Male kucne carolije - modifikacija grow opreme, ideje i "izumi"

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
@0Marac0
Predpostavljam da ti je izvor svjetla bilo sunce :)
Možda i ja griješim, ali isto sam to kao klinac radio i naravno, probao u sobnim uvjetim = 0 bodova :)
U svakom slučaju je bitan intenzitet izvora svjetlosti, a kako naše sijalice rade light burn na listovima, očito su intenzivne, no čisto sumnjam da je dovoljno za požar.

Odosmo mi svi skupa u debeli off topic :D
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
@serviser , razlika izmedju kolicine fotona iz zarulje i reflektiranim fotonima iz ogledala, mylar folije, bijele boje i sl. Izrazeno je u %, raspon 80-95%. Dakle imamo izvor svijetla koji daje 100 fotona, kad fotoni udare i odbiju se od stranice u boksu s ref folijom ,ogledalom..., imamo 100 + 80-95% fotona, 1587758406047-669411826.jpg 1587758598634459874306.jpg 15877589400361098933070.jpg u boksu. 4 stranice s ref folijom ,ogledalom.. ce reflektirati vise fotona od jedne ili dvije stranice. Mozda ce se reflektirati i vise iz ogledala , svaka sljedeca refleksija manja je za put, duzina od zarulje do stranice x2 u prvom odrazu, 4x u drugom i tako redom. Fotoni razlicitih boja npr.plava traju krace od npr. crvenih, cfl zarulju 6500k drzimo blize biljci nego 2700K iste wataze. Ogledalo ce projecirati sliku zarulje, gotovo istih karakteristika spektra i broja fotona, spektar ovisi o materijalu ogledala, srebro s vise plavih fotona a venecijanska ogledala s djelom zlata odrazavat ce vise crvenih fotona od prvog i davati ljepsi odraz, zlatna folija upija plave fotone i spusta temp u boksu za 2° a srebrna, maylar podignut ce temp za 2 °
@Limvo Likče rado bih i to isprobao, zapravo te folije za ranjenike, srebrna s jedne strane a zlatna s druge ako ih ne guzvas poput losijeg ogledala su, potrazi dnevnik iz perioda lanjskog ljeta, sve se vidi, svijetlost fokusira na preklopima. Nikakvih ostecenja na biljkama. Za takav grow morao bi biti hps, led baca usmjerenu svijetlost a zarulje bacaju posvuda , al nije problem probati s komadom špigla, postavi ga na jednu stranicu i promatraj efekt, lako maknes ako se pokaze losim. Nije ogledalo bolje od difuznih folija ali nije ni losija od skoro bijelog zida, pvc ispuna u mom boksu a rabe to jos poneki, opra se zvao kolega od kojeg sam pokupio ideju, ako nadjes njegove dnevnike, potrudi se, ima se sto nauciti, sad mu je drugo ime, momentalno se nemrem sjetiti, :djede:
 

serviser

mumijev drug
Poznanik Foruma
05.09.2019
712
4.467
163
@1310 Reflektirani fotoni su ti isti fotoni iz sijalice. Ne postoje drugi fotoni i nema dodavanja fotona. Kada 100 fotona udari u ogledalo, odbija se 90 fotona dok preostalih 10 apsorbuje ogledalo, slijedece odbijanje odbije se 80, i 10 se apsorbuje i tako ponovo, sve dok ne ostane 0 fotona. Zato se kaze da ogledalo ima 90%-tnu refleksiju i predstavlja najreflektirajuci materijal. Iza njega je bijela boja koja ima reflektivnost oko 85 %, dok crna boja apsorbuje skoro 100% svjetlosti, 0 refleksije, itd.

