Lex Cannabis

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Lex Cannabis prolazi u saboru

  • Da

    Votes: 92 56,4%
  • Ne

    Votes: 71 43,6%

  • Total voters
    163

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Lex cannabis
Ovo je vaš konkretan prijedlog i smatrate da bi ovaj zakon imao kružni utjecaj, pozitivan na više grana?

Holy
: Da, Lex cannabis podrazumijeva legalizaciju i liberalizaciju konoplje, i to svih sorti. U ovom trenutku nam je liberalizirano korištenje onih sorti industrijske konoplje koji imaju udio THC-a do 0,2%. No, sve su to podvrste iste biljke koji se mogu križati. Konoplja koja se sadila u Hrvatskoj prije nego je zabranjena, imala je udio THC-a 8 do 9%, a nije se koristila za rekreativne svrhe nego u izradi tekstila, užadi i izolacijskih materijala. Industrijska konoplja je vrlo potentna industrijska biljka i zato je u ključnom interesu da Hrvatska skine tu granicu i legalizira ovu biljku jer je ona resurs za proizvodnju velikog broja proizvoda s visokom dodanom vrijednošću. Moja procjena je da donošenjem tog zakona u nekoliko godina možemo podići produktivnost resursa u području bioekonomije za sigurno više desetka posto i doći blizu prosjeka EU. Od konoplje se proizvode kvalitetni lijekovi, oni se u trgovinama plaćaju vrlo skupo. Kod njih se može stvoriti dodana vrijednost, s njenom preradom dolazite do velikih zarada. Da ne govorimo o rekreativnoj svrsi, što može povući cjelogodišnji turizam u nekim turističkim destinacijama koji mogu biti na kontinentu, razvoja znanosti i tehnologije, primjena u građevinskoj, kemijskoj, prehrambenoj industriji...

Petir: Ne možemo se složiti u cijelom konceptu. Smatram da ona ima ozbiljan potencijal, posebno u okviru zelenog plana i otvaranju radnih mjesta, ali važno je da ne budemo područje koje će izvoziti. Moramo to iskoristiti na pametan način. Proteklih pet godina susrela sam mlade poljoprivrednike, jedan od njih se upravo bavi uzgojem industrijske konoplje i njenom preradom. Sve više OPG-ova prepoznaje taj prostor kao nišu. No, ne mislim da se industrijska konoplja i indijska mogu izjednačiti. Smatram da turizam trebamo bazirati da pokušamo otvoriti što veći prostor domaćim, seljačkim proizvodima. Zato smo predvidjeli smanjenje PDV-a na svu hranu na 13% i određene mjere koje će ići u korist turističkog sektora ako će nuditi samo hrvatsku hranu.

Vi ste protiv legalizacije marihuane?

Petir
: Naravno da sam protiv. Kroz mnoga znanstvena istraživanja dokazana je štetnost na psihofizičko zdravlje. Mislim da to ne treba biti tema niti to treba stavljati u fokus.

Holy: Tu postoji temeljno nerazumijevanje. Konoplja je jedna vrsta, ona ima nekoliko podvrsta koje se mogu križati, Industrijske konoplje suprotno uvjerenju velikog broja ljudi imaju daleko veći udio THC-a od ove dopuštene granice do 0,2%. Te sorte su uglavnom prehrambene i od njih se ne može proizvoditi tekstil, užad, karoserije, to je potpuno besmisleno. Nitko od naših baka koje su je uzgajale, nakon namakanja, išle smotati i pušiti, a ta je vrsta imala do 8% THC-a. To su obične gluposti. Kad govorimo o znanstvenim istraživanjima, svake godine posebna komisija koja se bavi razmatranjem psihoaktivnih tvari je navodno za 2020. u svojem izvješću napisala da savjetuje da makne marihuana s liste droga jer u istraživanja pokazala medicinske benefite. Od nje nitko nikada nigdje nije umro od predoziranja. Svakodnevno imamo stravične posljedice konzumacije alkohola, ali to nikoga ne brine. Nitko ne zagovara prohibiciju alkohola, a posljedice su daleko gore od konzumacije marihuane. Tu govorim o običnom licemjerju.

