Linux Distribucije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
02.11.2014
34
31
18
Koju distribuciju koristite i po cemu je ona najbolja za vas ?
Znam da veoma malo ljudi koristi linux distroe a na forumu nisam naisao ni na jednu slicnu temu.
Ja licno koristim Cinnamon 17.1 zbog php programiranja jer mi je nekako lakse i BackBox 4.4 zbog raznih pentestinga od kog padne i neka lepa cifra. Tu je i windows 7 samo zbog photoshopa jer pokusavam da udjem u web design vode .
Nadam se da ima nekog . Pozdrav i budite mi dobri ;)
 
05.12.2015
8
4
3
27
Za developanje na laptopu arch linux i to ga slozim full lightweight, bez nepotrebnih stvari koje bi mi ometale pozornost (a i nema bloatwarea,jej) sto mi uvelike povecava efektivnost kod rada:D
Ali kanta s win10 je uvijek tu jer bez igra ne ide, a s wine-om nije to to :D
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
svaka cast za arch pokusavao sam ga par puta instalirat ali nisam toliko strucan sa linux-om da ga odradim kako treba.trenutno sam na debianu (web i ftp server drzim) a windows kako kazes cisto za igrice :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dexor and Creeper

Pimplarius

Aktivan Član
02.08.2009
226
705
93
Ja sam prije dosta koristija linux, al otkad mi prigorija disk samo koristim windowse ali isključivo zbog igara.
Prije sam dosta distribucija koristija.
Najbolja slackware ali i najteža, inače mandriva mi je uvik bila draga, fedora je isto ok!
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Probao ubuntu, suse, ubuntu mate, centos, backtrack eee da stari red hat dok je jos bio free :)

Medjutim windows je uvjek na glavnom desktopu. A na laptop cu stavit da probam Lubuntu ili mozda novi opensuse kazu da se popravio. Linux interesatno drzim da pustam filmove i slicne stvari jer tu je sada dosao vagrant/virtualbox i slicni pa je sad sve moguce radit iz windowsa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dexor

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Evo teme za mene. Ne bih otvarao novu jer nekako mi ova najbliza mojem problemu.
(nemojte me zezat sto sam digao temu iz naftalina):whato::

Ovako... Dobih prije neki dan acerov chromebook na poklon. Na njemu instaliran Kali linuks i prvi put se susrecem sa linuksom uopsteno govoreci. Pohvatao sam ja neke stvari,ali kontam pretesko je to za mene. (mislim linuks)

Prvo sto mi palo na pamet je to da nabacim neki win medjutim, ubrzo sam guglanjem skontao da to nece ici bas tako lako, jerbo ovo cudo nema bios... (al brate iznenadio sam se kako je brz kad je surf u pitanju. Ustvari sve zivo otvara u trenutku al vjerovatno zato sto je u njemu SSD)

Kako sam ja provalio,on je dosao tako sa tim Kalijem i sad jedino mogu da puknem neki drugi distro jel da? Posto je ovaj Kali ruzan da bog sacuva, ja bi to volio uklonit pa neki ljepsi distro da bubnem. Prijedlozi svake vrste od strane linuksasa dobrodosli jer nist ne znam oko linuksa.

Ili savjeti sta mogu ja sa tim notebookom korisno uraditi.

:spliff:
EDIT
Saznah danas da je Kali ustvari OS za testiranje sigurnosti mreza... Meh...
Sta ce mi to... :puuuh::
 
Poslednja izmena:

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Znaci ima mogucnosti za win? Hvala na odg, meni rekose da nece ici ali ako je mnogo patnje oko toga,dignucu ruke,nek stoji kako jest.
Nije mi o glavu sto bi rekli.
:)
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Kako ne, samo googlay: torente sa win UEFI boot, provjeri na netu jel ti cpu u aceru 64bit, pa skini tu verziju koja je 64bit (x64), prebaci na usb i bootaj preko UEFI boot mangera(vec neka F1 tipka na tastaturi) Imas sve na netu, samo upisi: "how to i model chrombooka win install"
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dexor and sale82ful

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
E vidis,sad gledam nije los mint. Ono lijep za oko.
Tako nesto bih instalirao. Mozda bi trebao ostavit linuks da se oprobam.
Da naucim stogod novo. Win imam na desku tako da... Kakva je danas podrska za programe na linuksu? Tipa google earth i tako te standardne koje se koriste na windozi?

Mozda su pitanja noobovska,al sta mogu...:(
 
25.10.2016
50
49
18
53
Evo teme za mene. Ne bih otvarao novu jer nekako mi ova najbliza mojem problemu.
(nemojte me zezat sto sam digao temu iz naftalina):whato::

Ovako... Dobih prije neki dan acerov chromebook na poklon. Na njemu instaliran Kali linuks i prvi put se susrecem sa linuksom uopsteno govoreci. Pohvatao sam ja neke stvari,ali kontam pretesko je to za mene. (mislim linuks)

Prvo sto mi palo na pamet je to da nabacim neki win medjutim, ubrzo sam guglanjem skontao da to nece ici bas tako lako, jerbo ovo cudo nema bios... (al brate iznenadio sam se kako je brz kad je surf u pitanju. Ustvari sve zivo otvara u trenutku al vjerovatno zato sto je u njemu SSD)

