Malo o mobitelima

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
11.06.2008
48
10
0
32
Evo dosta dugo sam na forumu (samo citajuci) prijavio sam se na forum pred jedno godinu dana (al kao što se vidi nemam puno postova) posto vidim da se dosta prica o prisluškivanju / pracenju mobitela odlucio sam napisati jedan poveci post o tome kako cijela stvar radi...

Ok, prvo treba znati kako radi mobilna mreza.., posvuda oko nas su postavljene bazne stanice, mobitel se spaja na baznu stanicu koja ima najjaci signal (najcesce je to i najbliza stanica) vjerovatno znate da na mobitelu mozete vidjeti ime bazne stanice (prikaz info o čeliji na hrv. il show cell info na eng.) to je bilo vrlo popularno kod nas da vidite na kojem se kvartu nalazite jer bazne stanice su imale imena po kvartu na kojem se nalaze. Kako vi hodate mobitel automatski prebacuje sa jednu baznu stanicu na drugu bez pitanja i bez vaseg znanja (il ako imate ukljuceno show info cell znate da se stanica promjenila...). Kada prvi put upalite mobitel se povezuje sa stanicom (traženje mreže....) tada se nalazi na jednoj frekvenciji (pise vam u specifikacijama mobitela koje su to pocetne frekvencije) mobitel tada posalje svoj IMEI (unikatni serijski broj mobitela) i IMSI (unikatni serijski broj kartice), bazna stanica odgovara sa frekvencijom na kojoj ce komunicirati s mobitelom (jer kada bi SVI mobiteli bili na istoj frekvenciji izbio bi kaos...) i tada svaki mobitel ima svoju frekvenciju s kojom razgovara sa baznom stanicom... Mislim da sam pokrio sve kaj se tice kako radi mreza.

IMEI - mozete ga dobit na svakom mobitelu ako ukucate "*#06#" http://en.wikipedia.org/wiki/IMEI

IMSI - koliko je meni poznato mozete ga dobit samo ako povezete mobitel sa kompjuterom (blutut, kabl, ifračrleno) pa preko kojekakvih programa, znam za sonny ericcsson da u servisnom menu-u pise (ukucaj * ljevo * desno * ljevo ljevo *) http://en.wikipedia.org/wiki/International_Mobile_Subscriber_Identity

Popis baznih stanica nisam uspio naci (nisam se previse nit trudio) sumnjam da je objavljen.., koliko ja znam (nisam previse trazio) na starim nokijama je moguce u "NetMonitoru" vidjeti popis dostupnih stanica, informacije o njima i vidjet cak i one skrivene stanice (stanice koje su u testiranju il posebne namjene...) http://www.mwiacek.com/gsm/netmon/faq_net0.htm

Dali je moguce pratit SVAKI mobitel ?
Da

Dali je moguce TOCNO odredit poziciju mobitela ?
Tocno nije moguce odredit al u određenim uvjetima pogreska moze bit do +-10 metara...

Kako to radi ?
Evo ako ste procitali sav tekst do ovdje znate kako rade bazne stanice.., a vjerovatno znate da na svakom mobitelu imate prikazanu jačinu signala... Jacina signala ovisi o dosta stvari (udaljenost stanice, prepreke na putu, visina, vlaga, zgrade......) Ako znate jacinu signala mozete otprilike odredit na kojoj udaljenosti se nalazi mobitel (znaci zamislite si krug, središte je bazna stanica, krug je pozicija mobitela, polumjer...) vi i dalje neznate gdje na kružnici se tocno nalazi taj mobitel, ali ako imate vise baznih stanica, imate vise kružnica, te kruznice ce se sjec i saznat cete lokaciju mobitela... Malo je tesko zamislit, evo slike....
jpg_toa_gsm.jpg


Sakrivanje ?
Pa eto.., što manje baznih stanica to manja preciznost.., recimo ako ste na otoku koji ima samo jednu baznu stanicu.., operater zna da ste spojeni na tu baznu stanicu i zna na kojoj ste udaljenosti (otprilike) al nezna di ste tocno...
ILI
Na mjestima gdje ima jaaaaako puno ljudi (trgovi, shoping centri, kolodvori) jer tada ima i puno smetnji, preklapanja signala i zagušenja (jer svaki mobitel odašilje i prima signal.., sada zamislite 1000 mobitela da odašilje nekaj.., signal se guši....) recimo meni osobno se znalo dogodit par puta da se nalazim na trgu i imam slab signal, sto ce bazna stanica protumacit kao da ste dosta daleko od nje.......

Prisluškivanje je naravno moguce, nema zaštite protiv toga jer zna se tocno koji sim je u kojem mobitelu, znaci promjenite mobitel ista je kartica i preko toga ce vas nas.., promjenite karticu ostaje isti mobitel i preko toga ce vas opet nas...

