Marihuana i epilepsija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Do sada nije publikovana ni jedna kompletna studija ali je dokazano da marihuana zaista može da ublaži epileptične napade. Marihuana ima antikonvulzivna svojstva što znači da može da spreči nesvesno grčenje mišića. Smatra se da marihuana kao što može da spreči epileptični napad, ako se uzima u velikim dozama, pogotovo oralnim putem, može i da ga izazove. Prema tome u tretmanu epileptičnih napada marihuana se konzumira isključivo pušenjem u malim dozama.


70-ih i 80-ih Dr. Paul Consroe sa univerziteta u Arizoni je izvršio veliki broj eksperimenata nad životinjama tako što je koristio posebne komponente koje se mogu naći u marihuani kao što su cannabidiol, thc... Zaključio je da se efikasnost u tretiranju epileptičnih napada postiže samo korišćenjem kombinacije svih komponenti odnosno upotrebom cele biljke.

1975. godine u časopisu "Journal of the American Medical Association" je izašao članak o mladiću na koga nisu delovali klasični lekovi (phenobarbital i phenytoin odnosno Dilantin) jer je imao po jedan veliki napad na svaka dva meseca pa je sa 22 godine počeo da puši od jedne do pet marihuana cigareta dnevno, takođe je nastavio da koristi prepisane lekove i sa 24 godine napadi su potpuno prestali.

1980. godine u časopisu "Pharmacology" je pisao o studiji sa 16 pacijenata koji nisu dobro reagovali na standardne lekove. Osam pacijenata je redovno primalo cannabidiol dok je ostatak primao placebo u kombinaciji sa standardnim lekovima. Od onih koji su primali cannabidiol, tri se potpuno oporavilo, dva parcijalno, dva malo i jedan nije pokazao nikakav napredak. Od ostatka koji su primali placebo samo jedan se primetno oporavio. Zaključak je da je cannabidiol efikasan u kombinaciji sa standardnim lekovima za tretman epilepsije.

Još neka istraživanja:
http://scholar.google.com/scholar?q=anticonvulsant+thc+epilepsy

izvor: www.zion.co.yu
 
07.02.2017
3
7
3
35
U vezi diabetesa i napadaja... šećer škodi u epileptičnim stanjima.
Radije jedi grožđani jer on odmah ulazi u krv, drugo- nemoj se dovoditi u stanje stresa, kao i prehlade- temperaturu u takvim satnjima ne smiješ imati plus to što uz te lijekove ne smiješ ništa uzimati osim ibrufena, odnosno paracetamola.
pušenje i alkoholoj izbjegavaj, i pokušaj se baviti nečim, makar hodanjem po svježem zraku. zagušeni i pretopli prostori zakođer pogoduju tim stanjima.

mobiteli, brzo prebacivanje slike, kompjuter. sve su to sitnice na koje trebaš obratiti pažnju.
sa uljem ne mama iskustva, a sa ovim drugim znam otprije da pomaže.
i što je najbitnije, posloži sio u glavi da nemaš bolest, to su trenutni grčevi.
svi ti napadi dolaze iz glave, naših neriješenih problema.. odnosno potisnutih.
i meni je trebalo dugo, i još sam tek na pola puta.
al nemoj se obeshrabrivati, uvijek postoji izlaz.

ja ne uzimam diazepam, osim toga iammo sličnu terapiju.
umjesto njega imam frisium-na bazi normabela, jer sam od rođenja djeteta pod stresom, logično.
ovisi i kakve napade imaš...

najbitnije od sveha-piti puno vode-voda hidratizira mozak.
ako on je dobiva hidratizaciju, grči se i eto ti napada.

sad, ne pravims e pametna, jer ni ja nisam najbolje, još uvijek.
možda pomogne ;)

oprostite na greškama, ja na jednoj strani dijete na drugoj pa... :D
 
Poslednja izmena od urednika:
11.06.2016
11
0
1
51
U vezi diabetesa i napadaja... šećer škodi u epileptičnim stanjima.
Radije jedi grožđani jer on odmah ulazi u krv, drugo- nemoj se dovoditi u stanje stresa, kao i prehlade- temperaturu u takvim satnjima ne smiješ imati plus to što uz te lijekove ne smiješ ništa uzimati osim ibrufena, odnosno paracetamola.
pušenje i alkoholoj izbjegavaj, i pokušaj se baviti nečim, makar hodanjem po svježem zraku. zagušeni i pretopli prostori zakođer pogoduju tim stanjima.

