Linux Distribucije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Ja se ljetos zezao, i nabacim mint 19. (imao 18. prije nje nekih godinu dana) dobro sljakalo do jucer... Patio me par dana nesto oko repoa za apdejtovanje paketa. Jedva danas nabodoh rjesenje. Pola sata se nadogradjivao.
Malo falilo da puknem reinstalaciju, ili da dignem ubuntu... :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 420Florist
25.10.2016
50
49
18
53
Linux Mint je vizualno najviše sličan Windowsima, pa je nekome tko je odlučio preći sa Windowsa na Linux, to najbezbolniji način...Ubuntu je, dosta drukčiji, najraširenija Linux distribucija, relativno brzo se svladaju osnove, i radi prilično dobro, s vremenom, svladaš mnogo mogućnosti koje Ubuntu pruža, ali tek kad svladaš korištenje "terminala" možeš smatrati da se znaš služiti Linuxima...
Moja sugestija nekome tko se želi baviti Linuxima je Q4 Linux...odličan je....
 
Poslednja izmena od urednika:
25.10.2016
50
49
18
53
zaboravio sam nadodati u postu #25 da ako netko želi siguran, anomiman i privatan Linux OS, (a vjerujem da većina želi upravo to!), tada je idealno rješenje Tails Linux (relativno jednostavan za korištenje!)...skinite ga samo sa originalne stranice: https://tails.boum.org/install/win/index.en.html, provjerite certifikat i digitalne potpise da budete sigurni da je originalna distribucija, jer se na netu mogu naći i krivotvorene (sa isto takvim namjerama!)...imate mogućnost skinuti .iso datoteku i kopirati je na dvd, a to znači da svaki puta, kad poželite možete boot-ati Tails sa dvd-a (bitna stvar)....prilično ste sigurni i potpuno anonimni. dokaz tome je da taj model koristi i Snowden...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazerica

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Moram uhvatiti Prater-a da vidim kakva je mogucnost da instaliram neku drugu distru na eksterni hard.
Dakle, ne da dižem live, nego instalacija, s tim, da kad taj hard nije na kompu, mogu dizat drugu distru po potrebi... Vjerovatno moram da odredim dio memorije kao partciju ili tako nesto, sto mi ne bi bio problem. To bi mi bas trebalo za glavu.
 
25.10.2016
50
49
18
53
skromno mišljenje je da upravo to trebaš napraviti...bootabilnu sistemsku particiju formatiranu u Linux formatu, i odrediš veličinu, ovisno o veličini distrubucije koju namjeravaš instalirati [naknadno možeš odrediti veličinu swapa]....ne bi trebalo biti problema.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful
25.10.2016
50
49
18
53
Inace za one koji ne znaju preko windows store mozete instalirat ubuntu da radi kao "app" na windows 10. Šema je odlicno odradjena nema dual boot-a niti prebacivanja sa sistema i za par minuta imate linux na windows-u.
Imalo bi smisla kada Microsoftova telemetrija ne bi obuhvaćala i taj segment. Misliš da je slučajno u WinStore?
Ako želiš koristiti Linux i njegove prednosti u odnosu na Windowse, onda sve skidaj sa Linuxovih servera, a ne sa Microsoftovih!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ledeni6

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Ne bih da se pravim pametan ali zato se i zove windows subsystem for linux :)

Treba mu par minuta da se instalira. Par sekundi da se pokrene i mozes da se zezas u bash shellu i ne samo zezas za developere moze biti interesatno. Naravno ima ogranicenja ipak je opet da napomenem subsystem znaci da nema linux kernela. Meni znaci na primjer mogu ruby on rails app da pokrenem u ovom linuxu koji inace pravi probleme na windowsu a sa druge strane mogu da radim sa adobe xd aplikacijom u windowsu koja nema alternativu u linuxu. A mogu i da roknem nekoliko hiljada eura za sve to na mac-u :)
 