Eto znam da sam nesto zaboravio napisati sigurno, al moram zurit kasnim na kafu.., ako imate pitanja, ako sam nekaj krivo napiso molim vas javite....

nadam se da sam pomogo il barem ubio dosadu nekome....
 
11.06.2008
48
10
0
32
iz nekog razloga nemogu editirat post.., sjetio sam se kaj sam zaboravio napisat.., i ucio sam par pravopisnih grešaka....

Lociranje.., noviji mobiteli koji u sebi imaju ugrađen GPS mogu operateru javiti vasu lokaciju (pogreška GPSa je +-2 metra, al ovo nije pravi GPS nego AGPS, ne pise koja je pogreska, al moje misljenje da nije vise od 5 metara) iskreno kad bih ja trebo pratit nekog ovo bi bio vrlo dobar nacin jer GPSu treba otprilike 40sekundi da locira uređaj i ne smetaju mu okolni mobiteli, te mu nisu potrebne 3 (ili vise) baznih stanica neg je dovoljno samo jedna na koju ce poslat informaciju o vasem prebivalistu...

IMEI Liste
Znaci kada se spojite na baznu stanicu i posaljete svoj IMEI vas IMEI se pregledava preko CEIR-a (globalna lista svih IMEIa) i stoga mozete bit na 3 liste, bjela lista normalan mobitel, siva lista sumnjiv mobitel (treba ga pratit, neke sumnjive operacije izvodi...........) i crna lista (najcesce ukraden mobitel) ako je IMEI na sivoj listi moci cete radit sve isto kao da je i na bjeloj listi, samo sto ce vam biti uskracene neke usluge ili cete biti praceni, ako ste na crnoj listi necete moc pristupit niti jednoj mobilnoj mrezi...
http://en.wikipedia.org/wiki/Central_Equipment_Identity_Register

Dobro i kae sad na kraju najpametnije napravit da me ne prate ?
Moja preporuka je uzet nokiju iz 6xxx serije, jer imaju grešku u software koja vam omogucava da mjenjate IMEI preko USB kabla i besplatnog softwera (http://www.b-phreaks.co.uk/index.php?main_page=page_2 ujedno bih preporucio ovaj software za sve korisnike nokije jer ima stvarno puuuuno mogucnosti)
NAPOMENA: IMEI mora bit valjan, nemozete uzet bilo koji IMEI i stavit ga jer mora bit na bjeloj ili sivoj listi.... (uzmete par mobitela za 10,20kn mogu bit potrgani jer vam IMEI pise iza baterije)
A sim kartica ?
Postoji jedna super stvar.., 1 sim kartica, 6 brojeva na njoj.., nisam isprobao, neznam nikog tko je isprobao, al tehnički je vrlo lagano za napravit stoga nevidim razlog zašto ne... Doro kak je to moguce ? Vjerovatno znate da postoji Vip Menu, Simpa menu.., a pa, taj menu je zapravo JAVA aplikacija koja se nalazi na vasoj SIM kartici.., ovi dobri ljudi su uzeli malo skuplju sim karticu (jaci chip...) i napravili ovo :D
http://www.nowgsm.com/GSM6in1.htm

NAPOMENA: Morat cete stvatno kupit te SIM kartice i ubacit ih na taj 1 SIM (netreba 6 dovoljno su 2)
NAPOMENA2: Te SIM kartice nemogu biti ukljucene u isto vrijeme jer je samo 1 antena u mobitelu.., ako ocete vise kartica u 1 mobitel treba vam DualSim..., al necemo sad o tome....

Ovo kako se sakriti su stvarno krajnosti paranoje.., al dobro, ako neko hoce tu je sve.....

eto sad se stvarno nadam da nisam nista zaboravio :p
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Frula

Enolagay

Aktivan Član
30.08.2007
60
5
0
35
hmm. a šta ima za slušati ako je ugašen. tj ako niko ne priča na njemu??

a i ne može ga slušati. jer kad je ugašen tj isto kao da si mu izvadio bateriju.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
jer kad je ugašen tj isto kao da si mu izvadio bateriju
Hm,ja bi volija da čuti o ovom...
Meni zvuči preglupo ali postoje priče da je mobitel u funkciji dok je god baterija u njemu iako je ugašen.
Navodno kad "zločesti ljudi" imaju pričati od nečem "važnom" prvo vade svoje mobitele na stol,vade se baterije iz njih i onda kreče razgovor.
Imali kakva informacija o ovakvoj gluposti?
 
