Legalizacija/dekriminalizacija marihuane u medicinske svrhe BiH

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
26.01.2023
3
11
3
26
Pozdrav svima! Odmah da se izvinem za potencijalne pravopisne ili gramatičke greške. Znam da je tema bila otvorena više puta, ali ovaj put otvaram ozbiljnije.

Nova sam članica ovog foruma, ali imam mnogo dobru, pomalo ambicioznu ideju, a to je da imamo u Sarajevu mirni protest, tj šetnju za legalizaciju/dekriminalizaciju marihuane u medicinske svrhe.
Zašto "samo" u medicinske svrhe, a ne u rekreativne odmah? Dvije muhe jednim udarcem?

Let's get one thing straight.

Ja, kao rekreativna hašišarka želim da se šilja legalizuje u rekreativne svrhe, ali mislim da bi bilo lakše prvo se izboriti za medicinske svrhe. Također, bilo bi moralnije i ispravnije prvo se izboriti za to, jer dosta ljudi pate od xy bolesti (fizičkih i mentalnih), za koje ulje od kanabisa i CBD proizvodi su prijeko potrebni. Te iste individue moraju da krše zakon da bi se izliječile.

Onog trenutka kada se počnemo javno boriti za dekriminalizaciju u medicinske svrhe, počet će i borba za rekreativne.

Zašto bi ovo bilo moguće?
Pa, ako smo mogli imati povorku ponosa, za koju su ljudi mislili da je nemoguća da se sprovede, možemo i ovu mirnu šetnju.

Zašto bismo ovo radili?
Zato što mirni protesti i mirne šetnje su shortcut za revolucije. Bez protesta možemo samo piskarati po forumima i žaliti se o problemima privatno (po kafama i sijelima, je li)- vlast mora da vidi da je ovo nama prijeko potrebno.

Hipotetički govoreći, kada bi bio ovaj protest/mirna šetnja/whatever?
Na proljeće ove, 2023e godine. Zašto proljeće? Pa, proljeće je idealno vrijeme za revolucije, jer se priroda budi, a i ljudi su boljeg rasploženja, uključujući oni na vlasti.

Ko bi ovo organizovao?
Ja, Hana Kovačević, lično ću uraditi svu papirologiju koja je potrebna da se organizuje, ako ljudi budu zainteresovani za istu.

Jesil' ti normalna? Jesi li ti svjesna da postoji mogućnost da će članovi tvoje porodice/poznanici/prijatelji znati da si organizatorka i da ćeš biti glavna odgovorna u slučaju belaja?
Za prvo odgovor nemam, za drugo je jasan odgovor - DA.
 

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
574
3.138
203
odlicno postovana kolegice.,u svoje ime govoreci tesko da ces na ovom mjestu pronaci uzvanike za svoje planove., za osobu navedenu 95% clanova nema pojima tko je i kakav utjecaj ima za promociju kanabisa.,ostavljas direktno ime i prezime , sto je javno dostupno ovdje zabranjeno, a takve stvari ti idu na nacin , ti zapocni a tko dode taj ce ti doc.,podrsku imas ali potporu tesko ., zbog sve ukupne situacije u BIH po tom pitanju. Ako ikada budes u zagrebu eto javi se pa mozemo zajedno setat gradom i dimit. :)
 
26.01.2023
3
11
3
26
Razumijem da se ne preporučuje i zašto. Ali jedna stvar je činjenica - čak i da se krijete s aliasom na netu, neko (ako želi) vas može izganjati. Osim toga, za organizaciju samog protesta bih morala svoje lične dokumente da predajem, što znači da vlada će znati moj identitet kao god da mi to okrenuli.
Tako da, kako god da okrenete, moje ime i prezime će se znati.
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
830
93
I mene je interesovalo, ali vidim da je OP bio online u martu...

Sto se tice Bosne, posljednji prijedlog konkretan koji je dosao do vlade BiH je kada je Irfan Ribic pokrenuo "Bolje ilegalno ziv, nego legalno mrtav" varijantu, sa svim neophodnim papirologijama i pravnim kontekstom. Od 2020 nema rijeci vise o tome.