Poslednja izmena:
25.10.2016
50
49
18
53
sve je to ok, divno & krasno...ja ti samo napominjem da sve što je vezano uz Micro$$oft je osmišljeno da bude nadzirano, kontrolirano i analizirano...baš sve....svaku tipku koju takneš, svaki tekst koji napišeš, svaki mail koji pročitaš, svaku web stranicu koju otvoriš, kao i sve što radiš na Windowsima...ako te to ne smeta, sasvim u redu....kod Linuxa toga nema....jer je njihova filozofija digitalne tehnologije posve drukčija...na kraju krajeva, zato i jesu besplatni i otvorenog koda....
 
25.10.2016
50
49
18
53
u pravu si, možda govorimo o dvije različite stvari, ali u osnovi se slažemo...i sam koristim windowse i apsolutno sve što je moguće vezano uz tzv. telemetriju, sam doslovno onemogućio odnosno blokirao u firewallu....problem je u tome, što je nemoguće isključiti baš sve, jer je dosta stvari [koje znaju jedino u micro$$oftu] skriveno u samom shellu windowsa....da, ne samo Google Chrome (nemoj ga uopće koristiti), nego sam Google...znaš li da je na gotovo 70% web stranica koje otvoriš, istovremeno i neka vrsta konekcije sa Googleom ili nekom njegovom subdomenom, a ima ih barem 50-ak...o FB, da uopće ne govorim...on je alat NSA, CIA-e i sličnih...definitivno....
vjerujem da shvaćaš o čemu pišem....
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
skromno mišljenje je da upravo to trebaš napraviti...bootabilnu sistemsku particiju formatiranu u Linux formatu, i odrediš veličinu, ovisno o veličini distrubucije koju namjeravaš instalirati [naknadno možeš odrediti veličinu swapa]....ne bi trebalo biti problema.
Jos ako ti ne bi bilo tesko, da mi kazes, taj externi hard je u fat32, i kad odredim particiju za linux, ostatak diska bi mi trebao da ostane u fat32, s tim da imam neke pdatke na njemu, jel bi to predstavljalo problem? I kolike su sanse da pogubim te podatke sa njega?
Jer, nisam u mogucnosti da napravim bekap tih podataka.
 
