Macerati

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.07.2009
1.740
2.317
188
Uljni macerati ili pojednostavljeno macerati su ekstrakti biljaka u lipidnom otapalu (ulju, masti ili ponekad voskovima).
Izrađuju se potapanjem biljnog materijala u uljima i ostavljaju se određeno vrijeme mirovati. Maceracija se može ubrzati izlaganjem suncu ili toplini, ulje se ponekad preliva vrelo preko biljnog matreijala ili se pak biljni materijal kuha u ulju ili masti. Na taj se način dobivaju (ekstrahiraju) u mastima topive tvari iz biljaka koje su često ljekovite ili obavljaju neku drugu funkciju povoljnu za naš organizam.
(izvor: coolinarka)

kišovit dan, krenija u lov na puže ( :rofl: ) pobjega mi do jedan tj. toliko su dobri da ih nisam čak ni ugleda :lol: . Šetam i tepim di ima kadulje i smilja pošto kreće sezona berbe pa odlucim uraditi macerat od spomenutih biljaka :) .

Danas smilja sutra ili ovih dana kadulja :)

Macerat od Smilja

Zbog svojeg jedinstvenog sastava smilje djeluje snažno regenerativno obnavljajući oštećena ili stara tkiva, snažno protuupalno umirujući postojeća upalna stanja, djeluje analgetično, anestetično i spazmolitično pa olakšava grčeve i bol u mišićima nakon napora, zatim antihematomatično, antikoagulantno, antialergijski, antidepresivno, sedativno, imunostimulirajuće, ekspektorirajuće, antiseptično.
Prema tome, primjena eteričnog ulja smilja indicirana je u tretmanu hematoma i varikoznih vena s mogućnošću stvaranja krvnih ugrušaka, upale i bolnih mišića, neuralgije, išijasa, reumatoidnog artritisa, psorijaze, dermatitisa.Zatim ekcema, alergija, astme, opeklina, ogrebotina, rana, svježih i starih ožiljaka, strija, bora, akni, virusnih i bakterijskih infekcija, nesanice, mentalne i emocionalne iscrpljenosti, kroničnog umora, anksioznosti. Njegujući i smirujući, smilje će umanjiti strah, razdražljivost i mentalni nemir. Pomoći će raspetljati emotivne čvorove i zacijeliti prošle emocionalne traume. (izvor: savjetnica.com)

Potrebni sastojci:

Smilja
Teglica (koristija sma 2500 ml)
Ulje suncokreta 1l
Ulje masline 0.3 dcl ( hladno prešano)

Smilje mora biti suho. ubacite ga u teglicu do pola (ja sam malo više do pola a možda čak i malo više od toga :D). Prelijte mješavinom ulja tak oda prekrijete smilju. Ostavite na suncanom i toplom mjestu 4 do 5 tjedana :)

cY6bycf.jpg
8q0Ph40.jpg


:spliff:
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Može samo i maslinovo međutim suncokretovo se brže upija u kožu. uz to maslinovo hladno prešanom tehnikom kvalitetnije je od onog ulja za koje se koristila tehnika toplog prešanja. To vrijedi za sva ulja pa tako i suncokretovo samo što su takva ulja dosta skuplja :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: vladomar

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.158
298
54
Big L je napisao(la):
Žena moja svake godine napravi ulje od gospine trave, na istu foru, potopi ju sa maslinovim uljem i na suncu stoji 40-50 dana dok ne bude onak jako crvene boje.

Nema te kreme i masti koja ti više može pomoći kod opeklina i ostalih površinskih ozljeda kao što je to ulje.

:thumb:

još je bolje kad se u to pomiješa i nevenov cvijet.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Big L
03.07.2009
1.740
2.317
188
još malo pa je gotov ovaj za sunčanje i njegu kože :D

7j4gZeF.jpg


Kantarion, gospina trava;

HYeyXP8.jpg


kako je krenulo, uskoro bi se i u parfemima moga okušati, bez zajebancije :D

(ukoliko tko zna gdje se mogu nabaviti uređaji za destilaciju ili pak ima znanja u farmaciji neka se javi na PP) :)
 

