Lucidno sanjanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Ja sam sinoc opet kontrolisao letenje. Ovaj put su me i drugi ljudi vidjeli. Do sada sam letio samo sam. Da vam objasnim kako ja letim. Nisam sto posto bio lucidan ali bilo je primjesa lucidnosti. Bio sam u jednom kaficu ma sve je islo kako treba i sve se odvijalo kako ja zelim. Onda sam krenuo kuci i odlucio da poletim.

E sad kako ja letim...to bas i nije letjenje tipa supermen itd nego vise ono hodam i polako se uzdizem i uzdizem i uzdizem sve polako uspravno bez naprezanja ili pokusavanja...mada ja mislim kad sam prvi put pokusao prije nekoliko godina da sam poletio samo pet metara...dok sam sinoc letio na 200-300 metara pravio krugove oko borova i tog kafica i svi su gledali...i opet da ponovim bas polako letim i ne znam jeli ko uspio da leti brzo kao supermen ali ja nisam...mada mi je i cool ovako :)


iskreno necu da vas lazem ali ne mogu sebe bas ubjediti u evo nocas su sanjat da letim nego to cuvam nedje u podsvjesti i razmislajm o tome i eto ponekad se desi....


srecno sanjanje...i da ja nista ne zapisujem ali ponavljam u glavi dogadjaje iz snova dosta...naravno trebao bih zapisat...cuo sam da ima program da upisuje snove u njega i onda kasnije ukucas na primjer cokolada i pojave se svi snovi koji imaju veze sa cokoladom...ko zna moze pomoci da se neke tajne otkriju...ali je jebeno dok ja upalim komp zaboravicu neke djelove sna :--)


:dunce:
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ratar je napisao(la):
Mislim da se u snu ne moze umrijeti, ja nikad nisam uspio, ni ljudi s kojima sam pricao o tome.
Ako bi trebao umrijeti u snu, najčešće se tren prije probudiš. Međutim, izgleda da je moguće umrijeti u snu, jer sam ja sanjao da sam si prosuo mozak sa nekim oružjem vatrenim, i nisam se onda još probudio nego sam ledbio jedno par sekundi u bjelini, nigdje ničega, samo ja i beskonačni bijeli prostor bez ičega, i onda sam se probudio.
 
18.11.2007
18
2
0
37
Meni je problem sto nekad nemogu upravljat snom, znam da sanjam i ocu nesta ali nemogu, jednostavno neide, prerealno je.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Nejde to naglo. Nomoš reč "sad ću ja ove noći lucidno sanjati", nejde to tako, to je vještina, mentalna vještina, stvara se treningom, radom. Ali u ovom slučaju nema onih koji jednostavno nisu rođeni za to, u ovom slučaju SVI mogu naučiti tu vještinu i dobro se zabavljati i onda kad spavaju :icon_biggrin:.
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Definitivno...potrebno je dosta truda da bi se postiglo kontrolisanje lucidnosti...practice make you perfect...peace
 

purple-haze

Banned
Banovan
05.12.2007
41
0
0
35
denziteti svijesti,mi smo u trecem denzitetu,svijesni svega materijalnog(pritom ne govorim o dimenzijama nego o stupnjevima svijesti).maye su bile(sto se tice kalendara i mjerenja vremena)mnogo razvijenjije od nas danas,jer njihova svijest je bila zaokupljena pogledom na cijeli univerzum,a ne samo onime sto nas okruzuje,samo nasim planetom,i zato smo izgubili taj smisao mjerenja vremena,i racunamo ga kako ga racunamo,samo za neke nase potrebe,sto je zalosno,jer u suprotnom bi znali puno vise nego sto sada znamo,i nebi bili zaokupljeni materijalnim,i zivjeli bi u harmoniji i miru.naime oni govore o tome da 2012.godine je kraj onakvog svijeta kakvog ga znamo,uci cemo u 4. denzitet svijesti,sto je slicno lucidnom sanjanju i stvarati svijet onakvim kakvim ga zelimo,neznam da li ce to i dalje biti u 3.dimenziji,ali zasigurno ce biti onako kako sada nasa percepcija niti ne moze zamisliti.tocan datum promjene je 21.12.2012.sve je moguce,mozda ni to nije tocno,ali nesto ce se dogoditi,jer maye nisu ni jednom pogrijesile,cak i ostali vizionari su zapisali drasticne promjene poslje 2012 godine.
 
