnjoj slici djeluju u najmanju ruku 7/8 dana zreliji od ostatka cvjetova na toj razini biljke...
Neka mi netko ne zamjeri jer ne baratam baš svim stručnim pojmovima, svoje znanje imam koje sam stekao iz vlastitog iskustva i uz pomoć ovog sitea i vas dobrih ljudi,pa su moji nestručni izrazi nekom znancu pomalo seljački ali pokušavam prenjeti svoje misli u rječi na najbolji način koji trenutno znam,stoga se ispričavam unaprjed. Zdravi i veseli mi bili:wave::vutra:
 

Prilozi

  • 20170423_000221.jpg
    20170423_000221.jpg
    256,5 KB · Pregleda: 193
  • 20170423_000227.jpg
    20170423_000227.jpg
    243,8 KB · Pregleda: 207
  • 20170423_000127.jpg
    20170423_000127.jpg
    278 KB · Pregleda: 201
Poslednja izmena od urednika:

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Lumeni/luxi su uvijek bitni, samo biljkama drugaciji od nasih :)
Nisu biljke do jucer rasle na lumene i fotone, a onda odlucile malo preci na PAR.

Problem je što LED ne proizvodi Lumene/fotone pri odredjenim Kelvinima isto kao i MH ili HPS zarulje.

Primjerice; LED zarulja/cob od 2200K do 4000K proizvodi isto lumena u crvenom spektru, kolino u plavom dijelu spektra na filteru ispred LED chipa je ono sto mijenja dojam(kelvinazu) prema našem oku.
Znaci da će biljka isto cvjetat (primat isto crvenog) koje god ti njoj stavio zarulje/COBove u ovom rasponu kelvina, razliku primjetis u vegetaciji i jacini grana ako koristis 4000K jer propuštaju više plavog kroz filter od onih 2200K.

Zakljucak: Biljka ce imat najvise benefita od 4000K jer tu uz maximalnu iskoristivost crvenog spektra dane LED zarulje, koristimo maximum plavog sto ga ona može proizvest i propustit kroz filter.

LED od 4000K do 6000K proizvodi isto lumena u plavom spektru, mijenja se kolino u crvenom spektru ispred LED chipa..

LED od 10000K propušta maksimum proizvedenih plavih fotona, jer LED tehnologija je u pravilu plavo svitlo :)

sve iznad 10000K je filter ispred led chipa, pa te zarulje/COBovi daju u pravilu manje svitla nego obicno, jer se filterom minja krivulja i dojam svitla (veće kelvinaza), a samim tim ubija se intenzitet - kolicina lumena tog istog LED chipa.

- I ovo sve neovisi o jednoj firmi koja pravi chip, vec je ovo standard proizvodnje same tehnologije LED chipova.
- O kvalitetnoj firmi će ovisit samo iskoristivost WAT/Lumen/Toplina al logika kelvinaže je identicna za sve firme i sve proizvodjace LED chipova.

Pa nam ispada da idealna AllPurpose LED je oznake 4000K, a o firmi sad ovisi kvaliteta proizvedenog Lumena po wattu.
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
@adri
Da li bi, po tvom shvatanju, ovaj COB
FS.jpg

u stvari bio ovaj COB sa dodatim "full spectrum" filterom ispred dioda?
Capture4.JPG
Ako je tako, onda ne vidim razlog da se uopšte bacaju pare, na "full spectrum" COBove već se mogu koristiti warm white 3500K COBovi koji su 1,50$ za 50W
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Tocno tako @Zlochika

Takozvana "Full Spektar" je obican LED, gdje je Magenta filterom "maknut" zeleni dio spektra.

O tome sam pisao prije nekih pola godine na DIY Propisno:
https://www.vutra.org/threads/diy-led-grow-panel-propisno.15784/page-10#post-468509

CITAJ: 2200K = GROW LED, jer je losiji u plavom spektru od 4000K, a obe daju istu kolicinu crvenog.

Jednostavno, danasnja tehnologija proizvodnje ogranicava LED kao takav.

Ono što je bio HPS pri 2000K za cvitanje, ce sutra bit LED od 4000K. Jer vec kad tehnologija ne može dat više crvenog nego šta daje, zašto ne imat više plavog da nam biljke budu zdravije?
 

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.748
258
out of space & time
jasno mi je to sto se spektra tice,ali namece se pitanje kako odrediti jacinu ovakve rasvijete u odnosu na dimenzije boxa?

da li je moguce to u ovom trenutku dok je tehnologija maltene jos u povoju,ili nam za sad ne preostaje nista do sistem ¨trial & error¨ pa cemo vidjet na kraju sta ispade? :)

izvinjavam se ako sam malo dosadan,ali interesantno mi je sve ovo jer djeluje too good to be true,a kao sto smo vidjeli kod kolega funkcionise super.

peace:rasta:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: svetisveta

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
jasno mi je to sto se spektra tice,ali namece se pitanje kako odrediti jacinu ovakve rasvijete u odnosu na dimenzije boxa?

Pa manje vise (skoro sve) ti sve piše u DIY Propisno,a potrebno je 75W ovog jeftinog, znači kineskog čipa ili jeftinih LED žarulja iz Pevec/Bauhaus od takozvanih 10W za prostor 50x50(10cm gori doli)
Svi ti kineski cobovi, NoName žarulje kako hoces, daju istu kolicinu fotona.

Napomena: Ovde gori jedino nije uvrstena ideja sa optikom, ona debelo minja stvar i Wataža pada na 50 sa lećama, penetracija(intenzitet) je jači sa lećama, makar ih bugario na e27 žarulje.

da li je moguce to u ovom trenutku dok je tehnologija maltene jos u povoju,ili nam za sad ne preostaje nista do sistem ¨trial & error¨ pa cemo vidjet na kraju sta ispade? :)
Naravno da je moguće, više pročitaj ovde:
https://www.vutra.org/threads/diy-vutra-metar-grande-belleza.15965/

Ovo je meni bio glavni alat da bi svatio kako LED radi, ja sam preko njega mjerio, HPS, MH, CFL, LED, pa LED raznih Kelvinaža, da bi došao do gori napisane izjave iza koje stojim 100%.

izvinjavam se ako sam malo dosadan,ali interesantno mi je sve ovo jer djeluje too good to be true,a kao sto smo vidjeli kod kolega funkcionise super.

Pa nije baš "good to be true", nego je jednostavno tako.
Prije je bilo mišljenje da LED baš pogadja sta nama treba, baš taj i taj nm unutar spektra, a to je u stvarnosti truba :-(

LED je u biti jako primitivan, on proizvodi sve što može, filter ispred LED minja kelvinažu.
 

Kakadu063

Aktivan Član
09.04.2016
438
1.476
143
60
Ja kad sam projektovao osvetljenje išao sam na brojku oko 30 000lux/m2. To je i instrument pokazivao na rastojanju od 20-25cm, kad sam zamenio neke sijalice 4 kom sa grow sijalicama to se i smanjilo pa je ispalo predobro. Možda je i ravnomerni raspored izvora svetla veoma bitan ne dolazi svetlo iz jedne tačke nego iz svih pravaca. Tako da kad neki list naptavi senku iz jednog pravca on dobija svetlo iz drugog pravca i može da radi nesmetano fotosintezu.:watch: