Marihuana i mozak

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Travar 17

Aktivan Član
18.10.2007
72
0
0
32
Marihuana je dobra za mozak!
Sintetički spoj sličan aktivnim sastojcima marihuane doveo je do novog rasta moždanih stanica štakora. Štoviše, rast novih stanica bio je povezan sa snižavanjem tjeskobe i depresije.
Ovi rezultati s kanabinoidnim spojevima ukazuju da bi marihuana ili njeni derivati zapravo mogli biti dobri za mozak.

Kod sisavaca živčane stanice neprestano rastu u dijelu mozga koji se zove hipokampus, koji je povezan s učenjem, pamćenjem, tjeskobom i depresijom.

Za razliku od marihuane, druge rekreativne droge, kao što su alkohol, nikotin i kokain, sprečavaju rast novih živčanih stanica.

Xia Zhang s kanadskog Sveučilišta Saskatchewan u Saskatoonu i njegovi kolege proveli su pokus sa sintetičkim kanbinoidom HU210 na mozgu štakora. Ustanovili su da je davanje visokih doza dvaput dnevno tijekom deset dana povećalo proizvodnju živčanih stanica ili neurogenezu u hipokampusu za oko 40 posto.

Baš kao Prozac?
Prethodne su studije pokazale da antidepresiv fluoxetine (Prozac) također potiče rast novih živčanih stanica, a rezultati pokazuju da upravo taj rast novih stanica dovodi do Prozacovog antitjeskobnog efekta.

Zhang se pitao je li o tome riječ i kod kanabinoida te je štakore testirao na promjene u ponašanju.

Kad su štakori koji su dobili HU210 bili izloženi stresu, pokazivali su manje znakova tjeskobe i depresije od štakora koji nisu dobili taj spoj. Kad je neurogeneza kod tih štakora zaustavljena pomoću rendgenskih zraka, učinak je iščeznuo, ukazujući da bi rast novih stanica mogao biti odgovoran za promjene u ponašanju.

U drugoj studiji je Barry Jacobs, neuroznanstvenik sa Sveučilišta Princeton, davao miševima prirodni kanabinoid iz marihuane, THC (D9-tetrahidrokanabinol). Ali on kaže da nije otrkio nikakvu neurogenezu, bez obzira na doze i duljinu vremena u kojem su davane.

Jacobs kaže da bi to moglo biti zato jer HU210 i THC nemaju isti učinak na rast stanica. Također bi moglo biti da kanabinoidi imaju drugačiji učinak na različite vrste glodavaca – što otvara i pitanje kako oni djeluju na ljude.

Zhang kaže da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdilo mogu li kanabinoidi jednog dana postati sredstvo za liječenje depresije kod ljudi.
 

Džidžadžojac

Aktivan Član
10.10.2007
359
14
0
Volim vutru
pušim je
i uvek gledam da drugima otvorim oči o tome da to nije štetno koliko se priča

ALI
kada vidim ove dijagnoze stvarno mi se povraća, pa ja koji sam pušać bi zabranio ove gluposti.Mislim stvarno, kakve sve članke nisam pročitao_Onaj koji je pušio barem 2,3 nedelje svaki dan zna zašto to nije baš tako kao što piše gore.
Ja bih najviše voleo kada bi to bilo tačno ali ne može da bude.
 
21.07.2009
13
5
0
39
Apsolutno se slazem sa dzidzadzojcem... Ja nikad nisam uspeo da ucim nuduvan, cak ni malo naduvan (a pokusavao sam) Pa cak i prevodi na filmu su mi mucni za citanje. A da ne pricam koliko mi je koncentracija slaba... Po meni je sve to zbog uticaja marihuane na mozak. Konstantnim duvanjem se izgubi pojam o normalnom nacinu zivota. Prestajes totalno ne produktivan, i ne koristan za drustvo (sopstveno drustvo, drage ljude koji te okruzuju) Cudne i glupe stvari su ti ne verovatno zanimljive, zbog cega se malo i zaglupljuje... Marihuana jeste droga! ne stvara fizicku zavisnost (po 100 put) ali psihicku svakako. Smatram da je treba koristiti umereno, i s'vremena na vreme puzirati (kao i sa vecinom stvari u zivotu)
Ovo je moje misljenje, ali "100 Ljudi 100 Cudi"
 
31.08.2009
38
4
0
36
Vjerojatno i je dobra za mozak, ma sigurno je, ali u malim do normalnim dozama, te ako se koristi adekvatno frekventno (čitaj: umjereno). Nizanje "zelenih" dana, a kamoli tjedana, stvarno nema smisla, nikome nije potrebno niti koristi ičemu. Naravno, pod pretpostavkom da ste zdravi i da vam vutra ne treba iz nekakvih medicinskih razloga, i sl.
Svaka stvar može bit i dobra i loša, ovisi kako i koliko je koristimo. Samo je kod marihuane "minus" taj što je predobra stvar, pa je onda i potrebna puno veća disciplina i iskustvo da bismo postigli i održavali tu umjerenost.
A koje su to umjerene, zdrave količine, to svak za sebe najbolje zna. Ili bi barem trebao.

U svakom slučaju blagotvornije je za mozak i cijeli organizam jednom tjedno zapalit joint nego jednom tjedno se zapit.

Imali bi zdravije ljude i društvo kad bi se taj ritual opijanja petkom i/ili subotom zamijenio uživanjem konoplje. Ne kažem da bi se alkohol trebao iskorijenit, ali mu se daje veći značaj nego šta zaslužuje. Neko će reć da se onda nikome nebi dalo ić nigdje vani nakon frule, dok je alkohol kao podizač. To su gluposti. Možda bi ti jedino bilo glupo s tog aspekta šta su svi drugi više-manje pijani, a ti jedini high. Ali, sjećam se svojih početaka, mogao sam i ić vanka negdje plesat, i učit i svašta radit na vutri, sve šta mi je eventualno trebalo su kapi za oči. Vjerujte, sve te nazovi kočnice, i po pitanju učenja, i po pitanju neznam... komunikacije sa drugima, i masu drugih stvari, su posljedica samo jednog - toga što previše obraćate pozornost na to da ste high, ne ponašate se posve prirodno - onako kako biste trijezni.
A ta pasivnost o kojoj svi pričaju nije posljedica tog jednog zapaljenog jointa, nego svih prethodnih napušavanja akumulirano, ako ste u istima pretjerivali.

Osobno, na pauzi sam nekoliko tjedana... do daljnjeg... baš zbog svih tih gore navedenih stvari. Da se rekuperam i ubrzam malo. Ali najbitnije - da vratim onaj izvorni osjećaj:sun2::icon_mrgreen:
 

Džidžadžojac

Aktivan Član
10.10.2007
359
14
0
Moram samo da izrazim svoje mišljenje na konto Alan Smithovg posta u vezi koncetracije. Vutra pospešuje koncetraciju i protok misli, ali u smeru kome mi želimo ili nam jednostavno misli same odu zbog asocijacija i motivacija iz okoline, što je loše ako učimo nešto što nas ne interesuje ni malo pa nam se misli ne mogu dugo zadržati u jednom mestu :)
 
31.08.2009
38
4
0
36
Istina... ako ni strejt nemoš nešto učit, nezanimljivo ti je, onda nemoj pušit da bi u tome uspio... to je nekako... hmm.. narkomanski... ono kao - nemogu ovo nikako prokljuvit strejt, idem zapalit, možda uspijem..
međutim, nije loše zapalit kad ponavljaš već naučeno... predmeti koji su prirodni i logični su zgodni za učit, fizika, matematika i sl... dok npr. jedan financijski management sa ekonomije... sranje... samo kvariš doživljaj, bolje uzet Bibliju pa čitat nego to.. :)))))
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
ja opcenito izbjegavam kontakt sa ljudima poslje popusene frule, jer osjecam da me svi gledaju i misle si gle ga narkoman, nije istina, samo se maknem sa strane, i hiljadu razmisljanja prodje kroz glavu i najbolje mi je ostat solo ili s nekim s kim sam zapalio,
znaci tu pada komunikacija sa normalnim svakidašnjim ljudima....

- na temu ucenje, u mojoj situaciji to je nemoguce, i ovako imam problema s koncentracijom a kamoli nesto naucit dok se konzumira... vec dugo nemam tih problema s ucenjem:eek:hno: tako da je sad to ok, ali marihuana i ucenje, nula bodova (bar kod mene)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: vrhunski_indikator
01.02.2009
0
6
0
38
hmmmm je je slazem se sa Sid-om sto se tice ucenja... kod mene konbinejshn vutre i ucenje ne dolazi u obzir...


...neg da li neko ima iskustva ili poznaje nekog slicnog...
tj. osobu koja je paranoicna, sumnjicava .. prividjaju joj se ne znam ni sama... ljudi koji se kriju... oce da dodju po nju da je vode...
znaci mene zanima... jel pametno konzumirat vutricu u takvom stanju? O.O
da li je moguce pogorsanje stanja? ...
 

djunga

Aktivan Član
23.07.2008
66
5
0
48
Evo efekta kod mene.Naduvam se ujutro u 9 udjem u moju radnju i do navece se naduvam bar jos 10 puta tj,samo dodajem.Mogu reci da sam jako skoncentrisan i da iz moje radnje izlaze remek djela jednom cu staviti i slike ,ne sad.A sto se citanja i ucenja tice,to nikako neide sa ganjom.Rad i marihuana ok,ako je covjek u elementu da je shvatio sta je zivot i sta hoce od njega i da nema puno prepreka u zivotu.Inace labilne osobe mogu da dozivljavaju paranoje i bilo kakve vrste iluzija.Jos jednom naduvam se najjacim stvarima i iz mene izlazi nevidjena pozitivna energija za rad.
 

Džidžadžojac

Aktivan Član
10.10.2007
359
14
0
wicca je napisao(la):
...neg da li neko ima iskustva ili poznaje nekog slicnog...
tj. osobu koja je paranoicna, sumnjicava .. prividjaju joj se ne znam ni sama... ljudi koji se kriju... oce da dodju po nju da je vode...
znaci mene zanima... jel pametno konzumirat vutricu u takvom stanju? O.O
da li je moguce pogorsanje stanja? ...
ja ne bih to preporučio, posebno ako ta osoba misli to sama da radi kući u mraku :icon_lol:
 
31.08.2009
38
4
0
36
možda stvar nebi bilo loše sagledat i sa ove strane, primjenit Ickeovu maštu sa putovanja na mentalnim talasima na malo praktičnije threadove:

Kada se (viša) svijest izražava kroz tijelo, ona nanovo piše DNA programiranje koje se onda transmitira i prema svim drugim DNA (ljudima) i prema Matrixu općenito.

:costumed-smiley-027
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peta

chupo

Aktivan Član
19.07.2009
195
33
28
37
ma da, evo jos tri jointa i otkrivam glavnu istinu, evo me vec predajem na fakultetu... evo sad cu...

sto na meni ne probaju kanabinoide?? jebes stakore..

nebi ulazio previse u temu ali znam da od pusenja nisam nista pametniji, samo sam lijeniji...

i mnogo mi je lijepo!
 

Casper

Aktivan Član
14.01.2008
232
16
0
36
pa cuj vutra se moze koristiti u mnoge svrhe. mozes se njome liječit, mozes je koristit kao relaksant, mozes je koristit samo da bi se napusio jer ti je to navika (vecina ljudi), a mozes i za mnoge druge svrhe, npr. kreativne, spiritualne. Recimo kad sam high mogu radit na energiji unutar tijela, lakse se koncentriram na energetske centre. jednostavno daje ti tu neku posebnu koncentraciju, ako se bavis nekom vrstom umjetnsti siguno ti je lakse nesto naslikat, napisat, stvorit kada si napušen, imas ciste ideje u glavi koje lakse preneses u stvarnost.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peta

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
bio svojevremeno učio napušen za fax nekih pol godine...šta najbolje, dao 13 komada u 3tj napušen :D
2-3 god kasnije...ne bih to više radio :p ne zbog toga što bi to bilo nemoguće...nego jbga, obaveze ipak bolje odradit strejt, a onda navečer fino opuštanje, kao neki ritual i relaksacija :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peta

CIKABAJA75

Banned
Banovan
12.04.2009
87
41
18
31
Stvarno neznam dali marihuana povećava mozak ili ga uništava ali sigurno nekako djeluje jel mi dok smo napušeni smo drugačiji u svijesti....Osobno nemam problema s učenjem,pamtim isto kao i prije par godina dok nisam pušio jedino šta sam primjetio ali to je stvarno istina da mi se sve manje da učit...dakle gubim motivaciju,ćilam i to je samo negativno kod mene...jest da dok sam napušen i idem učit pun k,,,, manje mogu naućit i zapamtit,ali to je privremeno.kad se "otrijeznim" normalan sam,ali što je vrijeme više prolazilo ja sam gubio motivaciju polako ju gubim...

Što se koncentracije tiče,meni ju poboljšava to je ziher,sjećam se svojih dana dok sam igro pes na plejki,napušim se i tako se unesem u igru koda sam na terenu,tak i za druge stvari.Vjerojatno bi tak bilo i kod učenja da mi je zanimljivo,ali nijee!! odvućem si pažnju negdje na neš što je znaimljivo hehe

P.S prije nisam često pušio,svaki tjedan-2 :D zadnjih par mjeseci pušim na dan po 2 grama nekad više nekad manje, pa napravim pauzu od tjedna pa opet