11.06.2008
48
10
0
32
Meni zvuči preglupo ali postoje priče da je mobitel u funkciji dok je god baterija u njemu iako je ugašen.
Kada je mobitel ugašen on je i dalje u funkciji.., najbolji primjer je sat, ako je totalno ugasen bio kako zna koliko je sati ? ajmo rec da je u standby modu.., ko televizija, nije upaljen al jebiga :D radi :D

Daj mi reci, jel mobitel moguce pratiti (locirati, pa i slusati) kada je on ugasen?
Iskreno nisam nigdje citao o tome.., al mogu ti rec moje misljenje.., koje je iduce. Slusati sigurno ne, jer ja kad sam na kavi il doma mobitel mi je u đepu il negdje di sam dosta udaljen od njega, mos to lagano testirati, reci nekom da te nazove ti pricaj neke gluposti i udaljavaj se od mobitela i pitaj dal te frend razumio (josh ak si u bircu il negdje vani...). Toliko o prisluškivanju.

A za pracenje, to je vec malo škakljivije, jer ima puuuuuuuuuuuno proizvođaca mobitela, a josh vise modela.., sve zavisi što mobitel podržava, ne ovisi nit od operatera nit od sim kartice nit ništa nego cisto do modela, ali sumnjam da antena radi dok je mobitel iskljucen (mogu rec da sam 97% siguran da na starijim modelima 3310,3410 i tak ti NIJE ukljucena....) i postoji jos jedna caka, ako antena radi ali nista ne odašilje nemoguce je locirati.., imam josh jednu informaciju koju sam dobio ovo ljeto, prijatelj je na dost visokoj poziciji u vipu i kaze da postoje neki modeli nokije koji se mogu upalit ako im operater posalje poruku.., al iskreno mislim da bi neko primjetio da mu se mobitel upali...

Ubiti ovo je bilo samo moje misljenje... Ajd kad uhvatim vremena malo cu se josh raspitat.....
 
11.06.2008
48
10
0
32
Iskreno nisam nigdje citao o tome.., al mogu ti rec moje misljenje.., koje je iduce. Slusati sigurno ne, jer ja kad sam na kavi il doma mobitel mi je u đepu il negdje di sam dosta udaljen od njega, mos to lagano testirati, reci nekom da te nazove ti pricaj neke gluposti i udaljavaj se od mobitela i pitaj dal te frend razumio (josh ak si u bircu il negdje vani...). Toliko o prisluškivanju.

Totalna laž.., testirano danas, mobitel na stolu ja udaljen 5 koraka od mobitela frend kaze da nije mogo skuzit recenice al je pohvato djelove i mogo je zakljucit o cem sam prico....

i postoji jos jedna caka, ako antena radi ali nista ne odašilje nemoguce je locirati

evo josh da pojasnim ovaj dio.., zamislite si ovo, stojite na livadi, mrrrrkkklliiii mrak, nis se ne vidi, ocete znat dali ima jos osoba na toj livadi (vi ste bazna stanica, osobe su mobiteli) ako se vi zaderete i nitko ne odgovori znaci da ste sami (ili da ima neka osoba, ali samo sluša).., ili ako vam se neko odazove pa mozete odredit otprilike di se nalazi...

evo nadam se da je ovaj dio sada bio jasan.., i da nadodam jos nesto, neznam dal ste ikad malo pobliže gledali karakteristike mobitela pa vam pise koliko traje baterija u standby modu i koliko traje dok razgovarate.., eh, stvar je u tome da su baterije u qurcu jer su slabe (po snazi) a ako vi ocete komunicirat sa baznom stanicom koja je xyz udaljenosti vi morate ulozit mnogo snage da dobacite signal tako daleko, ajmo pretposvati da vas neko slusa dok je mobitel u standby modu, baterija bi otisla vrlo brzo jer vecina mobitela kad je baterija skros puna moze izdrzat cca 10,12 sati, što mislim da biste primjetili... Eto, moje misljenje je da dok je u standbymodu (il dok je ukljucen, ista stvar) nije moguce prisluškivat.., i da JE moguce, to bi bilo samo na određenim modelima mobitela....

mislim da je to sve ?
 

Enolagay

Aktivan Član
30.08.2007
60
5
0
35
ovako. danas sam baš pričo s prijateljem koji je pao nedavno i počeli smo razgovor baš o ovoj temi. on mi je reko da su mu puštali snimke razgovora dok mu je bio ugašen mobitel. tako da nisam siguran baš za ovo sve. meni iskreno to nema nikakve logike ali on me je pokušavao uvjeravat da se to može i da su to njemu učinili. tako da nemam pojma sad
 
11.06.2008
48
10
0
32
necu rec da nije istina.., moguce je... Al kak on zna da su snimke sa mobitela ? Mozda su ga prisluškivali na neki drugi nacin, špijun bube se mogu napravit sa svega 4,5 komponenti za 15kn, tako male da stanu u kemisku olovku (http://www.elektronika.ba/284/extra-mini-fm-spy-bug-on-15v/) ako ekipa moze tak nekaj radit, ajd zamisli malo skuplju opremu....