27.12.2007
13
0
0
36
evo ako nekog zanima, jedna internet-kolegica je prije 5-6 godina napisala esej o lucidnim snovima, pa ga slučajno imam na disku. eto...

--------------------------------------------------------------------------------


LUCID DREAMING




WHAT IS LUCID DREAMING?

Quite simply, it's the realisation you are dreaming as you ae doing it. Once you realise you are dreaming, you can take control of your own actions instead of just being swept up in the flow of it. With patience, persistance and practice, you will gain the ability to explore your dream-world, fly, shapeshift, change your environment and all sorts of other things only limited by your imagination.


GETTING TO KNOW YOUR DREAMS:

This is the first step anyone starting out in Lucid dreaming should take. Start up a dream diary. Keep a notepad next to your bed and whenever you wake up, jot down everything you remember about your dreams in as much detail as possible. It's important to try and get in the habit of doing it right away as you'll always forget things later on. Every little detial is important, even if it's only fragments of dreams, everything should be recorded.

If you have trouble remembering any dreams whatsoever you can try this little trick: Before going to sleep, drink half a glass of water, tell yourself you are going to dream and remember it. Then visualise how you wake, drink the rest and remember the dream. When you wake up and drink the other half a glass, it subconsciously triggers your mind to let your dream surface.

When you find the time, you can then go back and study them. Look for any recurring themes, colours, items, people, etc. Here's some examples of things to consider when you look over each dream:
What am I doing? How are you acting? What are you doing? What's your goal, if any?
How do I feel? What emotions are you feeling? What phsyical sensations did you notice, if any?
What is the Context? What is going on in your life at the moment? What underlying issues are possibly being addressed here?
Who are the main characters? Who is appearing in your dream? Are they strangers, familiar or people you know? Are they hostile or friendly? What role do they play in your dream?
Any Important Symbols? What symbology is in your dream. For example, if you are driving in your dream, look up a dream book to see the meaning? Consider what comes to mind when you think of that particular object/place.

Why is this important? Because when you know your dreams and start to learn recurring personal themes, you will be able to recognise them when you are dreaming.


WHEN AM I READY TO BECOME LUCID?

You'll dream anywhere between 3 to 5 times a night. You should be able to remember at least one full dream every night before moving on to attempting lucidity. This is not a requirement, but you will find things are a lot easier for you if you achieve this before moving on.


LUCID DREAMING TECHNIQUES:

REALITY TESTING: Asking yourself if you are dreaming. During the day, regularly stop and look at your hands and ask yourself if you are dreaming. Instead of just passing it off, actually look around for signs you may be dreaming, for example; an unstable point of view (jumping from first person view to birds eye view or vice versa), talking or meeting up with a deceased person, being unable to run or a place not looking quite as it should. When you do this enough, it will become a habit which will occur in dreams. When you stop in a dream and ask yourself if you are dreaming, you then have a chance to pull yourself into lucidity. Another method of this is to choose a letter or symbol or even animal you regularly see during the day and every time you see it, do a reality test. Whenever you see it in a dream, you will do a reality test.

MNEMONIC INDUCTION OF LUCID DREAMS (MILD): You do this by telling yourself you will remember you are dreaming the next time you actually dream. Concentrate on this until you fall asleep.

WAKE-INITIATED LUCID DREAMS (WILD): Try and get at least 5 hours sleep before trying this technique. The idea with it is to stay conscious while your body falls asleep. This can be pretty intimidating for some people as abstract patterns, sounds and sensations can be felt as your body approaches the REM stage. If your thoughts become too abstract and you are at risk of losing that conscious state, try thinking logical. For example, think about some lateral thinking puzzles you've seen, think over the steps to a recipe or do some math problems in your head - anything to get your logical mind working. Another suggestion is to prop yourself up on your pillows or even proping up your mattress.

NAP-INDUCED LUCID DREAMS (NILD): Very similar to WILD, the idea is to get your minimum of 5 hours sleep and then staying up for an hour or two (it helps if you spend this time reading up on lucid dreaming or studying your dream journal) before going back to sleep. At this point you can either use this in conjunction with WILD or MILD until you start dreaming. This technique apparently is also helpful in recalling vivid dreams.