Kraj 2020, Sasa Magazinovic pokrece pitanje dekriminalizacije marihuane u medicinske svrhe. Ogromna pauza do 2022 godine.

2022 godine trebao se pripremiti nacrt o prebacivanju s liste “Zabranjena tvar i biljka” na “Tvari i biljke pod strogom kontrolom”.
Imam i sam iskustva sa odlascima u razna Ministarstva BiH, noseci raznorazne papire (imam i sam dijagnozu kojoj kanabis moze pomoci), ali jednostavno primitivizam preovladava preko racionalnosti ovdje i imam osjecaj da ce se taj modus zadrzati.
I sam cuvam sve papire i nalaze kao suho zlato, nadajuci se da ce osvanuti dan...
 
05.01.2024
1
0
1
41
Pozdrav svima! Odmah da se izvinem za potencijalne pravopisne ili gramatičke greške. Znam da je tema bila otvorena više puta, ali ovaj put otvaram ozbiljnije.

Nova sam članica ovog foruma, ali imam mnogo dobru, pomalo ambicioznu ideju, a to je da imamo u Sarajevu mirni protest, tj šetnju za legalizaciju/dekriminalizaciju marihuane u medicinske svrhe.
Zašto "samo" u medicinske svrhe, a ne u rekreativne odmah? Dvije muhe jednim udarcem?

Let's get one thing straight.

Ja, kao rekreativna hašišarka želim da se šilja legalizuje u rekreativne svrhe, ali mislim da bi bilo lakše prvo se izboriti za medicinske svrhe. Također, bilo bi moralnije i ispravnije prvo se izboriti za to, jer dosta ljudi pate od xy bolesti (fizičkih i mentalnih), za koje ulje od kanabisa i CBD proizvodi su prijeko potrebni. Te iste individue moraju da krše zakon da bi se izliječile.

Onog trenutka kada se počnemo javno boriti za dekriminalizaciju u medicinske svrhe, počet će i borba za rekreativne.

Zašto bi ovo bilo moguće?
Pa, ako smo mogli imati povorku ponosa, za koju su ljudi mislili da je nemoguća da se sprovede, možemo i ovu mirnu šetnju.

Zašto bismo ovo radili?
Zato što mirni protesti i mirne šetnje su shortcut za revolucije. Bez protesta možemo samo piskarati po forumima i žaliti se o problemima privatno (po kafama i sijelima, je li)- vlast mora da vidi da je ovo nama prijeko potrebno.

Hipotetički govoreći, kada bi bio ovaj protest/mirna šetnja/whatever?
Na proljeće ove, 2023e godine. Zašto proljeće? Pa, proljeće je idealno vrijeme za revolucije, jer se priroda budi, a i ljudi su boljeg rasploženja, uključujući oni na vlasti.

Ko bi ovo organizovao?
Ja, Hana Kovačević, lično ću uraditi svu papirologiju koja je potrebna da se organizuje, ako ljudi budu zainteresovani za istu.

Jesil' ti normalna? Jesi li ti svjesna da postoji mogućnost da će članovi tvoje porodice/poznanici/prijatelji znati da si organizatorka i da ćeš biti glavna odgovorna u slučaju belaja?
Za prvo odgovor nemam, za drugo je jasan odgovor - DA.
Ja sam ZA,i imam problema sa nesanicom.Pokusavam kupiti sjeme marihuane za svoje licne potrebe jer nmg spavati.Kad to koristim,2 dima i zaspim bez problema.Ako tko zna gdje da kupim,nek upise komentar.
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.289
9.626
256
Ako tko zna gdje da kupim,nek upise komentar.
Evo upisujem komentar: imaš banere na vrhu stranice, sponzori foruma. Imaš i milion shopova online, i ovako.
Ako kojim slučajem tražiš nekog ovde za prodaju/kupovinu, haj prvo pročitaj pravilnik dok nije kasno :)
Posebno stavku 14



