Marihuana i pluća

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

dite_splita

Aktivan Član
04.05.2011
228
261
63
somewhere in space
Naiša sam na zanimljivo istraživanje, pa sam ga odlucija prevest. enjoy ;)


Ne bi imalo veze da je Bill Clinton „uvukao“, barem što se pluća tiče. Pušenje do jednog jointa dnevno nije povezano sa smanjenjem kapaciteta pluća prema studiji koja je objavljena 11. siječnja u „Journal of the American Medical Association“.
Naprotiv, studija je povezala povremenu konzumaciju marihuane s laganim povećanjem brzine izmjene zraka iz pluća te sa povećanjem kapaciteta pluća.
Studija smanjuje brigu među pojedinim zdravstvenim profesionalcima koji dnevno konzumiranje marihuane iz medicinskih razloga znaju negativno komentirati zbog dugoročnih posljedica na zdravlje.
Istraživanje, predvođeno od strane Mark Pletchera sa „University of California“, je usporedilo utjecaje pušenja cigareta i marihuane, toko vremenskog perioda od 20 godina, na grupi od preko 5000 odraslih osoba.

Podaci nisu otkrili ništa novo što se tiče cigareta: što se utjecaj duhana povećava, kapacitet pluća i količina zraka koju pušač može izdahnuti se smanjuje linearno.
S marihuanom situacija nije takva. Više pušenja trave je povezano s povećanjem kapaciteta pluća do količine od jednog jointa dnevno tokom sedam godina ili jednog jointa tjedno tokom 49 godina. Jedino u slučajevima kada je količina popušene marihuane veća, znanstvenici vide MOGUĆU (ne sigurnu) povezanost sa smanjenjem kapaciteta pluća.

Povećanje kapaciteta pluća kod slabije konzumacije je oko 50 milimetara, ili veličine tetrapaka dječjeg soka (0,2 L) kaže istraživač Stefan Kertesz – profesor preventivne medicine sa sveučilišta u Alabami.
Istraživači ne znaju zbog čega osobe koje slabo do umjereno puše marihuanu mogu neznatno razviti pluća. Moguće da konzumenti nenamjerno treniraju sebe da bi bili dobri u uvlačenju i ispuhivanju marihuane, zbog toga što „vježbaju“ duboko disanje tokom pušenja. Povećanje protoka zraka nije nužni indikator zdravijih pluća.

Pri većim količinama, ovo malo poboljšanje nestaje, a kapacitet pluća se može smanjiti. Istraživanje je obuhvatilo nekoliko okorjelih korisnika, što može biti jedan od ključeva zašto pušenje marihuane nije štetno poput pušenja duhana.

„Pušač marihuane može zapaliti nekoliko jointa mjesečno, ili mali broj jointa ili dimova iz lule/bonga dnevno“ kaže Kertesz. „To nikada neće biti toliko dima kao kod pušača cigareta koji puše pola, jednu ili dvije kutije dnevno“.

No prije nego zapalite, zapamtite da imate druge dijelove tijela. Glavni aktivni kemijski sastojak marihuane je delta-9-tetrahydrocannabinol, ili THC. THC putuje u mozak te proizvodi stanje napušenosti. Dugoročni efekti THC-a su nepoznati, ali većina zdravstvenih profesionalaca ne misli da je THC benigan.

Kronična konzumacija marihuane je povezana s depresivnošću, šizofrenijom te bipolarnim poremećajima. Prema priopćenju iz „Journal Archives of General Psychiatry“, THC može potaknuti psihozu, upličući se u mogućnost mozga da razluči između važnog i nevažnog dijela mozga kojem je potrebna krv.

Marihuana može utjecati na učenje i pamćenje također, tjednima nakon izlaganja. Ovo upućuje na to da povremeni vikend konzumenti mogu uvijek funkcionirati na suboptimalnom nivou.

Copyright 2011 LiveScience, a TechMediaNetwork company. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
znaci depresivni sam šizofrenik sa bipolarnim poremecajem,opala:icon_frown:.....................jer sam kronicni pusac marihuane moje drage,jedine,nezamjenjive....sunce moje malo zeleno opet mi te blate:violent018:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: faki

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
tvrdiće, sa zlobnim sjajem, da sam drhtao pred zmajem, gledali su oni, iz prikrajka..
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.998
34.384
2.598
Ne znam vise, Boze prosti
dal' da strepim
il' da stremim
da to breme posebnosti
i na tebe nakalemim
ako nije kasno vec......pile moje pace moje malo.....malo offtopicarim
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Ja kliknu like za trud, nisam ni čitao.Kontam, ko će staviti nešto u tom fazonu?Nema veze,demokratija.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Żmigi
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.