PUNISHMENT INDUCED LUCID DREAMS (PILD): This is a technique I wouln't encourage people to do. It is basically punishing yourself every time you fail to reach lucidity, whether in the form of a cold shower or eating something you hate, etc. I don't feel this is necessary and if it you really wish to try it, it may be an idea to instead go for a reward upon success basis instead (not that a lucid dream isn't reward already!).

THIRST INDUCED LUCID DREAMS (TILD): Refrain from having any liquids for a few hours before going to bed so you are thristy when you go to sleep. Wake yourself after about 5 hours and get yourself a glass of cold water. Drink the water and do a reality test. Have some salt so you feel thirsty again and go to bed. Know that if you drink anything, it will be a dream. Again, this is a technique I wouldn't recommend as the idea of leaving yourself dehydrated for the purpose of experiencing a lucid dream just shouldn't be done.

DEVICES: There are a large number of gadgets on the market that you can hook up to yourself that helps you Lucid Dream. They generally do things like record sleep stage data and give you signals and ques for reality tests.


FALLOUT:

Premature Awakening is common for those starting out and becoming luicid for the first few times. The exitement that they have reached lucidity causes them to wake straight away. The important thing is to remain calm and just go with it. If you fear your dream is about to end, try spinning on the spot for a few seconds, another reality test or state your will out loud whether it be "Calm", "Stay Lucid", etc.


LUCID - NOW WHAT?

What can you do once you've reached lucidity? What CAN'T you do?? Once lucid, you are limited only by your imagination... literally! Here's some suggestions for things to try:
· Become invisible
· Step through a mirror and see where you end up. Doorways can also lead to interesting places. Alternatively, decide where you want to go and try and make a doorway or mirror lead there.
· Try magic just like in the movies. Fireballs, lightening, etc.
· Explore your dream world
· Conquer your nightmares. If something is always chasing you, stop and face it. It can't hurt you as it's just a dream so don't be afraid to ask it what it is or why it's chasing you.
· Discover a past life. You can step into a past life memory by going through a door or mirror or maybe by going into a theatre and watching the past life memory.
· Test out all the little quirks of dreams. For example, light switches apparently never work in dreams, clocks will never tell the time (they'll have blank faces, no hands, weird symbols or will keep changing), text always changes or can't be read, etc.
 

mari-huan-ko

Aktivan Član
06.03.2007
91
3
0
17
Kada sam prvi put pročitala ovu temu saznala sam u stvari nešto o sebi. Mislim i da je to čak moguće. Kada sam prvi put pročitala ovu temu baš sam predhodnu noć imala lucidni san.


U tom snu bilo je podjednako i pozitivnih i negativnih dešavanja. U jednom trenutku sam počela da letim i krenula sam prema provaliji, u momentu se javio neki strah pa sam pokušala kao da se vratim nazad mašući krilima i uspevajući donekle u tome. U tim trenutcima ja sam znala da je to san ali i dalje nisam imala želju da idem ka provaliji. Odjednom me neki vetar snažan i blag jednostavno ponese prema provaliji a u sebi je nosio i glas koji mi se obratio: " Hajde slobodno ovo je samo san" . Tada sam i zvanično dobila dozvolu da upravljam svojim snom, ali i dalje nisam želela nad porovaliju, a boga mi nisam želela ni da upravljam i pomislih u sebi : " Vraćam se ja nazad, bolje da ne znam šta me čeka".


Dobro je kada čovek može da upravlja letenjem, tamo-vamo, tamo-vamo pa se po celu noć sit naleti. Ali nekada treba neke druge akcije obaviti u snu a akcije obično nose sa sobom i ne izvesnost i teško da čovek može i u dve iste situacije reagovati isto, a nekada i bez borbe nema pravog zadovoljstva. Dobro je moći upravljati ali onda mi nema tu draž. Umereno je možda najbolje..... Ajde,evo čim budem sanjala ponovo probaću da upravljam
i ako nije letenje, biće dobro ako me ne iznervira neko pa da mogu da ga ubijem.
Mrzim da budem zločinac ali akobude, moraću.:violent018:
 