Haj' pa tako. Dobro nam došao
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Ukljucujuci one sto su probali, pa one sto se stalno grebu, vikendase, svakodnevne korisnike do profi duvaca i growera nabere se tu bar cetvrtina populacije :)
Volio bih viditi ove doktore, inzenjere, muzicare, "drotove".., sa kojima sam vrtio dzokove u djir kako se potpisuju (bacaju saru) na listu za legalizaciju.
Vjerujem da bi se vecina njih potpisala da im licno poturim spisak, za razliku da im to zatrazi neko sa strane, nepoznat.
Nije to problem. Problem je u pokretanju svega toga jer trazi sposobne organizatore. Ozbiljnu grupu ljudi koja bi morala posvetiti mnogo vremena i truda za realizaciju takve inicijative.
Misljenja sam da bi se organizatori najbolje motivisali kroz materijalnu dobit nakon potencijalne legalizacije. Imaju tu privilegiju da otvaraju prodavnice, nesto slicno kofi sopovima ili nargila barovima.

Hah, a sto me leeeepo osljakala, vec vidim kako se 70% prometa daje na razvoj medicine, nauke, kulture i umjetnosti, privrede.., samo sportistima ne bi trebalo dati nista, mogu sebi zaraditi i unapredjivati se prodajom ulaznica. :D
 
