Lucidno prikradanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

shtef25

Aktivan Član
06.05.2012
75
11
0
38
@majkl jedno pitanje ako si u mogućnosti molim te,da te iskoristim zanima me nešto

prvo da kažem samo površno poznam castanedu i slične autore te kako zovu nagual linije na koju me podsjećaju tvoji postovi

pitanje je sljedeće:
Dali da putu ratnika treba(ili je poželjno) uz tebe biti ratnik,ili sam krčiš sve zapreke?
Kad kažem "sam" naravno da to niko ne može činiti umjesto tebe,ali mislim da neku ruku koja bi te vodila i svojim nekim iskustvom i znanjem ti pomogla u preskakanju prepreka?

hvala unaprijed
 

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
"...slicno dvema zlatnim pticama na jednom drvetu
Ego i ja...kao dva intimna prijatelja,
borave u istom telu...
dok,prvog privlace slatko i gorko voce,
drugi mirno posmatra..."
drugi mirno posmatra ....“



 

majkl

Aktivan Član
09.07.2009
65
11
0
39
:) neozbiljnog lica ti mogu rech da je kratki odgovor da, a tochniji da i ne.
ovisi o nama. ljudi imaju tendenciju da chim neshto dobro napravie, stanu i chestitaju si na uspjehu, u tom sluchaju im treba neko ili neshto shto che ih terati da nastave dalje..
djelit put s drugima je uvijek zabavnije shto se mene tiche pogotovo kada su u pitanju ljudi koji vode zivot ispunjen do vrha. zavisi od osobe do osobe, tko ima kakve ambicije i namjere.
dva ratnika su bolja od jednog ;)
nasha osobna moch utjeche na ishod svake situacije i nije tolko bitno kakav je put, smatram da se i zivot sa samo malo vishe mochi i discipline vech drastichno razlikuje od onog obichnog.
shto se prepreka tiche, zahvalan sam za svaki izazov koji je stavljen predmene i super je kad imash ljude koji ti pomazu da se realizirash, al nisu nuzni. Od starta imamo sve shto nam treba.
 

majkl

Aktivan Član
09.07.2009
65
11
0
39
Don't be afraid, kaze, to give up the good to go for the great. rokerfeler stariji navodno taj izraz prvi unovchio...
Mudar chovjek jel, dugujemo mu tako puno... Klasichni mozak vech je slozio nekoliko uvjerljivih pricha, pa kaze
Sin tog momka, rokerfeler 2 je pak oped imo sina Davida, koji je tako vrhunski orobio svijet, dali je on bio samo lutka nekih zlochestih ljudi? zanimljivo vidit da i tu postoje neke poveznice sa Hearst korporacijom.
chiji presjedach u to vrijeme, pochetkom 20. stoljecha, je bio momak vrlo slichan rokerfeleru jr.-u, tzv. gradjanin kane, ili Hearst jr. (william randolf) tako rech, sin tate koji je masnu paru zaradio, ukravshi masovnu kolichinu zemlje shpanjolsko indijanskim potomcima iz meksika, novcem stvorenim krvlju robova, e taj sin da nekazem unuk i praunuk imo prste u svemu, chak je i s hitlerom bio neko vrijeme dobar. moglo bi se chak rechi, da bez njega farmaceutkse kompanije nebi bile monaliti koji jesu danas, da propaganda shirena od strane federalnog biroa za narkotike pochetkom stoljecha nebi bila tako glasna i mozda nebi bila tako uspjeshna (dali bi postojala?).