02.01.2008
11
0
0
38
Probao sam svakakve tehnike lucidnog sanjanja.Počeo sam sa nekim dosadnim instant zapadnjačkim tehikama,koje sam pokupio po netu,pa sam kasnije nešto od toga,u mnogo smislenijoj formi;pročitao u knjizi -Exploring the world of lucid dreaming- (Stephen LaBerge,pionir u istraživanju lucidnih snova i procesa sanjanja).U knjizi se može naći dosta korisnih informacija i lako je naći u pdf-u (~600kb),samo kucaš u google naziv knjige.Tu su obrađene razne tehnike,npr. MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams) koju je on smislio i kaže da daje najbolje rezultate,onda nešto što neki zovu astralna proekcija,a on WILD (Wake-Initiated Lucid Dreams; Falling Asleep Consciously), i baš je sve onako opsežno i opisano u detalje sa raznim primerima.Posle svega toga navodi par tehnika (ali čisto onako da se spomene) iz istočnjačkih religija.I tako ja posle određenog vremena slučajno naletim na kjigu-Tibetian Yogas of dream and sleep-. Tehnika svesnog sanjanja koju je Padmasambhava ( koji je doneo budizam iz Indije na Tibet u sedmomo veku) naučio od nekog misterioznog yogija (ako se dobro sećam zvao se Lawarepa).Vekovima se to učenje prenosilo oralno i bilo je tajno da se ne bi razvodnjavalo i pogrešno prenosilo(znači učitelj učeniku pa ovaj dalje),a potiče iz indijske prakulture i nemoguće je odrediti koliko je staro.Ima ga u ortodoksnom hrišćanstvu,sufizmu,naravno hinduizmu,kabali … Postoje četiri pripremne vežbe koje se izvode tokom dana i predstavljaju osnovu za primenu primarnih vežbi tokom noći.Opisano je kako nastaju snovi,vrste snova,energetski kanali u telu,čakre,prana,karma…Odličan uvod za priču o svesnom sanjanju,a primenjujući samo te četiri osnovne vežbe tokom dana nebrojano puta povećavaš verovatnoću da ćeš u toku sna shvatiti da sanjaš i ako pravilno radiš prvi rezultati će doći veoma brzo.Bilo bi dobro da se čita o buđenju u snovima,meditaciji bez koje je nemoguće zamisliti konstantno održavanje potpune svesnosti u toku sna.
Obično se sanjanje smatra˝ nerealnim˝,znači suprotnost ˝realnom˝ budnom stanju u toku dana.Ali,dok san traje ne postoji ništa realnije od sna (što se takođe može reći i za život,je li?-stvaran je dok traje).Po tibetanskoj tradiciji sva iskustva,uključujući i snove javljaju se iz neznanja,unutrašnjeg i kulturnog.Šta je kulturno neznanje je svima jasno-razna verovanja i preduebeđenja ukorenjena u kulturu i tradiciju koja prožimaju svaki običaj,mišljenje,sistem vrednosti.Sve to pojedinci,pa i čitave kulture prihvataju kao neko opšte saznanje ili božanski zakon,stvarajući ˝to je normalno,pa to svi rade˝ mišljenja. Unutrašnje neznanje karakteriše nas obične ljude,a podrazumeva nepoznavanje naše prave prirode i prirode sveta u kome živivmo,a posledica toga je iluzija koju stvara dualistički um(Tibetanski sem)-koji rastura jedinstvo iskustava i razume samo konceptualne podele na ovo i ono,dobro i loše,na sviđa mi se i ne sviđa mi se .Znači Sem je onaj koji gori u želji,besu,konstantno preplavljen mislima i emocijama,zbog kojeg postaješ plen spoljašnjih uticaja,navika i uslovljavanja,koji ima lažnu stabilnost,koji je uskogrud,koji štiti samog sebe-EGO.Mi smo vrlo selektivni u sagledavanju sebe. Kada se gledamo u ogledalu, pazimo da izaberemo najlaskaviju pozu i najprijatniji izraz. Na isti način svako od nas ima mentalnu predstavu o sebi koja naglašava naše kvalitete, a minimizira mane i u potpunosti izostavlja neke strane našeg karaktera. Mi vidimo sliku koju želimo da vidimo, a ne realnost sagledanu iz svih uglova.
Sastavni deo one četiri vežbe koje se rade u toku dana je Calm Abiding:Zhine(stalna smirenost).Fiksacija na neki objekat da bi se postigla stabilnost uma.Može da se koristi i mantra,neki spoljašnji objekat…Da ne bude zabune,to nije meditacija.Meditaicija je mnogo sveobuhvatniji proces.Sledi praktični primer vežbe da bi se shvatila priroda uma.