NEURO BOY1

Aktivan Član
07.07.2014
76
65
0
73
Frende ulje gospine trave ili ( kantariona ) je foto senzibilno i nesmije se sa njima mazati tijelo i izlagati suncu jer će pojaciti crvene fleke i opekline progoglaj malo po internetu ako nevjeruješ, za ostalo je prva liga
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tropico
03.07.2009
1.740
2.317
188
Ako misliš na ovo; "Još malo pa je gotov ovaj za sunčanje i njegu kože" , govorija sam o maceratu orasa i mrkve, ne gospine trave :) , al svakako dobar info :)
 

Jurio

Aktivan Član
22.10.2017
607
1.414
163
72
Pozdrav svima, a pitanje samo za iskusnije. Pokušavam napraviti ulje (ne RSO) nego stavljam hedove u maslinovo ulje te nakon 5 tjedana prešam.
Nedavno sam pročitao da zajedno sa hedovima mogu ići i djelovi stabljike. E, tu sam u problemu, jer nigdje ne mogu naći opis postupka. Nisam
siguran ali mislim da se kora treba oguliti, a i usitniti i bog zna šta još.:)
 

Jurio

Aktivan Član
22.10.2017
607
1.414
163
72
@pajpkaj, ti si mi izgleda po znanju sličan. To šta ja radim je prema jednom receptu CBD ulje. Nedavno sam pročitao objavu jednog španjolskog proizvođača koji za dobivanje CBD ulja koristi i djelove stabljike? Nadam se da se ne ljutiš šta sam te usporedio samnom:)
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Ako smljeviš sve, vrhove, stabilnu može, ako ne samelješ, moraš dati previše maslinovog ulja i konačni produkt je premalo jak.
 
20.08.2017
67
145
33
47
kingston
@pajpkaj, ti si mi izgleda po znanju sličan. To šta ja radim je prema jednom receptu CBD ulje. Nedavno sam pročitao objavu jednog španjolskog proizvođača koji za dobivanje CBD ulja koristi i djelove stabljike? Nadam se da se ne ljutiš šta sam te usporedio samnom:)
Nisam nikad razrjedivo ulju ili ga tak radio pa mi je to čudno bilo i još uvjek nekuzim kaj se dobije kad namočiš hedove.kaj bi se ljutio .najbolji su ovi kaj sve znaju.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jurio

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Kad se cvijetovi namoče u ulju, obično je to maslinovo ali može i neko drugo, trihomi se otope u tom ulju i dobije se jestivo ulje bogato kanabinoidima i terpenima.
S obzirom da cvijetovi ne prolaze postupak dekarboksilacije kanabinoidi su u toj otopini u kiselinskom obliku (THCa, CBDa, itd...), a i svi terpeni su sačuvani.
Tako pripravljeno ulje se može jesti, može poslužiti kao baza za izradu biomix kapsula, krema, itd.
A najbitnija stvar je da kanabinoidi u kiselinskom obliku imaju najbolje protuupalno djelovanje.

Edit: THCa koji se nalazi u trihomima nije psihoaktivan. Tek grijanjem (dekarboksilacija) prelazi u THC koji je psihoaktivan.
 
Poslednja izmena:

Jurio

Aktivan Član
22.10.2017
607
1.414
163
72
E ovako, @Pantagan je super objasnio jedan dio priče. Ja ulje radim u malim količinama www.growforagecookferment.com/cannabis-CBD-infused-oil/. Dakle radim i dekarboksilaciju kako je vidljivo iz recepta. Na izradu ovog ulja sam se odlučio zbog jakih glavobolja(tablete više ne pomažu) a RSO je po mome razmišljanju za nešto ozbiljnije. Ove zime sam uzgojio dvije biljke Sweet Tooth Express Auto i od cvijeta jedne i pol biljke sam napravio 2dl ulja. Od sredine 7.mjeseca trošim to ulje, glavobolje su se smanjile, ali ipak još svako 10 do 15 dana moram uzet tabletu. To je moje prvo iskustvo.
Usput sam saznao da je bolje staviti više raličitih strainova (2 ili 3). Prije par dana sam pronašao podatak da se treba staviti i stabljika, ali neznam u kojem omjeru.
@.i. za odgovor na tvoje pitanje nisam prava osoba jer pokušavam pušiti čistaka, ali bez efekta (nema pucanja), valjda imam neki osigurač.
Inače prema meni dostupnim informacijama maslinovo ulje najbolje otapa i preuzima sve dragocjeno iz kanabisa. :) Pozdrav
 
  • Sviđa mi se
Reactions: .i. and Pantagan