Kako sam ja provalio,on je dosao tako sa tim Kalijem i sad jedino mogu da puknem neki drugi distro jel da? Posto je ovaj Kali ruzan da bog sacuva, ja bi to volio uklonit pa neki ljepsi distro da bubnem. Prijedlozi svake vrste od strane linuksasa dobrodosli jer nist ne znam oko linuksa.
========================================================================================
....pročitavši tvoj post, moram ti napomenuti nekoliko stvari: - svaki OS ima BIOS, samo je pitanje da li ga ti prepoznaješ ili ne....to je ono prvo što vidiš kad upališ komp, u njemu su bazična podešavanja hardvera i softvera i bez njega komp. ne bi mogao raditi.... - ako nisi naviknut na Linuxe, slobodno deinstaliraj Kali Linux, i probaj sa manje kompliciranom verzijom Linuxa, npr. Fedora ili Ubuntu....Linuxi su sami po sebi puno kompliciraniji (u nekim stvarima i mnogo moćniji od Windowsa), tako da prvo isprobaj neku od predloženih Linux distribucija, u protivnom nemoj niti pokušavati eksperimentirati sa Kali Linuxom, tek nakon nekoliko godina iskustva u Linux okruženju, kada shvatiš kako i na koji način funkcioniraju (posve drukčije od Windowsa), onda eventualno možeš probati nešto sa Kali Linuxom....i mnogi napredni korisnici Linuxa se teško snalaze s njime, jer je izuzetno moćan i treba ti puno predznanja da bi se služio njime, a njegove mogućnosti su zaista fascinantne...u osnovi je to sklop hakerskih aplikacija, i ako imaš dovoljno znanja, moguće je učiniti gotovo nemoguće stvari...i zato ti dobronamjerno i iz vlastitog iskustva sugeriram da ako želiš naučiti koristiti Linuxe, probaj sa ove dvije distribucije koje sam ti naveo, premda Linuxa ima barem 100-inu verzija....tek nakon nekoliko godina, kada ih svladaš, možeš se upustiti u Kali Linux experimentiranje...i još tada ćeš znati tek 20-30% njegovih stvarnih mogućnosti, ako te zanima hakiranje Wi/Fi veza, hakiranje Androida ili drugih kompova, u osnovi hakiranje bilo čega...Utipkaj u neku tražilicu turorial za korištenje Kali Linuxa, pa ćeš vidjeti koliko je zahtjevan...moja preporuka bi bila Ubuntu, jer je na neki način donekle sličan Windowsima....sretno!!!!
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
samo Fedora za desk okruzenje.. sto se tice servera.. CentOS :)
sale82ful napravi bootabilan usb stick, baci na njega ubuntu (laksi je za windows pocetnike)
I ne vjerujem da nemas biosa.. vjerovatno ga ne znas pokrenuti..
SSD je majka, da, ali linux je INACE VEOMA BRZ, pogotovo za surfanje.. o sigurnosti da ne pricam..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Kasnite momci. :)

Za ova 4 i jace mjeseca od onog mog posta, savladao sam mnooogo. Jos toliko imam da ucim.


Nekoliko dana citanja, i od tad je na masini Mint sa kojim sam izuzetno zadovoljan i sa kojim se sluzim i danas. Podrska odlicna.
Fluidnost rada, (SSD pomaze mnogo, ali i linuks kao takav bi radio i na HDD-u dobro) nema rusenja sistema, ne treba mi antivirus (doduse nisam ni winu imao nista osim onog defendera jer se ponasam odgovorno kad je surf u pitanju)
Ne moram misliti o defregmentaciji, apdejtuje se u radu, bez restarta, o drajverima i bilo kakvim dodatnim zezanjima po samoj instalaciji nisam morao dodatno da se patim. Programa ima ko na winu, a i tu je WINE za eventualije.

Ima toga pozitivnog jos, ali ne da mi se tipkat sad.

Uglavnom, nema nazad. Nikad vise na windows. Linuks bogotac.
(laksi je za windows pocetnike)
Btw, sta je ono windows? Jel to neki kao fol OS? :p

:spliff:
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Mint je dobar distro za uređaje bez previše rama, šljaka na 800mb dobro sa 5-10 otvorenih browser tabova..
Inače kada radim ljudima formatiranje sistema, predložim im Ubuntu, usput većina ne igra igrice a neće da plate windows licencu (koriste pc samo za surfanje), tako da im je to najbolja solucija pored cracked windowsa koji je bušan i bez apdejtsa.. tako da kome god sam linux ubuntu složio na komp, više mi nisu javili nikakve probleme (a znali su me driblati zbog virusa i slično), vrlo brzo su naučili basics, i uz sve to Ubuntu gui (grafika, izgled) je veoma moderan, i pruža gomilu besplatnih aplikacija, većinu početnika pridsjeća čitavo sučelje na mac-a, pa tako da 95% ih ostane na linuxu, isto iz razloga što imaju domaći jezici, i veoma aktuelno se apdejtuje..

 
  • Sviđa mi se
Reactions: malimarko