Disanje je objekat pažnje koji je lako dostupan svima je li?, jer svi dišemo od kad smo se rodili pa do smrti. To je univerzalno dostupan, univerzalno prihvatljiv objekat meditacije. Da bi počeli vežbu treba zauzeti udoban položaj, ispraviti leđa i zatvoriti oči u tihoj prostoriji, sa što manje mogućnosti da budete ometani. Okrećući se od spoljnjeg sveta ka unutrašnjem, shvataš da je najistaknutija aktivnost disanje. Zato se obraća pažnja na taj objekat: dah koji ulazi i izlazi kroz nozdrve. To nije vežba disanja, to je vežba svesnosti. Cilj nije kontrolisati dah, već umesto toga ostati svestan daha, onakvog kakav je on prirodno: dug ili kratak, težak ili lak, grub ili fin.Znači dok udišeš,znaš da udišeš,dok izdišeš znaš da izdišeš.Ne razmišljaš o tome,već vežeš pažnju za dah što je moguće duže, ne dozvoljavajući da bilo šta prekine lanac svesnosti. Vrlo brzo se shvata da je to prokleto teško. Tek što pokušamo da vežemo pažnju za disanje, uleti nekakva misao. Čim pokušamo da potisnemo sve misli koje nas ometaju, hiljadu stvari uskoči u um: uspomene, planovi, nade, strahovi. Jedna od tih stvari privuče našu pažnju i posle nekog vremena shvatimo da smo potpuno zaboravili na disanje. Počnemo ponovo, sa obnovljenom odlučnošću i iznova posle kratkog vremena shvatimo da je um skliznuo a da to nismo ni primetili.
Ko upravlja umom?
Čim počnemo ovu vežbu, vrlo brzo postaje jasno da je um skoro bez kontrole. Kao razmaženo dete koje uzme jednu igračku, dosadi mu, uzme drugu, zatim treću, tako i um stalno skače sa jedne misli, jednog objekta pažnje, na drugi, bežeći od stvarnosti.
To je urođena navika uma. To radi čitavog našeg života.Život je san i sanjaš ga otvorenih očiju.Nema razlike između kratkih snova noću i velikog sna života. Zbog toga roniš u mislima između prošlih događaja i maštanja o budućnosti.Koliko vremena dnevno si zaista ovde?San je refleksija našeg uma,simbolični prikaz želja strahova,proekcija dnevnih događaja.Onoliko koliko si zaista svestan preko dana,toliko ćeš biti svestan u toku sna.Nadam se da je jasno zašto po default-u nismo svesni dok sanjamo.

