lumeni po metru na kvadrat????????

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
11.02.2009
9
6
0
41
Ovu temu otvaram s razlogom boljeg pojašnjenja upotrebe svjetla.
Unaprijed se ispričavam modovima i svima ostalima ako smatraju da je ova tema bezrazložna, te da je negdje na forumu milion puta objašnjeno.

e ovak...surfam po forumu i netu par dana i redovito nailazim na različite podatke koliko je lumena potrebno po metru kvadratnom, pa također na različite podatke o tome koliko ih emitira sunce, pa se tu spominje i dnevna svjetlost ( koja bi po meni također trebala spadati pod sunčevu ), pa onda opet na različite podatke o tome koliko kojoj vrsti treba lumena itd.

Uglavnom prilično se teško snać u hrpi podataka i različitih mišljenja bez navedenih izvora od kud su podaci uzeti, pa se tako sve svodi na dogmatično vjerovanje nekom ili beskrajno surfanje netom po ne razumljivim formulama, principima i metodama računanja.

Na http://www.fer.hr/_download/repository/RIPLab5.pdf sam našao informaciju da sunce na zemljinu površinu emitira 10 000-25 000 luxa. tj. ako sam do sada dobro shvatio 10 000-25 000 lumena po kvadratnom metru.

Negdje drugdje na netu ili forumu (više neznam gdje točno?) sam pročitao da sunce emitira 50 000 luxa, na trećem mjestu 80 000 luxa...itd.... različite ifo. idu u nedogled...

Ovdje na forumu sam pročitao na jednom mjestu da trebam po kvadratu 40 000 lumena, na drugom 50 000 lumena, onda opet neki govore minimalno 20 000 lumena, treći da to uopće nije toliko bitno za vegetaciju itd...

Za izračun opet neki kažu da kvadraturu pomnožim sa 50 000 i to je optimalan broj lumena koji mi treba jer po obrazloženju toliko lumena emitira sunce....što po ferovoj stranici nije točno.

I ovo su svi podaci ako neuzmem u obzir podatke gdje još lumene vezuju za vrstu biljke....koji su opet različiti od ovih gore navedenih.

Vodeći se ovim da na metar kvadratni treba 50 000 lumena (jer toliko daje sunce) na moj ormar(190 visina*80 širina*50 dubina) ispada da trebam 20 000 lumena.

Vodeći se ovim da na metar kvadratni treba 40 000 lumena (jer toliko daje sunce) na moj ormar(190 visina*80 širina*50 dubina) ispada da trebam 16 000 lumena.

Vodeći se ovim da na metar kvadratni treba 25 000 lumena (jer toliko daje sunce, po feru) na moj ormar(190 visina*80 širina*50 dubina) ispada da trebam 8 000 lumena.

Koliko i vidite razlike su po lumenima prilično velike a samim tim može igrati i veliku uštedu potrošenom novcu ili pak slabom usjevu.

Da je bolje imati što više lumena to valjda i male bebe znaju, ali razlika od 12 000 lumena je prilično velika.

Prelistao sam dobar dio foruma i neta i sve se svodi na različite info...pa vas molim da u ovoj temi svoje brojke pokušate potkrijepiti izvorom od kud su podaci uzeti, iskustvom kako ste vi napravili i kakve rezultate ste imali i sl. ,

I još jednom molim one koji su se potrudili toliko o svemu pisati da se ne ljute i ne nerviraju zbog ove teme i ne odgovaraju sa tipa ( sve ti već piše, sam čitaj ), pa ev ja čitam i čitam i što više čitam sve mi je manje jasno, pa eto probajte kada nekog savjetujete potkrijepiti svoj odgovor nekim izvorom od kud vam, da se i mi sami uvjerimo, a ne da sljepo vjerujemo.

Hvala i nadam se da će ova tema mnogima pomoći u odluci pri izboru svjetla, kao i samom shvaćanju svjetla.
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Poz!
Pohvalno što si tolko duboko proučavao temu. Ovih 10.000 - 25.000 luxa koje nazivaš dnevnim svjetlom su mjereni u hladu ili oblačni dan. Izravna sunceva svjetlost je preko 100 000 luxa. :sun2:

http://en.wikipedia.org/wiki/Daylight

U principu se uzima 40-50k lm na m2 za unutarnji uzgoj, može i nešto više ako temp dopuste.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sreleone
11.02.2009
9
6
0
41
Ma bravisimo....to se traži....

thx. na sudjelovanju....samo tako:lock:

i uskoro će sve biti puno jasnije ( bar meni )

jel se tih 40 000 do 50 000 lumena uzima za cijeli uzgoj ili ipak nije toliko bitan za vegetaciju.