25.10.2016
50
49
18
53
Jos ako ti ne bi bilo tesko, da mi kazes, taj externi hard je u fat32, i kad odredim particiju za linux, ostatak diska bi mi trebao da ostane u fat32, s tim da imam neke pdatke na njemu, jel bi to predstavljalo problem? I kolike su sanse da pogubim te podatke sa njega?
Jer, nisam u mogucnosti da napravim bekap tih podataka.
....ok, nema problema...ali, zašto ne možeš napraviti backup? to ti je izuzetno važna stvar, jer uvijek je dobro imati backup kopiju, postojećeg HDD kojeg koristiš, jer nikada ne znaš kada možeš naići na problem, pa ti HDD može kompletno "krepati", a time gubiš sve podatke...a kad ti se to dogodi, vjeruj mi, nije ugodno....imaš opcije online backupa, ali on uglavnom radi kopije dokumenata, fotografija i slično, a ne i sistemski backup....za sistemski backup imaš gomilu aplikacija, neke su besplatne i sasvim dobro funkcioniraju, pa ako odlučiš to napraviti, javi, pa ću ti preporučiti neke opcije koje ja koristim u tu svrhu, nisu niti komplicirane, niti zahtijevaju neko posebno znanje, a stvarno mogu biti korisne. moja sugestija je da to svakako napraviš, pa ako odlučiš, slobodno se javi (u tom slučaju, možemo i na privatni mail!)
Ako ti je HDD u fat32 formatu, znači da je prilično star, i samim time pitanje kolika mu je veličina... ako je manje od 100 GB, onda je diskutabilno koliko particija imaš, i koliko ih još možeš napraviti, ako želiš instalirati neku Linux distribuciju...ali, recimo da bi 100 GB bilo dovoljno....u tom slučaju može ti poslužiti program MiniTool Partition Wizard 10 (skini ga s neta i instaliraj)...on ti omogućava da napraviš jednu ili više particija, da neke izbrišeš, da neke manje spojiš u jednu, ili jednu podijeliš na nekoliko manjih, bilo što...pritom imaš mogućnost formatiranja tih particija koje odrediš, ili ih naprosto ostaviš u fat32 formatu, a na onu particiju na koju želiš instalirati neku Linux distribuciju, u osnovi ne trebaš prije toga formatirati, jer će se prilikom instalacije samih Linuxa, ta particija formatirati u Linux format ext3/ext4....znači, ne moraš ništa mijenjati, samo pomoću tog programa odrediš koju particiju želiš za novu instalaciju Linuxa, i ostalo sve Linuxi odrade...ostale particije, ako koristiš ovaj program, ili neki sličan tome, a ima ih podosta, će ti uglavnom napraviti istu stvar na isti način...znači, ne trebaš ništa formatirati, odredi jednu koju želiš za instalaciju, i na nju instaliraj to što želiš, ostale particije bi trebale biti sačuvane, a to znači svi podaci na njima...[nažalost, uvijek može nešto krenuti loše, zato, ako možeš prije toga probaj napraviti backup tog HDD, da budeš siguran, da nećeš ostati bez podataka, i možda ne bi bilo loše da prije toga provjeriš da li je HDD ispravan, i da nema grešaka, {bad sectors}, a i to možeš napraviti putem istog programa...
nadam se da sam bio razumljiv...ako imaš nekih nedoumica, slobodno se javi [kao što sam ja nekada volio kada je meni netko pomogao, tako volim i kada danas ja mogu nekome pomoći!:)]
piece & love....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Hvala ti na iscrpnom odgovoru... Nije to star hard disk, nego, koristim ga za play station koji mora biti u fat32 da bi ga ovaj prepoznao. Inace, njegov kapacitet je 500 gb, a pored igara ima tu i stvari koje bi sacuvao.
Svjestan sam da moram praviti bekap, i znam da uvijek postoje sanse za gubitak podataka, mislio sam na varijantu, koliko je rizicno da to radim. Nije bas toliko hitno ako je prerizicno, mogu da sacekam dok se ne snadjem za dodatni hard na koji bi bacio te podatke.
Uglavnom, ono sto sam zelio da znam je to, jel moze linuks biti instaliran na tom disku, a da ostatak particije ostane u fat32

EDIT: inace, sve to bih radio sa Minta, nemam windovse...
 
25.10.2016
50
49
18
53
Hvala ti na iscrpnom odgovoru... Nije to star hard disk, nego, koristim ga za play station koji mora biti u fat32 da bi ga ovaj prepoznao. Inace, njegov kapacitet je 500 gb, a pored igara ima tu i stvari koje bi sacuvao.
Svjestan sam da moram praviti bekap, i znam da uvijek postoje sanse za gubitak podataka, mislio sam na varijantu, koliko je rizicno da to radim. Nije bas toliko hitno ako je prerizicno, mogu da sacekam dok se ne snadjem za dodatni hard na koji bi bacio te podatke.
Uglavnom, ono sto sam zelio da znam je to, jel moze linuks biti instaliran na tom disku, a da ostatak particije ostane u fat32

EDIT: inace, sve to bih radio sa Minta, nemam windovse...
======================================================================
Može, i ostatak može biti u fat32....500GB je solidna veličina, dakle, ne bi trebalo biti nikakvih problema...Nisam siguran, ali možda ima navedeni program MiniTool Partition Wizard i za Linuxe, a ako nema, onda imaš gomilu Linux programa za to, ili instaliraš program Wime, koji omogućuje da instaliraš i koristiš windows-ove programe u Linuxima....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful