Marihuana i epilepsija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Do sada nije publikovana ni jedna kompletna studija ali je dokazano da marihuana zaista može da ublaži epileptične napade. Marihuana ima antikonvulzivna svojstva što znači da može da spreči nesvesno grčenje mišića. Smatra se da marihuana kao što može da spreči epileptični napad, ako se uzima u velikim dozama, pogotovo oralnim putem, može i da ga izazove. Prema tome u tretmanu epileptičnih napada marihuana se konzumira isključivo pušenjem u malim dozama.


70-ih i 80-ih Dr. Paul Consroe sa univerziteta u Arizoni je izvršio veliki broj eksperimenata nad životinjama tako što je koristio posebne komponente koje se mogu naći u marihuani kao što su cannabidiol, thc... Zaključio je da se efikasnost u tretiranju epileptičnih napada postiže samo korišćenjem kombinacije svih komponenti odnosno upotrebom cele biljke.

1975. godine u časopisu "Journal of the American Medical Association" je izašao članak o mladiću na koga nisu delovali klasični lekovi (phenobarbital i phenytoin odnosno Dilantin) jer je imao po jedan veliki napad na svaka dva meseca pa je sa 22 godine počeo da puši od jedne do pet marihuana cigareta dnevno, takođe je nastavio da koristi prepisane lekove i sa 24 godine napadi su potpuno prestali.

1980. godine u časopisu "Pharmacology" je pisao o studiji sa 16 pacijenata koji nisu dobro reagovali na standardne lekove. Osam pacijenata je redovno primalo cannabidiol dok je ostatak primao placebo u kombinaciji sa standardnim lekovima. Od onih koji su primali cannabidiol, tri se potpuno oporavilo, dva parcijalno, dva malo i jedan nije pokazao nikakav napredak. Od ostatka koji su primali placebo samo jedan se primetno oporavio. Zaključak je da je cannabidiol efikasan u kombinaciji sa standardnim lekovima za tretman epilepsije.

Još neka istraživanja:
http://scholar.google.com/scholar?q=anticonvulsant+thc+epilepsy

izvor: www.zion.co.yu
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
anche je napisao(la):
moje skorasnje iskustvo sa marihuanom me je jako iznenadilo.

nas troje je pusilo jedan dzoint. nakon izvesnog vremena jedno od nas je dobilo nesto sto mogu opisati kao 'blagi epi napad' koji je zapoceo iznenadnim gubitkom svesti koji je prouzrokovao pad.

fora je sto ne mogu da ovo pripisem uzimanju drugih supstanci, lekova i alkohola. apsolutno nista drugo nije konzumirano osim hrane i sokova i tog jednog dzointa podeljenog izmedju nas troje.

da li neko ima slicna iskustva i da li je uopste moguce da marihuana bude jedini uzrocnik ovakvih ili slicnih zabrinjavajucih stanja?

Ako je u pitanju samo nesvestica...pa to moze da se desi svakom...jaka trava,umor,manjak kiseonika....nista cudno,posebno ako niste bas previse iskusni...

p.s. Ako se ovako nesto ponavlja onda treba razmisliti o prestanku pusenja trave.
 

DirtyDeeds

Aktivan Član
18.12.2006
415
11
0
Sad baš da je nesvjestica normalna ako osoba nije kombinirala s necim ako nije bila gladna niti dehidrirala...
A i anche kaže da je osoba imala nešto kao blagi epilepticki napad prije nesvjestice a to definitivno nije noramalno.

anche daj još informacija o dogadjaju i toj osobi.


btw. jedna cura iz mog razreda ima epilepsiju.Kaže kako joj je žao što ono svi tu i tamo ponude,manje više svi piju a ona ne smije piti,nije tolko da se želi napit nego zbog društva i da ne mora stalno mislit na to.Kažem ja njoj pa pljugaj,to ti je i zdravije a i puno bolje je biti napušen nego pijan.Reklaje da bi ona rado probala travu i pljugala,nema ništa protiv trave ali definitivno ne smije.Bude mi je žao to kad tak prica,rado bi joj dao pljugu al šta ako nakon pljuge dobije napad.....
 