mobiteli, brzo prebacivanje slike, kompjuter. sve su to sitnice na koje trebaš obratiti pažnju.
sa uljem ne mama iskustva, a sa ovim drugim znam otprije da pomaže.
i što je najbitnije, posloži sio u glavi da nemaš bolest, to su trenutni grčevi.
svi ti napadi dolaze iz glave, naših neriješenih problema.. odnosno potisnutih.
i meni je trebalo dugo, i još sam tek na pola puta.
al nemoj se obeshrabrivati, uvijek postoji izlaz.

ja ne uzimam diazepam, osim toga iammo sličnu terapiju.
umjesto njega imam frisium-na bazi normabela, jer sam od rođenja djeteta pod stresom, logično.
ovisi i kakve napade imaš...

najbitnije od sveha-piti puno vode-voda hidratizira mozak.
ako on je dobiva hidratizaciju, grči se i eto ti napada.

sad, ne pravims e pametna, jer ni ja nisam najbolje, još uvijek.
možda pomogne ;)

oprostite na greškama, ja na jednoj strani dijete na drugoj pa... :D
U vezi diabetesa i napadaja... šećer škodi u epileptičnim stanjima.
Radije jedi grožđani jer on odmah ulazi u krv, drugo- nemoj se dovoditi u stanje stresa, kao i prehlade- temperaturu u takvim satnjima ne smiješ imati plus to što uz te lijekove ne smiješ ništa uzimati osim ibrufena, odnosno paracetamola.
pušenje i alkoholoj izbjegavaj, i pokušaj se baviti nečim, makar hodanjem po svježem zraku. zagušeni i pretopli prostori zakođer pogoduju tim stanjima.

mobiteli, brzo prebacivanje slike, kompjuter. sve su to sitnice na koje trebaš obratiti pažnju.
sa uljem ne mama iskustva, a sa ovim drugim znam otprije da pomaže.
i što je najbitnije, posloži sio u glavi da nemaš bolest, to su trenutni grčevi.
svi ti napadi dolaze iz glave, naših neriješenih problema.. odnosno potisnutih.
i meni je trebalo dugo, i još sam tek na pola puta.
al nemoj se obeshrabrivati, uvijek postoji izlaz.

ja ne uzimam diazepam, osim toga iammo sličnu terapiju.
umjesto njega imam frisium-na bazi normabela, jer sam od rođenja djeteta pod stresom, logično.
ovisi i kakve napade imaš...

najbitnije od sveha-piti puno vode-voda hidratizira mozak.
ako on je dobiva hidratizaciju, grči se i eto ti napada.

sad, ne pravims e pametna, jer ni ja nisam najbolje, još uvijek.
možda pomogne ;)

oprostite na greškama, ja na jednoj strani dijete na drugoj pa... :D
sa uljem nenas iskustva a sa ovim drugi - sta je to drugo nekontam.
 
04.10.2017
1
0
1
31
E ovako, procitao sam svaki komentar na ovom postu i prilicno sam zbunjen.
Pola godine pre napada poceli su da mi se desavaju tripovi, tipa citam nesto i zaboravim slova, gledam i ne mogu da prepoznam sta pise, kao da citam kineski, vidim slova, znakove, ali ne mogu par sekundi da skontam sta pise.
Doktori su mi rekli da imam stecenu epilepsiju, koja moze biti uzrokovana alkoholom, drogama ("droge"-marihuanu pre napada nisam koristio u zivotu). Prepisana mi je terapija sa malom dozom lekova, nisam izlazio 2 meseca, lepo spavao i smirilo se, a alkohol su mi rekli da ne probam u zivotu kao i nepozeljne supstance. Nakon ta 2 meseca ponovo izadjem, napijem se par puta, probam travu i uskoro dozivim napad, i u sl. 5 meseci doziveo sam jos 3 (pio i duvao). Tada sam zavrsio u bolnici nedelju dana i povecali su mi dozu, od tada vec godinu dana nemam napade, hvala Bogu, ali se jednom u mesec dva napijem ili navarim, pa mi se opet pocnu tripovi desavati tipa sa slovima. Tako da cim koristim nesto od ta 2, zajedno ili odvojeno, opet imam tripove, a dok ne konzumiram sve je ok. Tako da kazem, da za sada lekovi pomazu maksimalno, kao sto mnogi imaju misljenje da ne deluju. Jedino bih hteo da probam sa uljem, da nemam ni te tripove uopste, jer mi uvek izazivaju strah da ne padnem ponovo. Jedan je zivot, treba sve pokusati i probati.
 