To su cinjenice, zakon reflektivnosti je opste poznat pojam. Odraz u ogledalu je imaginaran (imaginaran), to je fizika iz osnovne skole. :thumb:
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
brkas pojmove, slika je iluzija, zarulja koju vidis u ogledalu je iluzija, odbijeni,reflektirni fotoni nisu iluzija. zraku svijetlosti zamisli kao lasersku zraku, vidimo je u komadu ,, putuju fotoni po pravcu , razmak izmedju fotona ne vidimo. sad zamisli nasu stranicu boksa, zraka svijetlosti darila je u povrsinu, ogledalo u ovom slucaju radi zornije predodzbe , ostale povrsine cine disperziju iste nam zrake. dal se mozemo sloziti da sad vidimo i u boksu imamo dvije zrake svijetlosti. dali ta odbijena zraka svijetli? dal bi ta zraka svijetlosti osvijetlila neku tocku u boksu, na listu npr. ili bi to bila iluzija? a sto se desava ako je izvor svijetla postavljen negdje po sredini boksa , zraka se reflektira nazad u boks, prolazi pokraj izvora ,nastavlja put do druge stranice boksa. duza je duplo. dal imamo duplo vise fotona nego u zraci od izvora do prve stranice od koje se odbila? mozemo tako pratiti zraku koja se odbija od stranica sve dok ne ugasimo svijeto. ali dok ne ugasimo svijetlo zraka se stalno odbija od stranica.... reflektirana svijetlost nije iluzija. a brkas i pojmove crna i bijela boja, ovo sto si opsao je fizikalni mentalni model. crna boja koja ne reflektira fotone u stvarnosti postoji samo u crnoj rupi , to je boja crne rupe, nista se ne reflektira. bijela boja kao suprotnost crnoj u fizikalnom modelu takodjer ne postoji u nama dostupnoj stvarnosti. to je ona bijela svijetlost opisana od ljudi koji su se vratili iz smrti, bijeli sjaj kojem se neda odrediti izvor. sve druge crne i bijele boje i njhove nijanse koje vidimo ne prolaze kao bijele i crne kako u fizikalnom modelu tako i u nasoj mterijalnoj stvanosti, one nit su potpuno cne niti bijele, kao sto ni slova koja citamo nisu bijela ali ih mi tako zovemo. ima jedna prica jacka londona, sjenka i bljesak, dobra prica.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

Veštac

Aktivan Član
27.05.2019
142
130
43
47
Ne znam zasto mi je neko obrisao post? To stvarno nema smisla jer je bio apsolutno na mestu - znaci zabranjena mi je sloboda govora i izrazavanja stavova i misljenja a 100% sam bio u pravu - nema smisla, da ne idemo dalje u zakljucke. Nisam prekrsio niti jedan clan ponasanja na forumu - nepravda je ako budem kaznjen za ovaj post sada ili mi neko ponovo obrise post - nema smisla stvarno.

"Way to go" je da se clanov post citira i da se argumentovano i naucno potkrepi cinjenicama i demantuje clanovo neznanje i tvrdnje a ne ovako barbarski brisanjem posta, mislim stvarno sta reci dalje...

Ako me ubedite u suprotno ja cu da se izvinem sam za svoju glupost i nezanje, opet nema potrebe za brisanjem postova koji ne krse niti jedan clan ponasanja clanova na ovom forumu. Pozdrav od Vestca

 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Nisam prekrsio niti jedan clan ponasanja na forumu
5. Ne citirajte bez potrebe
Korisnici često bespotrebno citiraju poruku i umnožavaju tekst koji se već nekoliko puta pojavljuje na istoj stranici. Brišite delove citata i ostavite samo ono što je zaista neophodno. Ukoliko se poruka na koju odgovarate nalazi odmah iznad vaše, gotovo je sigurno da nema NIKAKVE potrebe za citiranjem jer je jedan pogled na gore dovoljan da se vidi na šta tačno odgovarate. Ako odgovarate na neku poruku u nizu ili na više njih, koristite umerene tagove kako biste dali ostalima do znanja na koji deo teksta se vaš odgovor odnosi, ali NIKAKO nemojte dozvoliti da cit
Dakle,smatram da je kolega moderator postupio ispravno,jer tvoj post je bio odmah ispod posta na koji si odgovorio,a odgovor je glasio:
Covek objasnio
+1
Što nije ni u kojem pogledu doprinijelo raspravi.
Imam još jedan citat iz pravilnika,na koji se pozivaš bez da si se uvjerio da si zaista u pravu.
9. Pazite koga ispravljate i kome govorite kako nije u pravu
Šta god da radite, ne pokušavajte da ispravite bilo koga, osim ako ste 100% sigurni da ste u pravu, a da druga osoba greši. Protiv takvih postupaka, koji su čest uzrok besmislenih svađa po forumima, moraju se boriti moderatori, ali i sami korisnici foruma moraju biti obazrivi prilikom svog izražavanja! Ukoliko niste potpuno sigurni da li neko greši, bolje zatražite od te osobe da objasni svoje mišljenje ili rešenje problema. Zbog prazne priče je moguće da će ljudi sa foruma početi da Vas gledaju sa podozrenjem i da ignorišu Vaša pitanja, ukoliko ne budete delovali dovoljno ozbiljno. Ne volimo šarlatane!
 

