Led sijalice (žarulje) E27

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Wizdom

I know that I know nothing
05.12.2014
449
1.294
143
Nećkam se za 80x80. 16 ili 25 grla.

16 komada, svaka zarulja ima svojih 20x20cm, a 25, 16x16cm.

Ako cu ic logikom 1x1 - 50000 l
80x80 onda treba 32000 l u prostoru

16 komada mi daje 24000 a 25 komada mi daju 37500. Okej, neću ga sigurno držat na max niti namjeravam koristit sva grla, osim zadnja dva tjedna cvjetanja (možda)

Ali u principu, šta gubim ako moram panel podignut tipa na 50cm da ih ne "pržim" ? Jel se ikako moze postic zlatna sredina s njima?
 
Poslednja izmena:

Wizdom

I know that I know nothing
05.12.2014
449
1.294
143
+ ne kužim preklapanje svijetla, svakako se negdje preklapaju, svugdje kod svakoga

( razlika u 400 lumena izmedu 11W i 15W kosta 5 kuna vise ) nema mi smisla ne uzet te 15-ke, a svi su ih opisali kao da jedu malu djecu :zvizd:
 
  • Haha
Reactions: grouchy

mester

Zelena za ljubav nekad bila si
Poznanik Foruma
15.09.2018
544
3.367
163
ma nije istina. ja na 60x60 imam 13grla x 15 wata = 195w i dobio sam na prvom growu .7g / w (s tim da sam dosta gresaka napravio). ima i jedan dnevnik di je frajer s istom konfiguracijom dignuo 1.1g/w (i to na biljki koja je trebala dati manje u idealnim uvjetima) tako da ove tvrdnje da su prejake nemaju smisla, jednom je netko izjavio da je 15w prejako i svi se drže toga ko pijan plota. u cvjetanju se mogu držat na 30cm, osim ako ti biljka ne sugerira da je prejako.
 

Wizdom

I know that I know nothing
05.12.2014
449
1.294
143
30 i meni zvuci nekako previse blizu, shvacam da cu se trebat poigrati malo s visinom i skuzit sta im odgovara, i ima smisla da su "jake" ali isto tako ima mi i smisla da nisu " pre jake " tako da neznam zasto ih svi izbjegavaju. Ocito ostaje na " probaj pa vidi " nema druge
 
  • Sviđa mi se
Reactions: grouchy
30.07.2020
12
44
13
@COM5 Racunacu da je 120° ili manji kao sto kazes kad budem skinuo kapice, ali sta zapravo predstavlja preklapanje svetlosti koje stetno dejstvo ima po biljku? Da li da resavam to i kako ili ostavim i krenem sa izradom? :eek:

@.i. 7-9w jeste lepo resenje, ali jos lepse je ako imam malo vise W i odlucim da napravim guzvu u boxu pa nekad stavim 5 pota, trebace tu snage ::volimj::

@Igorče verovatno da si upravu za 4000k, ali sam zanat 'ukrao' od @FatOne na njegovom primeru tutoriala e27 250w pa sam zbog toga racunao tako, ali verovatno ce to ici prostije (manje spektra) jer su mi vec napomenuli da mi i 3000k ne treba mogu sve 2700k, verujem da su to finese koje cu sam isprobavati, ali me brine preklapanje svetlosti o kome su mi vec dosta napomenuli pa mi recite sta da radim sa tim? (Ako sam dobro ukapirao resenje je da se napravi veci razmak izmedju grla, sto je kod mene vec knap ili ici sto blize biljci u toku growa sto opet moze predstavljati problem) sta uraditi ::poke::
 