Petir: Samo bih rekla da mi je žao da Restart koalicija jedino u programu ima jest legalizacija marihuane pa da svi zamotaju joint i opuste. To nije rješenje niti dobra poruka. Moramo biti odgovorni. Iznijeli ste neke podatke koji nisu provjereni. Nije dobro da se ovakvoj temi koja je kontroverzna izjašnjavate ne iznoseći točne činjenice. Ne vjerujem da WHO ima namjeru skinuti marihuanu s popisa droga.

Holy: Istraživanja koja su provodili kanadski znanstvenici pokazali su da CBD iz konoplje vrlo pozitivno utječe na suzbijanje Covida-19, da može čak biti lijek protiv koronavirusa. Istraživanja su pokazala kad govorimo o psihoaktivnosti, ona deset puta manje ima ovisnički potencijal od nikotina i alkohola koji su legalni. Ima čak niži ovisnički potencijal od šećera. A imate cijeli niz opasnih biljaka poput velebilja, Belladone, bunike... Bunika je omiljena supstanca vaših kolega iz HDZ-a, oni organiziraju seanse sa šamanskim transovima pod bunikom, jedan čovjek na seansi koju je organizirao HDZ-ovac Luka Hodak, umro je. Buniku možete bez problema brati u Hrvatskoj, raste nesmetano, psihoaktivna je, a nitko u tome ne vidi problem.

Petir: Žao mi je što ovu temu dovodite do apsurda. Jedno je govoriti o upotrebi u medicinske svrhe u strogo kontroliranim uvjetima, a drugo je ovo što vi govorite o legalizaciji i na temelju toga razvijati turizam. Ne može se sve svoditi pod isti nazivnik.

Holy: Svakodnevno uživanje marihuane može dovesti do psihičke ovisnosti, ali fizičke ovisnosti nema.


Izbori su,izbori su, i ludi su dani,
Pa se nadje ,pa se nadje i zena pijani :banana_rasta:
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Ništa se glasovanjem neće promijeniti jer uvijek narod izglasa ono što želi (barem oni koji izađu na izbore, a to je manje od 50% naroda). Lopovi biraju lopove (svi bi promjene ali da se one odnose na sve osim njih) jer bi većina isto radila da dođe na bilo kakvu poziciju moći. Dok se taj sklop ne promijeni, ništa se drugo promijeniti ne može, ili prosto rečeno, propadosmo. Jedino ako korona stanji biračko tijelo mainstreama, možda postane moguće da se nešto makne sa mrtve točke.
 
Poslednja izmena:

caspe

Aktivan Član
23.01.2012
558
6.794
233
34
ja mislim u hrvatskoj tko god ima 6-7 biljaka nema se cega bojat... zatvori su puni
pogotovo dalmacija, bez problema kila po biljci u outu. ko bi se uopce zajebava sa 100 komada ako nije legalno :crazyd:
 
  • Haha
Reactions: Badi

BrokulaBranko

Banned
Banovan
02.10.2018
261
764
93
39
A ha care ,nekidan u novinama kako su lika copili s jedom biljkom u stanu, prije toga, nekidan dedu 68g zbog 4 komada.

Mislim sve dole Dubrovacka zupanija..

koji je njima k.. nije mi jasno..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

ledeni6

Aktivan Član
06.02.2018
386
1.315
143
Kad nabrajas ,citam u novinama jucer u Bjelovaru pao lik sa 112 biljaka u dvoristu kuce posadio lik,navidno ga susjeda prijavila jer joj se sirio "miris " iz dvorista.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Mislim kazneno te prijave sucu.Ovdje u mojij zupaniji to sa jednom ili recimo dve,tri biljke rjesavaju novcanom kaznom.Al mislim da ti stoji da si kazneno prijavljen.Dok to sto ti kazes sa 10.g. od dilera je prekrsajna kazna i nigdje nis ne pise.Jebaj ga,cim imas biljku je proizvodnja pa makar i za osobnu upotrebu.Sto zakon ne pozna,proizvodnja je proizvodnja!