Moramo promeniti mentalni kalup i naučiti da ostanemo u stvarnosti. Počinjemo, pokušavajući da vežemo pažnju za dah. Kada primetimo da je um odlutao, strpljivo i blago vratimo ga na dah. Ne uspevamo i pokušavamo opet,ništa,pa onda još jednom i još jednom pa još jednom…. Sa smeškom, bez napetosti, ne gubeći samopouzdanje, ponavljamo vežbu. Na kraju, navika stvarana celog života, ne može se promeniti za par minuta,jel tako?Zadatak zahteva stalno ponavljanje prakse kao i strpljenje i blagost.
Ako želiš svesno da sanjaš moraš biti svestan tokom celog dana.Ako je u onoj vežbi sa disanjem bilo teško fiksirati pažnju na dah,onda je ovo super teško.Joga svesnog sanjanja smatra ovo neizostavnim i vrlo moćnim delom prakse.
U toku dana je potrebo podsećati se:-Ovo je san-,svaki put kada ti misli odlutaju,kada misli upravljaju tobom,a ne ti mislima.(naravno prethodno moraš potpuno razumeti izjavu -Ovo je san-Znači,nećeš skočiti sa zgrade).Kada izgovoriš -Ovo je san- vratiš se potuno u stvarnost, potpuno si svestan gde si i šta radiš,misli ti ne lutaju tako da je pored tela koje je uvek ovde,sada i um ovde.Kabalisti to zovu SOL-Subject,object,place.
Recimo pereš ruke.Taj proces ne zahteva baš nekakvu pažnju i svesnost,samo delić,nekoliko procenata dok je ostatak uma tamo negde,luta,zaokupljen iluzijama,o recimo,budućnosti.Znači skoro mehanički proces.I onda se podsetiš-SOL.Ja,držim sapun,u kupatilu i perem ruke i ne gubiš uvid u to.Um je ovde i sada to više nije mehanički proces.Na početku će taj proces predstavljati samo podsećanje na –Ovo je san- odnosno –Sanjaš,budi se- i uvid u to ćeš imati par sekundi pa će um da odluta.Stalnom upornošću,tih nekoliko sekundi će se pretvoriti u 10 sekundi,pa u minut…Potrebno je što duže održavati prisutnost.Kada um odluta,vratiš ga u stvarnost.
Ili,recimo,jedeš.Narvno osećaš miris,ukus,žvaćeš,gutaš.Ali obrati pažnju na um.Gde je?
Tako razvijamo svesnost realnosti.To je biti ovde i sada.
Svesno sanjanje nije primarni cilj u praksi Joge snova i sanjanja,već dolazi kao rezultat pribranosti i svesnosti u toku dana.Napredak u tom procesu će biti očigledan u snovima.
Kada jedno vreme praktikuješ to vraćanje u stvarnost,ta misao će početi da se pojavljuje ˝sama od sebe˝.Poznata su vam ona stanja totalne odsutnosti kada milion misli proleće i smenjuju se.Totalni haos u glavi,metež,galama.Jedna od tih misli će možda biti -Ovo je san-.I odjednom tišina,mir ,ponovo si ovde.

Stanje postojane sažetosti pažnje u čistom uvidu (vipassana) posmatranjem "tela u telu, osećaja u osećaju, mišljenja u mišljenju i pojava u pojavama", bez ronjenja u prošlost i budućnost i bez ičega "mističnog" , napor za postizanjem ideala treznog života u čistoj sadašnjosti, Buddha opisuje ovako:
-A tada, isposnici, isposnik dok hoda jasno zna 'ja hodam', dok stoji jasno zna 'ja stojim', dok sedi jasno zna 'ja sedim', dok leži jasno zna 'ja ležim'... Isto tako isposnik je potpuno sabran kad dolazi i odlazi, kad gleda i kad se osvrće, kad se sagne i digne, potpuno je sabran kad nosi prosjačku zdelu i ogrtač, potpuno je sabran kad jede, pije, žvaće i guta.
-Svi oni isposnici i brahmani koji raspravljaju o prošlosti i budućnosti... i tu*mače različito složene i zamršene stavove o prošlosti i budućnosti, -- svi su oni zahvaćeni u mrežu spletenu od 62 čvora. Kuda god se smeste ili okrenu, ostaju uhvaćeni u tu mrežu."
-Zar ne vidiš da ti "turban na glavi gori" sada?! -- Okani se pitanja o prošlosti i budućnosti!

Uskoro ću postaviti linkove za download nekih desetak knjiga na temu svesnog sanjanja i još neke forume.
 

wannabeshaman1

Aktivan Član
31.05.2007
400
33
0
35
trabunjar.bloger.hr
hahahaha ja sam mislio da ova Calm Abiding:Zhine(stalna smirenost) samo pali za mene
čak nisam ni znao da se tako zove...zapravo to sam sasvim slučajno otkrio
obično mi bude dosadno kad kenjam pa iskoristim tu priliku ne samo za fizičko već duhovno pražnjenje pa se znam zablejit po 10minuta u pločice tj koncentrirat i nakon nekog vremena mi se čini kao da se sve miče al je i dalje na mjestu neznam teško je to opisat, kao da zidovi dišu
(iako je ovo moguće pripisat poremećaju, derealizacije odnosno poremećaju opće anksioznosti ali s obzirom da pisholozi sve što ne razumiju nazovu poremećajem,i pošto smatram da je kontrolirana šizofrenija genijalnost ne zamaram se time :D)
kad sam to prvi put svjesno napravio već sam čuo za lucidno sanjanje...
i nakon toga sam imao jedan od najboljih lucidnih snova.
jedva čekam da objaviš te linkove...
ja imam dosta prob sa sjećanjem..loše pamćenje snova mi "pojede" lucidne