Lunnamoon

Rise and shine, Mister Freeman, rise and … shine
12.07.2014
565
866
113
Imam panel sa 14w osram ledicama (60x60cm box) , nikad problema nisam imao, ima ovde unazad malo više o panelu, ko zeli neka nađe. Po meni izvuci max vati koliko možeš, svakako ti je veliki box, visok i nećeš pogrešiti. Iz nekog razloga ljudi tvrde da je bolje manje vati, to je neko počeo odavno sa tom pričom i eto, gura se to i dalje a da se ne provere činjenice. Svakako ako hoćeš bolji harvest, idi na više vati, ako nećeš stavi manje, prosto.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: psihoaktiva

dzidzo

Hey sexy mama xD
22.04.2015
666
2.958
163
Nekad je manje vise, za vegetaciju ne treba toliko puno w kao za cvjetanje . Glupo je nagadjati 15w previse, 50 cm ratojanje nema smisla i takve stvari. Kad se proba onda se da pricati, a ovako napamet pricati nema nekakvog efekta
 

serviser

mumijev drug
Poznanik Foruma
05.09.2019
712
4.468
163
11W sijalice sa razmakom od 15 cm prave hotspotove na 30 cm visine (strain JH, Seedsman). Nema nagadjanja, cista cinjenica potkovana observacijom. Neko tamo nekad nije "samo tako provalio" da su bolje sijalice manje snage nego je cinjenica da led E27 ima manju prodornost od hps i mh sijalica i proizvode fotone na drugaciji nacin. Stoga se moraju primaknuti blize vrhovima da svjetlo dohvati donje dijelove badova.

E tu dolaze problemi sa preklapanjem svjetla. Previse su parametri neprecizni kod E27 i razliciti od proizvodjaca do proizvodjaca da se predvide hotspotovi i koja visina je optimalna i koji ugao i bla bla. Ovo su homemade paneli koji nemaju deklaraciju. Ne moze se panel deklarisati samo sabiranjem wati sijalica!

Vidim da se dosta "nove" raje zagrijalo za E27 panele ali mi se cini da zaboravljaju vaznu stavku prilikom procesa uzgoja (npr sam uzgoj biljke), pa ocekujuci da biljka sama raste pokusavaju nagurati sto vise snage u panel ubijedjeni da je vise bolje.

Svjetlo je samo jedna karika u procesu uzgoja i nije ni blizu vazna kao neke druge.
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
E, imam pitanje.

Da li bi se usudio reći da trava uzgojena pod DIY E27 nije jednake kvalitete kao trava uzgojena pod lampama za tu namjenu (QB, COB, HPS, LED paneli, itd.)

Pod kvalitetu mislim na jačinu, ukus, miris....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kihaš and svejedno

COM5

Grow, Smoke and Chill
02.10.2020
520
2.051
163
30
Hrvatska
Koliko sam ja primjetio na forumu i poučen vlastitim iskustvom odgovor je ne.

Recimo ja sam nedavno uzgajao Quick One Auto od RQS sa Terra Magma zemljom sa Plantella Cvijet gnjojivom i ispala mi je biljka identično kao kod frenda koji koristi Mars rasvjetu (nezz koliko watti). Oboje smo imali isti setup samo razliku u rasvjeti, ja sam koristio E27 led a on mars profi rasvjetu.

Dim je isti i biljke su nam bile identične. Njegova je produzila par dana od moje ali mislin da je to više zbog toga šta nije ima vrimena da je skine prije.

EDIT:

Po meni je najveći problem što kada radimo vlastite E27 led panele falijemo razmak između žarulja pa stvaramo hotspotove i što nemamo neke upute na kojoj udaljenosti držat biljku pa napravimo burnove u početku dok se ne uhodamo
 

COM5

Grow, Smoke and Chill
02.10.2020
520
2.051
163
30
Hrvatska
Evo ovako otprilike izgleda setup. Nemam noviju sliku.

Panel je napravljen od drva sa 18 grla po 10-11W V-Tac i Optonica žarulje. V-Tac imaju 1050 lumena dok Optonica ima 806 lumena (ali polako uklanjam Optonicu i stavljam samo V-Tac).

Trenutačno ga držim na 40cm od vrhova i to mi je neki optimum u početku cvitanja. Na vrhu boxa stoji CoolerMaster ventilator za laptop (onaj hladnjak što staviš ispod laptopa) da puše topli zrak van, a usis je dolje kraj pitara.

panel.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dzidzo and Big L