^ chemu ovo...

neki ljudi su toliko zatvoreni u svoju ljusku da zaista ne dozivljavaju svijet nikako drugachije nego po sebi, kroz sebe. ono sopstveno crno u ljudu, shto su prastari vrachevi nazivali moch, a ovi noviji glupost, je ono shto prosjechnom chobanu omoguchi relativnu moch. Razmishljam dali je stari rokerfeler znao da che njegov sin da krade patente koji spashavaju zivote i donose kul zemlji, imam filing da ne. Mozda ga je volio previshe, a najvjerojatnije je i sam bio u zabludama. Kad se ljudi osude da vide samo jedan dio stvarnosti, nisu u stanju prepoznati sve posljedice svojih akcija, sasma logichno jel. kad je chobanu uglavnom samo stalo dosebe, nije mu teshko da ne razmishlja o drugima, te kako che njegovi postupci djelovati na njih, bitno je samo kako che se on osjechati.
traganje je vjeshtina, i kao takva treba vjezbu. prikrasti se jednom pjesniku kroz chitanje njegove poeme, bi znachilo vidjeti vishe od samog smisla rijechi te pjesme. Vidjeti one informacije koje nisu zapisane rijechima, nego pjesnikovim osjechajem. Na neki nachin bi se to prevelo u: koliko istinito i tochno se mozemo staviti u njegovu kozu. vidjeti svijet kakvim ga je on vidio kada je pisao stvar. Nazalost taj vrhunski dar chovjechanstvu, skoro pa je izumrla vrsta. U danashnjem kapitalnom drushtvu kul je bit ego, i gledat svijet ko upregnuti konj. promjene sljede ;) mozda ih i dozivimo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Papa Romeo

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.195
258
Odlicna tema, mada mi je naslov u pocetku bio skakljiv, zbog pojma lucidno.

Da ne navodim sta mi se sve svidilo, uglavnom, bit koja se vrti, smisao iliti dubina koja se trazi ista je za sve primjere koje si navodio iz cega proizilazi da si na dobrom putu spoznaje.

Da malo zakomplikujem temu jednim primjerom.
Na samo jednom mentalnom nivou svijesti, recimo svijest trgovca, mozes da navodis beskonacan niz primjera i besmisleno je tu materiju obradjivati jer joj prepoznajes srz, a moguci broj varijabli je beskonacan i umnozava se dubljom analizom. Da pojasnim: Ako si trgovac i posvecen trgovini iz ljubavi prema istoj, onda si uspjesan i materijalno bogat trgovac. Imaces ogromno znanje o ljudima, postaces dobar psiholog-amater, ali ces zato biti Tuta Bugarin za sve ostalo.
Recimo da taj trgovac, pored ljubavi prema trgovini, posjeduje i ljubav prema zemljoradnji, onda ce funkcionisati na visem nivou svijesti, jer ce se interesovati za siri spektar djelatnosti i time ce povecavati opste znanje, dok ce se usmjereno smanjivati.

Ukoliko funkcionises na vise nivoa utoliko si inteligentniji, ali opet nemas pretpostavku zasto je nesto tako kako jeste i nemas pretpostavku kako ce to nesto izgledati u buducnost.
Ovde, naravno, ne govorim o homosapiensovim referencama i vrijednostima, jer ono sto je za nas nevidljivo, za druge je citav svemir sa svim mogucim kombinacijama u sebi.

Sve dok si vezan za memoriju i sve iz memorije uporedjujes sa trenutnim desavanjima, samo ces sporije usvajati nova saznanja. Sama srz je u sitnim stvarima. Nama i nasim trenutnim mjerilima je problem zamisliti velicinu elektrona u atomu, a pogotovu uloga koju je tako sitna cestica igrala u proslosti i ulozi koju ce igrati u buducnosti.

Za sve "Nevjerne Tome" koji sumnjaju u ovakvu filozofiju mogu reci da, ima dovoljno naucnih disciplina koje svojim primjerima potvrdjuju primjenjivost neke teorije u praksi, poput Hemije, Fizike, Matematike itd., i nije iskljuceno da ce, vec sutra neko kriknuti "eureka" i minirati kamen temeljac na kojem pocivaju postulati moderne nauke.

Zelim ti da izadjes kao pobjednik u toj borbi, u sto skorije vrijeme, ratnice!