Lekovite biljke u alkoholnim picima

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

doSnova

Aktivan Član
12.12.2007
93
14
0
33
www.ajmo-malo.co.nr
Dakle,

zanima me koje su to boljke koje imaju lekovita svojstva po organizam i mogu da se stavljaju u alkoholna pica (pre svega mislim na rakiju), ja znam za neke, zamolio bih ko zna neke biljke sa pozeljnim svojstvima da ih navede.

(zamolio bih takodje da istaknete ukoliko te biljke imaju neka psihoaktivna svojstva)

ja cu navesti neke koje znam da se upotrebljavaju bas u ove svrhe:



Kleka (rakija klekovacha)
12032003085522-1.jpg


Lekovitost kleke je odavno poznata, a njena svojstva se koriste protiv zastoja mokraće, za denzifekciju mokraćnih organa, poboljšanje varenja, iskašljavanje, protiv bolesti želuca, bubrega... Plodovi kleke beru se od druge polovine leta i početkom jeseni, što zavisi od nadmorske visine na kojoj se nalazi.

Lekovitost

Lekovitost kleke je odavno poznata, a njena svojstva se koriste protiv zastoja mokraće, za denzifekciju mokraćnih organa, poboljšanje varenja, iskašljavanje, regulisanje menstruacije, protiv bolesti želuca, bubrega, bešike, bronhijalnog katara, astme, gihta, išijasa, reumatizma, šećerne bolesti, tuberkuloze, glavobolje, zadaha iz usta, gorušice, za čišćenje krvi i dr.




Lincura (rakija lincura)

250px-Gentiana_lutea_090705.jpg


Ova biljka je od davnina poznata kao odličan lek protiv oboljenja želuca, jetre i žuči, a rakija sa lincurom koristi se kao oblog. Lincura je višegodišnja zeljasta biljka, čija stabljika naraste i do jednog metra. Ima veliko lišće plavozelene boje, koje je u donjem delu stabljike široko, jajasto, dužine do 30 i širine 1,5 cm. Cveta u julu i avgustu mesecu, a cvetovi joj se sastoje od pet-šest zlatnožutih, veoma lepih kruničnih listova. Koren lincure veoma je razvijen, dugačak do jednog metra, debeo i sočan, i najlekovitiji je deo biljke. Sadrži glikozidne gorke materije, malo alkaloida gentianina, tanine, pektine, šećere, masno ulje i boju gentizin koja sprečava razvoj mikroorganizama.

Lincura kao lek
Lincura pripremljena kao čaj koristi se za poboljšanje varenja, podsticanje funkcije želuca, jetre i žuči, kao i u slučaju slabog apetita. U planinskim krajevima odavno je poznata kao lek protiv oboljenja stomaka i groznice. Koren lincure pomešan sa rakijom upotrebljava se kao oblog u slučaju upale vena.





Pelin (pelinkovac)

artemisia_absinthium.jpg


Opis biljke:
pelin je trajna biljka s razgranjenom stabljikom, polugrmastog oblika, visine do 1 metra. Stabljika je okrugla s perasto razdeljenim listovima. Cvate u grozdu sitnim sunovratim glavicama. Cvetovi se sastoje od caške s uskim lapovima, bledožutog, levkastog, na krajevima petodelnog rascepljenog vencica, 5 prašnika i nadraslim pesticem.. Nema coveka koji ne zna za pelen. Mnogi biljku i ne poznaju
u prirodi, ali svi odreda znaju za pelen simbol gorcine i cemernosti.
Malo je biljaka koje su tako duboko vezane za naš narod,
vekovima mucen, gonjen, ponižavan, koji je znao samo za
gorcinu života. I dok je u nas pelen simbol jada, cemera, dotle su nekada Rimljani na Kapitolu, pre i iznad svih priznanja i pocasti, pobednika najbolje pobednike napijali napitkom od pelena, ubedeni da je to najveca nagrada za pobednika, jer im se po tadašnjem shvatanju, obezbeduje dobro i vecno zdravlje, najvece zemaljsko bogastvo. U ostalom i latinski naziv pelena ima simbolicno znacenje tj. ime biljke treba da deluje psihosugestivno na coveka, da veruje da ce biti zdrav i cio. Anticki naziv potice od grecke reci (Artemisia) lekovite.

Stanište:
kao divlja raste na osuncanim neobraslim zemljištima, a zbog svoje lekovitosti sadi se u vrtovima.
Lekoviti deo biljke: za lek sabiru se listovi pre cvatnje i cela biljka za vreme cvatnje.

Lekovito delovanje:
pelin je vrlo gorkog ukusa. Izvanredno je sredstvo za cišcenje krvi i jacanje želuca. Upotrebljava se u lecenju loše probave, nadimanja, slabog teka, podrigavanja, žgaravice, glista, bolesti jetre, slezene, bubrega, žutice, groznice, grušanja krvi, mokracnog mehura, vodene bolesti i osipa. Osim toga, mnogo-siruka lekovita svojstva pelina povoljno uticu na celokupni organizam . Tako nestaju teške smetnje , debljine, šecerne bolesti, u duševnim smetnjama koje, više ili manje, imaju dublji uzrok u neredovnom radu probavnih organa, smetnjama u
radu jetre, žuci, slezene i ženskih polnih organa.
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
takoder se mogu napraviti likeri koji mogu posluziti kao aperitivi ili ljekovit napitak.

priprema je vrlo jednostavna: rakija + kila šecera + biljka po izboru.

U rakiju se sipa kila šecera i ubaci biljka po izboru. ostavi se na prozoru, na osuncajnoj strani da stoji 3 -4 tjedna po zelji, uz svakodnevno mjesanje. nakon sto prode odredeno vrijeme, sve skupa se procijedi i preseli u staklene boce i u mrak. ako je liker previse jak, moze se razrijediti sa destiliranom vodom.
na taj nacin mozete napravitilikere od višnja, šipka, kadulje, drenjina, trnjina, limuna, oraha itd.. po zelji... svi znate za višnjevače, medovače, e pa ovo je nacin na koji mozetete sami napraviti napitak po vasoj zelji...
 

doSnova

Aktivan Član
12.12.2007
93
14
0
33
www.ajmo-malo.co.nr
znam za likere te, mama je pravila od oraha i od visnje, ne zna se koji je bolji :)

ali ja sam ipak vise mislio na neke lekovite napitke, mislim konkretno lekovite, da se zna za sta je dobro i to :)

ako neko ima recept za neku travaricu nek napise, ocu da pravim :) :)


pa naravno da vise vole likere i tako to, nisu one kao mi da deremo samo pivo i rakiju :)
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
paaa.. ja derem pretezno po pivi ali i liker prije rucka savrseno legne. a rakija da me trgne kada mi fali malo topline :))) samo ne se napijat od toga... brrrr grrrr grozota :)

znam da nisi mislio konkretno na likere ali tvoj post me asocirao na to pa rekoh da podjelima sa vama :))
bacim oko na neke recepte pa objavim zanimljivije :)
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
Zar pelin nije kancorgen? Zabranjena je upotreba pelina i njegovih metabolita u EU, kolko ja znam. Ne vjerujem u ta holistička lijekovita svojstva, al samo za one biljke koje kao što su spomenute da imaju niz djelovanja a vegeterijanac sam. Npr. znam da plodovi Sienne ili kako već imaju purgativno djelovanje ( čaj bekunis) odere ti crijeva ...pročisti te...
 
26.03.2009
10
0
0
38
U mom području (Slavonija) najljekovitom rakijom od pamtivjeka se smatra rakija komovica.
Ta se rakija proizvodi od dropa odnosno koma koji je zaostao nakon prerade grožđa u vino, u tom grožđanom komu nalaze se sjemenke, bobice i kožica na površini. Komovica se također smatra osnovnom rakijom za proizvodnju travarica, znači u nju možete dodati med, te razne ljekovite biljke. Nakon dobivanja grožđanog koma nastupa vrenje ili fermentacija na temperaturama od 25- 30 stupnjeva celzija, nakon toga destilacija te skladištenje. Ljekovitost ove rakije je u tome da ublaži bol, ili kako bi naši stari rekli izvuče bol iz određenog dijela tijela. Najčešće od nje se rade oblozi za vanjsku primjenu kod recimo bolova u koljenima, zglobovima...

Ovo za pelin, ne znam, niti ja ne vjerujem previše u kancerogenost ljekovitih biljaka. mogli bi tako gledati gotovo na svaku biljku; kancerogenost u biljaka dolazi zbog prevelike količine određenih sastojaka, najčešće su to nitrati. Tako imate i u brokuli koja je previše zelena (tamnozelena boja) tu su se naselili opasni nitrati, tako je mene prof iz hranidbe bilja učio, tako da pazite da ne kupujete tamno zeleno povrće. Ja za pelin znam da je oduvijek bio ljekovit, možda do kancerogenosti dolazi samo pri prevelikoj upotrebi... ali treba znati da do kancerogenosti dolazi i zbog loših ekoloških uvjeta, a danas je zrak toliko zagađen tako da vjerojatno i u tome ima nešto...