15.07.2007
5
0
0
49
DirtyDeeds je napisao(la):
Sad baš da je nesvjestica normalna ako osoba nije kombinirala s necim ako nije bila gladna niti dehidrirala...
A i anche kaže da je osoba imala nešto kao blagi epilepticki napad prije nesvjestice a to definitivno nije noramalno.

anche daj još informacija o dogadjaju i toj osobi.


evo:

kako sam vec rekla nije bilo konzumiranja drugih supstanci te sam zbog toga toliko zabrinuta.
radi se o mladjem bratu koji je pusac i prilicno iskusan u pusenju trave. zdravstvenih problema nema.
nakon sto smo popusili taj jedan dzoint on je jako brzo rekao da misli da je mnogo trave stavio i krenuo ka toaletu. cule smo da je pao. dok smo stigle on je vec bio svestan i samo nas je pitao: 'ja sam pao?!'. po tome zakljucujem da je na trenutak izgubio svest.
jasno da smo bile u soku i pustile smo ga da predje par koraka do sobe sam gde se strovalio u fotelju naglavacke i minut-dva bilo je nemoguce komunicirati sa njim jer je trzao glavom (to me je podsetilo na epilepsiju) i potpuno je izgubio koordinaciju nad pokretima.

to je brzo proslo, ali je celokupno iskustvo vise nego zabrinjavajuce. inace, ta trava koju smo i nas dve pusile jeste bila jaka u smislu da opusta i uspavljuje (na zalost, moju su dusmani pocupali letos, tako sada pusim travu kojoj ne znam ni poreklo, ni sortu), ali svakako da nije bilo efakata koji su na bratu vidjeni.

kako je sam rekao, nakon svega, desilo mu se jos jednom da je u potpunosti izgubio vid nakon uzimanja trave ali je to trajalo kratko, te tome nije pridavao na znacaju.

moje pitanje i zabrinutost, narocito sto vidim da postoje primeri gde se epilepsija povezuje sa marihuanom, je zapravo da li je moguce imati tako lose i nadasve uznemiravajuce efekte SAMO od marihuane?
 
02.07.2007
21
1
0
32
ja sam u 11 mj imao epi napad...i to vjerovatno zbog tog što sam pio nakon treninga a još i na prazan stomak...taj dan stvarno nisam stigo jest i et napili se mal došo kući zaspo i probudio se na trumi.stari me našo u sobi u grčevima bez svijesti i u jednom trenutku sam presto disat hitna došla po mene ma drama živa...bio na magnetnoj rezonanci svim mogućim pretragama i svi nalazi uredni tak da je to isprovocirano tim što sam pio alkohol premoren i pregladan...tak da ljudi stvarno nije za zajebanciju pit na prazan želudac stvarno ne preporučujem nikom može bit jako opasno :D
 
25.02.2008
1
1
0
47
Evo ja novi ovdje... Registrirao sam se kad sam vidio ovu temu. Ja imam epilepsiju, ali blaži oblik... Pio sam tegretol(karbamazepim) godinama... Kontrola svakih 6 mjeseci i nikakvo poboljšanje... Onda sam počeo intenzivnije pušit (skoro svaki dan). I ja se večer prije zadnje kontrole napušio kvalitetno... EEG mi nikad nije bio bolji u životu... Nakon toga sam prestao skroz pit tablete. Dijagnoza mi je bila ictus epilepticus partialis complexa. A ovo šta kažete da ljudi padaju u nesvijest: kao što za neke ljude nije alkohol, tako za neke ljude nije trava... Meni je puno pomoglo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: brado66

korjenko

Aktivan Član
19.12.2007
93
2
0
48
Tako je iskustva su individualna sa travom i u zdravih ljudi, a pogotovo bolesnih.
Moja kolegica, dugogodisnja pusacica, na drugoj godini faxa dozivjela prvi grand mal napad. Dugo je trebalo da joj titriraju terapiju. Imala ceste napade, srecom uz auru tako da se nikada nije ozljedila. A onda je nakon nekoliko dana povezala to sa travom i prestala pusiti, sve se smirilo i napokon joj je i terapija pocela djelovati.
A sto se tice epi napada kod umora, samo tako, probaj ne spavati dvije noci za redom, pa pod stroboskop, netko je osjetljiviji pa mu se moze dogoditi i u kinu npr. uz puno bljeskanja i zescih vanjskih podrazaja. Tijelo te mora na neki nacin upozoriti kada bi bilo dosta, ako vec sam ne mozes skuziti!
 