SuperAngel je napisao(la):
U principu se uzima 40-50k lm na m2 za unutarnji uzgoj, može i nešto više ako temp dopuste.

e....i od kud vam svima ovo da se uprincipu uzima 40-50k lm na m2 za unutrašnji uzgoj i od kuda ona računica da se uzima 50000 lumena * m2 da bi dobio potreban broj lumena koji meni trebaju
 
05.05.2011
39
0
6
39
Ima li razlike u rastu i cvjetanju biljke ako je pod oblačnim nebom vani ili u indooru na HPS-u? Mislim, kako kažeš da je pod oblačnim nebom od 10.000-20.000 lumena, a pod HPS-om isto to? Onda mi ispada na isto , je li? I je li temperatura bitna kod cvijetanja? Npr. ako je vani 10 stupnjeva, a u indooru bi bilo isto lumena, ali 25 stupnjeva cca.
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....vani biljka pod dnevnim svjetlom se samo muci, zato i kazu ljudi da treba MINIMALNO 8-10 sati DIREKTNE sunceve svjetlosti......

....biljka ce bolje rast pod HPS-om nego pod dnevnom svjetlosti, dok ce pod direktnom suncevom svjetlosti rasti bolje jer ipak je to SUNCE.....

@007musa-tema je ok al netrebas se previse uzbudivat oko toga, u taj tvoj ormar jedan HPS 250W sa (ovisi o lampi) 28 000-33 000 lumena i neces imat problema a troskovi ce ti bit na 18/6 nekih 120 kn dok na 12/12 nekih 90 kn i kad te troskove podjelis sa gramazom nakraju i kolko bi za to dao na ulici a kvalitetu usporedivat nemozemo razlika je i vise nego ocita....
 
05.05.2011
39
0
6
39
a što ako mi HPS od 70w koji daje cca 8000lumena i 5 štednih žarulja od sveukupno 5000 lumena, znači sveukupno imam 13000 lumena, a vani pod dnevnim svjetlom je od 10.000-20.000 lumena. Drugo je ako je potrebno direktne svjetlosti. Koliko znam direktno sunce ima cca 100.000+ lumena.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
13000 lumena ti je optimalna svijetlost za pola kvadrata prostora oko 30000 lumena na kvadrat i stvar će raditi a za ssk 2 kvadrata 50000 lumena pa ćak i više a ti sad kako hoćeš možeš poslušati savijet,(zbog kojeg si vjerojatno na ovom forumu) i nemoraš.
Uspoređivati sunćevu svijetlost sa žaruljama je..........shit!

PS da direkne svijetlosti pa nitko vani ne adi biljke u hladu!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: SnoopLion

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Za optimalne rezultate je preporučeno već u temi o svjetlu,a za izvore ne znam,no provjerio sam sam i tako je kako piše :)
Dakle,bez puno filozofije,na metar kvadratni (što podrazumjeva 1x1 oblik) ide MH/HPS 400W i to u izvedbi za uzgoj,tipa:

  • Sylvania Grolux
  • Osram Plantastar
  • GIB HPS
  • Philips Agro/Greenpower
Sve ove žarulje daju cca 55000 do 58500 lm .
Osobno sam koristio Grolux 400W na nešto malo više od pola kvadrata i mogu ti reći da sam super zadovoljan. Kakve više dokaze trebaš? :cool44:
Što se tvog ormara tiće,preporuka je 250W hps,a ako imaš para za MH,istu snagu uzmi,nećeš požaliti :icon_mrgreen:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Marim

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Moje mišljenje je da na m2 može 400W al idealno je 600W.
400W je za 0.80 m2 ako baš hočemo po nekim standardima.A standardi nisu rađeni na Balkanu nego vani u svjetu di se gaji medicinski kanabis.Jer je razlika od 400W sa cca 50000 i više lumena ili 60000 sa cca 80000 lumena.
Vidi se to u veličini i tvrdoči vrhova na kraju.Provjereno!!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sreleone
03.07.2009
1.740
2.317
188
Ivach je napisao(la):
.....dok ce pod direktnom suncevom svjetlosti rasti bolje jer ipak je to SUNCE....