inače ako te zanima ja sad imam u planu napravit jedan dodatak za mob koji će mi pomoć da budem lucidan...tip sa jednog foruma je izmislio kako bi bilo dobro imat neku spravicu koja ti vibrira svakih 42min po 2-3sec.
kad ona vibrira radiš provjere realnosti
i kasnije kad zaspeš to ti isto vibrira(on je koristio sat za gluhe)i onda te posjeti dok spavaš na provjere relanosti i tako u snu skužiš da sanjaš
(to je nešto ko ona ptica koja se u "otoku" dere pažnja)
ja namjeravam napravit prog za mob koji bi imao dvije opcije
da podesim trajanje alarma i nakon koliko min će se periodički uključiti
i onda bi ga jednostavno zavezao za ruku dok spavam...
 
02.01.2008
11
0
0
38
Knjige(pdf):
1.The Tibetian Yogas of Dream and Sleep -Tenzin Wangyal Rinpoche
2.The Tibetian Book of Living and Dying -Sogyal Rinpoche
3.Dream yoga and the practice of natural light -Namkhai Norbu
4.The Tibetan Book of the Great Liberation
5.ExploringTheWorldOfLucidDreaming -Stephen LaBerge
6.Do_OBE Astral projection/OOBE class notes -Donald J. DeGarcia
7.Treatise on AP -Robert Bruce
8.Mastering AP new energy ways -Robert Bruce
www.gigapedia.org
www.avaxhome.ru
Prvih pet knjiga se sigurno može skinuti sa ova dva linka
9.Yoga budnog sanjanja i astralna projekcija- Swami Brahmajñanananda
www.yogacentar.hr

Gomila pdf-ova na temu meditacije,pisali budisti,naravno besolatno:
http://www.buddhanet.net/

http://www.gnosticteachings.org/
Kabala

Neki forumi:
http://www.ld4all.com/forum/index.php
http://www.dreamport.net/
http://www.dreamviews.com/community/index.php
http://www.astralsociety.com/as/Forum/



Što se tiče tih instrumenata koji bi trebali da te podsete da sanjaš,Stevo LaBerge je napravio jedan,malo složeniji i funkcioniše u lab. uslovima.Ako se dobro sećam nešto sa svetlom direktno na očne kapke(nešto kao impulsi).
Pre neko jutro sanjam običan nesvestan san,radnja je nebitna,uglavnom stojim sa nekoliko ljudi.U međuvremenu se pojavljuje tamo nekakav pas i laje,bez prestanka.Prokomentarišem:Jebote,al ti taj pas laje i tu se probudim i čujem komšijsku džukelu kako laje.To dlakavo ***** me izluđuje već više od godinu dana jer laje kao blesav,pa bi mogao da ga istreniram,batinama,da zalaje par puta na svakih 42 minuta.:vb_smash:
Tako da bi to sa vibriranjem verovatno ponekad funkcionisalo,ali da ne budu neke ludačke vibracije,zemljotres...
 

mari-huan-ko

Aktivan Član
06.03.2007
91
3
0
17
Ako sam dobro razumela to znači da će nam te vežbe za svesno sanjanje ( podsećanje u toku dana "ovo je san") povećati sposobnost koncetracije i pomoći nam da stvarno proživimo svoj život kroz svaki njegov trenutak? A imaju li te metode još nekih pozitivnih efekata? Baš sam se zainteresovala a ne čitaju mi se tolike knjige, bolje pre toga neka instant informacija.:b_bow:
 
11.01.2008
24
0
0
35
Nisam imala bas slicnog iskustva sa lucidnim snovima, imala sam samo scenu da znam u snu kad sam u opasnosti pa mogu kontrolirati kad cu se probuditi.