18.05.2014
10
7
3
Evo par novosti na ovu temu.. U kontaktu sam sa ženom iz SAD-a koja ima epilepsiju od malena. Bolest joj je dio obiteljske anamneze, a ona sada ima 55 godina. Do unatrag pet godina, isprobala je sve moguće lijekove i nijedan nije bio učinkovit. Osim što je imala sve vrste napadaja (grand mal, petit mal, parcijalne jednostavne i složene te mioklonizme), razvio se i širok spektar nuspojava poput depresije, demotiviranosti, anksioznosti itd. Nije se mogla nositi sa nuspojavama uz napadaje te je odlučila polako kroz dugotrajan proces skinuti se s lijekova. Sama. U tom periodu napadaji su naravno bili intenzivniji, a tijelo se čistilo od lijekova. Nabavlja Charlotte's Web ulje koje nije do kraja zaustavilo napadaje. A onda, revolucija. Kupila je običnu vape pen, ono čudo što ljudi koriste umjesto cigareta. U nju je nasipala cannabis tekućinu omjera 1:3 u korist cbda nad thcom. Od tada napadaji su prošlost, nuspojava nema. Ono što jest interesantno je činjenica da ulju treba oko sat vremena da počne djelovati, a inhaliranjem na ovaj način, kanabis ide u pluća i direktno u krvotok što znači da počinje djelovati instantno, a za isti učinak u usporedbi s oralnim uzimanjem ulja potrebna je duplo manja količina. Svi koji imaju epilepsiju znaju kada napadaj stiže da nema puno opcija osim leći u siguran položaj. Međutim, ovo sa vejpanjem mijenja cijelu situaciju i ako svoju e cigaretu imaš pri ruci moguće je zaustaviti svaki napadaj. Meni je epi uglavnom pod kontrolom, ali nuspojave od lijekova su gadne i utječu na privatni i poslovni život što me već duže vrijeme motivira da nađem alternativu (mislim da samo ovo trenutno i radim s nekom iskrenom željom). Mogu nabaviti ulje u omjeru 1:3, ali ne i tekućinu za e cigaretu iz priče iznad. Razlika je u obradi biljke i puno je jednostavnije napraviti tekućinu od ulja samo treba doći do prave sorte osušene biljke. Ako netko ima nešto za podijeliti na ovu temu, tu smo ljudi, da pomognemo jedni drugima.
Naravno, ne skidajte se sami s lijekova i ne činite to naglo jer vam neće pomoći. Ali vjerujte u alternativu i lakši život jer je moguće. Pozdrav svima
 
18.05.2014
10
7
3
Hvala puno na linkovima. ;)

Treba i pripaziti na snagu vape pena. Jer sve što sagorijeva pod većom snagom od 3,7 V, postaje toksično i kancerogeno. Nisam stručan, samo prenosim što sam pročitao.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri
16.01.2022
2
1
3
33
evo da i kazem nesto u vezi ove vezi teme..ja imam epilepsiju i duvam vec 4-5 godina..i ziva istina je to da pomaze za epilepsij..otkad sam poceo da duvam nisam imao nit jedan napadaj niti ista a tablete nepijem vec 2 godine..dobia sam od doktora 1000mg dnevno..ja zaalim 5-6-7-8-9-10 truba dnevno hahah i problem rjesen..pozz ekipi
Pozdrav, kakvo je sada stanje? Jeste li uspjeli preboljeti epi? Hvala
 
22.02.2022
5
7
3
57
Ovako.. Imam 18 godina.. Moglo bi se reći da imam blaži oblik epilepsije. Dosad sam imao 3 napadaja, prvi sa 13 godina, nakon kojeg sam počeo uzimati lijekove, drugi i treći sa 15 godina. 3 godine sam već miran. EEG mi je uredan. Uzimam Depakine Chrono 1500mg (Natrijev valproat,jel) i nisam nikad pušio vutru. Na internetu sam istražio slučajeve vezane uz epilepsiju i marihuanu i vidio da je vutra pomogla mnogim osobama po pitanju epilepsije. Namjeravam ovih dana s frendovima duvat. Zanima me da li duvanje može negativno utjecati na moje probleme s epilespijom?
I ja pijem depakine i uzimam blago ulje ,mnogo se bolje osjecam,nemoj samo pretjerati u pocetku!