Jednostavno se ne mogu, da mi se rižu udovi sa tijela složiti s tim da je sunce bolji izvor svijetla od HPS lampe, a govorim o optimalnim uvjetima, s tim da si u indooru možeš napraviti optimalne uvjete ukoliko imas mogučnosti i stručan si u tome dok vani ovisiš o vremenskim uvjetima, tj. intezitetu svijetla koje isijava sunce...ako o tome govorimo HPS guzi sunce bez po beda....još dok sma prije zna saditi jednostavno sam ima puno bolje rezulatate u indooru nego outdooru, a drugi je par cipela sta vanka mozes zasaditi 20 kom biljaka i dobiti bolje rezultatae nego u indooru pod 400 ili 600w....govorim o našim mediteranskim uvjetima, dok je druga priča o mjestima koja se nalaze bliže ekvatoru i gdje je puno sunčanijih razdoblja....možda sma u krivu.... :p
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
mehanic je napisao(la):
i 400w po standardima nije za 0.80,nego za 1,20m2 googlaj malo bolje.
ali dobro svako ima svoju teoriju

Dalo bi se sad diskutirati o tome,ali Smok definitivno nije teoretičar :)
Standardi kao takvi,čisto sumnjam da postoje. Praksa pokazuje da je 400W dobro iskoristiva na 1m2,ali kao što Smok reće,za vrhunske rezultate,nije na odmet stavit manju kvadraturu ili jaču lampu.
Osobno sam koristio 400W na cca 0,7m2 i dobio vrhunski rezultat.Dakle,ne teorija,nego praksa :) Više svijetla=bolji urod :)

PS.
Može naravno i na više od 1m2,tu se slažem,ali osobno ne bih tako radio :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blade

Parazyd

Aktivan Član
21.04.2011
254
31
18
35
Istina, bolji urod. No, jedini je problem upravo to, jaka lampa na malom prostoru... Nesnosljiva toplina.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
@Parazyd

Izvedivo je :icon_wink:
I to,da se razumijemo,samo sa onim plastičnim kupaonskim ventovima :blah: :icon_mrgreen: :thewave::watchplant::alien555::dunce::b_woot::hippy::prof10::cool44::sun2::lock::thankyou:
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
mehanic je napisao(la):
i 400w po standardima nije za 0.80,nego za 1,20m2 googlaj malo bolje.
ali dobro svako ima svoju teoriju


Ja tebi kažem da googlaš malo bolje!!!
Ili čak pogledaš koji filmić od priznatih groowera.A standardi postoje za uzgoj medicinskok canabisa.
A da možeš stavit 250W na 2m2 možeš i to.Samo je pitanje šta češ dobiti kao krajnji rezultat.A svako ko je malo studirao sadnju kanabisa u indooru vidijo je da postoje neki standardi.Pogotovo ako se radi o medicinskom kanabisu.
Isto tako je mogo doč do informacije da je 600W najbolja lampa u stilu ratio lumen W.
I da je ta ista 600W idealna za 1m2.
Ja osobno sam imo 600W na 1.2m2 pripomognute sa Philipsovim štednim žaruljama koje su imale oko 15 000 lumena svaka,plavo/bjelog spektra da obogatim box.


Evo dokaza u pola cvatnje

A ovo je krajnji rezultat

Pa sad ti vidi ko mora da googla!!A budi svjestan da na googlu se nađe i netočnih informacija.Pa bi ti ja preporučio da si pogledaš koji filmič iz moje kolekcije.Naučit češ pregršt toga i bit češ zahvalan na kraju!!

Pozrav,voli vas Smok!!
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
vise lumena , veči urod i to je to nema puno pametovanja...samo...gdje se možda griješi kad se sadi na manjoj kvadraturi a ubaci se 400 ili 600 w na 0.4, 0.6, 0.8, ili 1.2 je ta da se ubaci previše ili premalo biljaka...ukoliko se ubaci previse biljaka u mali prostor neće se dobro i kvalitetno razviti bez obzira na pusto svijetlo( ja osobno taj problem imao...15 biljaka na 0.66 kvadraturi, sog), a isto tako ako se ubaci 1,2,3 biljke a da se ne ide na scrog ili lst, je isto ravno nuli...i naravno što više zemlje to bolje....triba proci po meni najmanje 3-4 growa da bi se steklo određeno iskustvo u svemu ovome o čemu mi pričamo jel... :D