A moj jaran je sanjao da sjedi sa vragom i pusi joint. Tu je skontao da je u snu pa je poceo upravljati njime i ici ulcom, gadjati jajima ljude i sl. :D
 
12.01.2008
1
0
0
34
Zdravo svima, šarao sam netom, naleteo na ovu temu i nisam mogao da se suzdržim da ne uskočim, naime ostali forumi sa temama o lucidnom sanjanju i snovima uopšte su iskrivljeni do te mere da mi je muka od pomisli na iste... Vidim ovde su ljudi skroz opušteni i odlučio sam da dam doprinos temi na osnovu svojih dosadašnjih iskustva sa snovima, prvenstveno lucidnim. Dakle vidim da je suština lucidnih snova objašnjena u potpunosti u ovoj temi pa neću da smaram sa time, predjimo na suštinu :) Lucidni snovi, tačnije svesni snovi (više preferiram taj naziv) u mom slučaju dolaze s vremena na vreme, u zavisnosti od mog trenutnog načina života. Uvek me impresioniraju iskustva iz svesnih snova, iako ih doživljavam često još iz ranog detinstva. Mogućnost kreacije, manipulacije vlastitim svetom vas čine u snu kreatorom, apsolutnim Bogom svoga univerzuma. Verujem da vam literatura neće pomoći u tom smislu da postignete lucidne snove, već sam pristup tim snovima, dakle ja sada razmišljam o svesnim snovima samim tim što pišem ovaj post, što znači da ću najverovatnije noćas imati svestan san. Tehnike direktnog postizanja svesnog sna iz budnosti sam pokušao par puta i to se završavalo obično padom u običan san ili ubrzanjem pulsa i negativnim iskustvima do te mere da sam morao takav pristup svesnim snovima da prekinem... Dakle ja spontano ulazim u svesne snove, najčešće u slučajevima kada naiđem u snu na žaključana vrata koja ne mogu da otvorim, u tim situacijama ja dobijam želju da se oslobodim, razvaljujem vrata i istog trenutka postanem savršeno svestan u snu. Ranije sam imao problema ostati duže vreme u snu, vremenom se nauči taj surf između sna i jave. Naučio sam da u svesnom snu nikako ne trebam da se skoncetrišem na nebo, jer u tom slučaju mi se oči u stvarnosti otvaraju, zatim nikada ne smem biti previše uzbuđen zbog uspeha postizanja lucidnosti jer i u tom slučaju dolazi do buđenja it. razlikuje se od čoveka do čoveka. Da ne komplikujemo previše, u svesne sne se ne sme ulaziti sa predrasudama je su u tom slučaju predrasude okovi, strah takođe može dovesti do loših iskustva prilikom pokušaja manipulacije snom. Negativne strane lucidnog snova su jedino ako ste preokupirani ovim fenomenom, jer je to na neki način bežanje od realnosti, sa druge strane osetiti malo slobode i prave moći ne može da škodi. Gledajte na ovu pojavu kao pozitivno i novo iskustvo (za one koji nisu doziveli) i upećete da doživite to kao pozitivno iskustvo, bez glupih predrasuda tipa astralna projekcija, ne znam, srebrna nit energetsko telo bla bla, nema veze sa tim, jer vaši svesni snovi predstavljaju u stvari vašu pravu unutrašnjost, prave želje i prave ciljeve. Izvinte ako sam vas smorio xD
 

didjilidoo

Aktivan Član
09.05.2005
64
0
0
36
uf,bas si me sjetio jedne scene u magli,ko sto je inace moja svjest u snovima kad se tu i tamo pojavi.. nebo je gorilooo, neopisiv je osjecaj i scena,i ko sto kazes probudio sam se... cista psihodelija..
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Shomi je napisao(la):
jer je to na neki način bežanje od realnosti

Šta je realnost? Govore nam da mi bježimo od realnosti, odgovornosti, od života pušeći travu. A sada još bježimo od realnosti kada treniramo lucidno sanjanje. Baš nas treba žaliti, baš smo jadni izgubljeni...
Znate, realnost je za mene sve što se događa u mojoj glavi, realnost je moja percepcija, moji doživljaji, realnost su moje misli koje god da jesu. Ja ne bježim od realnosti, ja ju istražujem, ja ju istinski živim. Vi zovete realnošću ovo stanje sada u kojem čitate ovo? To je samo stanje, samo još jedan oblik, ali oblik za koji su naši umovi uhvačeni kao priljepak za stijenu. Život je apstrakcija, nemožeš ga definirati.