Veštac

Aktivan Član
27.05.2019
142
130
43
47
Ja smatram da je doprinelo raspravi tako sto sam podrzao coveka i napisao: "
Covek objasnio
+1 "

Stojim iza toga da fotone ne mozes da mnozis, multipikujes, stvaras sa ogledalima illi na bilo koji drugi nacin kao ni energiju. Necu da idem dalje, ne zelim kaznene poene, banovanje itd - imao sam najbolju nameru. Unapred se izvinjavam ako je moj post nekoga uvredio, ovde se povlacim. Pozdrav od Vesca
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Podržavam i odobravam stav, a ako nije bilo do sada, neće ni biti kazni.
Htio sam ukazati na činjenicu kako ipak ne treba citirati cijeli post. Dovoljno je samo dio na koji izravno želiš odgovoriti, a ako odgovaraš na čitav post koji je odmah iznad tvojeg odgovora, nikakav citat nije potreban, što je i naglašeno u pravilniku.
Toliko o tome, ajmo sada prekinuti nepotrebne rasprave, koje ne vode nigdje, jer eto neki ljudi nisu u stanju prihvatiti da nešto ne znaju, nego tupe jedno te isto u nedogled, samo da nebi morali priznati kako su u krivu i da su nešto naučili ( ne odnosi se na tebe @Veštac ).
Tema je :
Male kucne carolije - modifikacija grow opreme, ideje i "izumi"
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Pozdrav svima
Ubijajući vrijeme u ovoj korona izolaciji našao sam neke klipove pa me zanima ima li oko da se razumije u ove stvari
Može li ovo raditi i koliko bi stvarno struje trošilo
Znam da nije dozvoljeno pisanje posta za postom ali ja ću to ipak uraditi jer se radi o dvije totalno različite stvari
Prva je ideja od pilićara i nije je teško napraviti ali vjerujem da može pomoći za manje boxove
Malo cjevi , termo kabal za podno grijanje i mali vent
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Ovo drugo je malo zajebanije :) a ja se slabo razumijem pa bi molio nekog stručnijeg da mi kaže koliko je ovo realno
Ako jeste rješili smo struju za uzgoj :D
Prva 3 linka su za inverter od djelova iz napojne jedinice

a imaju i opcije sa generatorom iz auta i sa motorom od veš mašine

ako je ovo moguće valjalo bi napraviti :)
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Može li se skopčati na napojnu jedinicu od kompa i koliko bi tada trošilo
Pročitao sam i ja da za par sati isprazni akumulator pa nisam ni mislio skopčati na njega već na adapter od 12V ili na preuređenu napojnu
Valjalo bi naći neki način da se zimi malo struje uštedi :)
 
  • Haha
Reactions: GrowHax
20.12.2018
35
179
33
Ne moze se povezati sa napajanjem od racunara ili bilo kakvim adapterom na 12V.
Kao sto ti je vec odgovoreno, nije tesko napraviti ili jos lakse, kupiti inverter, odnosno uredjaj koji od 12V DC(jednosmerna), pravi 220V AC(dvosmerna).
Ne mozes uloziti malo a dobiti puno.
Kod takvih pretvaranja dolazi samo do gubitaka.
Znaci ne mozes ocekivati 1000w , a ulozio si 10w.

Ali moguce je ako imas baterije velikog kapaciteta, litijumske ili akumulatorske(olovne), solarne panele, vodenu turbinu, vetrenjacu...
Tada dolazi u obzir ovaj tvoj predlog, koji uopste nije los.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
nista od toga.
potrosnja je potrosnja. ak imas zarulju od 400w, trosit ce 400w i na 12V i na 220V i sa inverterom i bez.
na njega već na adapter od 12V
adapter od 12V a kolko ampera moze dat taj adapter? ajmo rec da je 1-2A max. sto znaci da ces uzet adapter kojeg ces ustekat u struju da bi sa 220V ac spustio na 12V dc, i onda bi od napajanja od kompa napravio inverter da ponovo vratis tih 12V dc u 220V ac i imas hrpetinu gubitaka po putu. a poceo si sa ajmo rec 24W adapter (12v x 2A) i dobit ces na kraju izlaz od 220V s kojim bi mogo pokrenut led zarulju od mozda 15-20W.
i u tom cijelom postupku si puno vise izgubio nego sto si ustedio a na kraju nisi dobio apsolutno nista.
wati su wati. ak os dat 100 wati biljkama onda moras dat 100w. ako ustedis onda das 50w i biljke dobiju 50w.

ili da skratim pricu. zaboravi to sve jer nema smisla

litijumske ili akumulatorske(olovne), solarne panele, vodenu turbinu, vetrenjacu...
Tada dolazi u obzir ovaj tvoj predlog, koji uopste nije los.
covjek oce sklepat struju od motora ves masine i akummulatora a ovo sto si naveo kosta 5000€ ak oces normalan grow :D :D