22.11.2023
40
176
33
Koliko cu se doxati ovim, tu i tamo vjerovatno... koliko cu pokusati otvoriti oci - pokusacu....
2018 godine nakon uspjesno izlijecene MS, kolega Irfan Ribic, koji je osnovna iskustva stekao upravo na ovom forumu, ali radi Pravilnika, pa dalje regulativa i normativa zakonskih barijera van ovog foruma, uzeo stvar u svoje ruke i obratio se slovenskom underground-u za pomoc u vidu ulja, organizovao je, uspjesno prijavio i otpoceo sa inicijativom "Bolje ilegalno ziv nego ilegalno mrtav", koja je kasnije prerasla u udruzenje i dobrovoljnu asocijaciju istomisljenika pod nazivom KanaBih vodeci se fundamentalnim ljudskim pravom slobode govora na lokalnom planu - Sarajevo (kasnije je to postao glas regije, ali otom potom...)
Uz dosta pritisaka, kako lokalno-farmaceutskih, lokalno-politickih, ono u cemu se uspjelo je da mnogi, ali mnogi pocnu da dijele iskustva i izlaze iz svoja 4 zida pridruzujuci se udruzenju Kanabih, da bi vladajuce strukture prepoznale benefite koristenja biljke na 1001 nacin.
Sasa Magazinovic je 2020 godine prvi parlamentarni treger, koji je prepoznao pokret i udruzenje, te i sam se potpisom pridruzio udruzenju, drzao javne tribine u Skenderiji, na TVu, na emisijama itd...
Od momenta prikljucivanja Sase Magazinovica do 2022 godine, 180.000 hiljada potpisa, sto rucno sto digitalnih je uletilo u udruzenje :)
Mislim da je kljuc legalizacije, sto se tice BiH u potpisima.
20000-30000 potpisa pa onima na vlasti baciti pod nos i kazati im u brk - ovo su vam glasovi na izborima, ako do tada legalizujete
Kao sto rekoh, "nabralo" se itekako!
Kao sto sam i sam clan udruzenja, i kako sam vidio tu filtraciju licno, upravo su takvi i dolazili. Sjecam se Sasinog sastanka jednog gdje nas je dosta prisustvovalo i gdje je i sam rekao da udruzenje ne smije biti ogledalo stonera, hahara, hasisara niti da dobije stigmu "narkomanije" (Boze me oprosti) ili procentualno da preovladavaju takvi uopste. Naravno ti ne mozes nikome zabraniti da dodje i da stavi svoj stembilj podrske, ali itekako mozes isfiltrirati!
Dolazili su: sudije, advokati, sudski policajci, granicni policajci, inspektori, hirurzi, pedijatri, logopedi, ortopedi... muzicari, inzinjeri od arhitekture, masinstva, gradjevine do IT sektora, dolazili su sportisti climberi iz udruzenja "Adnan Catic".... do naravno bolesnika sa bogatim biografijama, do teskih bolesnika... itd.
Jedna od formi je sadrzala i "Cime se bavite?" sekciju, tako da sada brainstormam koliko se mogu sjetiti...
Pravna zastupljenost je na nivou bila, transparentno uvijek, bez ikakvih igranki "iza paravana". Pravnik, notar, prijedlog i sugestija plana razrade, prijedlog dispenzera, prijedlog medicinskih kartica, kartona pacijenta, prijedlog budzeta - pa onda dalje - smanjenje dilerskih aktivnosti, sigurnost samog produkta, sugestije za kontrolisan uzgoj... ma mogao bih nabrajati tri dana i tri noci.... jedan od prijedloga je bio CAK i poseban bolnicki odjel u jednoj od lokalnih drzavnih bolnica u BiH, za lijecenje konkretno kanabisom.
Sposobni su tu i vise nego involvirani, iznenadili bi se svi! Materijalna dobit je tu svakako bez upitnika, jer NEKO bi tu MORAO da zaradi, ali ta zarada bi cirkulisala na takav nacin da bi potpomagala tenderski odabrane privrednike koji i radili ovo maloprije sto sam naveo - kontrolisan uzgoj.
Legalizacija je trenutno, tako da se izrazim, zakljucan level, Achievement Locked, kao u igrici, tek to treba otkljucati.
Ono sto je tu nama na pragu u BiH je dekriminalizacija, doslovno je citav plan spreman.
Medjutim i nazalost, trenutno sada sto se dogadja je, da kancer monarhistickog vladanja od rata ka na ovamo je ostavio ciste i tumore u vidu preuzimanja i zauzimanja mogucih pokretackih snaga - ovdje konkretno mislim na apoteke koje bi sluzile kao strogo regulisan dispanzer, gdje bi pored hemije mogao da kupis i prirodu. Tumori i ciste - citaj stranke. Cisti se to sve lagano, ali dosta usporenim tempom.
11.09.2023 Agencija za lijekove je dala zeleno svjetlo sto se tice kanabisa u medicinske svrhe. Vijece ministara ako ustupi preko 50% potpisa, u BiH se moze ocekivati itekakav boom.
P.S. Disclaimer: Ne reklamiram niti jedno udruzenje, politicku partiju niti stranku. Spomenuti cinioci odredjenih funkcija, kao i fizicka lica navedena u tekstu su konkretno vezani za temu svojom borbom i smatram da ih je bitno spomenuti kao protagoniste u subjektivnim koracima ka dekriminalizaciji i krajnjem koraku, legalizaciji kanabisa.
Malo mi je nejasno zasto se niko nije obratio iz udruzenja ovom forumu, da se makar u kontekst svega ubace price iz teme o ulju - naravno uz dogovor, posto je ipak forum privatan faktor kao i sve na njemu i u njemu.
Ukljucujuci one sto su probali, pa one sto se stalno grebu, vikendase, svakodnevne korisnike do profi duvaca i growera nabere se tu bar cetvrtina populacije :)
Volio bih viditi ove doktore, inzenjere, muzicare, "drotove".., sa kojima sam vrtio dzokove u djir kako se potpisuju (bacaju saru) na listu za legalizaciju.
Vjerujem da bi se vecina njih potpisala da im licno poturim spisak, za razliku da im to zatrazi neko sa strane, nepoznat.
Nije to problem. Problem je u pokretanju svega toga jer trazi sposobne organizatore. Ozbiljnu grupu ljudi koja bi morala posvetiti mnogo vremena i truda za realizaciju takve inicijative.
Misljenja sam da bi se organizatori najbolje motivisali kroz materijalnu dobit nakon potencijalne legalizacije. Imaju tu privilegiju da otvaraju prodavnice, nesto slicno kofi sopovima ili nargila barovima.