pozdrav ljudi,


u žurbi nastojim napisati dok mi beba spava..
dakle, otkrila sam vas juče, dok sam bila u potrazi za iskustvima sa cbd uljem.
moja situacija je sljedeća...
epilepsiju imam unazad 4g, sada mi je 28g.
rodila sam prije 3mj, i otad se situacija pogoršala.
nekako se stabilizirala sa novom terapijom, tek sada.
mene zanima da li ima netko tko liječi svoju epilepsiju uljem.

probala sam ja neko, industrijsko, iz bio&bio, i pokušavam na sve načine umiriti to stanje u glavi.
čini me to dosta napetom, ne želim da me ograničava u životu i mojim ciljevima.
ovdje u **** sam sama, jer suprug radi u drugoj državi.
dosta se borim, i molim ako tkogod ima dobrih iskustava s njim, i kojim točno, da odgovori na ovaj moj post.

kada sam dobila epi, nisam nikad razmišljala o njoj, i bilo mi je dobro, samo jedan grand mal, i nekoliko omanjih slabosti, ništa posebno. uživala sam u svemu-život je jedan.
no , sad je siruacija malo drugačija.
nakon poroda nekoliko granda, i to stalno probadanje... magnet uredan...

sve vas srdačno pozdravljam i unaprijed hvala:))

koristila sam prije, u kombinaciji sa lijekovima i bilo mi je ok, ali kažem dok nnisam tazmišljala o njoj.. nikakvih problema.. i nespavanje, i alkohol i sve sve...
sada sam osjetljiva na tv, svjetla, stres- bilo to uzbuđenje od sreće ili nešto negativno, od svega dobijem podražaje...
vidim da je netko napisao da je diazepam gadan problem, a to su mi baš bili i prepisali na početku velikih napada prije tri mj.

sada sam na tegretolu, frisiumu i lamictalu.

dooista su sve individualna iskustva,ali ako tko ima još koju pametnu za mene.. unaprijed veliko hvala!!
Terapija i blago ulje sa CBD i malo THC,imas miran san i pravo opustanje misica,mnogo poboljsava stanje!
 
17.09.2022
2
3
3
Pozz, imam 20 godina i sa 17 mi je dijagnosticirana epi. Mogu reć da se ne hvalim time, ali s travom sam počela već oko 13 godine, pa nakon tog alkohol itd. Neke teže droge nisam nikad uzimala. Već tri godine pijem lijekove i u tome periodu nisam imala napadaj, ali su nuspojave tableta bile teška depresija i anksioznost. To se smanjilo kada mi je i doza smanjena, ali još se uvijek osjeća. Od kako pijem tablete nisam travu zapalila, znači već više od 3 godine. Ako netko ima iskustva s CBD uljem ili pušenjem, bilo kakvom vrstom liječenja epi s marihuanom voljela bih da mi kaže iskustvo :) tablete bih skroz izbacila, jer nisam imala ceste napadaje - cca dvaput godišnje. LP
 
27.01.2016
185
237
43
59
@vix400, dok se netko ne javi s vlastitim iskustvom možda ti pomognu linkovi
 
18.09.2023
6
8
3
27
5. Ne citirajte bez potrebe Korisnici često bespotrebno citiraju poruku i umnožavaju tekst koji se već nekoliko puta pojavljuje na istoj stranici. Brišite delove citata i ostavite samo ono što je zaista neophodno. Ukoliko se poruka na koju odgovarate nala
Jos nemam terapiju,tj. nije mi napisala dr(nema vreme)cekam da mi napise. Ali sam svakako htela cuti misljenja i savete. Hvala puno
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric and Boškarin
18.09.2023
6
8
3
27
Zdravo svima. Skoro sam pisala na temu epilepsija i marihuana. Eto sada imam terapiju pijem lacomda lek 2×2 Ali volimi da pusim naravno. Pa eto ako moze par saveta u vezi toga jer nemam bas sa kim da se posavetujem. Hvala unapred svima:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Cyric