Ras

12.07.2008
2
1
0
42
Hello!
Ja sam nova ovde, mada već duže pratim ovaj forum, pošto sam na jednom srpskom forumu bila žestoki učesnik diskusija o marihuani, njenoj legalizaciji, dobrim i lošim stranama, a ova tema mi je posebno privukla pažnju.
Naime, konzumiram vutru već jedno 7 god. Nekada se dešava da je konzumiram svaki dan, nekada prođe po pola godine da ne uzmem ni dim. Nikada nisam imala negativna iskustva sa marihuanom (izbegavam alkohol, jer mi ne prija, tj. neznam da se ponašam kad popijem, tako da ga u stvari apsolutno ne pijem), nije mi bilo loše, mogu normalno da funkcionišem i da se koncentrišem (čak i bolje nego kada sam straight), ali dobro...vi već sve znate.
Da se vratim na temu. Pre dve godine sam se napušila kod ortaka i morala sam nešto hitno kući. Sve je bilo ok, sela sam da gledam tv, kad mi se odjednom lice zgrčilo, nisam mogla da raspoznam slike na ekranu, samo sam osetila da mi se celo telo grči, ali to je brzo prošlo i ja sam nekako zaboravila. Nikada do tada me nije ni nesvestica uhvatila, dobrog sam zdravlja, i ovo mi je bilo nešto čudno (epilepsija je bila strani pojam za mene tada), ali benigno, bilo je leto, toplo, mislila sam da je zbog toga.
Ok, u januaru ove godine mi se desilo isto to (nisam konzumirala marihuanu tih dana), ali u banci, i završila sam na hitnom prijemu. Ne sećam se ničega, brzo sam došla sebi i normalno funkcionisala, mada su ljudi koji su bili tamo rekli da sam pala, grčila se i da sam imala epi napad.
Nisu me testirali na thc, klasično vađenje krvi, ekg, malo infuzije, i došla sam kući kao da se ništa nije desilo (samo sam se dobro razvalila preko face o vrata kad sam pala). Ipak, doktor mi je dao uput za eeg - rezultat: savršen, svi centri i beta centar mozga (koji pri preteranoj aktivnosti izaziva epilepsiju) su mi bili ok. Radila sam i magnetnu rezonancu mozga i dopler krvnih sudova mozga - savršeno. Bez ijednog znaka za uzbunu. Ipak, doktor mi je prepisao brdo lekova (od onih za smirenje, pa protiv epi napada, pa antidepresive - sav taj shit sam bacila, jer je to ludnica), i skrenuo mi pažnju da ne pijem alkohol. Ok, to svakako ne pijem, ali me ni u jednom momentu nije pitao da li uzimam nešto drugo.
Evo, i sada konzumiram marihuanu, nikakvih problema nemam.
Ni doktoru, niti bilo kome nisam rekla da sam pre toga pila lekove za smirenje (kriza u vezi, novi posao, stres) i da sam malo prešla granicu dozvoljenog, te da sam 100% sigurna da je to zbog toga. Od tad niti pijem bilo kakve lekove, niti pijem alkohol...i nemam nikakvih problema.
Nisam lekar, ali mislim da marihuana nemože negativno da deluje ili izazove epilepsiju. Neko je rekao pre mene da mora da postoji neki okidač koji izaziva epi napad. Kod mene je to bio diazepam, jak lek za smirenje (najveća glupost koju sam u životu uradila)...tako da, pazite se tih lekova, jer su to najveći otrovi koji postoje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Summer ツ

Ras

12.07.2008
2
1
0
42
E mogu vam reći jednu stvar...od kad ne uzimam nikakve lekove (čak ni aspirin), nemam nesvestica, padova, napada, ničega...
Ostala sam samo na travi i sve mi je ok. Vozim bajk, idem na skuba, radim, učim, funkcionišem normalno.
Kod neurologa i neuropsihijatara ne idem (mada sam imala zakazane kontrole), jer me skoro uništiše sa njihovim lekićima.
+ mi se raspoloženje popravilo. Nisam stručnjak te nemogu biti sigurna, ali mislim da je glavni uzrok tih mojih problema bio diazepam, a ne vutra.
Eto, sada sam samo na kafi, cigaretama i vutri. :)
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
@Ras, potpuno te podrzavam jer sam i ja prosao kroz sve to...
Narocito kada je u pitanju dijazepam, to je najgadnija zavera farmakoloske industrije.
Dijazepam, ne samo da nije potreban, nego njegove posledice su daleko vece, nego ono "pozitivno" (koje farmakoloske firme tvrde da ima).
Trebalo mi je vise od 3 meseca da se vratim u normalu od kada sam prekinuo sa dijazepamom.

Zato jedna moja poruka do svima onima koji piju dijazepam ili dodju u zabludi da misle da im je potreban, bi glasila ovako...

Zasto mislite da ce vase probleme rjesiti jedna pilula, pa makar ona bila i "magicna"...?

