Malč da ili ne?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
Zanima me da li je poželjno raditi malčiranje tj. stavljati pokošenu travu oko biljaka koja ima svrhu zadržavanja vlažnog tla, sprečavanje rasta drugih biljaka i svrhu đubrenja zemljišta raspadanjem te trave?

Čuo sam da je taj malč pogodan za razvoj bakerija i zna da privlači štetočine pa se pitam ako može biti štetan za bilkice da li da ga prekrijem slojem zemlje ili da ga totalno uklonim?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
"Najčešći prirodni materijali koji se koriste za malčiranje su: šljunak, piljevina, suho lišće, rezano suho granje, kora drveta, sijeno, kompost, slama, prosušena pokošena trava i drvena vuna.

Slama je idealni prirodni pokrivač za vaš povrtnjak. Želite li da se tlo brzo zagrije, što pogoduje razvoju biljke, te da bude čisto od korova – koristit ćete crnu foliju, primjerice u gredici jagoda i krastavaca.

Pokrov od trave stavlja se samo u tankom, prosušenom slju. U protivnom svježe pokošena i položena trava pogoduje truljenju, a privlačna je i puževima, što svakako treba izbjegavati. Dakle, sloj trave koji ćete koristiti treba biti posušen (1 do 2 dana).

Organski malč na sjenovitim i niskim vlažnim terenima može zadržavati previše vlage, pa pretvoriti vrt u pogodno mjesto za razvoj puževa, drugih štetnika i razvoj raznih bolesti.
"

 
  • Sviđa mi se
Reactions: baobab

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
Hvala moćno sjeme.
Pošto je tema malč, da priupitam još nešto. Da li malč od određenih materijala može poremetiti pH zemljišta? Da li ima nekih materijala koje dovode pH zemljišta u onaj idealni za naše ljubimice?
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
recimo da imam problem sa viškom dušika u zemlji a čujem da malčiranje piljevinom nije pogodno upravo radi toga što dok se taj malčirani sloj raspada, za raspadanje uzima dušik iz tla. E sad, može li se to upotrijebiti u moju korist i jeli taj proces raspadanja i preuzimanja dušika prespor kako bi se upotrijebio za neku hitniju intervenciju?