Dali bi mogo molim te rec koi mobitel je imo taj frend ? Jer ajd malo razmisli o tome.., mozda su ga prisluškivali preko mobitela jer ima taj model, al stvarno sumnjam da je bash u SVIM mobitelima to ugrađeno (pogotovo ovi stariji).., to ti je ko da kazes auti nisu sigurni jer na jugiću kocnice brzo odlaze (ja sam informatički geek ne kuzim se u aute, neojte molim vas zamjerat....)....

I molim te pogledaj prošli post, jer ako mu je mobitel bio isključen i odašiljao je razgovor cijelo vrijeme baterija bi mu brzo otišla.., al dobro...

I ja mogu rec samo svoje misljenje o tome, nemam dokaza da se NE prisluškuje, niti nemogu dokazat za svaki model mobitela koi postoji na svijetu da nema taj "spy mode"... Evo otici cu u krajnost i rec jednu veeeeliku glupost.., sta ako ja napravim svoj mobitel i koristim ga, kako ce me onda prisluškivat ? (sheme za nokiju 3310 su objavljene na internetu i software je provaljen do kraja)

http://electroschematics.com/wp-content/uploads/2008/06/nokia3310-schematics-layouts-ub4_08.pdf
http://nokix.pasjagsm.pl/
 
11.06.2008
48
10
0
32
Ok.., mogu dokazat da POSTOJE modeli nokije koji mogu prisluškivat dok su u standby modu....
ALI
To nisu originalni modeli nokije, to su modificirani modeli koji su posebno namjenjeni za to (softwerski modificirani).... Modificirana nokija nije ugašena, samo ne prikazuje ništa na ekranu, i kada je vi nazovete (na broj od sim kartice koja je nutra) ona se automatski javlja bez da proizvede zvuk, nit da zavibrira, nit da zasvijetli.., ali opet ponavljam, to su modificirani modeli koji su posebno namjenjeni za to i nemogu se koristit kao normalni mobiteli nego samo za špijuniranje.., dobra vjest je to kaj su DCT3 modeli (nokia 3xxx, 5xxx).... Malo je kasno neda mi se trazit kako stvari stoje sa novijim mobitelima, moguce je da postoji takav software za novije mobitele, ali neko bi vam onda moro uzet mobitel, stavit software gore (a to nije aplikacije koja se posalje preko blututa, nego se mora bit na kablu, flashanje takozvano....), ako vam neko uspije mrknut mob, stavit takav software gore i vratit ga bez vaseg znanja onda fkt u qurac.... I taman da vam to naprave svejedno stoji stvar sa baterijom, da nece dugo trajat....

I nemojte bit paranoični.., malo razmislite...
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Takvih mobitela o kojima pričaš ima na netu več dugo dugo,mada je najviše bilo siemens modela koji su izgledali tako gadni da ih netko ni kao poklon nebi uzeja:)
Jako korisna tema moram priznati ali najbolje kad je netko čiste duše,onda i ovakvih briga ne treba imati!
 
11.06.2008
48
10
0
32
eh :D dobio sam uber kul ideju za paranoike :D

uzmete mobitel i otvorite ga (otvorao sam nokiju 3410 i 6288, 4 šarafa drže cijelu stvar) izvadite mikrofon iznutra (nije zalemljen niti učvršcen, ima samo 2 pina koji vise u zraku, pinceta je dovoljna) kupite si handsfree (otvaro sam i to nutra imate poseban mikrofon.., logično....) i kada trebate razgovarat ukljucite si handsfree...

Ako neko takav mobitel (koji nema mikrofon) uspije prisluškivat dobije od mene stan na poklon :D
 
01.01.2016
1
0
1
64
Pitanje Ponavljaču!
Imam NOKIU 6030. Da li je na njoj moguće promijeniti IMEI broj i ako je na koji način?
 
Poslednja izmena od urednika:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Jel ima ko da se kuzi u fleshanje romova, promjeni kernela itd...na androidu ?
Trebao bi pomoc da vratim stock kernel/stock rom na HOX. Postojeci bootloader nece dic nista drugo osim CM11.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
"skupina optuženika snimani su u dnevnom boravku unajmljenog stana u Novom Zagrebu tako što su policajci putem IP adrese aktivirali snimač na pametnom Samsung televizoru koji je zabilježio razgovor osumnjičenika u pripremi za pljačku"
http://www.jutarnji.hr/vijesti/crna...u-stanu-prisluskivali-pametnim-tv-om/3745014/


Nije o mobitelu ali je o TV-u:)
Ako se TV može hakirati preko IP adrese i uključiti mu snimač da snima okolinu onda su ove rasprave o sigurnosti mobitela beskorisne.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mtran and irieman