Sada pusim samo vutru, cigare i pijem kafu....cak ni alkohol ne pijem, a osecam se bolje nego ikada.

Pozdrav....:ludaci_lol:
 
26.12.2007
15
2
0
37
e ljudi ,moja devojchica ima epilepsiju vec 3 meseca i sad poshto je chesto koristim zelenilo tako i ona kad god je samnom uzima bez problema ali nakon nekog vremena 15-20 minuta kad vec pochne da deluje u 65% sluchaja dobije taj prokleti napad. Sad ja znam da joj to shkodi ali ona navaljuje svaki put daj,daj,daj a trulo mi da joj nedam i tako u krug kao neka sjebana lutrija ...........strashno
 

korjenko

Aktivan Član
19.12.2007
93
2
0
48
Upravo sam o tome i postala onaj post iznad, to je individualna stvar!! Zato nije ok da tu pisete kako je marica dobra za epi, svak za sebe zna najbolje.
@Ras, to sto te dr. nije pitao uzimas li ista od ljekova ili sl., to samo znaci da uopce ne radi svoj posao kako treba i da si bila kod debila od dr.
And Jebo vas taj diazepam i ostali otrovi!!
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
antonweb je napisao(la):
e ljudi ,moja devojchica ima epilepsiju vec 3 meseca i sad poshto je chesto koristim zelenilo tako i ona kad god je samnom uzima bez problema ali nakon nekog vremena 15-20 minuta kad vec pochne da deluje u 65% sluchaja dobije taj prokleti napad. Sad ja znam da joj to shkodi ali ona navaljuje svaki put daj,daj,daj a trulo mi da joj nedam i tako u krug kao neka sjebana lutrija ...........strashno

Reči ću samo da je to što činiš jako neodgovorno...JAKO!!! :icon_eek: :icon_rolleyes: :whacky058:
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
antonweb je napisao(la):
e ljudi ,moja devojchica ima epilepsiju vec 3 meseca i sad poshto je chesto koristim zelenilo tako i ona kad god je samnom uzima bez problema ali nakon nekog vremena 15-20 minuta kad vec pochne da deluje u 65% sluchaja dobije taj prokleti napad. Sad ja znam da joj to shkodi ali ona navaljuje svaki put daj,daj,daj a trulo mi da joj nedam i tako u krug kao neka sjebana lutrija ...........strashno


Ovo što činiš, ne samo da je neodgovorno već je itekako opasno po zdravlje osobe kojoj to činiš. Znaš li uopće išta o epilepsiji? Trava jest relativno bezopasna supstaanca, ali uz uvjet odgovorne uporabe - a ovo definitivno nije odgovorno! Prestani s tim dok se još ništa strašno nije dogodilo... :eek:hno:
 

iDEATH

Aktivan Član
04.05.2008
64
0
0
36
Ja sam inace epilepticar.i pijem one dosadne lekove koje prvenstveno mene usporavaju i ostecju mozak.mada i ja sam trazio tekstove lekara kako kanabis utice na epilepsiju.i stvarno tako utice povoljno otkad varim.mislim ... nemam napade,nemam stresne situacije,a rezultati kod doktora su OK.jos samo da matore ubedim kako je kanabis ok za varenje ,i da me ne gledaju popreko pored moje biljke...bilo bi super.
 

RosieLee

Aktivan Član
28.09.2008
69
1
0
38
eo, vako, ja sam se osjetila pozvanom da napišem ponešto... a i priupitam.
moj najdraži ima traumatsku epilepsiju, pije femiton. puši travu, normalno i umjereno :)
tu i tamo se dogodi da ima tikove (postoji točan naziv za takve, al ga se nesjećam), al to mu se dogadja kad je umoran, bio napušen ili ne, nema pravila.
nedavno smo nabavili kolačiće koji je radio frend. jeli smo ih dva dana, bili smo ubijeni kompletno (odlični su) a tikova nigdje, on je živahan, poletan, nov čovjek.
jel možda to ima veze sa načinom unošenja marihuane u organizam? da li možda thc dolazi do mozga, a ovo drugo smeće ne, pa ne radi smetnje? ima li veze sa tlakom (udisanjem i uvlačenjem dima i samim time povišavanjem tlaka) kolko duhan igra ulogu ovdje, pošto ga u kolačima NEMA?
toliko pitanja... :)
 

RosieLee

Aktivan Član
28.09.2008
69
1
0
38
btw, zaboravila sam pripomenuti da napadaje u principu nema. imao je jedan u zadnjih 6-7 godina, i to kad je ostao bez ljekova na par dana.